>>>BETFAN - BONUS 200% do 400 ZŁ <<<<
>>> BETCLIC - ZAKŁAD BEZ RYZYKA DO 50 ZŁ + GRA BEZ PODATKU!<<<
>>> FUKSIARZ - ZERO RYZYKA 100% DO 50 ZŁ. ZWROT W GOTÓWCE!<<<
  • Polecamy się zapoznać
    Regulamin czatu

  • Nowy Projekt na Forum
    WASZE BETY - MOJE KUPONY!

  • EURO 2024 zbliża się wielkimi krokami, wzorem ostatniego Mundialu również na zbliżające się Mistrzostwa Europy wraz z naszymi parterami przygotowaliśmy konkursy na wszystkie spotkania tego turnieju oraz dwa osobne Typery
    BETFAN Typer EURO Niemcy 2024
    forBET EURO 2024 Expert
    W pierwszym uczestnicy zostali wyłonieni w eliminacjach i nie ma już możliwości dołączenia do Typera, natomiast drugi konkurs jest dla wszystkich użytkowników Forum, więc zachęcam do udziału.

    Ogólnie na wszystkie konkursy jest rekordowa suma nagród wynosząca 12 800 PLN oraz ponad 800k punktów reputacji!

    Do odbioru nagród potrzebne są konta u naszych Partnerów, dlatego jeżeli jeszcze nie masz konta u któregoś ze sponsorów konkursów to zachęcam do założenia ich z linków podanych poniżej

    Betters TUTAJ!
    forBET TUTAJ!
    Betfan TUTAJ!
    Betclic TUTAJ!
    Fortuna TUTAJ!
    Betcris TUTAJ!
    Fuksiarz TUTAJ!

  • Pierwszy taki konkurs na Forum, zapraszamy na
    Grand Prix Węgier 2024 [21.07.2024 - 15:00] w puli nagród 150 zł od forBET + punkty reputacji!
    Nie masz konta w forBET? Nic straconego założysz je w kilka minut TUTAJ!

taśmy piłkarskie:)

juvepany 435

juvepany

Użytkownik
Dość trudna taśma, ale muszę trenować. Jeśli ktoś wątpi w moje umiejętności typowania tasiemców, niech poczeka jeszcze z miesiąc ???? Wtedy pokażę klasę. Teraz to nawet trenerzy tych drużyn by na swoje wygrane nie postawili centa ????
Dukla - Ostrava @ DNB 2 (2,20):-| remis
Liefering - FAC Wiedeń @ 1 (1,50)⛔ remis
Bełchatów - Korona @ 1 (2,00)✅
Nyiregyhaza - DVSC @ 2 (1,65)⛔ remis
Concordia - Astra @ 2 (1,55)✅
stawka: 40zł
EWK: 675zł

edit: ehhh. jeszcze nie tym razem ????
 
juvepany 435

juvepany

Użytkownik
GOALIE STATS
Transfer Filipa Kurto (Kurty) zmobilizował mnie do napisania tego postu ???? . Pamiętam z poprzedniego sezonu, że widząc cotygodniowe &quot;wyczyny&quot; drużyny Rody Kerkrade (dwóch Polaków było tam bramkarzami; drugi to Mateusz Prus), która niezależnie od tego z kim grała, gdzie grała i kto stał w bramce, musiała obowiązkowo ze 2-3 bramki stracić, zaświtała mi pewna myśl. ???? Zbierałem się do postawienia dużego OVERa przez kilka kolejek, aż wreszcie się przemogłem ???? iii... wiadomo ???? - padło pierwsze i ostatnie 0:0 w historii tego klubu (żartuję; nie sprawdzałem, ale na pewno mało tego jest), a Filip został wtedy Man of the Match ???? hehe. Normalnie oglądałem i nie wierzyłem w to co widzę. Pamiętam jak dziś - grali ze Zwolle ???? No nic. Miało być trochę o czym innym ????
Trudno jest znaleźć wyczerpujące statystyki bramkarskie [tu prośba; jeśli ktoś z Was dysponuje może takowymi, to byłbym bardzo DŹWIĘCZNY ???? ], więc posłużę się najprostszą możliwą zmienną opisującą ten fach - STRACONYMI GOLAMI.
Wiadomo, że POLSKA BRAMKARZAMI STOI i że jest to nasz &quot;towar eksportowy&quot;, więc teraz rozprawka o naszych GOLKIPERACH NA OBCZYŹNIE ????
Może nie uwzględnię wszystkich, ale na pewno tych ważniejszych w ostatnich latach tak. Cofnę się o dobrych kilkanaście lat wstecz. Ujmę wszystkie oficjalne występy w barwach danego klubu, bez podziału na rozgrywki. Podam liczbę występów, wpuszczonych goli oraz czystych kont.
No to zaczynamy! ????
????
JERZY DUDEK
Feyenoord - 170 meczów (M), 200 wpuszczonych goli (G), 57 czystych kont (CZ)
Liverpool - 173 M, 169 G, 70 CZ
Real Madryt - 12 M, 18 G, 3 CZ
------------------------------------------
suma: 355 M, 387 G, 130 CZ
:spokodfhgfh:
TOMASZ KUSZCZAK
WBA - 32 M, 42 G, 11 CZ
ManUtd - 61 M, 45 G, 27 CZ
Watford - 13 M, 16 G, 3 CZ
Brighton - 89 M, 87 G, 34 CZ
------------------------------------------
suma: 195 M, 189 G, 75 CZ
:spokodfhgfh:
WOJCIECH SZCZĘSNY
Arsenal - 152 M, 163 G, 63 CZ
Brentford - 28 M, 29 G, 10 CZ
------------------------------------------
suma: 180 M, 192 G, 73 CZ
:spokodfhgfh:
ŁUKASZ FABIAŃSKI
Arsenal - 78 M, 86 G, 26 CZ
------------------------------------------
suma: ^^^^^
:spokodfhgfh:
PRZEMYSŁAW TYTOŃ
Roda Kerkrade - 53 M, 78 G, 10 CZ
PSV - 38 M, 41 G, 10 CZ
------------------------------------------
suma: 91 M, 119 G, 20 CZ
:spokodfhgfh:
ARTUR BORUC
Celtic - 189 M, 172 G, 74 CZ
Fiorentina - 64 M, 71 G, 24 CZ
Southampton - 50 M, 59 G, 19 CZ
------------------------------------------
suma: 303 M, 302 G, 117 CZ
:spokodfhgfh:
ŁUKASZ ZAŁUSKA
Dundee United - 55 M, 67 G, 17 CZ
Celtic - 44 M, 39 G, 21 CZ
------------------------------------------
suma: 99 M, 106 G, 38 CZ
:spokodfhgfh:
RADOSŁAW CIERZNIAK
Alki Larnaka - 21 M, 31 G, 6 CZ
Dundee United - 91 M, 133 G, 22 CZ
------------------------------------------
suma: 112 M, 164 G, 28 CZ
:spokodfhgfh:
MATEUSZ PRUS
Roda Kerkrade - 23 M, 48 G, 3 CZ
------------------------------------------
suma: ^^^^^
:spokodfhgfh:
FILIP KURTO
Roda Kerkrade - 74 M, 138 G, 13 CZ
------------------------------------------
suma: ^^^^^

[wybór i kolejność zawodników jest przypadkowa.]
Jak więc widać, zebrałem całą plejadę bramkarzy; tych świetnych i tych trochę gorszych; grających w mocnych klubach, jak również u outsiderów; starszych i młodszych.
Niestety nie udało mi się zdobyć dokładnych danych dotyczących naszych innych rewelacyjnych łapaczy ostatnich dwudziestu lat: Matyska, Kowalewskiego, Szamotulskiego, Onyszki, Kłaka i wielu innych, którzy przynosili nam chwałę na boiskach poza granicami ojczyzny. Ale to co jest, powinno wystarczyć żeby porównać &quot;holenderskich&quot; młokosów do tych dojrzalszych. Każdy niech oceni we własnym sumieniu ????
Nie da się jednak ukryć, że zestawiwszy suche statystyki naszej młodej &quot;dwójki&quot; rodem z Rody ???? , to trochę to blado wygląda na tle poprzedników.
Życzę im oczywiście jak najlepiej w nowych klubach, bo jak na bramkarzy, to wiekowo są jeszcze juniorami ????
 
juvepany 435

juvepany

Użytkownik
Sprawdź bazę na soccerway.com
Kiedy to było ? Bo pamiętam, że miałem podobną sytuację.
Witam Arminie ????
Wiesz, tak zagmatwałem tamto zdanie, że chyba nie do końca wiadomo czego ja właściwie chciałem ???? Sorka za wprowadzenie zamieszania ????
Zależałoby mi na jakichś fajnych statystykach ogólnobramkarskich. Nie mam na myśli żadnego konkretnego meczu, tylko - wiesz - takie liczbowe podsumowanie występów bramkarzy (np. % skutecznych obron na linii bramkowej, % skutecznych interwencji na przedpolu, gra nogami, obrona rzutów karnych itp.).
Ja się chyba nigdy nie spotkałem jeszcze z takimi. Nawet nie wiem, czy w ogóle istnieją takie ????
Dzięki za odzew ???? Gdybyś miał info o czymś takim to byłoby świetnie. Pozdrawiam serdecznie!
P.S. chyba że jednak właśnie to miałeś na myśli i na soccerway faktycznie da się coś takiego wyszperać. W takim razie musisz mi na PRIV wyjaśnić jak dziecku: &quot;gdzie i co?&quot;, bo ja się pogubiłem ????
 
juvepany 435

juvepany

Użytkownik
7 z 9
36 KOMBINACJI

Już dawno nie grałem tu systemem. Dziś mocno szalony pomysł. Lepiej żeby nikt się za mocno nie sugerował. Pojedyncze zdarzenia wejdą, ale jeśli trafię 3/4 to już będzie dobrze. To są ciągle przymiarki pod nowy sezon ???? Szlifuję formę ????

A
Sandnes - Stromsgodset @ 2 (2,05)✅
B
CSKA - Rostov @ 1 (1,60)✅
Pribram - Viktoria Pilzno @ 2 (1,60)
⛔ remis po dwóch prowadzeniach????
C
Inter Turku - HJK @ 2 (1,80)⛔ remis po dwóch prowadzeniach????
D
Mainz II - Arminia @ 2 (2,20)✅
E
Czerno More - Ludogorec @ 2 (1,70)⛔ remis
F
Neustadt - RB Salzburg (-2) @ EH 2 (2,05)✅
G
Althone - St.Patrick&#39;s (-1) @ EH 2 (2,20)✅
H
Irtysz Pawłodar - Aktobe @ 2 (1,83)⛔ remis
I
Motor Lublin - Chrobry @ 2 (2,05)✅

stawka: 50,40zł
EWK: 149zł - 7364zł:grin:


edit: naprawdę dużo nie brakło, ehhh
 
Otrzymane punkty reputacji: +4
juvepany 435

juvepany

Użytkownik
TWIERDZA OSOWIEC
Jest oto taka budowla warowna na ziemiach polskich, którą zwą Osowcem... ????
Tak mógłby brzmieć pierwszy wers powieści czy też sagi, ale faktycznie istnieje taka forteca, a stoi ona na Podlasiu. Dlaczego o tym piszę? Szukałem jak najlepszego odniesienia do wątku, o którym za chwilę.
Ta XIX-wieczna warownia, zbudowana z rozkazu cara Rosji, okazuje się być jedyną niezdobytą przez wroga, choć prób było wiele. Największą rolę odegrała w czasie I wojny światowej, gdy przez 6 i pół miesiąca pełnego oblężenia skutecznie odpierała atak armii niemieckiej.
Ponieważ jestem kibicem włoskiego JUVE, które słynie w ostatnich latach z bardzo skutecznej gry na własnym boisku, postanowiłem prześledzić ten temat ????
Turyńska twierdza - Juventus Stadium - ma równo 3 lata, czyli niezbyt wiele ???? Ale przez ten czas Biało-czarni przegrali u siebie w meczach o stawkę zaledwie 3 razy, a rozegranych było przecież 76 spotkań!!! Ja osobiście jestem z tego dumny ????
PROCENT NIEPRZEGRANYCH MECZÓW JUVENTUSU NA WŁASNYM OBIEKCIE W OSTATNICH 3 LATACH: 96,1 %
✅✅✅
Żeby na tym nie poprzestawać, sprawdzę jak radzili sobie w tym względzie potencjalni przeciwnicy Juventusu w tym samym okresie. Najpierw własne podwórko:
  • Milan ---&gt; 77 meczów; 15 porażek u siebie ( 80,5% )
  • Inter ---&gt; 74 mecze; 18 porażek u siebie ( 75,7% )
  • Roma ---&gt; 64 mecze; 10 porażek u siebie ( 84,4% )
  • Napoli ---&gt; 77 meczów; 9 porażek u siebie ( 88,3% )

Jak widać, nikomu nie udało się nawet zbliżyć do wyniku Bianconerich ????
Teraz tuzy europejskiej piłki:
  • Real Madryt ---&gt; 88 meczów; 5 porażek u siebie( 94,3% )
  • FC Barcelona ---&gt; 89 meczów; 4 porażki u siebie( 95,5% )
  • Atletico Madryt ---&gt; 86 meczów; 9 porażek u siebie( 89,5% )
  • Bayern Monachium ---&gt; 79 meczów; 8 porażek u siebie ( 89,9% )
  • Borussia Dortmund ---&gt; 69 meczów; 12 porażek u siebie ( 82,6% )
  • PSG ---&gt; 77 meczów; 7 porażek u siebie ( 90,9% )
  • ManUtd ---&gt; 81 meczów; 19 porażek u siebie ( 76,5% )
  • ManCity ---&gt; 83 mecze u siebie; 10 porażek ( 88,0% )
  • Chelsea ---&gt; 88 meczów u siebie; 11 porażek ( 87,5% )
  • Arsenal ---&gt; 84 mecze u siebie; 14 porażek ( 83,3% )
  • Liverpool ---&gt; 72 mecze u siebie; 12 porażek ( 83,3% )

Wychodzi na to, że piemoncka forteca jest NAJBEZPIECZNIEJSZA spośród tych liczących się w Europie, co mnie bardzo cieszy ????
Pozdrawiam ????
 
juvepany 435

juvepany

Użytkownik
STARZY ALE JARZY ????
Dziwnym zrządzeniem, w dobie maniakalnej potrzeby odmładzania się, również w świecie piłkarskim czy okołopiłkarskim pokutuje przeświadczenie, że 30-letni piłkarz to starzec ???? Nic bardziej mylnego. W zasadzie jest to najlepszy wiek dla futbolisty, co potwierdzają specjalistyczne badania. Nie przytoczę ich niestety, bo musiałbym &quot;zalinkować&quot; pół strony ????
Dodatkowo, taki gracz jest już ukształtowany mentalnie i posiada jeszcze jedną cechę nie do kupienia: DOŚWIADCZENIE!
Są jednak oczywiście pewne warunki sine qua non, bez których się obejść nie może. [mały wtręt językowy: &quot;obejść się bez czegoś&quot; i &quot;obyć się bez czegoś&quot; są równie poprawne!!!; może komuś się przyda ???? ]
Oczywiście musi on być zdrowy, nie mieć zbyt wielu kontuzji w swojej dotychczasowej karierze (w szczególności długotrwałych), musi być profesjonalnie prowadzony jako piłkarz i samemu też się właściwie eksploatować. To wszystko truizmy, ale ważne ????
Podejrzewam, że ludzie patrzą na sprawę w kontekście finansów i perspektywiczności gracza. Tu zgoda. Zawodnik po 30-tce jest mniej &quot;chodliwym towarem&quot; na rynku transferowym i nie można go już raczej traktować jak inwestycję kapitałową. Ale wartość sportowa jaką jest w stanie dać, może w konsekwencji okazać się dużo cenniejsza i przynieść finalnie nie mniejszy zysk ekonomiczny.
Pierwszym z brzegu przykładem, że nie zagląda się w metrykę, może być Miro Klose. Nie muszę chyba więcej dodawać ????
Skupię się w tym moim małym resume właśnie na &quot;wiekowych&quot; napastnikach [szerzej: strzelcach goli] i ocenię ich wkład sportowy w te najsilniejsze rozgrywki ligowe na przykładzie poprzedniego sezonu.
Intuicyjnie moje myśli kierują się do Italii, bo mam wrażenie, że szczególnie tam docenia się snajperów-nestorów ???? A przecież każdy przyzna, że ta liga nie rozpieszcza napastników ???? Już sam ten argument karze przemyśleć sprawę ????
ZAWODNICY W WIEKU 30+ NA LISTACH STRZELECKICH NAJLEPSZYCH LIG EUROPY (ci, którzy zdobyli w lidze minimum 10 bramek)
SERIE A 2013/14
(2. na liście strzelców sezonu) Luka Toni / 37 lat / 20 goli
(3.) Carlos Tevez / 30 lat / 19 goli
(4.) Antonio Di Natale / 36 lat / 17 goli
(4.) Rodrigo Palacio / 32 lata / 17 goli
(10.) Alberto Gilardino / 32 lata / 15 goli
(14.) German Denis / 32 lata / 13 goli
(18.) Antonio Cassano / 32 lata / 12 goli
(24.) Gonzalo Bergessio / 30 lat / 10 goli
PREMIER LEAGUE 2013/14
(3.) Yaya Toure / 31 lat / 20 goli
(13.) Steven Gerrard / 34 lata / 13 goli
(13.) Rickie Lambert / 32 lata / 13 goli
(15.) Robin van Persie / 30 lat / 12 goli
(16.) Emmanuel Adebayor / 30 lat / 11 goli
PRIMERA DIVISION 2013/14
(6.) Aritz Aduriz / 33 lata / 16 goli
(9.) Javier Guerra / 31 lat / 15 goli
(13.) Ikechukwu Uche / 30 lat / 14 goli
(16.) David Villa / 32 lata / 13 goli
(18.) Charles / 30 lat / 12 goli
(18.) Sergio Garcia / 31 lat / 12 goli
(25.) Ruben Castro / 33 lata / 10 goli
(25.) Jonas / 30 lat / 10 goli
BUNDESLIGA 2013/14
(7.) Stefan Kiessling / 30 lat / 15 goli
(10.) Ivica Olić / 34 lata / 14 goli
(14.) Klaas-Jan Huntelaar / 30 lat / 12 goli
(19.) Arjen Robben / 30 lat / 11 goli
(23.) Halil Altintop / 31 lat / 10 goli
(23.) Szabolcs Huszti / 31 lat / 10 goli
(23.) Claudio Pizarro / 35 lat / 10 goli
(23.) Frank Ribery / 31 lat / 10 goli
LIGUE 1 2013/14
(1.) Zlatan Ibrahimović / 32 lata / 26 goli ????
LIGA SAGRES (POR) 2013/14
(4.) Lima / 30 lat / 16 goli ????
EREDIVISIE 2013/14
(5.) Michael Higdon / 30 lat / 14 goli
SUPER LIGA (TUR) 2013/14
(5.) Theofanis Gekas / 34 lata / 13 goli
(5.) Hugo Almeida / 30 lat / 13 goli
(10.) Wesley Sneijder / 30 lat / 12 goli
(15.) Edinho / 32 lata / 11 goli
(18.) Lamine Diarra / 30 lat / 10 goli
(18.) Didier Drogba / 36 lat / 10 goli
(18.) Dirk Kuyt / 34 lata / 10 goli
CHAMPIONSHIP (ENG 2) 2013/14
(14.) Yann Kermogant / 32 lata / 14 goli
(17.) Daryl Murphy / 31 lat / 13 goli
(17.) Pavel Pogrebnyak / 30 lat / 13 goli
oraz EKSTRAKLASA 2013/14 ????
(1.) Marcin Robak / 31 lat / 22 gole
(6.) Miroslav Radović / 30 lat / 14 goli
(12.) Łukasz Garguła / 33 lata / 10 goli
cdn.
 
juvepany 435

juvepany

Użytkownik
STARZY ALE JARZY 2 ????
Widzimy, że dysproporcje w liczbie napastników, umownie zwanych 30+, są w poszczególnych ligach dość spore. Trudno doszukać się jakiejś prawidłowości. Może na to wpływać właśnie aspekt finansowy (traktowanie zawodnika jak &quot;rosnącej&quot; lokaty) bo taka Anglia ewidentnie nie nastawia się na doświadczonych snajperów (i to na obu najwyższych szczeblach rozgrywkowych), a tam pieniądze się przecież mocno liczą. Pewnie wynika to też z tego jak tam się gra (box to box). Brak dużej liczby doświadczonych napastników może też być spowodowany ciągłą rotacją w składach i brakiem cierpliwości właścicieli. Czasem zresztą mam wrażenie, że tam się kupuje żeby tylko kupować. Robi się &quot;przemiał na ilość&quot; i nie ma czasu się zatrzymać i zastanowić, co będzie lepsze (pewnie też względy marketingowe oraz prestiż wynikający z zauważalnej obecności na rynku transferowym). Tam nawet taki Lukaku nie może zagrzać miejsca na dłużej, a o starszym zawodniku, poza ikonami piłki (Gerrard, Lampard, Giggs), to już kompletnie się nie myśli.
Z kolei taka Portugalia czy Holandia to ligi typowo eksportowe. Tam każdy kto błyśnie, idzie &quot;pod młotek&quot;. Zresztą głównie do wspomnianej Anglii i koło się zamyka ???? Zostają więc głównie ci, którzy jeszcze aż tak nie zwrócili na siebie uwagi możnych.
Turcja to ciągle jeszcze miejsce aspirujące. Tam się pragnie &quot;dużej&quot; piłki i &quot;dużych&quot; nazwisk. Zdecydowano więc, że oprócz zaciągu młodzieżowego z krajów Afryki, zainwestuje się w graczy z &quot;nazwiskiem&quot;, którzy już się na tym TOPIE powoli nie mieszczą, a wciąż chcą pograć i zarobić. Wnoszą oni umiejętności, podnoszą tym samym poziom rozgrywek, a dodatkowo są chodzącymi reklamami dla sponsorów i dla samej ligi.
Francja to mieszanka tego wszystkiego po trochu. Z jednej strony Anglicy czerpią stamtąd garściami, z drugiej wiele francuskich klubów jest magnesem dla liczących się już futbolistów, a dodatkowo nie ustaje dopływ &quot;świeżaków&quot; ????
Natomiast Hiszpanie i Włosi (może ze względu na z góry przegraną rywalizację ekonomiczną z Anglikami czy Niemcami) stawiają na tych starszych i całkiem dobrze na tym wychodzą.
Naszą ligę dodałem tu bardziej poglądowo. U nas się nie wybrzydza, bo nie ma za bardzo warunków do tego ???? Wprawdzie też istnieje tu pewnego rodzaju &quot;ostracyzm wiekowy&quot;, o którym piłkarze głośno mówią, ale akurat w naszym przypadku zawodnik 30+ bardzo różnie (a często po prostu źle) się prezentuje. Przyczyną jest oczywiście brak profesjonalizmu, choć nie tylko u piłkarzy.
Przykładem niech będzie wywiad jakiego niedawno udzielił Kazimierz Węgrzyn - czołowy obrońca czołowego klubu w Polsce, swego czasu - który otwarcie powiedział, że mając bodaj 27-28 lat zupełnie przypadkiem trafił na konsultacje do uznanego fizjoterapeuty/dietetyka [niestety nie pamiętam dokładnie]. W rozmowie z nim sympatyczny obrońca pierwszy raz w życiu dowiedział się o pewnych nawykach żywieniowych, aerobowych i ogólnosprawnościowych, z których nigdy nie korzystał. Już po kilku tygodniach Węgrzyn poczuł tak dużą różnicę w treningu i grze, że nie mógł w to uwierzyć.
Konkluzja tego wywiadu była taka, że żaden z piłkarzy z którymi Pan Kazimierz grał, nigdy niczego podobnego nie stosował, a to że on sam miał okazję było czystym przypadkiem. A był to podobno już wtedy standard w ligach zachodnich.
Wiem, że mało konkretów podałem, ale nie w tym rzecz. Ten wywiad jasno dawał do zrozumienia, że kuleje zarówno edukacja piłkarzy jak i kwalifikacje tych, którzy mają o tych graczy dbać.
Kończąc, możliwe że w Polsce patrzenie piłkarzom w metryki ma uzasadnienie, ale w szanujących się ligach taki Di Natale, Ibrahimović czy Drogba będą błyszczeć do 40-tki, jeśli tylko zechcą ????
 
juvepany 435

juvepany

Użytkownik
STARZY ALE JARZY 3
Teraz ograniczę się tylko do króciutkiej &quot;symulacji&quot; ????
Stworzę snajpera idealnego:p Oczywiście żartuję ???? Przedstawię królów strzelców dwudziestu najlepszych lig Europy, a następnie wyliczymy średnią wieku. Aż sam się zastanawiam ile wyjdzie. Po cichu obstawiam jakieś 28-30 ???? . Nie ruszam tego, co napisałem ???? Sam jestem ciekaw o ile się pomylę ????
[WIEK PODAM ROCZNIKOWO, ŻEBY MIEĆ WIĘKSZE SZANSE NA TRAFIENIE ???? ]
ESP - CRISTIANO RONALDO / 31 GOLI / 29 LAT
ENG - LUIS SUAREZ / 31 GOLI / 27 LAT
GER - ROBERT LEWANDOWSKI / 20 GOLI / 26 LAT
ITA - CIRO IMMOBILE / 22 GOLE / 24 LATA
FRA - ZLATAN IBRAHIMOVIĆ / 26 GOLI / 33 LATA
POR - JACKSON MARTINEZ / 20 GOLI / 28 LAT
RUS - SEYDOU DOUMBIA / 18 GOLI / 27 LAT
UKR - LUIZ ADRIANO / 20 GOLI / 27 LAT
NED - ALFRED FINNBOGASON / 29 GOLI / 25 LAT
BEL - HAMDI HARBAOUI / 22 GOLE / 29 LAT
SUI - SHKELZEN GASHI / 19 GOLI / 26 LAT
TUR - AATIF CHAHECHOUHE / 17 GOLI / 28 LAT
CZE - JOSEF HUSBAUER / 18 GOLI / 24 LATA
GRE - ESTEBAN SOLARI / 16 GOLI / 34 LATA
ROU - LIVIU ANTAL / 16 GOLI / 25 LAT
AUT - JONATAN SORIANO / 31 GOLI / 29 LAT
ISR - ERAN ZAHAVI / 29 GOLI / 27 LAT
CYP - GASTON SANGOY / 18 GOLI / 30 LAT
DEN - THOMAS DAALGARD / 18 GOLI / 30 LAT
POL - MARCIN ROBAK / 22 GOLE / 32 LATA

Hehe, wyszło dokładnie 27,5 roku ???? Ale wystarczyłyby 2 gole Luki Toniego i średnia skoczyłaby do 28,15 ???? No nic ????
Aha, co jeszcze warto zauważyć: najmłodsi w tym zestawieniu to Immobile (ITA) i Husbauer (CZE), którzy mają po 24 lata. Dziwne, że przy tak wielu zdolnych młodych napastnikach w tak wielu ligach, królem zostaje się nie wcześniej niż w wieku 24 lat ???? Czyżby jednak obycie i doświadczenie? ????
 
juvepany 435

juvepany

Użytkownik
KRÓLOWIE OSTATNIEJ DEKADY
Aby wyczerpać wątek wieku królów strzelców itp., podam jeszcze jedno zestawienie. Lista najlepszych snajperów sezonu z 10 ostatnich lat w 4 najlepszych ligach Europy oraz w Polsce ????
PREMIER LEAGUE / BUNDESLIGA / PRIMERA DIVISION / SERIE A / EKSTRAKLASA
_______________________________________________________________________________________
04/05 T.HENRY 28 L./ M.MINTAL 28 L./ D.FORLAN 26 L./ C.LUCARELLI 30 L./ T.FRANKOWSKI 31 L.
05/06 T.HENRY 29 L. / M.KLOSE 28 L./ S.ETO&#39;O 25 L./ L.TONI 29 L./ G.PIECHNA 30 L.
06/07 D.DROGBA 29 L. / T.GEKAS 27 L./ R.V.NISTELROOY 31 L./ F.TOTTI 31 L./ P.REISS 35 L.
07/08 C.RONALDO 23 L. / L.TONI 31 L./ D.GUIZA 28 L./ A. DEL PIERO 34 L./ P.BROŻEK 25 L.
08/09 N.ANELKA 30 L. / GRAFITE 30 L./ D.FORLAN 30 L./ Z.IBRAHIMOVIĆ 28 L./ P.BROŻEK 26 L.
09/10 D.DROGBA 32 L. / E.DŻEKO 24 L./ L.MESSI 23 L./ A.DI NATALE 33 L./ R.LEWANDOWSKI 22 L.
10/11 D.BERBATOV 30 L. / M.GOMEZ 26 L./ C.RONALDO 26 L./ A.DI NATALE 34 L./ T.FRANKOWSKI 37 L.
11/12 R.V.PERSIE 29 L. / K.J.HUNTELAAR 29 L./ L.MESSI 25 L./ Z.IBRAHIMOVIĆ 31 L./ A.RUDNEVS 24 L.
12/13 R.V.PERSIE 30 L. / S.KIESSLING 29 L./ L.MESSI 26 L./ E.CAVANI 26 L./ R.DEMJAN 31 L.
13/14 L.SUAREZ 27 L. / R.LEWANDOWSKI 26 L./ C.RONALDO 29 L./ C.IMMOBILE 24 L. / M.ROBAK 32 L.
_______________________________________________________________________________________
----ŚR. 28,7 ------------- ŚR. 27,8 ------------- ŚR. 26,9 ------------- ŚR. 30,0 ------------ ŚR. 29,3
ŚREDNIA ŚREDNICH: ???? 28,54 !!! ????
Poznaliśmy właśnie w tej chwili prawdopodobnie najlepszy wiek dla napastnika ???? Nie zapomnijcie kto Wam o tym powiedział:razz:
W przypadku Leo Messiego stanie się to dopiero za 1,5 roku ???? Czyli dokładnie w styczniu 2016 ???? Aż strach pomyśleć co się będzie działo ????
Cristiano ma ten okres już za sobą, ale co ciekawe, właśnie wtedy strzelał jak najęty (23 gole w 20 meczach na przestrzeni około 3 miesięcy).
Może faktycznie coś w tym jest ????
Pozdrawiam ????
 
Otrzymane punkty reputacji: +2
juvepany 435

juvepany

Użytkownik
UKRAIŃSKI EXODUS?
Nie jest tajemnicą, że na Ukrainie nie dzieje się dobrze. Szczególnie trudna sytuacja panuje we wschodniej jej części. Oczywiście musi to mieć wpływ na wszystkie dziedziny życia codziennego, a więc na piłkę również.
Już pod koniec poprzedniego sezonu odwoływano mecze. Później, po oderwaniu się Krymu, dwie tamtejsze drużyny: Tavrija Symferopol i PFC Sevastopol miały niejasną sytuację statutową. W efekcie ta druga nie przystąpiła do właśnie rozpoczętych rozgrywek nowego sezonu. Ta pierwsza natomiast spadła z ligi.
Dodatkowo z przyczyn finansowych wycofano już wcześniej stołeczny Arsenał.
Tym sposobem liga skurczyła się do 14 zespołów.
Kibicowskie organizacje zaczęły coraz bardziej się radykalizować i jednoznacznie opowiadać się przeciwko separatystom i interwencji rosyjskiej. Bardzo wiele spotkań odbywa się w wyjątkowo gorącej atmosferze.
Kilka dni temu okazało się, że 6 obcokrajowców Shachtara Donieck &quot;zdezerterowało&quot; i nie zagrało w meczu o Superpuchar. Mieli ponieść konsekwencje. Zobaczymy jak ta sprawa się skończy. Podobna sytuacja miała miejsce w Metaliście Charków.
Dziś natomiast nadeszła szokująca informacja o zamordowaniu prezesa jednego z ekstraklasowych klubów - Worskły Połtawa!!! Źle się dzieje:-(
W takich okolicznościach piłkarze będą musieli skupić się na grze w piłkę, co wydaje się aberracją, ale z drugiej strony pamiętam bardzo dojmujące archiwalia z czasów okupacji, kiedy to w Polsce nielegalnie organizowano mecze piłkarskie właśnie po to żeby poczuć tę namiastkę normalności i zapomnieć na chwilę o tej traumie wojny.
Aha, jeszcze jedno. Może to nie pora by debatować na takie tematy, ale miał ostatnio miejsce ciekawy precedens. Otóż niejaki Edmar - Brazylijczyk grający od lat na Ukrainie i posiadający od jakiegoś czasu również ichniejsze obywatelstwo, doznał szoku, gdy okazało się, że jego nowa ojczyzna wzywa go do wypełnienia obywatelskiego obowiązku i powołuje go do armii!!! Chłopina pewnie zbaraniał, bo od razu poruszył niebo i ziemię, aby to jakoś odkręcić. Znak czasu. Przecież obywatelstwo piłkarze dostają, by ominąć przepisy zawężające dopuszczalną liczbę obcokrajowców w klubie [ironia]. Ale żeby coś jeszcze? W głowie się nie mieści [ironia]. Tak to niektórym weszło już w nawyk kupczenie paszportami, że stracili kontakt z Ziemią. Na kontynencie znajdą się i tacy, którym te &quot;obywatelstwa&quot; już się w jednej szufladzie nie zmieszczą. No nic.
PREMIER LIHA ruszyła i trzeba grać. Nie zagłębiając zbytnio się w wątek geograficzny, napiszę tylko, że w rejonie działań militarnych znajduje się aż 5 klubów tamtejszej ekstraklasy (3 są w Doniecku, a po jednym w Charkowie i Mariupolu) Do tego na wschód od Dniepru jest jeszcze wspomniana Worskła, a niewiele dalej od granic z Rosją leżą Zaporoże i Dniepropietrowsk. Tak więc na tę chwilę niemal połowa uczestników rozgrywek nie może czuć się komfortowo (mówię o realnym i potencjalnym zagrożeniu).
Ponieważ o sile ligi stanowią dużej klasy i dobrze opłacani obcokrajowcy, którzy z oczywistych względów mogą nie chcieć w tym wszystkim uczestniczyć, cała marka i poziom sportowy ligi są zagrożone.
Okienko transferowe na Ukrainie otwarte będzie jeszcze przez 5 tygodni (do końca sierpnia) i kto wie jak to się wszystko potoczy!
cd.
 
juvepany 435

juvepany

Użytkownik
PIRAMIDALNY UKRAIŃSKI EXODUS?
Teraz konkrety o ruchach transferowych z zagranicą. Biorę pod uwagę tylko tzw. operacje zewnętrzne; te wewnątrz ligi mnie tu nie interesują. W zestawieniu będą tylko kluby ze wschodniej i środkowej Ukrainy.
Same liczby, bez zbędnych szczegółów; ruchy obcokrajowców podkreślone za pomocą nawiasów; wypożyczenia i powroty nie wzięte pod uwagę; przesunięcia między pierwsza drużyną a rezerwami pominięte.
SHACHTAR DONIECK
0 przyszło ----- 2 odeszło (2 obcokrajowcy)
DNIPRO DNIPROPIETROWSK
0 przyszło ----- 4 odeszło (2 obc.) [w tym jeden nie ma jeszcze klubu]
METALIST CHARKÓW
0 przyszło ----- 0 odeszło
DYNAMO KIJÓW
0 przyszło ----- 2 odeszło (2 obc.)
ZORIA ŁUGAŃSK
0 przyszło ----- 4 odeszło (3 obc.)
METALURG DONIECK
0 przyszło ----- 6 odeszło (5 obc.)
WORSKŁA POŁTAWA
0 przyszło ----- 2 odeszło (1 obc.) [w tym jeden nie ma jeszcze klubu]
ILLICHIVETS MARIUPOL
0 przyszło ----- 2 odeszło (1 obc.) [w tym jeden nie ma jeszcze klubu]
METALURG ZAPOROŻE
0 przyszło ----- 0 odeszło
OLIMPIK DONIECK
0 przyszło ----- 4 odeszło [wszyscy szukają klubu]
Do tej pory w każdym okienku ukraińskie kluby całymi tabunami ściągały Latynosów czy piłkarzy z Bałkanów, a specjalizowały się w tym właśnie te bogate, wschodnie marki. Teraz, na 5 tygodni przed końcem okienka, liczba transferów z zagranicy do tych właśnie klubów PREMIER LIHI wynosi okrągłe ZERO!!!
W tym samym czasie Ukrainę opuściło 26 graczy (potwierdzone 19 transferów), z czego aż 16, czyli ogromna większość, to obcokrajowcy!!! Przypadek??? Wątpię.
Mam silne przeczucie, że to dopiero początek i nawet miliony euro Rinata Achmetowa (właściciel Shachtara) tego nie powstrzymają. Ale o tym dużo przede mną pisał niejaki MASŁOW. Zbudował on nawet pewną PIRAMIDĘ ????
------------------------------
edit: znalazłem istotne informacje o miejscach rozgrywania spotkań w roli gospodarza:
Shachtar - we Lwowie
Metalurg Donieck - we Lwowie
Olimpik - w Kijowie
Zoria - w Zaporożu

Swoją drogą, 2 pierwsze donieckie kluby z tej listy dalej już chyba znaleźć stadionu nie mogły (ponad 1000 km w linii prostej; ponad 1200 km drogami). Inna sprawa, że nowiutki stadion, zbudowany z myślą o Karpatach Lwów, w końcu się zacznie zwracać, bo do tej pory, przez chimerycznego właściciela tej drużyny, stał pusty. Gość ma kasy jak lodu, ale zaczął się targować z miastem, a drużyna grała w jakichś &quot;dziurach&quot; zamiast eksploatować naprawdę ładny obiekt.
I jeszcze info o &quot;dezerterach&quot; z Shachtara: podobno 4 z 6 graczy wróciło lub zaraz wróci. Największy problem jest z dwiema największymi gwiazdami - Douglasem Costą i Teixeirą, którzy chcą wymusić na klubie transfery do Monaco ????
 
juvepany 435

juvepany

Użytkownik
Króciutki wpis ????

Na jedenaście moich ostatnich &quot;pudeł&quot; tylko JEDEN RAZ &quot;moja&quot; drużyna przegrała. A była to zresztą Legia, przeciwko której zagrałem z premedytacją, bo mnie wnerwiła ???? . Pozostałe 10 meczów niewygranych to REMISY!!! Makabra ????


I JESZCZE MAŁE SPROSTOWANIE DO POSTU O RADOVICIU

Tak to jest, jak się zbytnio zawierzy Wikipedii ???? Tam jest zamieszanie, bo funkcjonują dwie sprzeczne informacje na temat liczby występów obcokrajowców w ekstraklasie.

Tak więc najwięcej meczów na koncie spośród stranierich mają:
  1. Aleksandar Vuković 242
  2. Wahan Geworian 230
  3. Andrzej Michalczuk 223
  4. Miroslav Radović 219
  5. Hermes 206
  6. Hernani 200

Problem polegał na tym, że tamten &quot;licznik&quot; liczył te mecze do momentu, gdy zawodnik dostawał polskie obywatelstwo i na tym się zatrzymywał.
Tu mamy już zestawienie nie uwzględniające tego faktu i chyba jest mimo wszystko trafniejsze ????
 
juvepany 435

juvepany

Użytkownik
KLUB 300
Tym razem post bez żadnych sensacji ???? Tylko dyskretne zwrócenie uwagi na niecodzienne wydarzenie ????
Najpierw wyjaśnienie: klub 300 to zestawienie zawodników, którzy rozegrali w polskiej ekstraklasie (wcześniej I liga) minimum trzysta spotkań.
Na tę chwilę widnieje tam 76 nazwisk, z czego sześciu piłkarzy ciągle jeszcze gra. Jednym z nich jest ŁUKASZ SURMA (Ruch Chorzów), który już jutro najprawdopodobniej zrówna się na pozycji lidera z Markiem Chojnackim!!!
Obrońca ŁKS-u przywdziewa ŻÓŁTĄ KOSZULKĘ już przeszło 18 lat!!! Chyba pora na zmianę ????
Co ciekawe, Chojnacki jeszcze w tym sezonie może spaść aż na trzecią lokatę, bo oprócz Surmy, swój rekord śrubuje również inny zawodnik Ruchu Chorzów - Marcin Malinowski.
TOP 10 KLUBU 300 ????
1. Marek Chojnacki 452 występy
2. Łukasz Surma 451
3. Marcin Malinowski 436

4. Dariusz Gęsior 427
5. Janusz Jojko 417
6, Zygfryd Szołtysik 395
7. Paweł Janik 38
8. Tomasz Kiełbowicz 383
9. Ryszard Czerwiec 378
10. Witold Bendkowski 376
Jako ciekawostkę można potraktować fakt, iż Chojnacki zaledwie raz opuścił nasza ligę (pół roku w Grecji), natomiast Surma &quot;stracił&quot; 2 lata, grając w Izraelu i Austrii.
aktywni zawodnicy będący już teraz w klubie 300:
2. Łukasz Surma 451 (Ruch)
3. Marcin Malinowski 436 (Ruch)
26. Marek Zieńczuk 348 (Ruch)
37. Radosław Sobolewski 328 (Górnik Z.)
42. Arkadiusz Głowacki 326 (Wisła K.)
65. Łukasz Madej 305 (Górnik Z.)

Gdyby dokonać optymistycznej prognozy, to cała ta &quot;szóstka&quot; już w tym sezonie może mocno awansować w tym rankingu. Zakładając, że zagrają we wszystkich meczach, jakie pozostały do końca tych rozgrywek, to:
(2.) Łukasz Surma 451 (Ruch) ---&gt; 487 ---&gt; 1. miejsce
(3.) Marcin Malinowski 436 (Ruch) ---&gt; 472 ---&gt; 2. miejsce
(26.) Marek Zieńczuk 348 (Ruch) ---&gt; 384 ---&gt; 8. miejsce
(37.) Radosław Sobolewski 328 (Górnik Z.) ---&gt; 364 ---&gt; 14. miejsce
(42.) Arkadiusz Głowacki 326 (Wisła K.) ---&gt; 362 ---&gt; 17. miejsce
(65.) Łukasz Madej 305 (Górnik Z.) ---&gt; 341 ---&gt; 30. miejsce
 
juvepany 435

juvepany

Użytkownik
PUCHAR TYSIĄCA DRUŻYN:grin:

⚽
Puchar Polski własnie wkroczył w fazę zasadniczą (formalnie pozostał jeszcze ostatni mecz fazy zasadniczej; odbędzie się już dziś). Pozostało w nim 48 (49) zespołów.
⚽
W kolejnej rundzie (tzw. I runda) zagrają jednak tylko 32 drużyny. Będą nimi zwycięzcy rundy wstępnej (14 ekip) oraz 18 zespołów grających w poprzednim sezonie w I lidze [nie mylić z ekstraklasą].
W tej fazie (13 sierpnia) każda para rozegra tylko jeden - decydujący o awansie - mecz.
⚽
Dopiero lepsi z tych par będą mieli okazję zmierzyć się w 1/16 z ubiegłorocznymi ekstraklasowiczami (24 września).
⚽
Następnie, i to jeszcze w tym roku (październik), odbędzie się 1/8 finału (jedno spotkanie decyduje).
⚽
Przyszłoroczne ćwierćfinały (marzec) i półfinały (kwiecień), wiążą się ze zmianą reguł. Tu o promocji będzie decydować dwumecz.
⚽
Wielki finał (2 maja), wzorem tegorocznego, odbędzie się na Stadionie Narodowym w święto flagi państwowej. I tu jeszcze jedna nowinka regulaminowa. Do tej pory, gdy zwycięzca pucharu był jednocześnie mistrzem kraju, przepustkę do Ligi Europy otrzymywał przegrany finalista. Od teraz, w takiej sytuacji w europejskich pucharach zagra drużyna będąca w ligowej tabeli tuż za strefa pucharową. Ta zmiana dotyczy wszystkich federacji UEFA. W przypadku Polski będzie to po prostu 4. drużyna w tabeli Ekstraklasy.

Wolałem to uściślić, bo przez ciągłe korekty w przepisach, zrobiło się zamieszanie ????

cdn.
 
juvepany 435

juvepany

Użytkownik
PUCHAR TYSIĄCA DRUŻYN 2;)
  • aktualnie trwa 61. edycja tych rozgrywek
  • do tej pory zwyciężało w nich 21 klubów
  • najczęściej wygrywała Legia Warszawa (16 tytułów)
  • na kolejnych miejscach są: Górnik (6), Lech (5), Wisła i Zagłębie Sosnowiec (po 4), Ruch, GKS Katowice i Amica (po 3), Śląsk, Groclin i Polonia Warszawa (po 2)
  • obrońcą trofeum jest Zawisza Bydgoszcz (pierwszy tytuł)
  • ogółem okazję do gry w finale miały 33 drużyny
  • najwięcej razy szansę na walkę w decydującym meczu (dwumeczu) miała Legia (22 finały)
  • na kolejnych miejscach są: Górnik (13), Wisła i Ruch (po 10), GKS K. (8) i Lech (7)

Ciekawostką jest, że w PP udział wziąć może również drużyna nie uczestnicząca w żadnych rozgrywkach ligowych (jedynie klubowe drużyny młodzieżowe nie mają takiego prawa). Wystarczy uiścić opłatę startową. Takim zresztą sposobem w PP grają oldboje Lecha Poznań ???? I radzą sobie rewelacyjnie ???? Oto ich wyniki na szczeblu okręgowym, będącym eliminacją do rundy przedwstępnej Pucharu:
I r. - Lech Poznań (oldboje) - Odlew Poznań 9:2
II r. - Lech Poznań (oldboje) - Skra Wielkopolska Otusz 3:0 (walkower)
III r. - Lech Poznań (oldboje) - KS Gaj Wielki 12:1
IV r. - Lech Poznań (oldboje) - GKS Golęczewo 10:2
V r. - Lech Poznań (oldboje) - Pogoń Książ Wielkopolski 3:2
1/8 - Lech Poznań (oldboje) - Inter Zdrój 12:2
1/4 - Lech Poznań (oldboje) - Sparta Szamotuły 3:2
1/2 - Lech Poznań (oldboje) - Lech II Poznań 2:5 [do 75.min było 2:2]:grin:
Wypisałem to wszystko z kilku powodów ????
Po pierwsze, dobrze wiedzieć, że starsi panowie są ciągle w takiej dyspozycji (Wojtala, Dembiński, Piskuła, Araszkiewicz, Kaczorowski, Kryger, Okoński, Magdziarz, A. Bąk, Rzepka, Reiss (gościnnie) i inni).
Po drugie, może komuś podsunę pomysł, aby samemu spróbować w następnej edycji, a ta rusza już w teraz ????
Po trzecie, przeglądając ten etap rozgrywek, widać komiczne nieraz nazwy drużyn, co zapewne świadczy o tym, jak wiele jest takich prywatnych inicjatyw w PP ????
Po czwarte, padają genialne wyniki ????
Po piąte, niewiele brakło, a oldboje utarli by nosa reszcie i awansowali do fazy ogólnopolskiej ????
Po szóste, lubię takie historie ????
Gwoli ścisłości, Jacek Dembiński zdołał strzelić 9 bramek, a Krzysztof Piskuła i Waldemar Przysiuda dołożyli po 8 goli!!! ????
Pewnych rzeczy się nie zapomina ????
cdn.
 
juvepany 435

juvepany

Użytkownik
PUCHAR TYSIĄCA DRUŻYN 3:grin:
W I rundzie zobaczymy wiele ciekawych drużyn. Będzie to solidny przekrój naszych rozgrywek ligowych. Zagra tam bowiem nawet aktualny wicelider Ekstraklasy - GKS Bełchatów, który podobnie jak Górnik Łęczna traktowany jest w tegorocznym PP jak drużyna I ligi.
Ogółem, spośród 32 drużyn grających w tej fazie rozgrywek mamy :
  • 2 kluby z aktualnej Ekstraklasy
  • 14 klubów z aktualnej I ligi
  • 10 klubów z aktualnej II ligi (+ ew. Górnik Wałbrzych)
  • 5 klubów z aktualnej III ligi (+ ew. Ostrovia)

Inne informacje:
  • mecz Stal Rzeszów - Górnik Łęczna będzie jedynym, w którym drużyny dzielą aż 3 ligi różnicy
  • dojdzie do 2 pojedynków derbowych: Gryf - Arka i Rozwój - GKS Tychy
  • dojdzie do 3 pojedynków drużyn z tego samego województwa: oprócz wymienionych meczów derbowych, trzecim będzie rywalizacja Radomiaka z Dolcanem
  • najodleglejszy wyjazd czeka Wigry Suwałki (do Świnoujścia - 570 km w linii prostej)
  • województwa: śląskie i małopolskie mają po 5 przedstawicieli w tej rundzie
  • województwo śląskie ma jeszcze 9 przedstawicieli w tej edycji PP
  • województwa: opolskie, lubuskie i świętokrzyskie nie mają przedstawicieli w tej rundzie
  • województwa: opolskie i lubuskie nie mają już wcale przedstawicieli w tej edycji PP
  • dojdzie do czterech (jeśli jutro awansuje Górnik W. to do pięciu) pojedynków między drużynami z tego samego szczebla rozgrywkowego

Muszę na koniec powiedzieć, że dziś przewidziałem wszystkie rozstrzygnięcia w PP. Szkoda, że ich nie zamieściłem. ???? Już nie mogę się doczekać następnej rundy. Pozostało już tylko kilkanaście dni, więc wytrzymam ????
 
juvepany 435

juvepany

Użytkownik
ZIEMIA NICZYJA
Poszukując informacji przydatnych do napisania postu o PP, uderzyło mnie jedno: są województwa, w których piłkarsko prawie nic się nie dzieje. Miałem pobieżną wiedzę na ten temat, ale postanowiłem ją trochę pogłębić ???? Jak zwykle ???? I kilka rzeczy mnie zszokowało ????
LICZBA DRUŻYN NA SZCZEBLU CENTRALNYM (Ekstraklasa, I i II liga) WG WOJEWÓDZTW:
  • ŚLĄSKIE - 11 klubów (najlepszy w ekstraklasie)
  • MAŁOPOLSKIE - 7 (najlepszy w ekstraklasie)
  • MAZOWIECKIE - 6 (najlepszy w ekstraklasie)
  • DOLNOŚLĄSKIE - 5 (najlepszy w ekstraklasie)
  • POMORSKIE - 4 (najlepszy w ekstraklasie)
  • ZACHODNIOPOMORSKIE - 4 (najlepszy w ekstraklasie)
  • PODKARPACKIE - 3 (najlepszy w II lidze)
  • KUJAWSKO-POMORSKIE - 2 (najlepszy w ekstraklasie)
  • PODLASKIE - 2 (najlepszy w ekstraklasie)
  • LUBELSKIE - 2 (najlepszy w ekstraklasie)
  • ŁÓDZKIE - 2 (najlepszy w ekstraklasie)
  • WARMIŃSKO-MAZURSKIE - 1 (najlepszy w I lidze)
  • WIELKOPOLSKIE - 1 (najlepszy w ekstraklasie)
  • ŚWIĘTOKRZYSKIE - 1 (najlepszy w ekstraklasie)
  • OPOLSKIE - 1 (najlepszy w II lidze)
  • LUBUSKIE - 0 !!! [najwyżej notowany klub gra w III lidze]

Na szczeblu centralnym, po niedawnej reformie, funkcjonują aktualnie 52 kluby. Pora na pierwsze wnioski:
  • dominacja województwa śląskiego!!!
  • drugie pod względem powierzchni i trzecie pod względem ludności woj. wielkopolskie posiada właściwie jeden jedyny klub (Lech Poznań)!!!
  • woj. świętokrzyskie (1,3 mln ludzi) opiera swoją siłę jedynie na jednym klubie (Korona)!!!
  • woj. warmińsko-mazurskie (4. co do wielkości; 1,5 mln mieszkańców) nie ma ani jednej drużyny w Ekstraklasie, a jedyny klub na szczeblu centralnym (Stomil) gra w I lidze!!!
  • woj. opolskie jedyną drużynę ma na poziomie II ligi (MKS Kluczbork)!!!
  • woj. lubuskie to piłkarska &quot;pustynia&quot;!!!!!

cdn.
 
juvepany 435

juvepany

Użytkownik
ZIEMIA NICZYJA 2
Teraz chwilę o głównym bohaterze poprzedniego wpisu - woj. lubuskim.
  • dwie stolice: Zielona Góra i Gorzów Wlkp.
  • ponad milion mieszkańców (15. w Polsce)
  • powierzchnia: 14 tys. km2 (13. w Polsce)
  • 42 miasta (11. w Polsce)
  • jedne z najkorzystniejszych warunków klimatycznych w kraju (najdłuższy okres wegetacji roślin ---&gt; czyt. najlepsza pogoda ???? )
  • jedna z najlepszych lokalizacji w kraju (graniczy z Niemcami; bezpieczna odległość od największych aglomeracji w kraju; korzystna lokalizacja pod względem tranzytowym)
  • umiejscowione na tzw. ziemiach odzyskanych (niemieckie nadania praw miejskich; wyższy poziom rozwoju niż w byłym zaborze rosyjskim)
  • [największa wada z punktu widzenia klubów: brak wielu dużych ośrodków przemysłowych, mogących wspierać działalność piłkarską]

To tyle jeśli chodzi o szkic ogólnych uwarunkowań. W zasadzie te &quot;parametry&quot; są więcej niż wystarczające do funkcjonowania choćby średniej klasy drużyn.
Wiemy już, że lubuskie kluby nie istnieją na szczeblu centralnym. A jak bywało w historii? Nigdy żaden klub z tego regionu nie zagrał w ekstraklasie!!! A w drugiej klasie rozgrywkowej? Były trzy drużyny:
  • Stilon Gorzów Wlkp. (przez jakiś czas pod nazwą GKP) - 22 sezony
  • Lechia Zielona Góra (przez jakiś czas pod nazwą Zastal) - 6 sezonów
  • Arka Nowa Sól - 2 sezony

Jak widać, wygląda to naprawdę słabo! Ale to nie koniec.
Ktoś powie:
&quot;Nie ma drużyn na szczeblu centralnym, ale pewnie jest ich sporo w III lidze i niedługo znów będą ze 2-3 grały wyżej&quot; :zoltakartka: No to zajrzyjmy tam!
III LIGA; gr. DOLNOŚLĄSKO-LUBUSKA
  • 18 zespołów
  • 13 drużyn z woj. dolnośląskiego
  • 5 drużyn z woj. lubuskiego!!!!!
    • UKP Zielona Góra (Uczniowski Klub Sportowy; z powodu kłopotów finansowych połączony z Lechią Z.G.; kadra w ubiegłym roku bazowała na zawodnikach z roczników &#39;94-&#39;96)
    • Piast Karnin [dzielnica Gorzowa] (bazuje na młodzieży)
    • Stilon Gorzów Wlkp. (2 lata temu awansowali z IV ligi, ale już w ostatnim sezonie walczyli o kolejny awans)
    • Dąb Przybyszów (w tamtym roku awansowali z IV ligi)
    • Formacja Port 2000 Mostki (2 lata temu awansowali z IV ligi)

Dodam jeszcze, ze spośród 5 trzecioligowych lubuskich drużyn, dwie (Formacja Port i Dąb) mieszczą się w bardzo małych miejscowościach, co nie ułatwia sprawy:
  • Mostki - 533 mieszkańców!!!
  • Przybyszów - 425 mieszkańców!!!

Nie wyciągam daleko idących wniosków, ale nie wygląda to dobrze:-(
Piłkarscy kibice mają chyba tylko dwa wyjścia:
  • jeździć po Poznaniach, Wrocławiach, Szczecinach lub do Niemiec żeby zaznać przyzwoitej piłki
  • przerzucić się na żużel czy koszykówkę (co zresztą zapewne robią)
 
juvepany 435

juvepany

Użytkownik
6z8
28 kombinacji
A
Sligo (-1) - Limerick @ EH 1 (2,40)✅✅✅
B
Stjarnan - IBV @ 1 (1,85)✅✅✅
C
Zoria - Metalist @ 2 (1,83)✅✅✅
D
Ostrovia - Górnik Wałbrzych @ DNB 2 (1,75)⛔
E
Fram - Vikingur @ 2 (2,50)✅✅✅
F
KR - Breidablik @ 1 (1,70)⛔
G
FC Brasov - Petrolul @ 2 (2,05)✅✅✅
H
Fylkir - Hafnarfjordur (-1) @ EH 2 (2,40)✅✅✅
stawka: 50zł
EWK: 87zł - 3603zł
EWK: 178zł✅✅✅
edit: w końcu coś ustrzeliłem, choć jest ogromny niedosyt; 2 najniższe kursy nie wchodzą; jest to więc kolejny argument w naszej niedawnej dyskusji o kursach!!! ????
 
Do góry Bottom