Wkleje odpowiedzi 2 roznych prawnikow zwiazane z tym tematem. Musialem z pewnych wzgledow miec spojrzenie od strony prawnej na podobny temat (nie wazne jaki, ale powiazany) i czesc ich odpowiedzi mysle, ze sie moze tu przydac wiec wstawie.
"
Z opodatkowaniem dochodu z zakładów wzajemnych (sportowych) które Pan opisuje sprawa wcale nie jest tak prosta jak się wydaje. Czytałem o sprawie, którą Pan przywołuje (ta opisywana na forum przez PLUSGSM-wyslalem mu link) ale jest to przypadek raczej odosobniony, nawet jeśli jednak przyjąć by to za standard to wcale efekt tego rozumowania nie musi być pozytywny.
Proszę Pamiętać, iż zgodnie z kodeksem karnym skarbowym (Art. 107. § 1 i §2 k.k.s.) kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczy w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie. Bez znaczenia dla ww sankcji jest podatkowa kwalifikacja wypłaty z zakładu. Skoro zatem wygrana jest tu korzyścią majątkową z przestępstwa, którym jest uczestniczenie w zagranicznym zakładzie wzajemnym to zgodnie z art. 33 § 1 k.k.s. sąd ma uprawnienia by orzec przepadek tej korzyści."
"Niektórzy autorzy komentarzy wskazują tu na konflikt z prawem wspólnotowym „W obszarze rynku hazardowego niedopuszczalne jest co do zasady ograniczanie świadczenia usług hazardowych w którymś kraju członkowskim, stanowi to bowiem naruszenie art. 56 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. W kontekście komentowanego typu czynu zabronionego warto zauważyć, że przyjmując zakaz uczestnictwa w grach hazardowych urządzanych przez internet za relewantny dla art. 107 § 2 k.k.s., należy niechybnie dojść do wniosku, iż obejmuje on wyłącznie uczestnictwo w takich zagranicznych grach losowych i takich zagranicznych zakładach wzajemnych, które są urządzane za granicą nielegalnie. Oznacza to, że typ z art. 107 § 2 k.k.s. nie obejmuje uczestnictwa w legalnych na obszarze Unii Europejskiej internetowych grach losowych i zakładach wzajemnych (bo dozwala to Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej), jak również uczestnictwa w grach na automatach (w tym o niskich wygranych) - czy to internetowych, czy to innych.” [Łabuda Grzegorz, Komentarz do art. 107 Kodeksu karnego skarbowego w: Kardas Piotr, Łabuda Grzegorz, Razowski Tomasz, Kodeks karny skarbowy. Komentarz. WKP, 2012]."
"
Trzeba również wziąć pod uwagę, iż zgodnie z Art. 29a dodany przez art. 1 pkt 14 ustawy z dnia 26 maja 2011 r. do ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych zakazane jest uczestniczenie w grach hazardowych urządzanych przez sieć Internet. Niektórzy twierdzą w tym kontekście, że naczelnik urzędu celnego mógłby tu zastosować karę pieniężną z art. 89 ust. 1 pkt 3 w zw. z ust. 2 pkt 3 ww ustawy tj. potraktować taką sytuację jako uczestniczenie w grze hazardowej urządzanej bez koncesji lub zezwolenia za co grozi kara pieniężna w wysokości 100 % uzyskanej wygranej.
Trzeba również pamiętać o innej sprawie, zakładając, że z pozoru korzystne interpetacje stanu prawnego są słuszne to wygrane takie jako legalne winny zostać w kraju opodatkowane (gdy przekroczona jest kwota zwolnienia) a nieopodatkowane mogą zostać potraktowane jako nieujawnione dochody"
"Kwestia „miejsca” dokonywania zakładu jest – jak niemal wszystko w tej sprawie – problematyczna. W doktrynie wskazuje się, że uczestnikiem zakładu jest się nawet w momencie ogłaszania wyników przebywając na terytorium RP. Więc tym bardziej jest się niem dokonując zakładu i moim zdaniem miejsce faktycznej „instalacji” serwera (gdy jest poza polską) nie ma tu znaczenia gdy sam zakład urządzany jest poza polską. W tym temacie są jednak i zdania przeciwne."
Jutro jak bede mial czas to wkleje wypowiedzi drugiego prawnika. Nie wkleje calej konwersacji dlatego, ze moje pytania tylko czesciowo dotyczyly kwestii bukmacherskich.