>>>BETFAN - BONUS 200% do 400 ZŁ <<<<
>>> BETCLIC - ZAKŁAD BEZ RYZYKA DO 50 ZŁ + GRA BEZ PODATKU!<<<
>>> FUKSIARZ - 3 PROMOCJE NA START! ODBIERZ 1060 ZŁ<<<

Szachy

5xharoldx5 1,6M

5xharoldx5

Znawca - Szachy
  • Najlepsze analizy grudnia 2021 (3. miejsce)
  • #181
MŚ w blitzu - końcowy zwycięzca
Typ: Magnus Carlsen nie wygra tego turnieju
Kurs: 1,88
Bukmacher: Fortuna

Na Stadionie Narodowym w Warszawie grają najlepsi szachiści na świecie włącznie z aktualnym mistrzem świata Magnusem Carlsenem. Od 26-28 grudnia trwały mistrzostwa świata w szachach szybkich, a dzisiaj i jutro odbędą się mistrzostwa świata w szachach błyskawicznych, czyli w blitzu. Bukmacherzy mają wyjątkowo ubogą ofertę. Można jednak zagrać na to, że Magnus Carlsen nie wygra tego turnieju. Według mnie jest większa szansa, że Carlsen nie wygra niż na to, że zostanie zwycięzcą. Jednym z argumentów przemawiających za typem jest niesamowicie mocna obsada. Najgroźniejszymi rywalami Magnusa Carlsena będą Hikaru Nakamura, Alireza Firouzja, Ian Nepomniachtchi oraz Nihal Sarin.

Hikaru Nakamura jest typowym specjalistą od blitzów i bulletów. Im mniej czasu do namysłu tym lepiej dla tego szachisty. Prędkość z jaką liczy on warianty jest wprost niewyobrażalna, zresztą można sobie pooglądać filmiki np. na youtube czy to jak gra czy to jak rozwiązuje zadania szachowe. Nakamura zajmuje pierwsze miejsce w blitzu na portalu chess.com. Na chwilę obecną jego ranking na chess.com w blitzu to 3218 i wyprzedza on wyraźnie, bo aż o ponad 60 punktów drugiego obecnie Dinga Lirena. Oczywiście rankingi internetowe szybko się zmieniają, ale Hikaru Nakamura na chess.com prawie zawsze jest na pierwszym miejscu dominując nad resztą. W szachach błyskawicznych w realu również jest piekielnie mocny. Do tego tempo gry jest 3 minuty na partię plus 2 sekundy bonusu za każde wykonane posunięcie, więc tempo 3+2 odpowiada mu bardziej niż np. 5+3. Nie ulega wątpliwości, że jest on jednym z głównych faworytów do mistrzostwa.

Alireza Firouzja to w dalszym ciągu jest młody zawodnik, który w przyszłości z pewnością zostanie mistrzem świata i to pewnie nie tylko w blitzu, ale też w szachach szybkich i klasycznych również. O Firouzji niedawno było bardzo głośno za sprawą przekroczenia przez niego rankingu 2800 w szachach klasycznych. To w jakim wieku to osiągnął oraz w jakim stylu budzi podziw. Jeśli chodzi o blitze, to Firouzja jest w nich świetny i również należy do grona głównych faworytów.

Ian Nepomniachtchi to jest aktualny wicemistrz świata w szachach klasycznych. Mecz z Magnusem Carlsenem kompletnie zawalił, ale widać, że podniósł się po tej klęsce, gdyż wczoraj został wicemistrzem świata w szachach szybkich. Widać, że jest w formie i jest zmotywowany, by zmazać plamę po meczu o MŚ przeciwko Carlsenowi. W blitzu Nepomniachtchi też jest bardzo dobry, np. na chess.com zajmuje obecnie trzecie miejsce.

Nihal Sarin to jest młodziutki talent z Indii. Jego domeną są szachy błyskawiczne i bullety. Podobnie jak w przypadku Nakamury im krótszy czas partii tym lepiej dla niego.

Oprócz tych zawodników jest też szereg innych, których stać na zwycięstwo, są to między innymi: Maxime Vachier-Lagrave, Alexander Grischuk czy nasz Jan-Krzysztof Duda. Nie można wykluczyć też sporej niespodzianki takiej jaka miała miejsce w MŚ w szachach szybkich, gdzie wygrał 17-letni Nodirbek Abdusattorov.

Jeśli chodzi o formę Magnusa Carlsena, to to wydawała się być bardzo wysoka, ale tutaj w Warszawie jego gra szału nie robi. W turnieju szachów szybkich zajął trzecie miejsce i kilka jego zwycięstw było mocno wymęczonych w sensie, że rywale robili błędy w teoretycznie remisowych końcówkach. Carlsen z brązowego medalu raczej nie jest zbyt zadowolony. Wiadomo, że on zawsze chce być najlepszy, więc do turnieju w szachach błyskawicznych przystąpi w raczej średnim humorze. Norweg nie zdobył mistrzostwa w szachach szybkich, więc presja na nim jest jeszcze większa, żeby zdobyć mistrzostwo w blitzu.

Uważam, że konkurencja jest na tyle mocna, że kurs na końcowe zwycięstwo Magnusa Carlsena jest za niski, dlatego warto pójść w drugą stronę i postawić, że jednak nie wygra on tego turnieju. Kurs nie zachwyca, biorąc pod uwagę podatek, ale do jakiegoś AKO jak najbardziej można dorzucić.
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +1431
5xharoldx5 1,6M

5xharoldx5

Znawca - Szachy
Mój typ wygląda bardzo obiecująco po pierwszym dniu, gdyż po rozegraniu 12 rund Carlsen zajmuje dopiero miejsce 4-15. W 12 rundach Norweg zgromadził 8,5 punktów, a lider Aronian ma ich 10. Turniej obfituje w niespodzianki, w czołówce nie brakuje graczy, którym nie dawano realnych szans na odegranie jakiejś istotnej roli w mistrzostwach. Do końca zostało dziewięć rund. Na "księgowanie" typu jeszcze za wcześnie, Bo Carlsena nigdy nie można skreślać, ale powinno być dobrze.
 
Otrzymane punkty reputacji: +344
marasspec 22,6K

marasspec

Użytkownik
Mój typ wygląda bardzo obiecująco po pierwszym dniu, gdyż po rozegraniu 12 rund Carlsen zajmuje dopiero miejsce 4-15. W 12 rundach Norweg zgromadził 8,5 punktów, a lider Aronian ma ich 10. Turniej obfituje w niespodzianki, w czołówce nie brakuje graczy, którym nie dawano realnych szans na odegranie jakiejś istotnej roli w mistrzostwach. Do końca zostało dziewięć rund. Na "księgowanie" typu jeszcze za wcześnie, Bo Carlsena nigdy nie można skreślać, ale powinno być dobrze.
dziś jak buki wystawią kursy to spodziewam się carlsen mś TAK- kurs 4 NIE -1,2
 
5xharoldx5 1,6M

5xharoldx5

Znawca - Szachy
Koniec turnieju, Magnus Carlsen bez medalu. Wielkie gratulacje dla Jana-Krzysztofa Dudy, który zdobył srebrny medal przegrywając w dogrywce z Maxime-Vacihier Lagrave.
 
Otrzymane punkty reputacji: +865
5xharoldx5 1,6M

5xharoldx5

Znawca - Szachy
Tata Steel Masters 2022 - końcowy zwycięzca
Typ: Magnus Carlsen nie wygra tego turnieju
Kurs: 2,29
Bukmacher: Fortuna

Już w sobotę startuje jeden z najważniejszych turniejów w roku jakim jest Tata Steel Masters, a potrwa on do 30 stycznia. Dla Tata Steel Masters charakterystyczne jest bardzo powolne tempo gry. Zawodnicy mają do dyspozycji 100 minut na pierwsze 40 posunięć, następnie dostają kolejne 50 minut na następne 20 posunięć oraz po wykonaniu tych 20 ruchów otrzymują jeszcze 15 minut na dokończenie partii. Dodatkowo już od pierwszego posunięcia gracze dostają 30 dodatkowych sekund za każdy wykonany ruch. Takie tempo gry jednym odpowiada, a innym nie. Dla Magnusa Carlsena tak dużo czasu do namysłu nie jest optymalnym rozwiązaniem, on jednak woli trochę szybsze tempo.

W turnieju weźmie udział 14 szachistów, w tym nasz najlepszy szachista Jan-Krzysztof Duda. Jeśli chodzi o format rozgrywki, to każdy z każdym rozegra po jednej partii. Faworytem do końcowego zwycięstwa jest oczywiście Magnus Carlsen, ale nie zgadzam się z bukmacherami jeśli chodzi o kurs na jego wygraną. Według moich obliczeń Norweg ma około 40% szans na wygranie turnieju, dlatego podoba mi się kurs na to, że jednak ta sztuka mu się nie uda. W zeszłym roku Carlsen zagrał tu naprawdę słabo, gdyż zajął dopiero szóste miejsce, co było dużą niespodzianką. W 2020 roku także nie udało mu się wygrać i musiał się zadowolić drugim miejscem ustępując Caruanie, który zdominował całe zawody wygrywając je z przewagą dwóch punktów nad Carlsenem. Magnus Carlsen wygrał Tata Steel Masters w 2019 roku, choć dominacji nie było, bo miał tylko pół punktu przewagi nad drugim Anishem Girim. Jak widać nie tak łatwo wygrać ten prestiżowy turniej w Holandii. Do tego aktualna forma Magnusa Carlsena wydaje się nie być optymalna. W Warszawie zdobyl brązowy medal w MŚ w szachach szybkich, a w blitzu był poza pierwszą dziesiątką. Wiadomo, ze to było inne tempo gry, ale jak Carlsen jest w formie, to wygrywa każdym tempem. Dla niego najważniejszy był mecz z Ianem Nepomniachtchim i to na tamten mecz celował z formą, tam chciał być w szczycie formy.

Obsada turnieju w tym roku jest całkiem solidna. Teraz opiszę rywali z jakimi będzie musiał się mierzyć Magnus Carlsen oraz napiszę mniej więcej jakie moim mają szanse na końcowe zwycięstwo:

Najgroźniejszym rywalem dla Norwega jest Fabiano Caruana, który uwielbia tutaj grać. Tempo gry jest dla niego idealne. Caruana zdominował ten turniej w 2020 roku, gdzie udało mu się zdobyć aż 10 punktów w 13 rundach. To jest naprawdę niesamowity wynik. W zeszłym roku było już gorzej, gdyż Amerykanin zajął dopiero czwarte miejsce. Trzeba jednak dodać, że jego gra była lepsza niż wynik, gdyż w kilku partiach wypuszczał przewagę w niedoczasie. Niestety w niedoczasie Fabiano Caruana nie radzi sobie najlepiej, stąd im dłuższe tempo rozgrywania partii tym lepiej dla niego. W tych zwodach zawsze trzeba się z nim liczyć i zawsze jest jednym z głównych faworytów, w tym roku jest tak samo. Ja daję mu około 20% szans na zwycięstwo.

Drugim najpoważniejszym przeciwnikiem Carlsena jest Anish Giri, czyli zawodnik gospodarzy. Podobnie jak w przypadku Fabiano Caruany tempo gry jest dla niego bardzo odpowiednie. Niesamowite jest to jak to się stało, że nie wygrał on tutaj w zeszłym roku. Wystarczyło, żeby w przedostatniej rundzie wykorzystał ogromną przewagę w partii z Alirezą Firouzją i wówczas zwycięstwo miałby prawie w kieszeni. Ostatecznie doszło do dogrywki w innym Holendrem Van Foreestem w której Giri przegrał. Po tak wypuszczonej szansie jego motywacja, by wygrać w tym roku musi być naprawdę duża. Giri zaostrzył swoją grę, w zeszłym roku wygrał sporo partii w szachach klasycznych i liczę na jego dobry występ także w tym roku i uważam, że szczyt formy przygotował właśnie na Tata Steel Masters Jego szanse na wygranie turnieju oceniam na ok. 15%.

W dalszej kolejności mamy kilku totalnie nieobliczalnych szachistów, którzy preferują bardzo ostrą grę. Są to: Jan-Krzysztof Duda, Shakhriyar Mamedyarov oraz Daniil Dubov. Nie ukrywam, że największe nadzieje wiążę z Dudą. Nasz szachista miał kapitalny zeszły rok. Największym sukcesem było wygranie Pucharu Świata, co dało mu dodatkowy profit w postaci zakwalifikowania się do tegorocznego Turnieju Kandydatów. Jan-Krzysztof Duda zrobił wyraźny progres, widać też, że większą wagę przywiązuje do swojej formy fizycznej, widać to po jego wyglądzie. Do tego popracował nad debiutami, które były jego słabszą stroną.
W przypadku całej tej trójki wiele będzie zależało od tego jak trafili z formą. Uważam, że szanse na to, że któryś z nich wygra turniej wynoszą ok. 10%.

Oprócz tych co wymieniłem w turnieju biorą udział jeszcze ci zawodnicy: Richard Rapport, Sergey Karjakin, Gujrathi Santosh Vidit, Andrey Esipenko, Jorden Van Foreest, Sam Shankland, Nils Grandelius oraz Rameshbabu Praggnanandhaa. Z tej grupy według mnie bardzo niedoceniany jest Andrey Esipenko, który może tutaj konkretnie namieszać, już w zeszłym roku grał bardzo solidnie i wygrał m.in. z Magnusem Carlsenem. Niedoceniany jest również Rameshbabu Praggnanandhaa. Praggnanandhaa jest jeszcze bardzo młodym graczem, rankingowo ustępuje reszcie, ale wiadomo jak to jest z takimi utalentowanymi młodzieniaszkami co pokazały chociażby niedawno zakończone MŚ w szachach szybkich, gdzie wygrał 17-letni Nodirbek Abdusattorov. Praggnanandhaa raczej nie wygra całych zawodów, ale moim zdaniem może być gdzieś w środku stawki i urwać punkty niejednemu faworytowi.

Warto wspomnieć, że w zeszłym roku wygrał Jorden Van Foreest na którego to kurs był ponad 100. To była gigantyczna niespodzianka. W tym roku Holender również tu zagra, jednak nie sądzę, że powtórzy ten sukces. Mimo to wynik z zeszłego roku pokazuje, że wszystko jest możliwe i znowu może być jakiś zupełnie niespodziewany triumfator.

Biorąc pod uwagę całą tą wyżej wymienioną grupkę, to daję ok. 15% szans, że ktoś z nich wygra.

Podsumowując daję Carlsenowi 40% szans na końcowe zwycięstwo, a na to, że jednak nie wygra daję 60%.
 
Ostatnio zmieniony przez Waldi1979:
Otrzymane punkty reputacji: +944
5xharoldx5 1,6M

5xharoldx5

Znawca - Szachy
Niestety to był kompletnie nietrafiony typ, Carlsen w pełni zasłużenie wygrał turniej.

Poproszę kogoś o wpisaniu minusa przy typie, bo już nie mogę edytować.
 
Otrzymane punkty reputacji: +911
verno 764,7K

verno

Znawca - Hokej
Turniej Fide Grand Prix
15:00

Dubov vs Vidit
Vidit lub remis @1.42
Vidit win @6.70

Na poziomie 2700+ ciężko mówić aby zawodnicy nie byli solidni jednak moim zdaniem obecnie w lepszej formie jest Vidit radzi sobie dobrze tak samo jak na turnieju Tata Steel gdzie dla Dubova był to tragiczny turniej pod kątem gry jak i organizacji gdzie w proteście oddał mecz walkowerem. Póki co 2/4 z czego 1.5 zdobył z najsłabszym zawodnikiem z grupy a udało mu się już przegrać z Viditem co prawda czarnymi ale na Tata Steel zrobił to białymi i paradoksalnie wydaje mi się że Vidit ma większe szanse na wygraną grając czarnymi bo Dubov nazywany przez wielu drugim Talem lubi mocno zamieszać oddać materiał a finalnie nie zawsze to oddaje i przegrywa, w szybkich lub blitzie przez to jest bardzo mocny ale tutaj przeciwko Viditowi może być ciężko i uważam że naprawdę małe szansę ma na wygraną więc ten X2 na spokojnie a dołożę lekko wygraną Vidita bo jeśli Dubov za mocno zamiesza i nic z tego nie wyjdzie to po prostu przegra.


Hikaru Nakamura vs Grishchuk

Hikaru win
@3.84


Spróbuję jeszcze wygraną Hikaru białymi, który zaskakuję bardzo pozytywnie i widać że "kariera" streamerska wcale mu tak nie zaszkodziła i myśli poważnie o turnieju kandydatów, Grishchuk nie jest łatwym rywalem ale Hikaru też nie odbębni 30 ruchów i zgodzi się na remis tylko będzie próbował.


Rapport Richard vs Oparin Grigoriy

Rapport win
@1.84

Różnica 80 oczek na tym poziomie to różnica kolosalna a Rapport jest w świetnej formie co zaprezentował na Tata Steel i myślę że bez większych problemów rozprawi się z przeciwnikiem szczególnie że po 1 remisie między nimi gdzie Rapport grał czarnymi miał bardzo dobrą pozycję i licznik już tam -3 pokazywał ale finalnie nie udało się zrealizować przewagi ale myślę że białymi nie będzie kłopotu.
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +502
verno 764,7K

verno

Znawca - Hokej

Tutaj jest link do jego partii, dodatkowo bedą streamy na twitchu i na youtubie ale wiadomo że będą co jakiś czas zmieniane na inną partie bo jednocześnie jest ich 8.
 
verno 764,7K

verno

Znawca - Hokej
Andrey Esipenko - Hikaru Nakamura
over 41.5 ruchów
@1.76

Ostatnia runda fazy grupowej i sytuacja jest prosta Hikaru (3.5/5) na 1 miejscu a Esipenko (3/5) na drugim i tutaj się rozstrzygnie kto wychodzi. Esipenko gra białymi i najpewniejszym betem wydaje mi się granie właśnie na ilość ruchów bo białe muszą grać na wygraną gdzie czarnym wystarczy remis do, którego Hikaru będzie dążył, możemy zobaczyć sporo "pustych posunięć gdzie Esipenko będzie odchodził aby uchronić przed wymianą figur bo jak wiadomo im mniej tym łatwiej zremisować i nie popełnić błędu, dodatkowo białe nawet z remisową pozycją lub lekką przewagą będą do końca próbować i sprawdzać Hikaru bo i tak nie mają nic do stracenia.


Dominguez Perez Leinier - Alexei Shirov

Perez win
@2.07

Dominguez Perez akutalnie 3/5 i musi tutaj grać na wygraną bo Wesley So 3.5/5 gra dzisiaj białymi z Harikrishna więc jego przegrana jest bardzo mało prawdopodobna, zakładam że Wesley spróbuję wygrać ale też nie będzie to walka na śmierć i życie więc jak nie będzie widział wygranej to po prostu zremisuję partię i po ewentualnej wygranej Pereza będzie dogrywka a Dominguez radzi sobie bardzo dobrze w tym turnieju a jego przeciwnik mocno odstaję od reszty w obecnej formie. Perez już wygrał z Alexeiem na tym turnieju grając czarnymi więc w obecnej sytuacji liczę że białe dzisiaj sięgną po zwycięstwo.


Przejdźmy do najciekawszej grupy B gdzie mamy naszego rodaka, sytuacja jest bardzo napięta:
chrome_QKp2IkQSyV.png

Jak widać na zdjęciu dalej 3 zawodników ma szansę z czego Fedoseev gra z Rapportem, nie ma co ukrywać Richard musi to wygrać jeśli chcę myśleć o grze dalej bo Wojtaszek to solidny zawodnik i nie zbyt agresywny przez co można się spodziewać że czarnymi zagra spokojnie na remis i myślę że Fedoseev również będzie chciał to wyremisować i zagrać dogrywkę z Radkiem bo wejść w agresywną grę z Richardem jest ryzykowna i finalnie Fedoseev, który jest w najlepszej sytuacji może jeszcze nie dotrwać nawet do dogrywki dlatego idę tutaj w 2 remisy i czekam na tie break.

Vladimir Fedoseev - Rapport Richard

remis
@1.64 Trochę szkoda bo założenia były dobre, Fedoseev szedł na remis, po debiucie równa i spokojna pozycja ale źle zagrał w końcówce i to jeszcze po dodaniu czasu 30min.

Grigoriy Oparin - Radoslaw Wojtaszek

remis
@1.52
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +1521
marasspec 22,6K

marasspec

Użytkownik
Andrey Esipenko - Hikaru Nakamura
over 41.5 ruchów
@1.76

Ostatnia runda fazy grupowej i sytuacja jest prosta Hikaru (3.5/5) na 1 miejscu a Esipenko (3/5) na drugim i tutaj się rozstrzygnie kto wychodzi. Esipenko gra białymi i najpewniejszym betem wydaje mi się granie właśnie na ilość ruchów bo białe muszą grać na wygraną gdzie czarnym wystarczy remis do, którego Hikaru będzie dążył, możemy zobaczyć sporo "pustych posunięć gdzie Esipenko będzie odchodził aby uchronić przed wymianą figur bo jak wiadomo im mniej tym łatwiej zremisować i nie popełnić błędu, dodatkowo białe nawet z remisową pozycją lub lekką przewagą będą do końca próbować i sprawdzać Hikaru bo i tak nie mają nic do stracenia.


Dominguez Perez Leinier - Alexei Shirov
Perez win
@2.07

Dominguez Perez akutalnie 3/5 i musi tutaj grać na wygraną bo Wesley So 3.5/5 gra dzisiaj białymi z Harikrishna więc jego przegrana jest bardzo mało prawdopodobna, zakładam że Wesley spróbuję wygrać ale też nie będzie to walka na śmierć i życie więc jak nie będzie widział wygranej to po prostu zremisuję partię i po ewentualnej wygranej Pereza będzie dogrywka a Dominguez radzi sobie bardzo dobrze w tym turnieju a jego przeciwnik mocno odstaję od reszty w obecnej formie. Perez już wygrał z Alexeiem na tym turnieju grając czarnymi więc w obecnej sytuacji liczę że białe dzisiaj sięgną po zwycięstwo.


Przejdźmy do najciekawszej grupy B gdzie mamy naszego rodaka, sytuacja jest bardzo napięta:
Pokaż załącznik 15714

Jak widać na zdjęciu dalej 3 zawodników ma szansę z czego Fedoseev gra z Rapportem, nie ma co ukrywać Richard musi to wygrać jeśli chcę myśleć o grze dalej bo Wojtaszek to solidny zawodnik i nie zbyt agresywny przez co można się spodziewać że czarnymi zagra spokojnie na remis i myślę że Fedoseev również będzie chciał to wyremisować i zagrać dogrywkę z Radkiem bo wejść w agresywną grę z Richardem jest ryzykowna i finalnie Fedoseev, który jest w najlepszej sytuacji może jeszcze nie dotrwać nawet do dogrywki dlatego idę tutaj w 2 remisy i czekam na tie break.

Vladimir Fedoseev - Rapport Richard
remis
@1.64

Grigoriy Oparin - Radoslaw Wojtaszek
remis
@1.52
przeciez FEDOSEEV-RAPPORT to mecz o wszystko i remis nie odpowiada żadnemu z graczy .WIęc szanse na remis w tym pojedynku ocenia na najmniejsze a kurs 1,64 jest śmieszny jeśli bu panom nie zależy na remisie!!!
 
verno 764,7K

verno

Znawca - Hokej
Meczem o wszystko można by było nazwać w sytuacji gdyby Fedoseev miał również 2.5/5 tutaj jest jednak trochę inna sytuacja, zwycięstwo Radka jest mało prawdopodobne a Richard musi tutaj wygrać, ja to po prostu widzę tak że Fedoseev oczywiście chcę wygrać ale ciężko będzie z napierającym Rapportem i finalnie odpuści, pójdzie na remis i dogrywkę z Radkiem bo wątpie aby aż tak ryzykował żeby za wszelką cenę wygrać ale jak będzie to zobaczymy, każdy ma swój pogląd na dane spotkanie.
 
verno 764,7K

verno

Znawca - Hokej
Fide Grand Prix

Wojtaszek vs Rapport

Rapport win
@1.75

Mamy w dogrywce rodaka ale moim zdaniem to koniec turnieju dla niego. Richard jest lepszy od Radka czy to w partii klasycznej, szybkiej czy blitzie dodatkowo lubi trochę zamieszać i wątpię żeby na krótkim czasie sobie z nim poradził a też sam Radek może się pogubić w grze agresywnej co pokazał wczorajszy pojedynek gdzie Oparin zagrał tragicznie ten debiut i Wojtaszek miał sporą przewagę, której nie potrafił wykorzystać a finalnie skończył w gorszej pozycji. Zagrania profilaktyczne jak i przygotowanie całego ataku jest ważne i po tym poznaje się potężnych szachistów ale też trzeba wiedzieć kiedy docisnąć i tutaj właśnie Wojtaszek poległ bo zagrał zbyt zachowawczo i mógł jeszcze tę partię przegrać ale jak sam Oparin później mówił że po tak słabym debiucie był zadowolony z remisu ale nie oszukujmy się gdyby początek był równy i później dostał taką pozycję to na pewno sprawdzałby naszego rodaka bo mimo że wygranej jeszcze nie miał to mógł spokojnie na nią grać.
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +487
verno 764,7K

verno

Znawca - Hokej
Rapport pierwszą partię czarnymi wygrał a teraz zagra białymi i wystarczy że zremisuje także powoli można witać Richarda w półfinale ale trzeba jeszcze zaczekać.
 
verno 764,7K

verno

Znawca - Hokej
Fide Grand Prix

Drugie partie

Hikaru Nakamura vs Richard Rapports

Richard win
@4.4

Perez vs Aronian

remis
@1.88
 
Ostatnia edycja:
verno 764,7K

verno

Znawca - Hokej
Dzisiaj zaczyna się kolejny FIDE Grand Prix także kilka luźnych propozycji

Maxime Vachier-Lagrave - Alexandr Predke

MVL win
@1.45

Anisz Giri - Mohammad Amin Tabatabaei

remis
@2.7

Richard Rapport - Vladimir Fedoseyev

Richard win
@2.62
 
Ostatnia edycja:
5xharoldx5 1,6M

5xharoldx5

Znawca - Szachy
  • Najlepsze analizy marca 2022 (1. miejsce)
  • #198
Dyscyplina: Szachy - FIDE Grand Prix 2022 - Belgrad
Godzina: 15:00
Spotkanie: Anish Giri - Nikita Vitiugov
Typ: Anish Giri
Kurs: 4,00
Bukmacher: STS
Analiza:

W Belgradzie trwa obecnie drugi turniej z cyklu FIDE Grand Prix. Cykl ten składa się z trzech turniejów, gracze mogą wybrać dwa z nich. Tempo gry to 90 minut na 40 posunięć oraz 30 minut na dokończenie partii. Dodatkowo za każde wykonane posunięcie gracz dostaje 30 sekund dodatkowego czasu począwszy od pierwszego ruchu.

FIDE Grand Prix jest bardzo ważny, gdyż dwóch najlepszych szachistów w klasyfikacji generalnej po trzech turniejach dostanie się do Turnieju Kandydatów. Jeśli chodzi o format zawodów, to wszystko zaczyna się od fazy grupowej, potem od półfinałów zaczyna się faza pucharowa. Szesnastu zawodników jest podzielonych na cztery czteroosobowe grupy. Faza grupowa jest trudna, gdyż aby awansować do półfinału trzeba swoją grupę wygrać, drugie miejsce się nie kwalifikuje. Żeby wygrać grupę, to same remisy z pewnością nie wystarczą, trzeba szukać zwycięstw.

Anish Giri jest w grupie z Nikitą Vitiugovem, Pentalą Harikrishną oraz z Aminem Tabatabaei. Zdecydowanym faworytem tej grupy jest Anish Giri. Jest on też głównym faworytem do odniesienia końcowego zwycięstwa w Belgradzie. Holender ma wyższy ranking o prawie 50 punktów od swojego dzisiejszego rywala. Obaj gracze świetnie rozpoczęli zawody, gdyż odnieśli zwycięstwo w swojej pierwszej partii. Bardzo możliwe, że to między nimi rozegra się walka o pierwsze miejsce w grupie B, a co za tym idzie bezpośrednie partie mogą mieć kluczowe znaczenie. Anish Giri zagra białymi i nie powinien się zadowolić remisem. Holender powinien poszukać zwycięstwa, gdyż ewentualne zwycięstwo mocno zbliży go do wygrania grupy.

Anish Giri zmienił trochę swój styl gry, zaostrzył ją, nie zgadza się tak szybko na remis. Kiedyś słynął on z bardzo częstych remisów w szachach klasycznych, teraz jednak wygląda to już inaczej i partie Anisha nierzadko są rezultatywne. W szachach klasycznych odnosi on sporo zwycięstw grając białym kolorem. Holender trochę mi przypomina Magnusa Carlsena, gdyż podobnie jak Norweg potrafi dobrze męczyć rywali mając niewielką przewagę, wykorzystywać nawet niewielkie pomyłki przeciwnika, ma też dobrą technikę jeśli chodzi o końcówki. Anish Giri dobrze sobie też radzi w skomplikowanych pozycjach. W zasadzie jest to gracz, który w swojej grze nie ma poważniejszych minusów.

Dzisiejszym rywalem Anisha Giri będzie Nikita Vitiugov. Nikita Vitiugov jest Rosjaninem. Rosjanie mogą grać, ale nie pod swoją flagą, więc przy nazwisku wszystkich Rosjan zamiast flagi Rosji jest flaga FIDE. Nie ma co ukrywać, że obecnie sportowcy rosyjscy mają bardzo nieciekawą sytuację w każdej dyscyplinie. Wiele osób traktuje ich bardzo źle tylko ze względu na narodowość, nawet jeśli sami są dużymi przeciwnikami tego co obecnie wyczynia ich prezydent ze swoją armią, a z dnia na dzień robi coraz gorsze rzeczy i strach pomyśleć na co go jeszcze stać. Do tego cały kraj idzie na dno, przyszłość sportowców też jest niepewna. To jest bardzo trudne zadanie, żeby się chociaż na chwilę od tego wszystkiego odciąć, to musi siedzieć w ich głowach. W pierwszej rundzie Nikita Vitiugov sobie z tym poradził wygrywając z Pentalą Harikrishną, ale trzeba przyznać, że to nie tyle była zasługa dobrej gry Rosjanina, a po prostu Harikhrishna zagrał słabo i już w okolicach 15 posunięcia miał przegraną pozycję. Prawdziwy test będzie dzisiaj, gdyż gra czarnymi z Anishem Giri nie jest przyjemne.

To są szachy klasyczne, a w nich jest mnóstwo remisów, więc nie jest to łatwy typ. Mimo to ja wierzę, że grający białymi Anish Giri mocno powalczy o cały punkt.
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +2881
verno 764,7K

verno

Znawca - Hokej
Wczorajszy dzień trochę nie poszedł po mojej myśli ale jeszcze wiele spotkań przed nami w tym turnieju. Zgadzam się z kolegą wyżej że Giri zmienił trochę styl jednak myślałem że mimo wszystko bardziej zachowawczo zagra przynajmniej to pierwsze spotkanie ale mocno mnie zadziwił i od razu mówię że ten typ już po meczu chciałem grać ale mnie wyprzedziłeś :D . Oczywiście jak to w szachach remis nie będzie żadnym zaskoczeniem ale pluł bym sobie w brodę nie próbując go zagrać po takim kursie bo to jak Anish wbił się w turniej to perełka moim zdaniem, już nie chodzi że docisnął wygraną i potrafi z małej przewagi zagrać perfekcyjne ruchy i wygrać ale widać że mocno się przygotował do tego turnieju jak i turnieju kandydatów co jest jego głównym celem. Wiadomo że każdy się przygotowuje ale tutaj poszło tych analiz jeszcze więcej, dodatkowo zobaczyliśmy nowinkę w postaci b4 i myślę że możemy się zgodzić że tym praktycznie wygrał partię a o formie "psychicznej" przeciwnika ciężko coś powiedzieć możliwe że w trudnych momentach się rozłoży bo o wczorajszej partii to nawet nie ma co mówić bo wygrał ja a w zasadzie dostał w 13 ruchu dokładnie mówiąc ale do Harikrishny przejdę za chwilę.


Anish Giri - Nikita Witiugow
Giri
@3.96



Następna partia to wcześniej wspomniana Pentala Harikrishna vs Mohammad Amin Tabatabaei i również uważam że grzechem byłoby nie spróbować zagrać na białe. Tabatabaei zagrał wczoraj poprawnie czarnymi z Girim ale tak jak mówiłem ta nowinka na b4 go zaskoczyła i ciężko było już grać z tak dokładnym przeciwnikiem ale dzisiaj zagra z Harikrishna, który na pierwszym Grand Prix wypadł średnio co najwyżej a wczoraj to była jakaś katastrofa. Przepraszam bardzo ale żeby w klasyku mając na zegarze ponad godzinę i w 13 ruchu tak zagrać to jakaś masakra, jeszcze zastanawiał się nad tym około 5minut a nie że od ręki zagrał i przeoczył a to przecież był bardzo łatwy wariant a to gracz 2700+, moim zdaniem coś musi być nie tak czy to z psychika czy jakieś problemy ale ewidentnie widać że koncentracja kuleje. Turniej zaczęty tragicznie, poprzedni średni i praktycznie nie ma szans na awans zbierając to wszystko do kupy to nie napawa jakoś optymizmem.


Mohammad Amin Tabatabaei - Pentala Harikrishn
Tabatabaei
@3.68




Teraz 2 takie luźniejsze typy do pogrania za drobne.


Maxime Vachier-Lagrave - Shakhriyar Mamedyarov
Mamedyarov
@7


Mamedyarov potrafi poddymić a MVL zaprezentował się wczoraj naprawdę kiepsko grając białymi z przeciwnikiem 80 oczek niżej co jest sporą różnicą na tym poziomie całkiem szybko znalazł się w słabej pozycji a może nawet i przegranej ale mniej doświadczony Predke nie za bardzo wiedział jak to wykorzystać przestawiał gońca chyba 4 razy z rzędu finalnie go wymieniając, myślę że jak Mamedyarov dostałby taką pozycję to skrupulatnie by ją wykorzystał a patrząc na przygotowanie MVL to taką może otrzymać.


Aleksiej Shirov - Richard Rapport
Shirov
@9


Tutaj z kolei mamy 2 zawodników co lubią namieszać w grze i myślę że może to być jedna z ciekawszych partii dzisiaj i mimo że Rapport jest tutaj faworytem to kurs 9 na Shirova grającego białymi to chyba lekka przesada zwarzywszy na to że możemy zobaczyć tutaj otwarte pozycję z szansami dla każdej ze stron i różnie się to może potoczyć.
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +1158
5xharoldx5 1,6M

5xharoldx5

Znawca - Szachy
Dyscyplina: Szachy - FIDE Grand Prix - Belgrad
Godzina: 15:00
Spotkanie: Dmitry Andreikin - Sam Shankland
Typ: remis
Kurs: 2,20
Bukmacher: STS
Analiza:

Kursy w STS wyglądają następująco: 1,95 na zwycięstwo Andreikina, 2,20 na remis i 8,35 na wygraną Shanklanda. W szachach klasycznych kurs poniżej 2,00 na zwycięstwo daje się w przypadku, gdy jest duża różnica w sile gry pomiędzy zawodnikami. Tutaj ja tej różnicy nie widzę. Dmitry Andreikin ma wyższy ranking od swojego rywala tylko o 20 punktów, to nie jest zbyt wiele.

Obaj gracze dobrze zaczęli ten turniej, gdyż mają po 1,5 punktu i zajmują dwa pierwsze miejsca w swojej grupie. W tej grupie znajdują się też Alexander Grischuk i Etienne Bacrot. Etienne Bacrot jest raczej outsiderem tej grupy, ale najważniejsze jest to, że Alexander Grischuk po dwóch rundach ma 0 punktów, gdyż Grischuk był faworytem do wygrania grupy A, więc sytuacja turniejowa Andreikina i Shanklanda jest bardzo dobra.

Z ewentualnego remisu bardziej zadowolony będzie z pewnością Sam Shankland. Po dwóch rundach wiele wskazuje na to, że Andreikin z Shanklandem stoczą walkę o pierwsze miejsce w grupie A, dlatego remis czarnymi będzie dla Amerykanina dobrym wynikiem i takie rozstrzygnięcie brałby w ciemno. Dmitry Andreikin zapewne ma ochotę na zwycięstwo, ale w obecnej sytuacji nie ma sensu za bardzo ryzykować, bo porażka mocno go oddali od pierwszego miejsca.

Jak będzie wyglądać sytuacja w przypadku remisu Andreikina z Shanklandem? Całkiem nieźle dla obu, bo w takiej sytuacji obaj gracze będą mieli przynajmniej jeden punkt przewagi nad Grischukiem, który ma najwyższy ranking w grupie A. Jednym słowem na półmetku fazy grupowej ich sytuacja będzie komfortowa.

Dobra sytuacja turniejowa obu graczy, dość wyrównana siła gry to w szachach klasycznych daje niezłe szanse na remis.
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +611
Do góry Bottom