>>>BETFAN - BONUS 200% do 400 ZŁ <<<<
>>> BETCLIC - ZAKŁAD BEZ RYZYKA DO 50 ZŁ + GRA BEZ PODATKU!<<<
>>> FUKSIARZ - 3 PROMOCJE NA START! ODBIERZ 1060 ZŁ<<<

Szachy

5xharoldx5 1,8M

5xharoldx5

Znawca - Szachy
No i już wszystko jasne- Ian Nepomniachtchi zagra z Magnusem Carlsenem o mistrzostwo świata, którego rozpoczęcie planowane jest pod koniec listopada.
 
5xharoldx5 1,8M

5xharoldx5

Znawca - Szachy
Typ: Teimour Radjabov wygra turniej FTX Crypto Cup
Kurs: 30,00
Bukmacher: STS

Będzie to kolejny turniej online z udziałem najlepszych szachistów na świecie. Tempo gry to 15 minut na partię plus 10 sekund dodawanego czasu za każde wykonane posunięcie. W turnieju weźmie udział 16 zawodników, którzy zagrają w fazie grupowej każdy z każdym po jednej partii. Ośmiu najlepszych graczy awansuje do fazy playoff, pozostała ósemka odpadnie.

Faworytem bukmacherów jest jak zawsze Magnus Carlsen. Według bukmacherów poza Magnusem Carlsenem największe szanse mają Wesley So i Hikaru Nakamura. Mnie jednak rzucił się w oczy bardzo wysoki kurs na Teimoura Radjabova i uważam, że jest on przesadnie wysoki. Na zwycięstwo tego gracza powinno być coś około 15,00.

Teimour Radjabov swoimi występami pokazał, że nie można go lekceważyć i powinien być w szerszym gronie faworytów. Zawodnik z Azerbejdżanu już udowodnił, że stać go na wygranie takiego turnieju, gdyż jakiś czas temu wygrał turniej Airthings Masters, gdzie obsada była równie mocna, a w fazie pucharowej wyeliminował Iana Nepomniachtchi (obecny pretendent do tytułu mistrzowskiego, który zagra mecz z Magnusem Carlsenem pod koniec roku), będącego wówczas w świetnej formie Daniila Dubova oraz Levona Aroniana.
Oprócz wygrania Airthings Masters Teimour Radjabov zajął trzecie miejsce w turnieju Opera Euro Rapid. Potem był nieudany dla niego Magnus Carlsen Invitational, gdzie nie udało mu się zakwalifikować do fazy playoff i widać było, że Azer nie był w formie. Następnie Teimour Radjabov zakończył swój udział na ćwierćfinale turnieju New in Chess Classic. Warto jednak wspomnieć, że w tym ćwierćfinale grał z najlepszym możliwym przeciwnikiem, gdyż z samym Magnusem Carlsenem, który z wynikiem 10,5 pkt. zdominował wtedy fazę grupową, a później wygrał całe zawody. Mimo wybornej formy Carlsena rywalizacja w tej parze była bardzo zacięta. Pierwsze spotkanie zakończyło się remisem 2:2, a drugie Carlsen wygrał 2,5:1,5, więc mistrz świata musiał się mocno napocić, by awansować do półfinału. Do tego Teimour Radjabov w kilku partiach miał przewagę i gdyby dokładniej pograł, to kto wie jakby się to wszystko ułożyło. W każdym razie nikt nie sprawił wówczas takich problemów Magnusowi Carlsenowi jak właśnie Teimour Radjabov.

To tempo gry oraz format turnieju są bardzo korzystne dla Radjabova. Teimour Radjabov jest typem szachisty, który skupia się głównie na tym, by partii nie przegrać, a co za tym idzie mnóstwo partii remisuje. Właśnie dlatego ten format jest dla niego dobry, bo wystarczy zająć miejsce w czołowej ósemce, by awansować do playoff i mieć szanse nawet na zwycięstwo, dla przykładu w wygranym przez niego Airthings Masters Radjabov zajął piąte miejsce w grupie. W fazie playoff z racji swojej solidności jest on bardzo niewygodnym rywalem dla każdego.

W tym roku Teimour Radjabov gra naprawdę dobrze i w mojej ocenie jego szanse są większe niż wskazują na to kursy u bukmacherów. Jak już wspomniałem wyżej kurs na jego końcowe zwycięstwo powinien wynosić ok. 15,00, więc po kursie 30,00 można zagrać na Radjabova, gdyż nie jest bez szans.
 
5xharoldx5 1,8M

5xharoldx5

Znawca - Szachy
Powyższy typ nietrafiony, Radjabov odpadł w półfinale tamtego turnieju, więc proszę admina lub moderatora o wstawienie minusa przy typie.

Puchar Świata FIDE - finał
Jan-Krzysztof Duda - Sergey Karjakin
Typ: Jan-Krzysztof Duda (zwycięzca meczu razem z ewentualnymi dogrywkami)
Kurs: 2,10
Bukmacher: STS

Obecnie trwają Igrzyska Olimpijskie w Tokio i niemal wszyscy zwracają uwagę na naszych sportowców tam występujących. W tym samym czasie w Soczi trwa Puchar Świata w szachach. Ten turniej jest dla nas wyjątkowo udany pod wieloma względami. Świetnie spisali się tacy zawodnicy jak Radosław Wojtaszek czy jedna z rewelacji turnieju Kacper Piorun, nie można też zapomnieć o świetnym występie blisko 60-cio letniego Michała Krasenkowa, którego dwie partie śmiało mogą wziąć udział w konkursie o miano najpiękniejszej partii turnieju. Największą gwiazdą jest jednak Jan-Krzysztof Duda, który zaszedł do wielkiego finału. On już osiągnął gigantyczny sukces z kilku powodów. Najważniejszym z nich jest to, że zapewnił sobie udział w Turnieju Kandydatów, gdzie ośmiu graczy zmierzy się o to, by powalczyć o dostąpienie zaszczytu zagrania o mistrzostwo świata ze zwycięzcą meczu Carlsen-Nepomniachtchi, który to odbędzie się pod koniec tego roku. Kwestie finansowe również są bardzo istotne, gdyż Polak już zarobił bardzo duże jak na szachistę pieniądze, a jak wygra finał, to zarobi jeszcze więcej.

Rywalem Polaka będzie Rosjanin Sergey Karjakin. W 2016 roku Karjakin rozegrał pasjonujący mecz o mistrzostwo świata z Magnusem Carlsenem. Miał on już przewagę w tamtym meczu, ale Carlsen wyrównał i wygrał w dogrywce. Od tego czasu u Rosjanina nastąpił widoczny regres, ale teraz można powiedzieć, że znowu wraca do ścisłej czołówki.

Obaj gracze są w tak dobrej formie w jakiej dawno nie byli. Sergey Karjakin na tym turnieju gra niezwykle skutecznie, białym kolorem osiągnął już kilka pięknych zwycięstw. Mimo wszystko większe wrażenie robi na mnie gra naszego zawodnika. Słabym punktem Jana-Krzysztofa Dudy były debiuty, jednak widać, że mocno popracował nad tym elementem i tutaj w Soczi przynosi to efekty. Oprócz dobrej gry Polak pokazuje też mocną stronę mentalną, świetnie gra w niedoczasie. Z Grischukiem w dogrywce był w sporych tarapatach, a wyszedł z tego zwycięsko. Z Magnusem Carlsenem tylko potwierdził, że psychika jest jego mocną stroną i że nie boi się wielkich sukcesów.

Jeśli po dwóch partiach w szachach klasycznych będzie remis, to w dogrywce Jan-Krzysztof Duda powinien mieć większe szanse. Dla mnie najbardziej prawdopodobnym rozstrzygnięciem jest wygrana Jana-Krzysztofa Dudy w dogrywce, a po dwóch partiach szachów klasycznych widzę remis 1:1.
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +372
5xharoldx5 1,8M

5xharoldx5

Znawca - Szachy
Jan-Krzysztof Duda już wygrał turniej, nawet nie była potrzebna dogrywka. To jest największy sukces w historii polskich szachów.
 
Otrzymane punkty reputacji: +283
gystlik 14,5K

gystlik

Użytkownik
To najlepszy czas polskich szachów - więc tutaj zarzucam od razu bo widzę, że jest oferta na druga edycję tegorocznego Pucharu Polski w szachach, która w ten weekend odbędzie się tym razem w Łodzi. A że na tych z Łodzi czas nadchodzi to może ktoś z Was jest kumaty z polskiej sceny szachowej i podrzuci jakąś propozycje.

1628203647313.png

Ostatnią edycję która odbyła się w lipcu w Opolu wygrał Igor Janik, który w zaciętym finale pokonał głównego faworyta do zwycięstwa Wojciecha Morandę. Może więc znowu warto uderzyć w Igora po kursie 11.00 w LVBET?

STRONA OFICJALNA PGNiG PUCHARU POLSKI W SZACHACH - gdzie znajdziecie najważniejsze informacje. Start łódzkiego turnieju już w sobotę o 10:00.
 
5xharoldx5 1,8M

5xharoldx5

Znawca - Szachy
Teraz obsada będzie znacznie lepsza niż w Opolu. Zagra m.in Kacper Piorun, który miał wielką formę w Pucharze Świata i jeśli tą formę utrzymał, to powinien być faworytem turnieju. Zagrają też młode talenty jak Paweł Teclaf czy Szymon Gumularz.

Kursy na zwycięzce turnieju są słabe biorąc pod uwagę tak mocną obsadę, więc ja odpuszczam. Gdybym musiał coś grać po tych kursach, to bym postawił na Pioruna, Teclafa albo Gumularza, że któryś z tej trójki wygra.
 
5xharoldx5 1,8M

5xharoldx5

Znawca - Szachy
Hikaru Nakamura - Leinier Dominguez Perez
Typ: Hikaru Nakamura
Kurs: 3,50
Bukmacher: STS

Aktualnie jest rozgrywany turniej Saint Louis Rapid & Blitz, który to jak sama nazwa wskazuje składa się z szachów szybkich oraz szachów błyskawicznych. Dzisiaj o 22:00 rozpocznie się ostatni dzień szachów szybkich granych tempem 25 minut plus 10 sekund bonusu za każde wykonane posunięcie. Przed turniejem bukmacherzy największe szanse na zwycięstwo dawali Wesleyowi So, a w następnej kolejności Nakamurze. Hikaru Nakamura po dwóch dniach zmagań zajmuje drugie miejsce za Fabiano Caruaną. Rywalizacja jest bardzo zacięta, więc warto szukać zwycięstw grając białymi, gdyż każdy punkt może mieć kolosalne znaczenie na zakończenie turnieju. Leinier Dominguez Perez jest typem rywala, z którym jak najbardziej jest szansa na coś więcej niż remis.

Perez świetnie rozpoczął ten turniej, gdyż pierwszego dnia na trzy rozegrane partie dwie z nich wygrał i jedną zremisował. Drugi dzień był jednak dla niego bardzo nieudany, gdyż przegrał dwie partie i jedną zremisował, więc póki co prezentuje nierówną formę.

Problemem dla mojego typu jest tempo partii, gdyż zawodnicy w tej fazie turnieju mają do dyspozycji 25 minut na partię i 10 sekund czasu dodawanego za każde wykonane posunięcie, a jak wiadomo dla Nakamury im mniej czasu do namysłu tym lepiej(jest mistrzem w blitzach i bulletach), ale wierzę, że nawet na tym czasie może wygrać białymi z Perezem, który może być przybity ostatnimi przegranymi z Caruaną i Mamedyarovem.

Tempo 25 minut plus 10 sekund to jest długie tempo jak na rapida, a co za tym idzie tendencje remisowe są spore, ale po takim kursie można spróbować postawić na Nakamurę.
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +498
5xharoldx5 1,8M

5xharoldx5

Znawca - Szachy
Typ: Alireza Firouzja wygra turniej Norway Chess
Kurs: 8,00
Bukmacher: STS

Norway Chess zaczyna się 7 września i potrwa do 17 września. Jest to prestiżowy turniej grany tempem klasycznym, a ściślej mówiąc zawodnicy mają dwie godziny do namysłu na całą partię, a po czterdziestym posunięciu dodawane będzie dziesięć sekund za każdy wykonany ruch. Ciekawa jest punktacja w turnieju, gdyż w Norway Chess wygląda to inaczej niż zazwyczaj. Prawie we wszystkich imprezach za zwycięstwo jest jeden punkt, a za remis pół punktu. Tutaj za zwycięstwo w partii klasycznej gracz otrzyma trzy punkty(przegrany zero), a w przypadku remisu obaj szachiści dostają po jednym punkcie i grają dogrywkę zwaną armagedonem. Ten kto w niej wygra dostaje dodatkowe pół punktu, czyli w sumie otrzyma 1,5 punktu, natomiast przegrany zostaje z tym jednym punktem. W skrócie wygląda to tak, że warto walczyć o zwycięstwo w partii klasycznej, bo w przypadku remisu i dogrywki pół punktu ucieka z puli. Ta formuła bardziej premiuje agresywnie grających szachistów, a do takich zalicza się Alireza Firouzja.

W turnieju weźmie udział sześciu szachistów, gdzie wszyscy zagrają ze sobą po dwie partie plus ewentualne dogrywki w przypadku remisu. Obsada jest bardzo mocna, gdyż udział wezmą między innymi aktualny mistrz świata Magnus Carlsen oraz pretendent do tego tytułu Ian Nepomniachtchi. Impreza ta wzbudza jeszcze większe zainteresowanie niż rok temu, a to z tego względu, że ci dwaj wyżej wymienieni szachiści już niedługo zagrają ze sobą mecz o mistrzostwo świata. Oprócz nich udział wezmą: Alireza Firouzja, Sergey Karjakin, Richard Rapport oraz Aryan Tari.

Bukmacherzy jak zawsze największe szanse dają Magnusowi Carlsenowi, kurs na jego zwycięstwo jest bardzo niski, w STS wynosi on tylko 1,40. Pomijając Carlsena, to największe szanse według nich ma Ian Nepomniachtchi, a STS oferuje na niego kurs 3,50. Według mnie kursy na Carlsena i Nepomniachtchiego powinny być trochę wyższe niż są, a na Alirezę Firouzję powinien być niższy.

Moim zdaniem realne szanse na zwycięstwo w Norway Chess ma tylko trzech szachistów: Carlsen, Nepomniachtchi i Firouzja. Opiszę teraz pozostałych graczy, którzy moim zdaniem mają tylko teoretyczne szanse na wygraną:

Najsłabszym zawodnikiem w stawce jest zdecydowanie Aryan Tari, który dostąpi zaszczytu udziału tylko z tego względu, że w Norwegii poza Magnusem Carlsenem nie ma nikogo lepszego niż on. Aryan Tari mocno ustępuje reszcie stawki, a jego ranking FIDE to 2642. Tari miał okazję grać tutaj w zeszłym roku i pokazał się z fatalnej strony. Już nie chodzi tylko o to, że zajął ostatnie miejsce, bo to było do przewidzenia, ale powinien był zdobyć znacznie więcej punktów. W tym roku gorzej już chyba być nie może i powinien zagrać trochę lepiej, ale oczywiście na wygraną w całych zawodach nie ma żadnych szans(kurs na niego to 100,00, który i tak jest za niski), raczej znowu zajmie ostatnie miejsce.

Richard Rapport to już jest znacznie lepszy gracz, ma ranking 2760, jednak nie widzę go jako zwycięzcy turnieju. Rapport grał niedawno w Sinquefield Cup w St. Louis, gdzie spisał się przeciętnie- zajął piąte miejsce. Zawodnik węgierski na podium ma raczej małe szanse, powinien powalczyć o czwartą lokatę z Karjakinem.

Sergey Karjakin świetnie zagrał w tegorocznym Pucharze Swiata, gdzie doszedł aż do finału, w którym to musiał uznać wyższość naszego najlepszego szachisty Jana-Krzysztofa Dudy. Tak dobry występ Rosjanina był zaskoczeniem, gdyż Sergey Karjakin od przegranego meczu z o mistrzostwo świata z Carlsenem w 2016 roku już nie jest tym samym zawodnikiem co kiedyś. Kurs na jego zwycięstwo w STS to 12,50, który według mnie powinien być wyższy. Uważam, że powalczy on o czwarte miejsce z Rapportem.

Jak już wyżej wspomniałem zwycięzcą turnieju będzie ktoś z trójki Carlsen, Nepomniachtchi, Firouzja. Dlaczego typuję Firouzję? Głównie dlatego, że był on dosłownie o krok od wygrania Norway Chess rok temu. Firouzja ostatecznie zajął drugie miejsce za Magnusem Carlsenem, ale był bardzo bliski zwycięstwa. O zwycięstwie Carlsena zadecydowała ich bezpośrednia partia w przedostatniej rundzie. Tam była remisowa końcówka, jednak Alireza Firouzja był w ogromnym niedoczasie, grał na dodatkowych sekundach i przez to popełnił karygodny jak na zawodowca błąd. Gdyby wtedy partia zakończyła się remisem, to najprawdopodobniej Firouzja by ten turniej wygrał.

Alireza Firouzja obecnie bierze udział w internetowym turnieju Aimchess U.S Rapid, gdzie wczoraj przegrał w półfinale(ale dopiero w armagedonie) i zagra o trzecie miejsce. Tempo rapidowe jest najgorszym tempem dla Firouzji, więc to że tak daleko doszedł to jest duży sukces i świadczy o tym, że jego obecna forma jest wysoka i jest dobrze przygotowany do Norway Chess.

Problemem Carlsena i Nepomniachtchiego jest to, że w listopadzie zagrają ze sobą mecz o mistrzostwo świata, więc muszą uważać ze swoim przygotowaniem debiutowym i to co najlepsze raczej zostawią na ten wielki mecz. Wiadomo, że tacy gracze mają bardzo szeroki repertuar debiutowy, jednak mimo wszystko jest to jakiś problem, że to co najlepsze warto zachować na listopad, a takiego problemu nie ma za to Alireza Firouzja.

Rok temu Firouzja był drugi. W przypadku tak młodego gracza rok to jest mnóstwo czasu, można zrobić duży progres, do tego powinien być mocniejszy psychicznie niż rok temu. Według mnie jest on już gotowy na wielki sukces w postaci zwycięstwa w tak dużym turnieju jak Norway Chess i może to nastąpić już w tym roku.
 
Ostatnio zmieniony przez Waldi1979:
Otrzymane punkty reputacji: +401
5xharoldx5 1,8M

5xharoldx5

Znawca - Szachy
  • Najlepsze analizy września 2021 (1-3. miejsce)
  • #169
Alireza Firouzja - Richard Rapport
Typ: Alireza Firouzja (wynik dzisiejszej partii w szachach klasycznych)
Kurs: 4,25
Bukmacher: STS

Dzisiaj odbędzie się ostatnia runda turnieju Norway Chess. Kibice szachowi z wielu względów nie mogą narzekać na nudę. Jednym z powodów jest bardzo duża liczba partii rezultatywnych, czyli takich, które nie zakończyły się remisem. Nie brakuje też emocji jeśli chodzi o to kto wygra tegoroczne Norway Chess. Jeszcze dwa dni temu niemal pewne było, że sensacyjnym zwycięzcą zostanie Richard Rapport któremu to przed jego rozpoczeciem bukmacherzy dawali bardzo niewielkie szanse na końcowy triumf. Teraz jednak sytuacja się zmieniła i głównym faworytem stał się Magnus Carlsen, choć kurs 1,01 na jego zwycięstwo to jest jednak przesada. Szanse na wygranie turnieju mają też Richard Rapport i Alireza Firouzja, reszta stawki już się nie liczy.

Sytuacja w tabeli wygląda tak, że liderem jest Magnus Carlsen, a za nim są Richard Rapport i Alireza Firouzja. Tak się złożyło, że Firouzja z Rapportem zagrają ze sobą w ostatniej rundzie. Jedno jest pewne- remis nie jest korzystny dla żadnego z nich. Richard Rapport z pewnością już po cichutku liczył na to, że uda mu się sprawić ogromną niespodziankę i wygrać turniej, jednak teraz jego sytuacja mocno się skomplikowała. Mimo to uważam, że Węgier zrobi wszystko co w jego mocy, by wygrać z Firouzją, bo to praktycznie tylko wygrana w partii klasycznej daje mu jakieś nadzieje na wygranie turnieju. Remis nie odpowiada też Alirezie Firouzji, gdyż ma on już zapewnione minimum trzecie miejsce, a w przypadku remisu w partii klasycznej nie awansuje wyżej. Firouzja musi koniecznie wygrać, by zająć drugie miejsce, a w bardzo sprzyjających okolicznościach doprowadzić do dogrywki o pierwsze miejsce. Tak się stanie jak Alireza Firouzja wygra z Richardem Rapportem, a Magnus Carlsen przegra z Ianem Nepomniachtchim. Jak widać dla obu szachistów liczy się tylko zwycięstwo, a to zwiastuje spore emocje i naprawdę ostrą partię.

Alireza Firouzja uwielbia zaostrzać pozycje, w ataku czuje się jak ryba w wodzie, bardzo głęboko liczy warianty. Ten młody i niezwykle utalentowany szachista dość słabo rozegrał pierwszą część turnieju, jednak w drugiej gra świetnie. Jego trzy ostatnie partie to zwycięstwa, a dwa z nich były czarnym kolorem. Biorąc pod uwagę jego pięć ostatnich partii, to wygrał aż cztery z nich, co w szachach klasycznych budzi wielkie uznanie.

Firouzja ma pecha, że Magnus Carlsen wygrał swoją ostatnią partię z Karjakinem, bo Sergey Karjakin miał wygraną pozycję oraz dużo lepszy czas, a jednak Rosjanin nie tylko partii nie wygrał, ale nawet nie wywalczył remisu. Gdyby Norweg przegrał z Karjakinem, to wtedy Firouzja grałby o wygranie turnieju, a tak ma na to niewielkie szanse, choć wierzyć trzeba do końca, bo sport już nie takie cuda widział. Alireza Firouzja zrobi wszystko, by wygrać w ostatniej rundzie i zapewnić sobie przynajmniej drugie miejsce w tak prestiżowym turnieju jakim jest Norway Chess.
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +936
5xharoldx5 1,8M

5xharoldx5

Znawca - Szachy
Zaproponowane do wyróźnienia:
+1
Alireza Firouzja mocno zaryzykował w debiucie i to się opłaciło. Dzięki zwycięstwu w tej partii zajął drugie miejsce w turnieju. Szkoda trochę mojego typu na jego wygraną w całym turnieju, bo wiele nie zabrakło.
 
marasspec 22,8K

marasspec

Użytkownik
firouzja zepsuł z Raportem richardem .Banalny błąd w końcówce ,aż się złapał za głowę ,ale jak na 18latka ostatnie partie genialne!!!

Szacun wielki 5xharoldx5 za typy .
Tak na marginesie to Karjakin nie miał wygranej pozycji z Carlsen tylko delikatną przewagę na poziomie +2 ,do wygranej miał jeszcze daleką drogę -pozdro
 
5xharoldx5 1,8M

5xharoldx5

Znawca - Szachy
Mecz o mistrzostwo świata
Magnus Carlsen - Ian Nepomniachtchi
Typ: Ian Nepomniachtchi wygra co najmniej jedną partię w szachach klasycznych
Kurs: 1,75
Bukmacher: STS

Już dzisiaj zaczyna się największe wydarzenie szachowe, czyli mecz o mistrzostwo świata. W meczu tym zmierzą się ze sobą Norweg Magnus Carlsen oraz Rosjanin Ian Nepomniachtchi. Tytułu broni Magnus Carlsen, który jest mistrzem już od wielu lat. Pojedynek pomiędzy tymi zawodnikami zaczyna się już dziś, a potrwa do 15 grudnia. Mecz składa się z 14 partii granych tempem klasycznym(chyba, ze któryś zawodnik wcześniej zapewni sobie zwycięstwo). Wcześniejsze mecze składały się z 12 partii, więc w porównaniu z nimi dodano dwie partie. Jeśli po rozegraniu 14 partii będzie remis 7:7, to rozegrana będzie dogrywka, ale ewentualna dogrywka nie ma już żadnego znaczenia jeśli chodzi o typ który zaproponowałem. Aby mój typ był trafiony, to Ian Nepomniachtchi musi wygrać przynajmniej jedną partię w szachach klasycznych.

Magnus Carlsen został mistrzem świata w 2013 roku, gdy pokonał Ananda 6,5:3,5. Mecz rewanżowy również zakończył się zwycięstwem Carlsena 6,5:4,5. Następne obrony tytułu były już dla Norwega znacznie trudniejsze. W meczu z Karjakinem był on w sporych tarapatach, gdyż przegrywał, jednak zdołał odrobić stratę i doprowadzić do dogrywki. Dogrywka zakończyła się pewną wygraną Carlsena. Dogrywka była też w jego ostatnim meczu, a rywalem był Fabiano Caruana. Tutaj kibice mieli sporo powodów do narzekań, gdyż wszystkie partie w szachach klasycznych zakończyły się remisem, choć obaj gracze mieli swoje szanse. W dogrywce Carlsen nie dał swojemu rywalowi żadnych szans.

Ian Nepomniachchi w dobrym stylu wygrał Turniej Kandydatów zdobywając 8,5 pkt. z 14 możliwych. W tamtym turnieju aż pięć partii zakończyło się jego zwycięstwem, co jak na szachy klasyczne jest świetnym wynikiem. To pokazuje jak niebezpiecznym szachistą jest Ian Nepomniachtchi.

Bardzo ciekawie wygląda bilans bezpośrednich gier w szachach klasycznych pomiędzy Carlsenem a Nepomniachtchim. Z Norwegiem mało kto ma dobry bilans, a Rosjanin ma ten bilans naprawdę świetny: 4 zwycięstwa, 6 remisów i tylko jedna porażka. Oprócz tego panowie grali jeszcze ze sobą mnóstwo partii w szachach szybkich i błyskawicznych, gdzie Carlsen był lepszy, ale Nepomniachtchi też trochę partii wygrał. Ian Nepomniachtchi jest niewygodnym rywalem dla Carlsena i może sprawić trochę problemów faworytowi. Nie można też wykluczyć niespodzianki w postaci zdobycia tytułu przez Rosjanina.

Magnus Carlsen jest dominatorem od wielu lat, a mimo to miał naprawdę spore problemy w dwóch ostatnich meczach o mistrzostwo świata. Takie mecze rządzą się swoimi prawami i historia pokazuje, że dużych niespodzianek nie brakowało, podobnie jak dużych błędów w niektórych partiach. Stawka jest ogromna, największa z możliwych, więc ważnym elementem jest to jak zawodnicy radzą sobie ze stresem. Istotną rolę odgrywa też forma fizyczna. Widać, że Ian Nepomniachtchi włożył w to sporo wysiłku. Wystarczy porównać to jak wyglądał jeszcze kilka miesięcy temu a jak wygląda teraz. Widać, że kilka ładnych kilogramów zrzucił.

Czy Ian Nepomniachtchi odbierze Magnusowi Carlsenowi tytuł? O to będzie trudno, daję na to jakieś 30-35% szans. Ogromne szanse daję jednak typowi, że Rosjanin wygra przynajmniej jedną partię w szachach klasycznych. W tym roku Carlsenowi przytrafiały się spore błędy również w partiach klasycznych. Najbardziej dotkliwa była jego porażka z Esipenko na początku roku, gdzie Carlsen już w debiucie otrzymał przegraną pozycję. Według mnie Magnus Carlsen już nie jest takim cyborgiem jak kiedyś(ta jego pamiętna seria partii klasycznych bez porażki, którą przerwał nasz szachista Jan-Krzysztof Duda) i popełnia więcej błędów niż miało to miejsce w przeszłości. Możliwe, że Norweg jest już tak nasycony swoimi sukcesami, że po prostu nie poświęca na trening tyle czasu co kiedyś, a jak wiadomo Magnus Carlsen jest nie tylko szachistą, ale też ma wiele innych zainteresowań.

O motywację Iana Nepomniachtchi można być spokojnym. Wiadomo jak ważną pozycję w Rosji zajmują szachy. Jak Nepomniachtchi wygra, to zostanie praktycznie ustawiony do końca życia, w swoim kraju będzie bohaterem. Jestem przekonany, że dokonał on wszelkich starań, żeby szczyt jego formy przypadł właśnie na ten mecz. Dobrze, że solidnie zadbał też o formę fizyczną.

Moim zdaniem Ian Nepomniachtchi wygra przynajmniej jedną partię, a kto wie, czy nie wygra więcej jak jednej partii. Według mnie będzie to zupełnie inny mecz jak ten pomiędzy Carlsenem a Caruaną, czyli zobaczymy kilka partii rezultatywnych z czego przynajmniej jedną zakończoną zwycięstwem Rosjanina.
 
Ostatnio zmieniony przez Waldi1979:
Otrzymane punkty reputacji: +655
5xharoldx5 1,8M

5xharoldx5

Znawca - Szachy
Oni grają codziennie czy mają jakieś przerwy ?
Od czasu do czasu mają dzień przerwy, np. jutro nie grają. Potem grają trzy dni pod rząd i znowu dzień przerwy.

Poziom chamstwa na forum jest coraz większy i to w wielu działach. Smoleczek kulturalnie zadał pytanie, a tu mu gość w taki sposób odpowiada... Szkoda, że nikt nic z tym nie robi, bo przyjdzie czas, kiedy na forum pozostaną tylko takie osobniki jak marasspec, które czują się bezkarnie i to wykorzystują.
 
Otrzymane punkty reputacji: +567
5xharoldx5 1,8M

5xharoldx5

Znawca - Szachy
Mecz dobiegł końca, Carlsen wygrał różnicą aż czterech punktów. Mój typ niestety nie wszedł, więc proszę kogoś o wstawienie minusa przy typie, bo ja już nie mogę edytować.
 
Otrzymane punkty reputacji: +444
Do góry Bottom