>>>BETFAN - BONUS 200% do 400 ZŁ <<<<
>>> BETCLIC - ZAKŁAD BEZ RYZYKA DO 50 ZŁ + GRA BEZ PODATKU!<<<
>>> FUKSIARZ - 3 PROMOCJE NA START! ODBIERZ 1060 ZŁ<<<

Szachy

verno 1M

verno

Znawca - Hokej
Shakhriyar Mamedyarov - Alexandr Predke
Mamedyarov
@2.24


W pierwszej grze Mamedyarova dość łatwy remis czarnymi natomiast wczoraj już się zaczął rozkręcać co prawda nie wygrał tak jak typowałem po kursie @7 to co do gry się nie myliłem bo poddymił strasznie już na samym początku poświęcając figurę i ten atak wyglądał groźnie ale finalnie rozeszło się po kościach i panowie podali sobie ręce kończąc remisem. Dzisiaj zobaczymy Mamedyarova grającego białymi z Predke, który jest najsłabszym zawodnikiem w grupie i tutaj nie ma szans aby Mamedyarov odpuścił sobie wygraną bo widać że dalej jest w formie jaką pokazywał na Tata Steel także po wczorajszej mocno agresywnej partii czarnymi dzisiaj musi być mocny dojazd przeciwnika.


Pentala Harikrishna (Indie) - AnishGiri
remis
@1.50

Yu Yagyi - Maxime Vachier-Lagrave
remis
@1.46


Kolejne 2 spotkania to takie, które widzę jako remisowe czyli Giri z Harikrishna oraz Yu z MVL, kursy co prawda nie najlepsze ale myślę że spokojnie można w to pójść Yu jakoś nie zachwyca a MVL mimo że nie najlepiej zaczął turniej to nie można mu odmówić że bronić to on się akurat umie gdzie znalazł się w gorszej pozycji w partii nr 1 oraz wczorajszej gdzie wybronił całkiem groźny atak Mamedyarova, sytuacja w grupie póki co bardzo równa aktualnie 4 graczy po 1 pkt i to nie jest jeszcze ten moment aby wszystko postawić na jedną szale i grać czarnymi na wygraną a moim zdaniem białe tutaj nie wygrają. Harikrishna co zagrał w 1 partii to już pisałem wczoraj natomiast drugą partię zagrał już całkiem dobrze i nawet, jeśli dzisiaj tak zagra to i tak moim zdaniem za mało aby wygrać z Girim bo co jak co ale mem Drawish nie wziął się z niczego a sam Giri nie musi za bardzo czarnymi kombinować bo ma po 2 rundach 2/2 i w zasadzie wystarczą mu już 4 remisy do tego aby awansować więc myślę że co najwyżej w następnej partii z Harikrishna jak będzie grać białymi to może próbować wygrywać ale czarnymi zdecydowanie będzie chciał remisu i to może nawet szybkiego żeby też trochę odpocząć i zachować energii bo te turnieje jednak są mocno wymagające.
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +690
verno 1M

verno

Znawca - Hokej
Póki co tak na sucho bo nie wiem jak jutro będzie z czasem, jak go znajdę to coś skrobnę, dodatkowo myślę o wygranej Andrejkina z Grischczukiem ale trzeba poczekać aż dadzą oferte.

Mohammad Amin Tabatabaei - Anisz Giri
remis
@2,3


Aleksiej Shirov - Gujrathi Vidit Santosh
remis
@2,7



Alexandr Predke - Maxime Vachier-Lagrave
remis
@1,85
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +669
verno 1M

verno

Znawca - Hokej
Anisz Giri - Pentala Harikrishna
Giri
@2.6



Aleksiej Shirov - Vladimir Fedoseyev
Shirov lub remis
@1.83

Samuel Shankland - Dmitry Andreikin

Shankland
@4,7
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +824
5xharoldx5 1,8M

5xharoldx5

Znawca - Szachy
Dyscyplina: Szachy - FIDE Grand Prix 2022 - Belgrad
Godzina: 15:00
Spotkanie: Shakhriyar Mamedyarov - Maxime Vachier-Lagrave
Typ: Shakhriyar Mamedyarov
Kurs: 5,00
Bukmacher: STS
Analiza:

Dzisiaj odbędą się ostatnie mecze fazy grupowej. W każdej z grup liczy się tylko i wyłącznie pierwsze miejsce, gdyż tylko zwycięzcy awansują do fazy playoff, która zacznie się od półfinałów. Shakhriyar Mamedyarov i Maxime Vachier-Lagrave grają w grupie D. Sytuacja w tej grupie jest taka, że prowadzi Maxime Vachier-Lagrave, który to po pięciu rundach ma na swoim koncie 3 punkty. Za nim są Shakhriyar Mamedyarov z dorobkiem 2,5 punktów oraz Yu Yangyi, który również ma 2,5 punktu. W związku z tym dla Mamedyarova liczy się tylko i wyłącznie zwycięstwo z Vachierem-Lagrave, wtedy będzie mieć zapewnioną przynajmniej dogrywkę o wejście do półfinału, a jeśli Yu Yangyi nie wygra swojej partii, to Mamedyarov nawet bezpośrednio awansuje. Póki co jednak nie ma sobie co zaprzątać głowy partią Yangyi z Predke tylko trzeba się skupić na swojej grze, bo tylko zwycięstwo się liczy.

Shakhriyar Mamedyarov należy do najbardziej efektownie grających szachistów. On uwielbia podejmować ryzyko nierzadko przesadzając, w jego partiach często są takie komplikacje, że trudno się w tym połapać nawet najlepszym. Im większe komplikacje na szachownicy tym lepiej dla niego, wtedy czuje się jak ryba w wodzie. Dziwne, jest to, że Mamedyarov póki co ma na tym turnieju same remisy, bo ogólnie przy swoim stylu gry ma on dość często partie rezultatywne, teraz jednak remis nic mu nie daje, więc musi ryzykować jeszcze bardziej.

Maxime Vachier-Lagrave teoretycznie powinien być zadowolony z ewentualnego remisu, ale remis niekoniecznie musi mu zapewnić bezpośredni awans, gdyż wtedy w przypadku zwycięstwa Yangyi będą mieć z Chińczykiem tyle samo punktów i czeka ich dogrywka, więc dla Francuza najlepszą opcją będzie wygranie z Mamedyarovem i wtedy o nic nie trzeba się martwić, gdyż wygrana daje pierwsze miejsce w grupie.

Mamedyarov musi doprowadzić do skomplikowanej pozycji, więc zanosi się na bardzo ostrą partię co zmniejsza szanse na remis. Uważam, że po kursie 5,00 można spróbować zagrać na jego zwycięstwo.
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +198
verno 1M

verno

Znawca - Hokej
Niby ostatnia kolejka ale ciężko mi zobaczyć jakieś przełomy jedynie właśnie mecz Mamedyarova może być ciekawy a reszta wygląda na napięte a w rzeczywistości może być odwrotnie. Zacznę od meczu o nic czyli Harikrishna z Tabatanaei jeden jak i drugi w podobnej formie i z takim samym dorobkiem punktowym 1 przegrana i 4 remisy i bardzo bym się zdziwił jeśli coś tu innego się wydarzy bo ja myślę że ta partia zakończy się jako pierwsza tak zwany szybki remis i na cska.

Pentala Harikrishna - Mohammad Amin Tabatabaei

remis
@1.66



Nikita z Girim tutaj sytuacja już wygląda inaczej gdyż dla Nikity jest to mecz o wszystko 2.5/5 podczas gdy Giri ma 3.5/5 także tutaj tylko wygrana wchodzi w grę ale moim zdaniem będzie to arcytrudne gdyż Vitiugov niczym nie zaskakuje na tym turnieju a jedyna wygrana to z Harikrishna, który praktycznie oddał mu partię w 13 ruchu także nie można nawet tego brać na poważnie. Giri obecnie jest w super formie a jak wcześniej wspominałem Drawish Giri nie wzięło się z niczego a właśnie jedynie potrzebuje tutaj remisu. Najgorsze co może się tutaj wydarzyć to jakaś podstawka lub mocne przesadzenie podczas ataku ale Giri potrafi się dobrze ustawić i wywalczyć bezpieczny remis, dodatkowo nawet jak Anish będzie mieć przewagę to obstawiam że nawet nie będzie specjalnie cisnąć na wygraną tylko znajdzie jakiś wariant forsownego remisu i zachowa energię na kolejne spotkania.

Nikita Vitiugov - Anish Giri

remis
@1.64




Teraz teoretycznie najciekawsza grupa A gdzie 3 zawodników dalej ma szansę na awans, mecz Griszczuka z Shanklandem widzę mimo wszystko jako remis, Griszczuk po ciężkim początku i sytuacją poza szachową trochę się unormował ale on chcę już skończyć ten turniej, forma może nie najlepsza ale dalej to jest świetny zawodnik i w normalnych okolicznościach raczej niemiałby problemu aby awansować w tej grupie ale sytuacja jest jaka jest i turniej wygląda jak wygląda ale białymi myślę że nie będzie mieć problemu żeby szybko wyremisować a sam Shankland raczej nie będzie za mocno przesadzał czarnymi bo jak popełni błąd to jeszcze może nie dotrwać do dogrywki w razie remisu Andeikina.

Aleksandr Griszczuk - Samuel Shankland
remis

@2



Ostatnia partia to Bacrot z Andreikinem gdzie o dziwo również upatruję remis. Najpierw pokażę tutaj wczorajszą partie Francuza:

chrome_6rmRCDWhAo.png
pozycja blisko równej ale bez przesady, jedynie co ubyło z szachownicy to po 1 pionku jak widać na zegarku 9.55 u Griszczuka a do kontroli miał jeszcze 17 ruchów, naprawdę myślę że przy tylu figurach spokojnie można próbować, nie mówię że trzeba zaraz lecieć na całość i coś święcić ale chociaż spróbować coś zrobić, wiem że Rosjanin dobrze radzi sobie na niedoczasie ale mimo wszystko 9.5min na 17 ruchów to można nałożyć presję i szukać jakiegoś błędu u przeciwnika nawet kręcąc się wokół równej pozycji i w razie czego wyremisować jednak Bacrot poszedł na remis od razu jak w 5 partiach na tym turnieju i dzisiaj myślę że będzie podobnie. On wie że jest w tej grupie najsłabszy i że nie ma za dużych szans a wczorajsza partia pokazuję że raczej gra po ranking niż żeby faktycznie coś tutaj zdziałać, 2640~ gdzie reszta na 2700+ także progresuje rankingowo na remisach. Andreikin na pewno będzie próbować grać na wygraną ale raczej na 50% czyli coś agresywniej ale z furtką na remis żeby też nie ryzykować wszystkiego bo zdaje sobie sprawę że Shankland raczej nie wygra z Griszczukiem czarnymi i pójdą panowie na dogrywkę.

Dmitry Andreikin - Etienne Bacrot

remis
@2.2
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +640
A 1,1K

Alessio

Użytkownik
Uważacie ze giri dzisiaj wygra ? Jak wygląda w ogóle faza tego turnieju w belgradzie ? Przegrywający odpada ??
 
marasspec 22,8K

marasspec

Użytkownik
Uważacie ze giri dzisiaj wygra ? Jak wygląda w ogóle faza tego turnieju w belgradzie ? Przegrywający odpada ??
Belgrad Grand Prix FIDE to drugi z trzech etapów 24-osobowego Grand Prix FIDE 2022, który zakwalifikuje dwóch graczy do Turnieju Kandydatów. Każdy gracz bierze udział w dwóch z trzech turniejów, w których 16 graczy jest podzielonych na cztery grupy, które grają w systemie double round-robin. Zwycięzcy grup awansują do pucharu. Dogrywka na dowolnym etapie jest rozgrywana następnego dnia. Gracze mogą zdobyć maksymalnie 13 punktów za wygranie etapu. Gracze otrzymują 90 minut na 40 ruchów, a następnie 30 minut do końca partii plus 30-sekundowy przyrost od pierwszego ruchu. W przypadku remisu gra toczy się 15 + 10. Jeśli nadal jest remis, następuje dwumecz 3 + 2, a następnie, jeśli to konieczne, mecz Armageddon, w którym białe mają 5 minut do 4 czarnych, ale remis liczy się jako wygrana czarnych. Jeśli więcej niż dwóch graczy remisuje, rozgrywany jest tiebreak w systemie round-robin. Oficjalna strona internetowa: worldchess.com
Post automatycznie złączony:

Belgrad Grand Prix FIDE to drugi z trzech etapów 24-osobowego Grand Prix FIDE 2022, który zakwalifikuje dwóch graczy do Turnieju Kandydatów. Każdy gracz bierze udział w dwóch z trzech turniejów, w których 16 graczy jest podzielonych na cztery grupy, które grają w systemie double round-robin. Zwycięzcy grup awansują do pucharu. Dogrywka na dowolnym etapie jest rozgrywana następnego dnia. Gracze mogą zdobyć maksymalnie 13 punktów za wygranie etapu. Gracze otrzymują 90 minut na 40 ruchów, a następnie 30 minut do końca partii plus 30-sekundowy przyrost od pierwszego ruchu. W przypadku remisu gra toczy się 15 + 10. Jeśli nadal jest remis, następuje dwumecz 3 + 2, a następnie, jeśli to konieczne, mecz Armageddon, w którym białe mają 5 minut do 4 czarnych, ale remis liczy się jako wygrana czarnych. Jeśli więcej niż dwóch graczy remisuje, rozgrywany jest tiebreak w systemie round-robin. Oficjalna strona internetowa: worldchess.com
oni teraz grają w szachach klasycznych ( 90 min do 40 ruchu +30min ) 4 partie z tego co widzę czyli 4 dni -2 x biały i 2x czarne więc sporo remisów będzie
 
Otrzymane punkty reputacji: +486
5xharoldx5 1,8M

5xharoldx5

Znawca - Szachy
Dyscyplina: Szachy - FIDE Grand Prix 2022 - Belgrad
Godzina: 15:00
Spotkanie: Maxime Vachier-Lagrave - Richard Rapport
Typ: Maxime Vachier-Lagrave
Kurs: 4,00 miał wygraną, ale wypuścił i tylko remis
Bukmacher: STS
Analiza:

Będzie to druga partia półfinału, w pierwszej wygrał Richard Rapport. Wobec tego Maxime Vachier-Lagrave nie ma innego wyjścia i musi grac na wygraną, bo w przypadku remisu to Rapport wejdzie do finału. Francuz należy do grona graczy, którzy potrafią mocno zaostrzyć grę jeśli potrzebują zwycięstwa. W pierwszym ruchu powinien on zagrać e4, a biorąc pod uwagę, że Richard Rapport nie należy do tych, którzy grają typowo na remis(nie ten styl gry), to możemy się spodziewać bardzo ciekawej rozgrywki.

W pierwszej partii grający białymi Richard Rapport zaskoczył rywala w debiucie w Obronie Grunfelda(a przecież Vachier-Lagrave jest specjalistą od tego debiutu) i już ok. 20 posunięcia miał wygraną pozycję. Spodziewam się, że teraz to Maxime Vachier-Lagrave przygotuje coś ciekawego, co pozwoli mu uzyskać przewagę i że tą przewagę zrealizuje.
Post automatycznie złączony:

oni teraz grają w szachach klasycznych ( 90 min do 40 ruchu +30min ) 4 partie z tego co widzę czyli 4 dni -2 x biały i 2x czarne więc sporo remisów będzie
Grają dwie partie w szachach klasycznych, turniej w Belgradzie trwa do 14 marca, przynajmniej na chess.com tak piszą: https://www.chess.com/article/view/fide-grand-prix-2022

W pierwszym turnieju w Berlinie też grali w playoffach po dwie partie w szachach klasycznych, więc tutaj chyba nie może być inaczej.
 
Ostatnia edycja:
5xharoldx5 1,8M

5xharoldx5

Znawca - Szachy
Ding Liren - Le Liem Quang
Typ: remis
Kurs: 2,00 37 ruch zadecydował, było tak blisko remisu...
Bukmacher: Fortuna

Jest to ostatnia partia dzisiejszego dnia. Sytuacja turniejowa Quanga jest świetna, gdyż jest on liderem w fazie grupowej i awans ma już zapewniony oraz ma spore szanse na pierwsze miejsce w fazie grupowej. Ding Liren obecnie zajmuje szóste miejsce. Liczy się to, żeby na koniec fazy grupowej być w pierwszej ósemce. Chińczyk nad dziewiątym miejscem ma 3 punkty przewagi, więc jego sytuacja jest dość bezpieczna. Jest to ostatnia partia dzisiejszego dnia i czuję, że zawodnicy nie będą już chcieli grac jakiejś ostrej partii, powinni raczej zagrać dość bezpiecznie i typuję tutaj remis.
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +576
5xharoldx5 1,8M

5xharoldx5

Znawca - Szachy
Dyscyplina: Szachy - FIDE Grand Prix 2022
Godzina: 15:00
Spotkanie: Hikaru Nakamura - Grigoriy Oparin
Typ: Hikaru Nakamura
Kurs: 4,00
Bukmacher: Fortuna
Analiza:

Dzisiaj szachiści mają dzień przerwy, a jutro rozegrana zostanie przedostatnia runda fazy grupowej. W grupie A rywalizacja jest bardzo zacięta i póki co mamy sensacyjnego lidera, a jest nim Grigoriy Oparin. Jest to o tyle zaskakujące, że to jest najmocniejsza grupa. Być liderem po czterech rundach mając za rywali takich graczy jak Hikaru Nakamura, Levon Aronian czy Andrey Esipenko to jest naprawdę coś, bo przecież Nakamura i Aronian grali w finale pierwszego turnieju FIDE Grand Prix. Oparin po czterech partiach ma 2,5 pkt. Nakamura z Aronianem mają po 2 punkty, a Esipenko 1,5. Esipenko już raczej nie ma szans na pierwsze miejsce (a przypominam, że w każdej grupie liczy się tylko i wyłącznie zwycięstwo, drugie miejsce nie daje awansu do półfinału). Wniosek jest prosty- Nakamura musi wygrać z Oparinem jeśli chce awansować. W przypadku remisu jego szanse na awans będą czysto matematyczne, więc dla Hikaru liczy się tylko wygrana.

Hikaru Nakamura znany jest głównie z genialnej gry w blitzach i bulletach. Od szachów klasycznych miał on dość długą przerwę, ale wrócił w najlepszym możliwym stylu wygrywając pierwszy turniej FIDE Grand Prix 2022(w drugim nie grał) pokazując kawał dobrej gry. Ten turniej zaczął słabo, bo od porażki z Aronianem, ale w czwartej rundzie mu się zrewanżował i zachował szanse na wygranie grupy. Po zwycięstwie nad Aronianem Hikaru Nakamura postara się o to, żeby wygrać drugą partię z rzędu, wtedy jego szanse na awans będą spore, w przeciwnym razie praktycznie żadne.

Jak wiadomo w szachach klasycznych roi się od remisów, ale myślę, że po takim kursie można spróbować zagrać na zwycięstwo Nakamury.
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +1907
5xharoldx5 1,8M

5xharoldx5

Znawca - Szachy
  • Najlepsze analizy kwietnia 2022 (1. miejsce)
  • #214
Typ: Wesley So wygra turniej FIDE Grand Prix 2022 (turniej w Berlinie)
Kurs: 7,00
Bukmacher: STS

W turnieju pozostało już tylko sześciu szachistów. Dwóch z nich jest już w półfinale, a są nimi Hikaru Nakamura oraz sensacyjny zwycięzca grupy D(w której to grał między innymi Anish Giri) Amin Tabatabaei. Pozostała czwórka szachistów rozegra dzisiaj dogrywkę o pierwsze miejsce w swojej grupie, a co za tym idzie o awans do półfinału. W dogrywce zmierzą się ze sobą Shakhriyar Mamedyarov z Vincentem Keymerem oraz Wesley So z Samem Shanklandem. Format dogrywki wygląda tak, że w obu parach zawodnicy zagrają ze sobą dwie partie w szachach szybkich tempem 15 minut na zawodnika plus 10 sekund bonusu za każde wykonane posunięcie. Jeśli po dwóch partiach będzie remis 1:1, to zagrają oni dwie partie tempem błyskawicznym 3 minuty na zawodnika plus 2 bonusowe sekundy za każdy wykonany ruch. Jeśli i tutaj będzie remis 1:1, to wówczas zostanie rozegrana ostatnia już dogrywka o nazwie armageddon, która wyłoni zwycięzcę.

Aby Wesley So wygrał turniej, to musi pokonać Sama Shanklanda w dogrywce, a następnie wygrać w półfinale i finale. Jest to zadanie trudne, ale według mnie kurs 7,00 jest wart spróbowania. Z zawodów odpadło już kilku mocnych szachistów. Nie ma już dwóch graczy, którzy obok Wesleya So byli uznawani za głównych faworytów turnieju przed jego rozpoczęciem, a byli nimi Levon Aronian i Anish Giri. To pokazuje, że faza grupowa w turniejach z cyklu FIDE Grand Prix jest bezlitosna, bo liczy się tylko pierwsze miejsce. Odpadnięcie Levona Aroniana i Anisha Giri powoduje, że aktualna obsada nie wygląda już tak mocno jak przed rozpoczęciem turnieju. Według STS zdecydowanym faworytem do końcowego zwycięstwa jest Hikaru Nakamura. Nakamura może i jest faworytem, bo już ma zapewnione miejsce w półfinale, ale kurs 2,25 jest stanowczo za niski. Hikaru ponownie wszystkich zaskakuje, bo przecież jego głównym atutem są blitze i bullety, a tutaj świetnie mu idzie w szachach klasycznych, ale nie ma co aż tak przeceniać jego możliwości, żeby dawać na niego tak niski kurs.

Patrząc na aktualną stawkę turnieju, to najgroźniejszymi rywalami dla Wesleya So są Hikaru Nakamura i Shakhriyar Mamedyarov. Ten drugi gra dzisiaj dogrywkę z Vincentem Keymerem, więc nie jest przesądzone, czy znajdzie się w półfinale. Teraz już liczą się nie tylko umiejętności w szachach klasycznych, ale też w szachach szybkich czy nawet w blitzu, bo w półfinale i finale w przypadku remisu 1:1 w szachach klasycznych rozegrana będzie dogrywka na takich zasadach jak ta dzisiejsza. Wesley So jest graczem, który świetnie sobie radzi właściwie każdym tempem i to jest jego duży atut. Jego aktualny ranking w szachach klasycznych to 2778, w szachach szybkich 2769 oraz aż 2814 w szachach błyskawicznych. Jak widać nie musi się on obawiać ewentualnych dogrywek.

Jeśli chodzi o aktualną formę Wesley So, to w fazie grupowej w sześciu partiach zdobył on 3,5 pkt. nie ponosząc żadnej porażki, pięć partii remisując oraz jedną wygrywając. So należy do grona zawodników, którzy naprawdę rzadko przegrywają swoje partie w szachach klasycznych, a dodając do tego jego świetną grę w szachach szybkich i błyskawicznych, to nie jest on łatwy do wyeliminowania.

Najważniejsze, żeby Wesley So dzisiaj w dogrywce pokonał Sama Shanklanda. Jeśli tak się stanie, to dla mnie to właśnie on stanie się głównym faworytem do zwycięstwa w turnieju. Pomimo świetnej formy Hikaru Nakamury ja wyżej cenię Wesleya So, zwłaszcza w szachach klasycznych.
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +3039
verno 1M

verno

Znawca - Hokej
Dzisiaj dogrywki i myślę że bez zbędnego gadania można zagrać to ako

Wesley+ Mamedyarov
@2
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +874
5xharoldx5 1,8M

5xharoldx5

Znawca - Szachy
  • Najlepsze analizy maja 2022 (1. miejsce)
  • #218
Dyscyplina: Szachy
Godzina: 14:00
Spotkanie: Fabiano Caruana - Shakhriyar Mamedyarov
Typ: Fabiano Caruana
Kurs: 4,00
Bukmacher: STS
Analiza:

Turniej ten rozgrywany jest tempem klasycznym. Zawodnicy mają 90 minut na 40 posunięć, a po 40 posunięciach dostają dodatkowe 30 minut na dokończenie partii. Do tego za każdy wykonany ruch gracze dostają 30 sekund bonusu począwszy od pierwszego ruchu. Formuła turnieju jest taka, że każdy rozegra z każdym jedną partię, a jako że jest dziesięciu uczestników, to w sumie jest dziewięć rund.

Przed turniejem za głównych faworytów uznawano Alirezę Firouzję i Fabiano Caruanę. Póki co obaj zawodzą, gdyż po czterech rundach mają tylko po 1,5 punktu, a lider Wesley So ma już 3 punkty. Do końca pozostało pięć rund, więc można powiedzieć, że jest to już ostatni dzwonek, żeby włączyć się do walki o bycie w czołówce.

Fabiano Caruana jeszcze do niedawna był uznawany za drugiego szachistę świata(za Magnusem Carlsenem) jeśli chodzi o szachy klasyczne. Było tak za sprawą jego epickiego meczu o mistrzostwo świata z Carlsenem w 2018 roku oraz ze względu na ranking, gdyż jeszcze niedawno Caruana miał ranking FIDE dobrze ponad 2800, aktualnie ma poniżej tego pułapu, a dokładnie 2786.

Caruana jest ekspertem od szachów klasycznych i jeśli ma odnosić kolejne sukcesy w swojej karierze, to właściwie tylko tam, bo w szachach szybkich jest wielu lepszych od niego, o blitzu nie wspominając. Turniej w Rumunii jest dość prestiżowy, gdyż obsada jest bardzo mocna, grają w nim między innymi: Fabiano Caruana, Alireza Firouzja, Ian Nepomniachtchi, Wesley So, Levon Aronian, Maxime Vachier-Lagrave, Richard Rapport. Wszyscy szachiści poza zawodnikiem gospodarzy (Bogdan-Daniel Deac z rankingiem 2671) mają rankingi co najmniej 2750 co pokazuje siłę zawodów, wobec czego motywacja do zajęcia jak najlepszego miejsca jest duża.

Po czterech rundach Caruana ma na koncie 1,5 pkt. i zajmuje miejsce 5-10. Tak mocny szachista jak Caruana z pewnością celował przynajmniej w pierwszą trójkę. Pomimo słabego startu pewnie dalej ma jakiś ambitny cel, jeszcze nie wszystko stracone, trzeba jednak wreszcie zacząć wygrywać i widzę szanse na to, że właśnie teraz może odnieść swoje pierwsze zwycięstwo w turnieju.

Shakhriyar Mamedyarov jest w podobnej sytuacji co Fabiano Caruana, też ma 1,5 pkt. i też nie może być zadowolony ze swojego wyniku. Mamedyarov znany jest ze swojego bardzo ostrego stylu gry. On uwielbia komplikować pozycje, często już w debiucie to robi wybierając nie do końca poprawne ruchy, które jednak sprawiają rywalom problem. Czasami taka strategia się opłaca, ale Mamedyarov nierzadko też przegina przez co zostaje ukarany przegraniem partii i właśnie na to liczę w jego pojedynku z Caruaną.

Obaj zawodnicy nie są zadowoleni ze swojego wyniku i z pewnością zależy im nie zwycięstwie, zwłaszcza Caruanie który celuje w czołowe miejsca. Dodając do tego dużą skłonność do ryzyka Mamedyarova można się spodziewać, że ta partia będzie naprawdę ciekawa, a co za tym idzie szanse na zwycięstwo któregoś z nich się zwiększa, a maleją szanse na remis. Ja większe szanse daję grającemu białymi Caruanie i typuję jego wygraną.
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +1905
5xharoldx5 1,8M

5xharoldx5

Znawca - Szachy
Paweł Teclaf - Łukasz Licznerski
Typ: Paweł Teclaf (tylko wynik dzisiejszej partii w szachach klasycznych bez dogrywek)
Kurs: 3,00 remis
Bukmacher: etoto

Obecnie trwają Mistrzostwa Polski w szachach. Mężczyźni grają systemem pucharowym. W tym roku system ten jest wzbogacony o tzw. repasaże. Mecze pomiędzy zawodnikami wyglądają tak, że rozgrywane są dwie partie w szachach klasycznych, a jeśli będzie 1:1, to jest dogrywka.

Pierwsza partia meczu pomiędzy Pawłem Teclafem a Łukaszem Licznerskim zakończyła się zwycięstwem Łukasza Licznerskiego. Licznerski po prostu zaskoczył rywala w debiucie i szybko zdobył dużą przewagę pozycyjną, którą zrealizował. Wobec tego dla Pawła Teclafa w drugiej partii tylko jeden wynik wchodzi w grę- wygrana. Ewentualny remis w drugiej partii powoduje, że Paweł przegra ten mecz.

Łukasz Licznerski jest świetny jeśli chodzi o szybsze tempo gry. W szachach klasycznych wyraźnie jednak ustępuje rywalowi. Paweł Teclaf ma w nich o blisko 100 punktów wyższy ranking.

Wyniki Pawła Teclafa robią na mnie większe wrażenie niż te Łukasza Licznerskiego. Teclaf rozegrał wspaniały mecz z Kacprem Piorunem, który to jest jednym z głównych faworytów całego turnieju i byłym Mistrzem Polski, a jego obecny ranking w szachach klasycznych to aż 2635. Dla porównania Łukasz Licznerski ma ranking 2439. Paweł odpadł dopiero w ostatniej możliwej dogrywce, czyli w armagedonie, a tak to był równorzędnym przeciwnikiem dla Pioruna.

Podsumowując: Paweł Teclaf jest o blisko 100 punktów rankingowych lepszy od Łukasza Licznerskiego, gra białymi oraz interesuje go tylko zwycięstwo. W takiej sytuacji można spróbować postawić na jego wygraną w dzisiejszej partii w szachach klasycznych.
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +80
LaCroqueta 1,4K

LaCroqueta

Użytkownik
Typu nie neguje, bo Teclaf jest oczywiście lepszym graczem i wszystko co piszesz jest prawdą, ale z Piorunem tak ładnie wszystko nie wyglądało ;) Teclaf dwukrotnie wypuścił awans najpierw w rewanżu na szachach błyskawicznych, a później w Armagedonie gdzie Piorunowi zostało 0.7sek na zegarze i Paweł wybiegł z sali.
Wczoraj ewidentnie było widać, że z głową nie dotarł na partię i oddał totalnie bez walki, tam nie było żadnego zaskoczenia debiutowego, po prostu słabe ruchy i do jednej bramki. Nie jestem pewny czy z natury nerwowy Teclaf dziś podoła wyzwaniu.
I takie szachowe powiedzenie: Rankingi nie grają, tylko szachiści ;)
 
Otrzymane punkty reputacji: +160
Do góry Bottom