Ciekawy artykuł nt. wygrywania pieniędzy w kasynach, pokerroomach itd za granica 2010-12-05:
Jeżeli podatnik osiągnął dochody z wygranej w kasynach, konkursach, grach i zakładach wzajemnych prowadzonych za granicą, musi je rozliczyć przed polskim urzędem skarbowym.
Takie wyjaśnienie „DGP” otrzymał z Ministerstwa Finansów. Resort podkreślił, że zasady opodatkowania dochodów uzyskiwanych za granicą przez osoby fizyczne
mające miejsce zamieszkania w Polsce określają przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz postanowienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest
Polska.
Inne dochody
Zgodnie z postanowieniami większości umów o unikaniu podwójnego opodatkowania wszelkie dochody, które nie są uzyskiwane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i których nie można zaliczyć do żadnej z kategorii dochodów, uregulowanej w odrębnym artykule – podlegają opodatkowaniu na podstawie artykułu „inne dochody”. Do takiej kategorii dochodów zaliczyć należy m.in. wygrane w kasynach, grach i zakładach wzajemnych.
Stosownie do postanowień przepisów dotyczących „innych dochodów” zawartych w większości umów o unikaniu podwójnego opodatkowania część dochodu osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w umawiającym się państwie, bez względu na to, gdzie są osiągane, podlegają opodatkowaniu tylko w tym państwie. Jednak – jak zaznacza MF – niektóre umowy podatkowe zawarte przez Polskę zezwalają na opodatkowanie takich dochodów w państwie ich źródła.
Trzeba jednak pamiętać, że zastosowanie stawki podatku wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania przez podatnika jego miejsca zamieszkania dla celów podatkowych certyfikatem rezydencji.
Jeżeli podatnik osiągnął dochody z tytułu wygranej w kasynach, konkursach, grach i zakładach wzajemnych prowadzonych przez podmiot położony w państwie, z którym
Polska zawarła umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania (bez znaczenia w tej sytuacji jest fakt, że dochody te podatnik osiągnął np. za pośrednictwem internetu), będą one podlegać opodatkowaniu na podstawie przepisu umowy dotyczącego „innych dochodów”, a zatem najczęściej będą podlegać opodatkowaniu tylko w Polsce, na zasadach określonych w ustawie o PIT.
– Jeżeli dochody te uzyskane są w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, co do zasady, pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10 proc. wygranej – wyjaśnia ministerstwo.
Zwolnienie z podatku
W przypadku gdy kasyna prowadzone są przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach i zakładach wzajemnych obowiązujących w państwie Unii lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, dochody takie zwolnione są od podatku. Zwolnione od podatku dochodowego są też wygrane w grach i zakładach wzajemnych, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych nie przekracza 2280 zł, urządzanych i prowadzonych przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach hazardowych obowiązujących w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
W pozostałych przypadkach dochody takie podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, tj. według skali PIT.
10 proc. wynosi PIT od wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych
źródło:
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/463831,wygrana_za_granica_podatek_w_polsce.html
i dyskusja nt. temat
http://www.pokerkings.pl/wygrana-za-granica-podatek-w-polsce-vt17496.htm
ps.
Komentarz z listopada 2010r z DGP:
Przepisy obowiązującej ustawy z 19 października 2009 roku o grach hazardowych nie przewidują możliwości organizowania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gier hazardowych online, a uczestnictwo w takich „zakładach”na zagranicznych portalach hazardowych jest niedozwolone.
Jedyną legalną formą hazardu w sieci są zakłady wzajemne.
Rząd już podchodził do próby poprawy ustawy, tak by zakaz gry online mógł być realizowany. Pierwsza nowelizacja wprowadzała skrytykowany przez ekspertów Rejestr Usług i Stron Niedozwolonych, który pozwalałby blokować strony z hazardem. Po masowej krytyce pomysłu rząd wycofał się z niego. Kolejna nowelizacja, która pod obrady Sejmu ma trafić w grudniu tego roku, zmienia strategię walki z hazardem w sieci. Tym razem ścigani mają być także sami gracze.
Resort chce też znowelizować ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną, tak aby nawet podmioty niezarejestrowane w Polsce, a urządzające tu grę lub kierujące ją do polskich graczy (np. oferując polską wersję strony internetowej lub reklamując ją po polsku) też podlegały polskiemu prawu, a więc mogły być ścigane za jego złamanie.