Czy
ustawa hazardowa zabrania gry przez internet w gry hazardowe? Jak wygląda podatek od wygranej? Wiadomo, że na portalach każdy czasami przegrywa, czasami wygrywa – czy wypłatę z takiego portalu traktuje się jako wygraną, czy też różnicę między wpłatą a wypłatą?
Moim zdaniem, a są tu bardzo duże rozbieżności, ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych stanowi, że gry hazardowe mogą być urządzane jedynie w ośrodkach gier i w punktach przyjmowania zakładów wzajemnych – co za tym idzie, nie mogą być urządzane w sieci internet.
Obecnie internetowe
kasyna działają, z tego, co mi wiadomo, jedynie jako zagraniczne podmioty prawne, z siedzibami np. umieszczonymi w Gibraltarze.
Karze pieniężnej podlega uczestnik w grze hazardowej urządzanej bez koncesji lub zezwolenia, kara ta wynosi 100% uzyskanej wygranej. Ponadto zgodnie z art. 107 § 1 i § 2 Kodeksu karnego skarbowego „kto wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia urządza lub prowadzi grę losową, grę na automacie lub zakład wzajemny, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie. Tej samej karze podlega, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczy w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym”.
Pyta Pan o podatek, moim zdaniem nie można opodatkować wygranej, której osiągnięcie jest czynem zabronionym, bowiem zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy”.
W omawianym temacie możliwe są i inne wykładnie obowiązujących przepisów, jest tak na skutek ich niespójności i nieścisłości. Nad wyraźnym zakazem gry za pośrednictwem internetu, o charakterze hazardowym, ustawodawca pracuje i napotyka na przeszkody związane z prawem europejskim.
Zarówno organy podatkowe, jak i organy ścigania mogą w wyżej wymienionym zakresie mieć zupełnie odmienne zdaniem. Proponowałby, z punktu widzenia podatków, wystąpić z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego. To niejako pozwoli Panu uniknąć negatywnych konsekwencji ze strony organów podatkowych.
Jak wskazałem w niniejszej odpowiedzi, moim zdaniem osiąganie takich wygranych jest nielegalne i nie mogą one zostać opodatkowane. Uznaje się często, ze na mocy Kodeksu karnego skarbowego podlegają przepadkowi, zgodnie z ustawa hazardową grozi również kara, która wynosi 100% uzyskanej wygranej.