Temat na różnych topikach przewija się od paru lat, a wy ciągle się o to spieracie :;/:Świetnie. A czy możesz mi podać wiarygodne źródło - powiedzmy jakiś akt prawny, który tak stanowi, że jak zrobię przelew na 15 tyś. € to bank zgłosi to US (Urząd Skarbowy).
Czy tego typu wypowiedź to kolejny hit w stylu, że z bukmacherki żyje 2%, czy 3% a jak pada pytanie o źródło tej tezy to zapada cisza.
USTAWA z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu
"Art. 8.
1. Instytucja obowiązana przeprowadzająca transakcję, której równowartość przekracza 15.000 euro, ma obowiązek zarejestrować taką transakcję również w przypadku, gdy jest ona przeprowadzana za pomocą więcej niż jednej operacji, których okoliczności wskazują, że są one ze sobą powiązane i zostały podzielone na operacje o mniejszej wartości z zamiarem uniknięcia obowiązku rejestracji.
1a. W przypadku podmiotu prowadzącego kasyno gry w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540) obowiązek, o którym mowa w ust. 1, dotyczy zakupu lub sprzedaży żetonów o wartości stanowiącej co najmniej równowartość 1.000 euro.
Art. 8b.
1. Instytucje obowiązane stosują wobec swoich klientów środki bezpieczeństwa finansowego. Zakres stosowania jest określany na podstawie oceny ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, zwanej dalej "oceną ryzyka", dokonanej w wyniku analizy, z uwzględnieniem w szczególności rodzaju klienta, stosunków gospodarczych, produktów lub transakcji.
(...)
4. Środki bezpieczeństwa finansowego są stosowane w szczególności:
(...)
2) przy przeprowadzaniu transakcji z klientem, z którym instytucja obowiązana nie zawarła uprzednio umowy, której równowartość przekracza 15.000 euro, bez względu na to czy transakcja jest przeprowadzana jako pojedyncza operacja czy kilka operacji, których okoliczności wskazują, że są one ze sobą powiązane;
3) gdy istnieje podejrzenie prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu bez względu na wartość transakcji, formę organizacyjną oraz rodzaj klienta;"
Wszystko jasne?
Co dzieje się dalej. Informacja o zarejestrowanych transakcjach trafia do GIIF i dalej może trafić do US. Czy trafia zawsze - nie wiem. Nawet jeśli trafia, to jeszcze nie przesądza o tym, że US podejmie jakieś działania. Na pewno nie podejmie działań w związku z Art. 107. Kodeks Karny Skarbowy:
"§ 1. Kto wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia urządza lub prowadzi grę losową, grę na automacie lub zakład wzajemny, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczy w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym."
a to dlatego, że przepis koliduje z prawem unijnym i jest zbyt wiele niejasności. Przynajmniej osobiście nie słyszałem, aby ktoś miał kłopoty z tytułu Art. 107.
Natomiast US chętnie przyjrzy się informacjom jakie posiada, czy ktoś dokonywał jakichś rejestrowanych zakupów (auto, nieruchomość, etc.) i czy posiadał na to legalne dochody. Jeśli legalnych nie znajdzie, a delikwent nie będzie potrafił udokumentować źródeł finansowania tych zakupów, wówczas zostanie obciążony podatkiem 75 % od nieujawnionych dochodów.