>>>BETFAN - BONUS 200% do 400 ZŁ <<<<
>>> BETCLIC - ZAKŁAD BEZ RYZYKA DO 50 ZŁ + GRA BEZ PODATKU!<<<
>>> FUKSIARZ - ZERO RYZYKA 100% DO 50 ZŁ. ZWROT W GOTÓWCE!<<<

Zostać sędzią piłkarskim

K 0

krzywy

Użytkownik
Dobre strony sędziowania:
- zabicie nudy, poświęcenie się czemuś bardziej pożytecznemu niż sączenie piwa pod blokiem
- poznanie kilkudziesięciu nowych ludzi wśród sędziów, działaczy czy piłkarzy
- możliwość wzięcia udziału w meczu, który często przyciąga pół wsi czy miasta (szczególnie niesamowita rzecz dla osób, którzy nie mieli talentu by grać w klubie)
- możliwość awansu, zdobywania kolejnych szczebli kariery
- dodatkowe kieszonkowe (za rundę w B klasie i młodzieżówkach koło 1300 zł się uzbiera) aczkolwiek trzeba to lubieć, za samą kasę długo się nie wytrzyma
- jeżeli ktoś lubi decydować, zarządzać i egzekwować i robi to szybko i dobrze - może sie wykazać umiejętnościami
- wyjazdy integracyjne z Kolegium Sędziów, grille, ogniska, mecze, paintball (jadę za niedługo ;) )
- bezpłatny wstep na mecze piłkarskie próbny - w województwie, rzeczywisty - w całej Polsce ;)

Wady:
- weekendy poza domem
- na wioskach można sie osłuchać bardzo wulgarnych wyzwisk w stronę sędziów szczególnie od pijanych dziadków
- ludzie o słabych nerwach strasznie niszczą sie psychicznie i rezygnują
- duże wymagania i presja
- wiele kontrowersji i trudnych decyzji (nie raz decydujących o wyniku spotkania)
- czasem można oberwać (znam takich sedziów, ale sam nie byłem nigdy pobity)
- duża odpowiedzialność

Ale nie zapomniane jest to jak szybko Cię działacze i piłkarze zapamiętują. Albo jesteś lubiany, albo znienawidzony ;] Sędziując mecz jednej druzyny następnym razem słyszę z szacuneczkiem &quot;dzień dobry panie sędzio&quot;, i dyskusje na temat mojej osoby szpetnae między piłkarzami. Szmieszne to troszkę ;] Osobiście narazie sedzia głównym byłem tylko 6 razy (ogólnie mam na koncie 30 meczów). Drużyny którym sedziowałem raczej na mnie nie narzekają, kilku piłkarzy nawet powysyłało mi zaproszenia na Naszej Klasie. Casem jest miło, a czasem czuje sie gorycz... ;]
 
kruszon 0

kruszon

Użytkownik
Zgadzam sie z przedmówcą co do joty! przykłąd goryczy? ???? ostatnio poczulem sie jak pan Webb dyktując karnego w 91 minucie dla gośći ???? myslalem ze nie wyjade z obiektu ale udało się ????
 
aguero 0

aguero

Użytkownik
Właśnie czytałem jakie są rodzaje egzaminów sprawnościowych na podkarpaciu, na sędziów tych wyższych lig nie są nawet takie bardzo trudne. Test teoretyczny trzeba zaliczyć mając 24/30 pkt, a sprawnościowe muszą już pójść trochę lepiej. Niestety nie ma opisanej II ligi, tylko maksymalnie III.
 
kruszon 0

kruszon

Użytkownik
po 1. nie sędziowie &quot;liniowi&quot; tylko sędziowie asystenci

po 2. ???? znajomości na pewno nie przeszkodzą - jednakże - trzeba być w tym dobrym, żeby awansować, dostawać najlepsze noty od obserwatorów takie tam... ????
 
aguero 0

aguero

Użytkownik
No i dowiedziałem się również ( drogą e-mail), że kurs sędziowski na nowy sezon ( okręg Rzeszów ) odbędzie się w sierpniu, a szczegółowe informacje dla zainteresowanych będą umieszczane na stronie Kolegium Sędziów w Rzeszowie: http://www.ks.rzeszow.pl

PS: Sam się wybieram w sierpniu na ten kurs ???? Trochę ciężko będzie pogodzić granie w B-klasie i sędziowanie, ale myślę, że się uda ;)
 
K 0

krzywy

Użytkownik
PS: Sam się wybieram w sierpniu na ten kurs Trochę ciężko będzie pogodzić granie w B-klasie i sędziowanie, ale myślę, że się uda
No to będziemy się mieli okazję poznać, bo też jestem z rzeszowskiego kolegium ;) Ja brałem udział w ostatnim kursie w październiku 2008 - teraz dręcze ludzi na boiskach B klasy i juniorów. ????
A w jakiej drużynie B klasowej grasz? Jeśli chcesz awansowac, to nie dasz rady i grać i sedziować, ponieważ trzeba się poświęcać. Ja czasami mam nawet 5-6 meczów tygodniowo, turnieje...
Na kursie poznasz takich sędziów jak Kajzer (Ekstraklasa), Kubas (przewodniczacy KS, I liga), M. Warzocha (teraz awans do IV) i innych, którzy będa prowadzić wyklady ;) Ale na kurs w sierpniu się nie napalaj... mi też tak mówili a potem zaczeliśmy pod koniec października :p

Przyklad goryczy Kruszon? Przebiję Cie dzisiejszym meczem. Mecz trampkarzy młodszych. Chamidłowaty &quot;trener&quot; gości, fatalne boisko po ulewach, kałuże i błoto... Trener jechał mi po psychice. Byłem sam (na trampków wysyłaja1 sędziego) i ciagle mi woła gość &quot;panie sedzio, on był na pozycji spalonej&quot; (na pozycji spalonej można byc w meczu ile sie chce, karane jest zagranie piłki przez delikwenta na tej pozycji, tak wiec takie gadanie mnie doprowadza do nerwicy) i tak z 10 - 15 razy. Raz - będac sam nowym sędzią nie wyłapię przewinien autów i spalonych naraz. Dwa uważam że cięzko jest wyłapać spalonego mało ewidentnego na środku boiska... Druga sprawa to ciągłe podważanie kwalifikacji itd. Totalny brak znajomosci przepisów gry ze strony gościa no i zajmował sięmną a nie swoimi podopiecznymi... Kilka kontrowersyjnych sytuacji, jeden karny dla gospodarzy, 8 wyrzuconych piłkarzy na kary czasowe w całym meczu za pyskówki, wulgaryzmy, faul i NOSZENIE PIERŚCIONKA NA RĘCE co jest niedozwolone. Ogólem mecz bardzo trudny, terapia szkokowa dla mnie bo przedtem miałem łatwiejsze mecze o wiele i spokojniejsze. Żałuję jeszcze, że nei wyrzuciłem trenera z boiska, ale nie chciało mi sie już robić większego zamieszania i potem to pisac w sprawozdaniu....
Ciekawa sprawa to gol dla gości który w pierwszej chwili uznałem ale po chwili cofnąłem i nie uznałem bo jednak nie weszła do bramki.... Horrorek ;] Gospodarze wygrali 7:0 a ja zbieram kolejne szlify doświadczenia no i uczę się na błędach ;)

Tak więc kto nie ma mocnych nerwów ten niech nawet nei mysli o sedziowaniu :p JA nerwy miałem raczej na wodzy, a jak zaczeli skakać to wyrzucałem i spokój ;]
 
aguero 0

aguero

Użytkownik
Dręczy mnie jeszcze jedna wątpliwość: mianowicie, 18 lat kończę dopiero w październiku, czy nie będą mi robić z tego powodu żadnych problemów i czy będę mógł sędziować ??
Mecze w B-klasie mam w niedziele, więc stwierdziłem, że na początek będę sędziował sobotnie mecze juniorów, a ( jak moje mecze będą w południe) to wezmę jakąś popołudniową potyczkę seniorską. Myślę, że narazie mi to wystarczy bo w zanadrzu mam jeszcze maturę do zdania... ????
 
kuite 1

kuite

Użytkownik
Napisałem maila dot. wymogów wziecia udzialu w kursie: skonczone 16 lat oraz swiadectwo wykształcenia sredniego badz nauki w szkole sredniej. A pytanie czy sa kurs cos kosztuje? (stroj 200 zl bodajze)
 
aguero 0

aguero

Użytkownik
Z tego co się orientuję, to kurs kiedyś kosztował 100 zł, a teraz chyba 200 zł.
Co do stroju, to sprawa indywidualna. Możesz sobie kupić strój droższy, albo tańszy. Ale nie szata zdobi sędziego.Wszystko zależy od funduszy. Do 200 zł można już dostać fajne stroje Ziny, a z tych tańszych to stroje Vigo po ok. 80 zł.
Dzięki za info ;)
 
kruszon 0

kruszon

Użytkownik
no zgadza sie Krzywy. Te dzieciaki to czasem nie zdają sobie sprawy, że faulując od tyłu można narobić WIELKĄ szkodę przeciwnikowi.

MOIM zdaniem powinno sie wprowadzić kartki na szczeblu trampkarzy bo to już dzieci nie są a poza tym kary &quot;wychowawcze&quot; w postaci wyrzucenia na kilka minut zawodnika nie wystarczą. Gosc wroci na boisko i robi to samo ( fauluje ostro) ...

Stroje to raczej nalezy kupowac adidasa bo wszyscy sedziowie mają takie. Kupisz vigo, pojedziesz na B klasie i co? Oboje sędziowie mają adidasa np seledynkę a ty masz grafitową Vigo. I klops. Należy kupowac dlugi rękaw bo z dlugiego mozna zrobic krotki a odwrotnie to nie bardzo ????
Pozdrawiam i powodzenia &lt;---
 
K 0

krzywy

Użytkownik
Czy są jakieś ograniczania co do tego, że jak się jest sędzią to nie można grać u bukmacherów?
Jeżeli Cię przyłapią, to możesz mieć nieprzyjemności. Ale to na wyższych klasach gdzie sa zakłady ;p Mam znajomego sedziego co gra i nawet zarabia kase na tym ???? Ale na A klase nei ma zakładów ????

Kruszon wiesz że na tramkach możesz dać czerwoną kartkę? Jeszcze nie miałem okazji ale gdyby zaszła potrzeba to bym sięnie wachał ????
 
K 0

krzywy

Użytkownik
Nie bardzo spasujesz się z innymi sędziami...
Większość ma Adidasa z 2006. Z zakupem wstrzymaj się do wakacji. Na allegro pojawiać się zaczną używane ale w b. dobrym stanie to zamiast wydać 100zł wydasz 50-60 zł Mi wczoraj dotarła pocztą czerwona Adidasa za którą dałem 60 zł i jest jak nowa... ;)
Na kursie będzie możliwość wygrania grafitowej. Dla najlepszych 2-3. Ja grafitą właśnie wygrałem bo wg rankingu byłem drugim najlepszym kursantem ;] Od razu 100 w kieszeni zostaje ;]
 
kruszon 0

kruszon

Użytkownik
Na trampkach można dać czerwień ? ????

O popatrz nie wiedzialem. W regulaminie pisze cos tylko o karach &quot;wychowawczych&quot;. A mozesz mi przybliżyc cos jak jest z tymi czerwonymi? ( kiedy mozna dac i czy zawodnik wraca na boisko? )

_ Osobiscie mam grafit adidasa 2006, i seledyn adidas 2006 i czerwoną tez ???? czerwonej malo kto ma , ale na solo na młodzikach moze sie przydac.
Pzdr : P
 
legionista696 1

legionista696

Użytkownik
kruszon, ja nie sedziuje ale gralem co nieco. od nas chłopak dostał kiedys czerwien, ale to razem z pozniejsza kara na kilka meczow bo krzyknal do sedziego dosyc obrazliwie hehe ... a tak za baaaardzo ostry faul chyba tez kiedys ktos dostal mi sie wydaje, ale pewny nie jestem .
 
K 0

krzywy

Użytkownik
Jak Ci szczeniak puści wiązankę: &quot;Jaki k**** spalony h*** j*****&quot; ???? Ogólnie za wybitnie niesportowe zachowanie, własnie typu bardzo ordynarne odzywki do sędziego, bójkę, bardzo ale to bardzo ostry agresywny i z nieproporcjonalną siłą faul. Ciężko powiedzieć, bo rzadko się takie sytuacje zdarzają (no może oprócz bójek) :p

W rozgrywkach na podkarpaciu taka kartka jest, ale w klubach otwarcie nie mówią, że taka możliwość jest :p A potem to wpisać trzeba w sprawozdanie i załącznik normalnie jako wykluczenie i szczegółowo opisać za co ???? Po czerwonej delikwent juznei gra a potem chyba jakieś konsekwencje ma z tego...
 
piecia999 0

piecia999

Użytkownik
A jak jest zagranie piłki ręką przez bramkarza poza polem karnym w trampkarzach to za takie zagranie też czerwoną kartkę byście dali?? Ja właśnie miałem ciekawą sytuacje akurat jako asystent biegałem na trampkarzach i bramkarz zagrał ręką poza polem karnym i dalibyście na trampkarzach czerwoną czy maksymalną minutową za to?? Dodam jeszcze że jakby bramkarz ręką nie zagrał to napastnik doszedł by do piłki i by był gol. W wyższych od razu czerwień ale w trampkach....
 
Do góry Bottom