>>>BETFAN - BONUS 200% do 400 ZŁ <<<<
>>> BETCLIC - ZAKŁAD BEZ RYZYKA DO 50 ZŁ + GRA BEZ PODATKU!<<<
>>> FUKSIARZ - 3 PROMOCJE NA START! ODBIERZ 1060 ZŁ<<<

Ustawa hazardowa/ prawo hazardowe cz. 2

Status
Zamknięty.
yar000 9,6K

yar000

Użytkownik
[...]
Co tak nagle się za to wzieli? Domene ma zarejestrowaną w Polsce a serwer w Niemczech. Strone już usunał z serwera...
W takiej sytuacji wszystkie strony Polskie do promocji bukmacherki znikną z internetu? [...]
Powtórzę, to co już kiedyś napisałem bo niektóre osoby uważają, że sam serwer poza terytorium Polski załatwia sprawę.
Sprawę załatwia ale sytuacja gdy strona internetowa należy do podmiotu, który nie jest rezydentem Polski. Taki podmiot może &quot;spać&quot; spokojnie.

[...] Jak bedzie z moim ulubionym forum (czyt. forum.bukmacherskie.com :p) [...]
Tak jak wyżej napisałem. Sprawa dotyczy kwestii właścicielskich (domeny bukmacherskie.com i serwera).
 
firer 886

firer

Użytkownik
&quot;... na przedmiotowej stronie internetowej, objętej wnioskiem, pojawiały/pojawiają się reklamy naruszające zakaz wynikający z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych&quot;.

Kilka osób otrzymały zawiadomienia z Urzędu Celnego w Opolu.
Na każdym jest ten sam artykuł, ale treści są inne.

Podobno mają algorytm do szukania stron internetowych (zarejestrowanych w Polsce), który wyłapuje linki do kasyn/bukmacherów...
o ile mi dobrze wiadomo to sytuacja pokera jest identyczna jak bukmacherki ??
Jezeli tak to jakim cudem pokerstars reklamuje się na Eurosporcie , a ścigają ludzi za jakieś śmieszne banery z reklamami bukmachera ??
 
troglak 312

troglak

Użytkownik
o ile mi dobrze wiadomo to sytuacja pokera jest identyczna jak bukmacherki ??
Jezeli tak to jakim cudem pokerstars reklamuje się na Eurosporcie , a ścigają ludzi za jakieś śmieszne banery z reklamami bukmachera ??
Kiedys juz ktos pisal, ze Eurosport to zagraniczna telewizja zarejestrowana poza Polską (cos takiego kojarze) i nie musza respektowac polskiego prawa, lecz europejskie, ktore w pelni zezwala na reklamy takich firm.
 
D 3,2K

dawczan

Użytkownik
Kiedys juz ktos pisal, ze Eurosport to zagraniczna telewizja zarejestrowana poza Polską (cos takiego kojarze) i nie musza respektowac polskiego prawa, lecz europejskie, ktore w pelni zezwala na reklamy takich firm.
To tak samo chyba jak ze Sportklubem, gdzie leciały reklamy serwisów bukmacherskich.
 
T 828

the_longer

Użytkownik
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/746969,nieoficjalnie-ue-rozpoczyna-postepowanie-przeciwko-polsce-za-ustawe-hazardowa.html
Komisja Europejska weźmie Polskę na celownik w związku z ustawą hazardową. Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że jutro Bruksela ma rozpocząć postępowanie przeciwko rządowi w Warszawie.
Komisja przygląda się sprawie od kilku lat. Już w 2010 roku pisała do Polski prosząc o wyjaśnienia dotyczące trybu uchwalania ustawy. Miała bowiem wątpliwości czy wszystko odbyło się zgodnie z unijnym zasadami i sprawdzała procedury związane z notyfikacją. Chodzi o powiadomienie Brukseli o przygotowanej ustawie i skonsultowanie z nią zapisów. Komisja uważa, że ustawa zawiera przepisy techniczne, które wymagają jej zgody. Innego zdania był polski rząd.
Ale to nie koniec zarzutów. Nieoficjalnie mówi się, że zastrzeżenia budzą zapisy, które preferują firmy polskie i utrudniają działalność hazardową tym zagranicznym.
Rozpoczęcie przez Komisję Europejską postępowania oznacza, że rząd ma teraz 2 miesiące na odpowiedź. Jeśli tego nie zrobi, bądź wyjaśnienia nie będą satysfakcjonujące, wtedy Bruksela ponowi prośbę. Ostatni etap to pozew do unijnego Trybunału Sprawiedliwości, a ten jeśli podzieli argumenty Komisji może zasądzić kary finansowe.
 
edi8 9,1K

edi8

Forum VIP
Komisja Europejska rozpoczęła w środę postępowanie przeciwko Polsce w sprawie ustawy hazardowej. KE wysłała oficjalny list, w którym domaga się od polskich władz wyjaśnień na temat krajowych przepisów ograniczających świadczenie niektórych usług hazardowych w internecie.
Komisja chce zweryfikować, czy krajowe prawo jest zgodne z unijnymi traktatami gwarantującymi swobodny przepływ usług. KE zadała też szereg pytań dotyczących procedury udzielania koncesji i warunków świadczenia usług hazardowych. Na odpowiedź Warszawa ma dwa miesiące. Następnie Komisja może ponowić prośbę i domagać się dalszych wyjaśnień. Ostatnim etapem postępowania jest pozwanie kraju do Trybunału Sprawiedliwości UE.
Co jest nie tak w naszym prawie?
Bruksela ma wątpliwości, czy polskie przepisy, zgodnie z którymi warunkiem świadczenia internetowych usług hazardowych jest fizyczna obecność w państwie członkowskim usługobiorcy, są zgodne z prawem UE. - Polska ma prawo powiedzieć, że każdy usługodawca, który świadczy usługi w Polsce, musi najpierw otrzymać licencję. Ale nie może mówić, że starać się o taką licencję mogą tylko ci, którzy mają siedzibę w Polsce. Prawa podstawowe w UE i dyrektywa usługowa zapewnia swobodę świadczenia usług wszędzie na terenie UE - wyjaśniła rzeczniczka komisarza ds. rynku wewnętrznego Michel Barniera, Chantal Hughes.
Na obecnym etapie postępowania Komisja w oficjalny sposób prosi o informacje, bo obawia się, że przepisy nie są zgodne z unijnym prawem . - Polska i kilka innych krajów, do których zwróciliśmy się z podobną prośbą, mają dwa miesiące na odpowiedź. Potem oceniamy tę odpowiedź i na jej podstawie decydujemy, czy chcemy pójść dalej czy nie&quot; - dodała Hughes. Wątpliwości KE budzą też przepisy o udzielaniu koncesji i świadczeniu internetowych usług hazardowych w pięciu innych krajach UE: Belgii, Czechach, Litwie, Rumunii, Szwecji i na Cyprze.
Hazardowe lobby popiera działanie Brukseli
Pod koniec października ub.r. Komisja Europejska przyjęła dwuletni plan działań dotyczący sektora gier hazardowych w internecie. W ramach tego planu Komisja zapowiedziała, że przyspieszy ocenę przepisów prawnych poszczególnych krajów. Ustawa hazardowa została uchwalona w dwa dni, w listopadzie 2009 r. Weszła w życie 1 stycznia 2010 r. i wprowadziła m.in. stopniową likwidację urządzania gier hazardowych na automatach o niskich wygranych.
Środową decyzję KE w sprawie Polski i innych krajów &quot;28&quot; poparło Europejskie Stowarzyszenie Gier i Zakładów (EGBA) z siedzibą w Brukseli, które zrzesza największych europejskich organizatorów gier hazardowych i zakładów wzajemnych. - Decyzja Komisji jest niezwykle istotna, ponieważ zapewni ona dalszą jasność prawną na rynku gier hazardowych online w UE - ocenił sekretarz generalny EGBA Maarten Haijer. Stowarzyszenie zaapelowało do krajów UE, by &quot;skorzystały z tej okazji i wdrożyły skuteczne prawa w zakresie gier hazardowych&quot;.
http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,14986622,KE_rozpoczyna_postepowanie_przeciw_Polsce_ws__ustawy.html
 
D 3,2K

dawczan

Użytkownik
Polska ma prawo powiedzieć, że każdy usługodawca, który świadczy usługi w Polsce, musi najpierw otrzymać licencję. Ale nie może mówić, że starać się o taką licencję mogą tylko ci, którzy mają siedzibę w Polsce.
To z tego wynika, ze - jeśli sie nie mylę - wielkiego przełomu nie ma się co spodziewać...Bo jesli zostanie zmieniona u nas ustawa, że o licencje mogą starac się podmioty bez siedziby w PL to co to dla nas zmieni ? No tyle, że internetowe buki będa licencjonowane. A jeśli będą się starać o licencje to wprowadzą obowiązkowy podatek 12% od zagranego kuponu.
 
C 445

cristovao

Użytkownik
mogą wprowadzić podatek od przychodu
Brytyjska ustawa hazardowa przeszła przez kolejny etap legislacji, jakim było wysłuchanie w parlamencie. Wydaje się, że zdecydowana większość polityków popiera jej kształt.

Jednak zdaniem obserwatorów, którzy byli obecni na wysłuchaniu, większość polityków nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie konsekwencje może mieć wprowadzenie nowego prawa oraz mają ograniczoną wiedzę na temat branży hazardu online.

Wydaje się, że każdy zgadza się co do tego, iż opodatkowanie operatorów hazardowych w Wielkiej Brytanii to dobry pomysł, bo zapewni dodatkowe pieniądze dla budżetu. Jednak nikt nie zdaje się rozumieć, że ze względu na charakter internetu, większość operatorów będzie działać z miejsc, gdzie jurysdykcja brytyjska nie sięga.

Niektórzy politycy zgłaszają pomysły, aby podatki były niższe od proponowanych, jeśli wszystko ma działać, ale są w mniejszości. Co ciekawe, zdaniem ekspertów, pomimo tego, ta mniejszość może odnieść sukces i przekonać innych do niższego podatku. Na razie rządowa propozycja to 15 procent. Takie firmy jak William Hill i Betfair początkowo przeciwne pomysłowi opodatkowania, są teraz jemu przychylne, ale pod warunkiem, że będzie niski.

Podczas wysłuchania parlamentarnego, poinformowano również, że jeśli ustawa zostanie szybko wprowadzona, to proces licencyjny mógłby ruszyć już w kwietniu 2014 roku. Same przepisy mają zacząć obowiązywać od grudnia 2014 roku.

Nowy podatek- Point Of Consumption- ma polegać na tym, że firmy będą płacić go na podstawie miejsca zawarcia przez klienta usługi, a nie na podstawie miejsca zarejestrowania firmy.
http://www.wolnypoker.org/aktualnosci/ustawa-hazardowa-o-krok-blizej
Polska, jak informowaliśmy w przeszłości, zamierza umożliwić sprzedaż usług związanych z Totalizatorem Sportowym przez internet. Polscy politycy poczynili ku temu kolejny krok.

Polska złożyła właśnie zawiadomienie do Komisji Europejskiej, że zamierza zrewidować ustawę hazardową z 2009 roku, aby objęła ona hazard online. Jak napisano, celem rządu jest ,,zapewnienie kontrolowanego rozwoju legalnych gier za pośrednictwem dostępnej sieci dystrybucji”.

Znowelizowana ustawa ma także ,,chronić hazardzistów”. Na ten cel ma być przeznaczane 1,5 procent dochodów z hazardu online- czyli na słynny Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych. 78,5 procent zostanie przeznaczonych na rozwój sportu.

Obecnie w Polsce mogą działać firmy bukmacherskie, które wystąpiły o licencję. Mogą one także oferować zawieranie zakładów przez internet.

Oczywiście polski rząd nie widzi problemu w tym, że Lotto to gra hazardowa i można w nią grać bez ograniczeń. Trudno nadążyć za takim tokiem rozumowania.

Jeśli Komisja Europejska nie wyrazi sprzeciwu, nowe przepisy powinny wejść w życie w 2014 roku. Miejmy nadzieję, że KE nie zgodzi się na takie rozwiązanie.
http://www.wolnypoker.org/aktualnosci/lotto-przez-internet-coraz-blizej
już widzę Lotto przez neta, zakładanie kont i totalna inwigilacja
 
D 3,2K

dawczan

Użytkownik
Lotto to jest taki sam hazard jak cała reszta. I bilbordy z hasłami typu: I ty możesz zostać milionerem - w Twoim mieście milionowe wygrane --&gt; to to nie jest zachęcanie do hazardu ? A przecież wiele założeń tego bubla prawnego w postaci ustawy anty hazardowej to niby walka z hazardem.
 
Otrzymane punkty reputacji: +4
yar000 9,6K

yar000

Użytkownik
Lotto to jest taki sam hazard jak cała reszta. I bilbordy z hasłami typu: I ty możesz zostać milionerem - w Twoim mieście milionowe wygrane --&gt; to to nie jest zachęcanie do hazardu ? A przecież wiele założeń tego bubla prawnego w postaci ustawy anty hazardowej to niby walka z hazardem.
Dlatego, że nie jest złem to, z czego wszechmocne &quot;państwo&quot; otrzymuje zyski i na czym trzyma łapkę.
Np. wóda, papieroski, lotto.
Złem jest to, czego &quot;państwo&quot; nie jest w stanie kontrolować bo nie ma z tego profitów.
I jeszcze te pożal się Boże, &quot;programy antyalkoholowe&quot;, &quot;antynikotynowe&quot; itp ... a tak naprawdę para w gwizdek czyli kasa na programy &quot;anty&quot; które czytają tylko posłowie, radni zasiadający w komisjach &quot;anty&quot;. Kaska na dietki dla posłów i radnych zasiadających w komisjach &quot;anty&quot;. Kaska na plakaty &quot;anty&quot;, na broszury &quot;anty&quot;, na prelekcje &quot;anty&quot; i na konwencje &quot;anty&quot;.
I tak to się kręci, przecież po drodze wiele osób i &quot;środowisk&quot; musi zarobić.
I ta machina jest utrzymywana z pieniążków podatników.
W każdej chyba gminie jest jakaś &quot;komisja ds. przeciwdziałania&quot; ????
Hipokryzja &quot;państwa&quot; nie zna granic.
Od chwili urodzin do chwili śmierci. To &quot;państwo&quot; socjalistyczne decyduje co jest dla mnie dobre a co złe.
 
tikanes 246

tikanes

Użytkownik
o ile mi dobrze wiadomo to sytuacja pokera jest identyczna jak bukmacherki ??
Jezeli tak to jakim cudem pokerstars reklamuje się na Eurosporcie , a ścigają ludzi za jakieś śmieszne banery z reklamami bukmachera ??
Kolego, przecież na Eurosporcie są relacje z turniejów pokerowych. I to nie jest prawda, że Eurosport to spółka zarejestrowana gdzieś indziej i dlatego mogą takie rzeczy robić. Prawo do transmisji pokera jak i reklamowania bukmacherów, kasyn, pokerów jest możliwe dzięki konkretnym ustawom Komisji Europejskiej, a te ustawy Polska łamie swoimi &quot;prawkami&quot; lokalnymi, o czym za każdym razem wspominają komentatorzy Eurosportu. Zawsze żalą się, iż prawo polskie jest wbrew uregulowaniom UE i czekają kiedy Polska zapłaci za to wszystko. Nie wiem dokładnie ile w tym jest prawdy, ale komentatorzy Eurosportu chyba nie gadają bzdur;)
 
M 13

maniek1906

Użytkownik
Nowelizacja ustawy hazardowej w Polsce.
Witam,na pewnej stronie przeczytałem,że Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał ustawę hazardową w Polsce za niezgodną z prawem UE.
&quot;Dokładnie od 20 listopada 2013 Polska ma 2 miesiące na dostosowanie ustawy hazardowej do prawa Unii Europejskiej. W przeciwnym wypadku zostaniemy pozwani przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości, gdzie wyrok i wysokie odszkodowania są formalnością.&quot;
Czy to oznacza,że bukmacherzy znowu będą mogli sponsorować kluby,oraz pojawią się różnego rodzaju ich reklamy?
 
C 445

cristovao

Użytkownik
słabe to źródło nie ma daty a w innych mediach była tylko informacja ok. 20 listopada
Po wszczęciu przez Brukselę postępowania Polska będzie miała 2 miesiące na dostosowanie się do unijnych przepisów. Jeżeli tego nie zrobi, Komisja może przejść do drugiego etapu i ostatecznie pozwać Polskę do Trybunału UE. Taki obrót spraw może oznaczać wysokie, dzienne kary finansowe.
Pod koniec października ub.r. Komisja Europejska przyjęła dwuletni plan działań dotyczący sektora gier hazardowych w internecie. W ramach tego planu Komisja zapowiedziała, że przyspieszy ocenę przepisów prawnych poszczególnych krajów.
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/postepowanie-ke-przeciw-polsce-chce-wyjasnien-ws-ustawy-hazardowej,373153.html
 
D 0

djseiten

Użytkownik
Czyli jak to w końcu jest, czy załóżmy zakładając firmę w kraju gdzie zakłady są akceptowalne, mając witrynę na tą firmę wraz z domeną i serwerem zagranicznym oraz rozliczając się w danym kraju - czy wtedy byłoby to w pełni akceptowalne?
 
yar000 9,6K

yar000

Użytkownik
Czyli jak to w końcu jest, czy załóżmy zakładając firmę w kraju gdzie zakłady są akceptowalne, mając witrynę na tą firmę wraz z domeną i serwerem zagranicznym oraz rozliczając się w danym kraju - czy wtedy byłoby to w pełni akceptowalne?
Pod warunkiem, że firma będzie posiadała osobowość prawną odrębną od Ciebie (jeśli jesteś rezydentem RP).
Tak więc spółka. Zagraniczny odpowiednik spółki z o.o. lub kapitałowej.

Przy czym, jeśli jesteś rezydentem RP nadal posiadasz nieograniczony obowiązek podatkowy.
Oznacza to, że jesteś zobowiązany do wykazywania przychodów i rozliczania się w Polsce.
Ogólnie mówiąc, bo to temat-rzeka.
Najważniejsze są szczegóły a one tkwią w konkretnych umowach międzynarodowych w tym, zawartych pomiędzy konkretnymi dwoma państwami (dot. np. unikania podwójnego opodatkowania).
 
D 0

djseiten

Użytkownik
Co to znaczy, że firma musi posiadać osobowość prawną?
Z tego co wiem spółka LTD jest to właśnie odpowiednik spółki z o.o na terenie PL.
Zakładając powyżej opisana sytuacja - czy będzie ona czysta w momencie gdy mieszka się trochę w UK, płaci tam ubezpieczenie, ma adres zameldowania i certyfikat rezydencji podstkowej (tax reference)?
 
F 26

facepalm

Użytkownik
http://www.mf.gov.pl/pl/ministerstwo-finansow/dla-mediow/wywiady/jacek-kapica/-/asset_publisher/lSs7/content/nielegalnych-chroni-wolnosc-internetu-gazeta-wyborcza-2-grudnia-2013-r;jsessionid=DA5BE656B425557AA08F13A378E89FE3?redirect=http%3A%2F%2Fwww.mf.gov.pl%2Fpl%2Fministerstwo-finansow%2Fdla-mediow%2Fwywiady%2Fjacek-kapica%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_lSs7%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-2%26p_p_col_count%3D1#p_p_id_101_INSTANCE_lSs7_
Nielegalnych chroni wolność internetu - Gazeta Wyborcza - 2 grudnia 2013 r.
Czy złamiemy prawo, jeśli napiszemy w „Gazecie&quot;, że brytyjski bukmacher płaci 100 funtów za jednego postawionego na to, że Polska wygra Euro 2016?
Jeśli przekaz będzie elementem tekstu, który ma pokazać, kto ma większe szanse, to nie. Jeśli jednak zamieścicie dokładne tabele stawek z nazwą firmy, to będzie to już przekaz reklamowy.
A gdybyśmy w poprzednim sezonie opublikowali zdjęcie Cristiano Ronaldo w koszulce Realu Madryt, na której widać logo bukmachera?
Nie, jeżeli będzie to elementem przekazu informacyjnego - nie wykorzystujecie wizerunku z logo do reklamy czy promowania zakładów wzajemnych. Trudno opublikować relację z meczu ze zdjęciem Ronaldo bez logo na koszulce. Używać tego wizerunku do reklamy jednak nie można.
Zakaz reklamowania usług bukmacherskich został wprowadzony w przygotowanej przez pana ustawie hazardowej z 2009 r. Według niej zagraniczne firmy muszą uzyskać koncesję, by działać w Polsce. Żadna o nią nie wystąpiła, a Kowalski wciąż może zarejestrować się na stronie internetowej każdego zagranicznego bukmachera, przelać tam pieniądze z polskiego banku, obstawić wynik meczu, a potem z powrotem przelać na konto wygraną.
Internet jest wielką przestrzenią swobód i wolności. Kowalski, Ciastoń, Szadkowski czy Kapica mogą, surfując, trafić także tam, gdzie sprzedaje się niedopuszczone do obrotu w Polsce leki czy inne towary pirackie, oferowane nielegalnie.
Pytamy, bo przed 2009 r. setki tysięcy Polaków obstawiało wyniki w zagranicznych firmach, a one sponsorowały nasz sport. Wisła Kraków otrzymywała 12 mln zł rocznie, Lech Poznań i kluby pierwszej ligi - po 16 mln. Dziś Polacy wciąż grają, ale sport został pozbawiony tych pieniędzy. Bukmacherzy z zagranicy nie chcą się rejestrować, odstrasza je wysoka, 12-procentowa stawka podatkowa od obrotu i zakaz reklamy. Co by pan powiedział prezesom klubów, którzy uważają, że ta ustawa niszczy sport?
Interes sportu nie może stać ponad interesem publicznym. Musimy brać pod uwagę jedynie legalnie działający biznes, wszystko jedno, czy chodzi o bukmachera, czy firmę produkującą kable, czy cartridge&#39;a do drukarek Nie ma mowy, by sport wspierały firmy działające u nas nielegalnie. Podstawą musi być rejestracja w naszym kraju. Niewierze, że stworzymy warunki, by zagraniczne firmy chciały się tu rejestrować. One płacą w rajach podatkowych stawkę na poziomie 2 proc. i mają w ofercie ruletkę, gry karciane oraz losowe - urządzanie tych typów gier hazardowych w internecie jest u nas w ogóle zakazane. Wierzę raczej w to, że będziemy w stanie stworzyć warunki, które umocnią pozycję krajowych firm, by mogły konkurować z nielegalnymi bukmacherami i wspierały polski sport. Tylko rozwijając polskie przedsiębiorstwa lub przyciągając kapitał zagraniczny, który na 40-milionowym rynku chce się reklamować i działać legalnie, możemy mówić o realizowaniu interesu sportu i interesu społecznego.
Pamiętam podobne dyskusje, gdy ograniczano reklamy alkoholu. Też mówiono, że sport straci. Ale jednak są pewne wartości, które wybieramy jako społeczeństwo, a Sejm je przyjmuje. To, że w Szkocji można reklamować piwo, nie znaczy, że w Polsce producenci piwa mogą sponsorować klub sportowy.
Nie kłuje pana, że prezes PZPN Zbigniew Boniek, najgłośniej lobbujący w sprawie liberalizacji ustawy, jest jednocześnie pracownikiem zagranicznego bukmachera?
Jednym z wątków, który pojawia się w dyskusji o regulacjach hazardu w Unii Europejskiej, jest ograniczanie udziału działaczy i sportowców w grach hazardowych. W Polsce wciąż żadna ustawa tego nie zabrania, z łamaniem prawa nie mamy więc do czynienia, ale z konfliktem interesów i działaniem wątpliwym etycznie raczej już tak.
Boniek twierdzi, że od wejścia w życie ustawy nasz sport stracił 100 mln euro.
Nie chcę wnikać, z jakich pobudek prezes mówi takie rzeczy - czy z troski o sport, czy dlatego, że swoją twarzą promuje firmę hazardową.
Wróćmy do obstawiającego wyniki Kowalskiego. Skoro on łamie prawo i skoro łamie je też bukmacher, który nie płaci w Polsce podatków, to dlaczego państwo ich nie ściga?
Ścigamy w ramach obowiązujących przepisów, nie możemy zamknąć serwera bukmachera działającego na Malcie czy Gibraltarze, ale możemy wyszukiwać linki do nielegalnych stron na polskich stronach internetowych i karać tych, którzy takie usługi reklamują. I to robimy. Są np. pierwsze wyroki wobec osób, które prowadziły programy partnerskie, werbując graczy na rzecz zagranicznych bukmacherów. Dosięgamy tych, którzy w Polsce są osiągalni.
A gracze? Czy ktoś grający u zagranicznego bukmachera został ukarany od 2009 r. ?
Do tej pory koncentrowaliśmy się na tych, którzy nielegalnie działające firmy reprezentują, reklamują itd., a nie na graczach, których są pewnie dziesiątki tysięcy. Teoretycznie moglibyśmy ścigać tych, którzy najwięcej obstawiają, identyfikując ich po dużych przelewach, czerpiąc informacje z banków. Ale musielibyśmy jeszcze im dowieść, że działali umyślnie, że wiedzieli, że grają w nielegalne gry hazardowe, a to nie musi być takie proste.
Zagraniczny bukmacher umywa ręce, pisze na stronie intemetowej: „Sprawdź sobie sam, jakie prawo jest w twoim kraju...&quot;.
Dlatego ścigamy przede wszystkim pośredników namawiających graczy, osoby nielegalnie reklamujące usługi bukmacherów, a nie grających. Podejmujemy również działania w stosunku do osób udostępniających miejsca na swoich serwerach dla umieszczania na nich niedozwolonych treści hazardowych. Po poinformowaniu kilkudziesięciu hostingodawców, że naruszają przepisy, i wezwaniu ich do usunięcia takich treści wyłączono już ponad 130 linków do nielegalnych stron internetowych.
Ale to jest jakaś mikroskopijna skala. Niektóre kraje blokują strony zagranicznych bukmacherów, np. Estonia, Bułgaria. Skoro Sejm uznał, że trzeba chronić obywateli przed zalewem hazardu i bukmacherów, to może Polska też powinna je blokować?
Strony z zagranicznym hazardem, w tym z zakładami bukmacherskuni, blokują też m.in. Włochy i Dania. Ale polskie społeczeństwo wyrażało brak akceptacji dla ograniczania wolności w internecie. Dyskutowaliśmy o tym w 2009 r. podczas tworzenia ustawy o grach hazardowych, Ministerstwo Finansów samo zaproponowało blokowanie stron internetowych bukmacherów niezarejestrowanych w Polsce. Ostro zaprotestowały jednak środowiska broniące wolności i swobody przepływu informacji w internecie. Blokowanie stron nie przeszło. Potem wybuchła w Polsce dyskusja nad ACTA - wtedy też wyraźnie było widać, że Polacy nie akceptują ograniczania wolności w sieci. Nie widzę tłumów domagających się blokowania stron bukmacherów, a gdybym widział, pewnie byśmy takie rozwiązania proponowali.
Polskie firmy, które respektują ograniczenia ustawy hazardowej, od dawna uważają, że są krzywdzone, bo rząd pozwala na istnienie ogromnej szarej strefy. Szef firmy STS jest wściekły, bo płaci 40 min zł podatku rocznie, daje kilka tysięcy miejsc pracy, przestrzega prawa, a musi konkurować z bukmacherem z Malty, który działa nielegalnie, którego nikt go nie ściga i który jeszcze może oferować lepsze stawki, bo nie płaci wysokiego podatku. Jaka w tym logika?
To cecha nie tylko rynku polskiego. W niektórych krajach skandynawskich istnieje krajowy monopol na usługi buk-macherskie, ale strony zagranicznych bukmacherów nie są blokowane ze względu na wolności obywatelskie, tam też istnieje duża szara strefa. Tego problemu nie da się rozwiązać na poziomie poszczególnych krajów, trzeba zmienić prawo w Unii.
Dyskusja na temat tego, jakich instrumentów używać, by przeciwdziałać szarej strefie, toczy się w całej Europie. Z jednej strony jest poszanowanie prawa poszczególnych krajów, z drugiej swobody obywatelskie - komunikacji i pozyskiwania informacji w sieci.
Polscy bukmacherzy mówią, że blokowanie stron nie jest trudne, skoro udało się to w Bułgarii.
W 2009 r. jako przykład pokazywaliśmy Włochy, które zaczynały blokować strony niezarejestrowanych w kraju bukmacherów, by wesprzeć działających legalnie. Wtedy nie było jeszcze jasne, jak to zadziała, dziś wiemy, że we Włoszech ten system się sprawdza. Być może przekona to opinię publiczną, by stosować tego typu instrument. Ja wciąż nie widzę akceptacji publicznej, aby z takim projektem wyjść.
Rozumiemy, że państwo, mając na szali legalnie działające w Polsce firmy, które tracą na działalności szarej strefy, i wolność obywateli do surfowania w internecie, stawia na wolność w sieci?
To zawsze wybór wartości. Zmiana prawa w takim kierunku wymagałaby większych uprawnień Służby Celnej, policji. Zgoda na to może być trudna do zaakceptowania przez wszystkie środowiska. To, że wnioskodawcy zmian w prawie mają słuszne intencje, nie podlega dyskusji, ale gdzieś tamjeszcze jest ustawa, którą trzeba uchwalić i która musi mieć poparcie większości społeczeństwa i jego przedstawicieli w parlamencie.
Ale jaki jest sens działania ustawy hazardowej w obecnym kształcie, skoro nie da się jej egzekwować?
Przypominam, że w 2009 r. Ministerstwo Finansów proponowało spójny system - wyższą stawkę podatku od zakładów wzajemnych i pewne dodatkowe ograniczenia, a z drugiej strony blokowanie stron internetowych bukmacherów, którzy nie będą chcieli się zarejestrować, i innych nielegalnych stron hazardowych. Po dyskusji zdecydowano, że blokowania stron nie będzie. I w ten sposób system jest trochę ułomny, bo mamy restrykcyjne przepisy z wysokim podatkiem, a nie mamy skutecznego instrumentu do przeciwdziałania nielegalnej konkurencji.
Być może przyszedł czas, by wrócić do dyskusji.
Od wprowadzenia ustawy minęły cztery lata. Czy ministerstwo wie, ile pieniędzy wycieka z Polski bez podatku przez strony zagranicznych bukmacherów?
Nie liczymy tego, stowarzyszenie polskich bukmacherów szacuje, że to ponad 4 mld zl obrotu. Nie wiadomo, ile z tego wraca. To oczywiście poważna kwota. Powtarzam jeszcze raz - ograniczamy działalność nielegalnej strefy w ramach narzędzi, które mamy.
PZPN dwa lata temu zorganizował sparing z Białorusią w niemieckim Wiesbaden, by móc zarobić na sprzedaży reklam bukmacherom...
Takich sytuacji w UE nie unikniemy, bo jest swoboda przemieszczania się oraz dowolność organizacji imprez. Chcemy wzmacniać tych którzy legalnie działają u nas. Polscy bukmacherzy zaczęli wspierać kluby, reklamują się jako sponsorzy na koszulkach [STS - wspiera Lecha, Fortuna - Legię]. Jeśli będziemy mogli jeszcze bardziej poprawić warunki ich działania, może nikt nie będzie chciał organizować imprez za granicą, bo będzie wolał robić to w Polsce, współpracować z legalnie działającymi firmami.
Szef STS-u, z którym rozmawialiśmy, załamywał ręce na obecne przepisy. Jak pan chce pomóc polskim bukmacherom?
O stworzeniu w Polsce przepisów liberalnych jak na Malcie, drastycznym obniżeniu podatków nie ma mowy. Są jednak różne ograniczenia przy podejmowaniu działalności czy w czasie jej prowadzenia dotyczące rejestrowania graczy, których odbiurokratyzowanie możemy rozważyć. Nie można wykluczyć też powrotu do rozmów o wysokości stawki podatku, dyskusji o tym, czy biznes się rozwija, czy nie, i przy jakiej wysokości stawki firmy miałyby lepszą pozycję biznesową, żeby móc marketingowo przeciwdziałać nielegalnej konkurencji. Do dyskusji z legalnie działającymi bukmacherami już zresztą wróciliśmy, spotykamy się, rozmawiamy, także z posłami w komisjach sejmowych. Parlamentarzyści sami do składania wniosków się jednak nie palą, bo temat jest wrażliwy.
Ludzie masowo grają u zagranicznych bukmacherów, którzy oferują nie tylko zakłady na mecz Real - Barcelona, ale też tzw. twardy hazard - ruletkę, jednorękich bandytów - który uzależnia dużo bardziej niż bukmacherka. W Polsce takie gry są legalne tylko w kasynach. A przecież społeczną rolą ustawy miało być przeciwdziałanie uzależnieniu od hazardu, ochrona obywateli przed jego zgubnymi skutkami. Czy takie przepisy pomagają?
Dlatego w Unii Europejskiej toczy się dyskusja o zagrożeniach wynikaj ą-cych hazardu online, obstawiania zakładów przez nieletnich, ustawiania wyników zawodów sportowych, braku kontroli. I tam leży klucz do rozwiązania problemu. Nie tylko my szukamy najlepszego rozwiązania. Podobne debaty trwają w Skandynawii i na Wyspach. Brytyjczycy rozważają możliwość, aby podatki firm bukmacherskich zależały nie od miejsca ich rejestracji, ale od miejsca, w którym klient korzysta z ich usług. To też pomysł wart rozważenia.
Kiedy Unia podejmie decyzję?
Nie wiadomo, trwa dyskusja, wymiana dokumentów między Parlamentem Europejskim, Komisją Europejską i Radą Europy. Może to trochę potrwać. W Unii proces legislacyjny toczy się powoli, dużo wolniej niż w Polsce.
Czy liczba uzależnionych w Polsce od hazardu spada?
Efekty nie przychodzą natychmiast. Zmiany być może weszły za późno, były przecież przypadki, gdy ludzie uzależnieni od hazardu targali się na życie, tracili fortuny, to nie jest wydumany problem. Skutecznie ograniczyliśmy dostęp do automatów, które najbardziej uzależniają. Najmniej uzależniające są loterie, a najbardziej - to, gdzie jest natychmiastowy wynik czyli ruletka, gry karciane i automaty, które zostały ograniczone.
Ale to też jest argument dla przeciwników tak restrykcyjnej ustawy, bo jaki sens ma wrzucanie bukmacherów do jednego worka Gdy Nadal gra z Federerem, to prawdopodobieństwo, że wygra Nadal, dla znawcy tenisa jest jednak większe niż wynik w ruletce.
I m.in. dlatego legalnie działającym bukmacherom zostały już poluzowane przepisy - zakłady przez internet są legalne od 2011r.,a przypominam, że przed zmianą ustawy nie mogli tego robić. Twardy hazard nie będzie miał takich możliwości.
OK, ale wracamy do początku dyskusji, bo u polskiego bukmachera są dużo gorsze kursy, bo jego zagraniczna konkurencja nie płaci podatków w Polsce. Nikt im strony nie zablokuje, nikt nie zatrzyma grającego itd.
Ja bym się chętnie podpisał pod wprowadzeniem blokowania nielegalnych stron hazardowych i wsparciem polskich bukmacherów...
...ale nie widzi pan poparcia dla projektu. A jak się ma do ustawy to, co stwierdziła niedawno Komisja Europejska, że wymóg rejestracji firmy w Polsce może być sprzeczny z prawem unijnym o swobodzie działalności gospodarczej?
Dostaliśmy od Komisji takie pytanie, chcemy wyjaśnić, że dla skutecznej kontroli podmiot musi być zarejestrowany w Polsce. Jakie mamy instrumenty do nadzorowania firmy na Gibraltarze? Być może w toku wyjaśnień będziemy musieli zweryfikować podejście i nie będziemy mogli wymagać, żeby bukmacher miał w Polsce siedzibę, ale np. przedstawicielstwo. Jakąś formę reprezentacji w kraju musi mieć.
Z tego, co pan mówi, wynika, że porozumienie z bukmacherami działającymi legalnie na polskim rynku jest realne. Oni chcą blokować zagraniczne strony, pan też, oni chcieliby płacić niższe podatki, pan mówi, że nie można wykluczyć zmian.
Ministerstwo Finansów zawsze będzie sprzymierzeńcem legalnej działalności gospodarczej. Możemy spierać się co do warunków, szczegółów, ale dyskutować będziemy dalej i mam nadzieję, że w końcu osiągniemy porozumienie.
Francuzi w dobie kryzysu poluzowali przepisy, wciągnęli więcej bukmacherów z zagranicy do siebie, zwiększyli strumień gotówki, zarabiają na podatkach, zarabia też sport, bo dostaje więcej...
Traktuję to jako głos w dyskusji, ale dziś w Polsce nie jest to głos przeważający, nie widzę akceptacji politycznej, by zmieniać przepisy w odwrotną stronę - w kierunku liberalizacji.
A może poluzujmy przepisy, zachęćmy bukmacherów, żeby wydawali więcej, ale zróbmy specjalny zapis, żeby wspierali szczytne cele, np. 20 proc. tylko na młodzież, „orliki&quot;?
Dzisiaj część pieniędzy z gier urządzanych przez Totalizator Sportowy przekazywana jest na tego typu cele. Takiemu rozwiązaniu przy urządzaniu zakładów przez bukmacherów jesteśmy przeciwni z doktrynalnych powodów zarządzania finansami publicznymi - im mniej w budżecie zakładek i szufladek, tym elastyczniej zarządza się pieniędzmi.
Na początku mówił pan, że polskie społeczeństwo nie akceptuje blokowania internetu. Co, jeśli się okaże, że wciąż nie będzie akceptowało? Zostawiamy prawo takim, jakie jest?
Jeśli społeczeństwo nie akceptuje ingerencji państwa w nielegalne treści w internecie, będzie musiało pogodzić się z zagrożeniami wynikającymi z tak skonstruowanego prawa. Wtedy większa odpowiedzialność spoczywa na każdym indywidualnie i rodzinie
 
Otrzymane punkty reputacji: +11
Status
Zamknięty.
Do góry Bottom