edi8
Forum VIP
Procedura notyfikacji KE w kwietniu 2010 zmian w polskiej Ustawie hazardowej, zawiesiła proces jej legislacji w Sejmie na długi okres, znacznie przekraczający 3 miesiące.nikt nie twierdzi, że proces notyfikacji się nie rozpoczął, tylko że się nie zakończył - z winy strony rządowej. Strona rządowa twierdzi inaczej.
To że Komisja się już pochylała - to fakt. Sformułowała pytania, zgodnie z procedurą, w okresie 3 miesięcznego wstrzymania procesu legislacyjnego. A strona rządowa nie odpowiedziała w terminie i/lub nie odniosła się odpowiednio do pytań.
Powodem tego było otrzymanie przez Polskę szczegółowej uwagi do zgłoszonego do notyfikacji KE projektu - co przekłada się wtedy na konieczność wstrzymania procedury legislacyjnej.
Bowiem Komisja Europejska i/lub państwa członkowskie mogą zgłosić do projektu komentarz lub właśnie szczegółową uwagę.
krmc.mac.gov.pl/download/50/6851/Infoosystemienotyfik20120806.pdf
Oto kalendarium prac:
Projekt ustawy o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych
innych ustaw, jako zawierający przepisy techniczne, został notyfikowany Komisji Europejskiej w dniu 14 kwietnia 2010 r. i zarejestrowany przez Komisję Europejską pod numerem TRIS 2010/255/PL
Termin na zgłaszanie uwag upłynął 15 lipca 2010 r. Do notyfikowanego projektu wpłynęły uwagi Komisji Europejskiej i Malty oraz komentarz Wielkiej Brytanii.
W związku ze zgłoszonymi uwagami, okres wstrzymania procedury legislacyjnej przedłużony został przez Komisję Europejską do dnia 16 sierpnia 2010 r. bowiem wstrzymanie procedury legislacyjnej o kolejny miesiąc ponad początkowe 3 miesiące, nastąpiło wobec projektu nowelizacji odnoszącego się do przepisów związanych z obszarem usług społeczeństwa informacyjnego.
Na posiedzeniu w dniu 24 sierpnia 2010 r. Rada Ministrów zdecydowała o przyjęciu autopoprawek do projektu Ustawy zawierającego zmiany wynikające z uwzględnienia części uwag zgłoszonych do
projektu przez Komisję Europejską, w związku z jego notyfikacją.
Ponownie projekt ustawy o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw został w całości notyfikowany Komisji Europejskiej w dniu 16 września 2010 r. i zamieszczony w systemie TRIS pod numerem 2010/0622/PL
W trakcie procesu notyfikacji Komisja Europejska i Malta przekazały do projektu komentarze. Komentarz jest przesyłany wtedy, gdy notyfikowany tekst, choć zgodny z prawem wspólnotowym, budzi wątpliwości interpretacyjne lub wymaga uszczegółowienia ustaleń dotyczących jego wdrożenia. Komisja Europejska zwróciła się do rządu polskiego o potwierdzenie, czy zapisy określone w art. 15e pkt 3 notyfikowanego projektu znoszą wymóg polegający na tym, aby podmiot urządzający zakłady wzajemne posiadał rachunek bankowy prowadzony w banku mającym siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub w oddziale banku zagranicznego albo instytucji kredytowej znajdującym się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Udzielając odpowiedzi na powyższe zapytanie, Rzeczpospolita Polska podkreśliła, że ww. wymóg został spełniony.
Stosowne wyjaśnienia zostały przekazane również w kwestii rozwiązania zakładającego obligatoryjne funkcjonowanie dwóch serwerów, na których urządzane są zakłady wzajemne przez sieć Internet, przy czym przynajmniej jeden z nich musi być zlokalizowany w Polsce.
Ponadto w związku z wyrażoną przez Komisję Europejską wolą uzyskania większej ilości informacji na temat dowodów statystycznych lub innych dotyczących uzależnienia od hazardu Polska przekazała Komisji informacje w tym zakresie.
Zgłoszenie komentarza do notyfikowanego projektu - w przeciwieństwie do zgłoszenia uwag - nie powoduje przedłużenia okresu wstrzymania procedury legislacyjnej.
http://www.mf.gov.pl/documents/766655/927911/informacja_o_realizacji_ustawy_o_gh_w_2010.pdf
Znowelizowana Ustawa hazardowa została uchwalona przez Sejm 26 maja 2011 a weszła w życie 14 lipca 2011.
................
.