>>>BETFAN - BONUS 200% do 400 ZŁ <<<<
>>> BETCLIC - ZAKŁAD BEZ RYZYKA DO 50 ZŁ + GRA BEZ PODATKU!<<<
>>> FUKSIARZ - ZERO RYZYKA 100% DO 50 ZŁ. ZWROT W GOTÓWCE + 2 FREEBETY!<<<
Fortuna bonus

French Open '12 - turniej główny mężczyzn

Status
Zamknięty.
lipex 349

lipex

Użytkownik
No ja nie byłbym taki pewny tego overa. Wiadomo, linia niska i w ogóle kusząca dla kogoś, kto sobie zobaczy statystyki i grę Almagro, ale nie stawiałbym tego szczerze. Dzisiaj też dużo osób było &quot;zajaranych&quot; linią 27 na Monaco i jak się skończyło chyba każdy wie - 17 gemów wygranych z rzędu z piętnastym zawodnikiem w rankingu ATP... przecież to jest miazga ewidentna. Gość jest poza zasięgiem każdego i jeżeli ktoś wygra z nim seta, to będzie dla mnie minizwycięzcą turnieju zaraz po Seppim. Ale tak się raczej nie stanie, a właśnie na Almagro tego dowiedzie. Almagro wcale nie gra tak świetnie w tym turnieju, jak się wszystkim wydaje. Swojego podania nie wygrywa na luzie, często dopiero po przewagach, łamie się kilka razy w meczu, a liczyć na stratę podania przez Nadala to też bezsens. Tak naprawdę każdy mecz Nadala to spotkanie do pierwszego przełamania, później już jest to gra tylko w jedną stronę. Pojawiły się argumenty o to, że Schwank trochę zabrał punktów Nadalowi, ale kto oglądał, ten wie, że od drugiego seta to była trochę pokazówka i o ile dzisiaj Nadal do ostatniej piłki chciał tenisowo zgwałcić Monaco, o tyle w meczu ze Schwankiem dał się też ponieść fantazji. Dla rodaka nie będzie taryfy ulgowej i z chęcią zagram under.
 
vizjerei 1

vizjerei

Użytkownik
Na Fedexa bym uwazal, Roger nie gra rewelacyjnie, a Del Potro zagral rewelacyjny mecz z Berdziochem i dyplom z aktorstwa za udawanie kontuzji z kolanem, tez dostac powinien. Zadnego dyskomfortu nie ma, jak Juan chce to biega jak opetany i naprawde dobrze to robil z Czechem. Co prawda kompleks Argentynczyk ma co do Szwajcara, ale jak jutro to kiedy ma pokonac Rogera i przerwac feralna passe po glorii US Open? Mysle, ze value jest po stronie Del Portka.
Na Nadala w finale, jesli tam Djoker sie zamelduje buki nie dadza wiecej niz 1.40 niestety. Tak to bywa jak krol cegly zmiotl wszystko i wszystkich i final bedzie tylko formalnoscia nawet jesli Fedex i Novak w deblu by przeciwko niemu grali...
 
oeb 257

oeb

Użytkownik
David Ferrer vs Andy Murray
1 @1.57
✅

Wynik meczu: 3:1 (6/4) (6/7) (6/3) (6/2)

Ferrer jest w gazie. Patrząc na grę Szkota w tegorocznym RG, powiedziałem sobie, że zagram przeciwko niemu, kiedy tylko dostanie w drabince dobrego clay&#39;owca. Hiszpana za takiego właśnie uważam. Trochę statystyki:

1) Atutem Ferrera w tym spotkaniu będzie niewątpliwie serwis. W trzech ostatnich meczach* skuteczność pierwszego serwisu Hiszpana nie zeszła poniżej 70% (odpowiednio 72/77/71). Co się z tym pośrednio wiąże, procent zdobytych punktów po prawidłowym pierwszym serwie także nie zszedł poniżej bariery 70% (71/74/80). W odniesieniu do Murraya, jeśli pierwsza statystyka jest porównywalna (60/74/72), to w drugiej Szkot zdecydowanie odstaje (57/69/61). Nadmienię, że przy drugim serwisie statystyki również po stronie Hiszpana. Za to jeśli chodzi o asy serwisowe to Andy bije Davida, który w tym elemencie jest nad wyraz oszczędny (a wydawać by się mogło, że to bardziej szkocka domena ;) nic bardziej mylnego!). Co do podwójnych błędów - obaj podobnie.

2) David Ferrer potrafi kreować grę na mączce. Pomaga mu w tym zarówno wspomniany wyżej serwis jak i pomyślunek, bo wykorzystuje geometrie kortu, żeby poustawiać rywala i zakończyć akcję punktem. Andy również tak gra, ale w tym turnieju popełnia więcej niewymuszonych błędów. David Ferrer samą swoją grą ugra seta, dwa... A jak Szkotowi zdarzą się przestoje jak z Nieminenem czy Gasquetem to może być szybko po nim.

3) Nawierzchnia. Cegła sprzyja Hiszpanowi, Szkot z kolei pełnię możliwości pokazuje na nawierzchniach szybszych. Nic nowego, nic odkrywczego, ale odnotujmy.

Spójrzmy zatem na wyniki na mączce z tego sezonu:

Ferrer poza wpadką w Monte Carlo, jak gra na cegle to zachodzi daleko:

- Monte Carlo - 2R / Bellucci 0:2
- Barcelona - finał / Nadal 0:2
- Madryt - QF / Federer 0:2
- Rzym - SF / Nadal 0:2

A Andy?

- Monte Carlo - 1/8 / Berdych 1:2
- Barcelona - QF / Raonic 0:2
- Rzym - 1/8 / Gasquet 1:2

Skoro Szkot dał się pobić Kanadyjczykowi czy Richardowi (Berdych ostatnio gra dobrze, więc jestem w stanie zrozumieć), to dlaczego dobry Hiszpan pokroju Ferrera nie mógłby również z nim wygrać? Odwracając kota ogonem - skoro Ferrer przegrywa z Belluccim to z 4 rakietą też powinien ;) Ale jak napisałem wyżej, dla mnie to była po prostu wpadka Davida.

Poza tym chodzi mi po głowie taka myśl, że Andy nie będzie umierał tutaj na korcie za zwycięstwo. Nie chciałbym, żeby zabrzmiało to tak, jakby miał się położyć, bo to profesjonalista i będzie walczył jak lew o zwycięstwo. Ale moim zdaniem nie do wszystkich kosmicznych piłek będzie dochodził za wszelką cenę. Ktoś powie, że bzdura bo to Wielki Szlem itd. Ale on ma w bliskiej perspektywie dwie szanse na sukces w ojczystej ziemi (Wimbledon i IO), gdzie jak wiadomo Brytyjczycy z utęsknieniem wyczekują na triumfatora na zielonej trawie. I mimo wielkiego profesjonalizmu na pewno z tyłu głowy siedzi mu myśl, żeby to tam być w pełni sił i formy, i żeby nic nie bolało; a jakikolwiek uraz mógłby być katastrofą. A jak przegra w ćwiartce z zawodnikiem pokroju Ferrera to ani sztab szkoleniowy, ani kibice nie będą mieli żalu czy pretensji. Trochę punktów ubędzie, bo to szczebelek mniej na drabince, ale bez tragedii. Reasumując, jak Ferrer zagra swój najlepszy tenis i wysoko zawiesi poprzeczkę, to Murray przegra. Jak Hiszpan źle wejdzie w mecz i nie będzie tak straszył serwisem, to akcje Szkota zdecydowanie nabiorą wartości.

I jeszcze taki zakład, który chodzi mi po głowie za drobne:

DW: 3:1 @4.00✅

Tyle ode mnie. Pozdrawiam.

*meczu 1R nie brałem za bardzo pod uwagę, bo to często gęsto dla TOP10 rozgrzewka i czas na przetarcie i wejście w turniej WS.
 
spiderro 51

spiderro

Użytkownik
R. Federer - J. M. Del Potro over 42 gemy @ 2.67 Pinnacle
Spodziewam się zaciętego pojedynku. Federer mimo tego, iż jak dotąd miał samych łatwych przeciwników to nie wygrywa tak łatwo. Trzy ostatnie mecze od drugiej rundy kończył 3:1 (vs Goffinem 42 gemy, vs Mahut 39 gemów, vs Ungur 39 gemów). Co prawda w żadnym z tych meczów nie przekroczył linii 42 gemów, ale Del Potro to rywal z półki co najmniej klasę wyższej.
Argentyńczyk też łatwej przeprawy do ćwierćfinału nie miał (vs Berdych 41 gemów, vs Cilic 29 gemów, vs Roger-Vasselin 46 gemów, vs Montanes 36 gemów).
Dzisiaj bardzo prawdopodobne, że zobaczymy co najmniej 4 sety, a możliwe iż doczekamy się pięciosetówki. Liczę na wyrównane spotkanie z tie-breakami.
 
puchal 399

puchal

Użytkownik
Federer R. - Del Potro J.M. Over 3.5 [email protected] 10Bet 8/10
Uważam że zobaczymy w tym meczu minimum 4 sety. Lutek napisał że teraz zaczyna się poważne granie i Szwajcar dopiero teraz zagra na 100%. Zgodzę się i nie zgodzę. Tracił tu sety z Ungurem, Mahutem i Goffinem i moim zdaniem nie odpuszczał w tych meczach po prostu brakowało szybkości i Szwajcar miał problemy z poruszaniem się po korcie. Potro natomiast przegrane sety z Montanesem i Vasselinem oraz z Berdychem co jest zrozumiałe. Uważam również że 3.50 na Juana to spore value i można spróbować. Typ na over setowy wydaje mi się najpewniejszy.
Po meczu Djoko z Seppim nie ruszałbym wogóle Serba po 1.18. Jeżeli Djoko zagra tak jak z Włochem to przy ewentualnym 5 secie Tsonga niesiony dopingiem publiczności może pokusić się o zwycięstwo. On dobrze czuje się jak ma wsparcie widowni.
 
C 334

copper

Użytkownik
Ten turniej pokazał,że wszystko może się zdarzyć. Na dzień dzisiejszy bardzo prawdopodobne wydaje się tylko zwycięstwo Nadala w całym turnieju. Jeśli nie zatrzyma go jakaś pechowa kontuzja powinien spokojnie wygrać RG po raz siódmy. A co do overu w meczu Federera to byłbym ostrożny. Federer tracił co prawda sety z Ungurem i Goffinem czy Mahutem ale zauważyłem że często się tak dzieje jak gra z zawodnikami których nie zna i dopiero uczy się ich gry. Del Potro natomiast zna na wylot i doskonale wie jak z nim grać. Nie raz tak bywało w przeszłości że Federer się męczył z mało znanymi zawodnikami a pózniej pewnie ogrywał m.in Del Potro 3-0. Przypomina mi się analogiczna sytuacja z tegorocznego AO, też były oczekiwania co do ich meczu i dobrej postawy Del Potro a skończyło się na szybkim bezproblemowym 3-0 a Federer też nie grał tam zachwycająco. Del Potro to jeden z moich ulubionych zawodników, jest doskonałym tenisistą ale nie raz w ostatnim czasie widziałem go bezradnego w meczach z Federerem. Nie neguje typu ale uważałbym ze stawką i brał to pod uwagę. Ja jednak jak bym musiał stawiać to mimo wszystko bliżej byłbym wyniku 3-0 dla Federera. W meczu Djokovica też nie zdziwiłbym się jakby było 3-0 dla Serba. Chciałbym też zaznaczyć,że dużo osób wypowiada się o Seppim z lekceważeniem jakby był dużo gorszym zawodnikiem od Tsongi. W mojej ocenie Seppi jest w nadzwyczajnej formie i dlatego postawił tak cięzki warunki faworytowi. Turniej wchodzi w taką faze że nie będzie dla mnie zaskoczeniem jeśli faworyci powygrywają swoje mecze łatwo oszczędzając siły na połfinały i ewentualny finał.
Ja dziś bez kombinowania zwycięstwo Federera i Djokovica za zwiększoną stawkę. Pozdrawiam
 
macu90 20

macu90

Użytkownik
Rozumiem, że jak ktoś spojrzał na livescore i zauważył wynik Novaka z Włochem (albo słuchał komentarza Stopy w stylu &#39;Djokovic pobudza się do gry jakby to był mecz z Nadalem, Rogerem ale nie z zawodnikiem 30-stki&#39; to informuję, że Seppi na takim poziomie spokojnie powalczyłby z Tsongą a Serb już zepnie dupę, pokazał zresztą, że umie zachować zimną krew i być regularnym.
 
rumak57 271

rumak57

Coach
RG
win R.Federer
@ 14.77
betfair
kurs kapitalny jak na Rogera wiadomo nie jest to juz ten Roger co kilka lat temu ale powiem szczerze ze zaden z wielkiej trojki nie gra tego co dawniej a na tym poziomie wszystko zdarzyc sie moze Federer gra nie oszukujmy sie przecietnie ale ten kurs wydaje mi sie mimo wsyzstko z kosmosu dalbym tuttaj jego win 6-8 ale nie 14 wydaje mi sie ze warto zaryzykowac ze stawka 1.5/10 bo na 15 % jego szanse oceniam minimum reszta wydaje mi sie Nadal 50% Novak 30 i pozostala czesc 5 % szkoda ze odpadl seppi bo jeszcze w nimwidzialem potencjalnego zwyciezce gdyz gral tenis zycia
pzdr
 
beb 95

beb

Użytkownik
Qureshi/Rojer - Llodra/Zimonjic Typ: 1
Nadszedł czas ćwierć finałów w deblu. Naprzeciwko siebie staną dwie utalentowane ekipy. Pytanie dlaczego stawiam na debel Qureshi/Rojer? Ponieważ są bardziej systematyczni, przegrywają tylko i wyłącznie ze ścisłą czołówką. Ostatnio (w sensie bardzo rozległe ostatnio) przegrywali z Bryanami, z ekipą Bhupathi/Bopanna i naszym polskim deblem, natomiast Llodra/Zimonjic mają wpadki zdecydowanie częściej. 2 razy pokonani przez Granollersa i Lopeza, wcześniej przez Mirnyi/Nestor. Ja nie mówię, że to są złe ekipy ale chodzi mi bardziej o systematyczność. Dziś widzę zacięty mecz po którym być może uda się wygrać nie faworytom.
 
prodds 128

prodds

Użytkownik
Djokovic ✅
Novak męczył się z Seppim ale jak na mistrza przystało to wymęczył 3:2 ze stanu 0:2. Ogolnie Ci najlepsi jakoś nie zachwycają... Federer grał jakieś pokazówki ze swoim fanem Goffinem. Potro cały czas aktorzy, Berdych zagrał okropną kaszane i pogrążył się w otchłani frajerstwa swoim ostatnim podaniem w meczu z Potro. Tsonga ? Tsonga miał spore problemy z Wawrinką chociaż trzeba przyznać że Staś rozegrał bardzo dobry turniej.
Niestety oglądając przestoje Tsongi i te jego fale nieregularnej gry i kryzysów przychodzi mi do głowy tylko 1 myśl: Tsonga w starciu z takim psychicznym i mentalnym tytanem jakim jest Serb nie ma w tej chwili żadnych szans ! Co najwyżej jeden set i to tylko dlatego że Novak nie jest w najwyższej formie. Chociaż nie zdziwie się jak będzie 3:0 dla Djokovica bo przecież wszyscy wiemy jak potrafi się zmobilizować do ważnego meczu a przecież to już jest ten moment turnieju w którym nie ma ściemniania.
 
tefinho 96

tefinho

Użytkownik
ja dzisiaj zagram takim systemem :
stawka w moim przypadku to 500 zl - przyjmijmy to za 100 %
Novak Djokovic v Jo-Wilfried Tsonga - over 3,5 seta @1.83 - 50% stawki✅✅
Novak Djokovic wygra 3-2 @7.00 - 18% stawki ✅✅
Novak Djokovic wygra 3-1 @3.50 - 12% stawki⛔
Jo-Wilfried Tsonga wygra 3-2 @12.00 - 10% stawki⛔
Jo-Wilfried Tsonga wygra 3-1 @12.00 - 10% stawki⛔
jak widac, glowne zalozenie to over 3,5 seta i szczerze powiedziawszy nie wyobrazam sobie innego rezultatu. zbyt latwo skreslacie Francuza. dal poniesc sie fantazji z Wawrinka - to prawda, w wyniku czego z prowadzenia 2:0 narobil sobie problemow ale ostatecznie wywalczyl te 3:2. Mozna dodac ze swietne zawody Szwajcara mialy na to tez wplyw. Nole odwrotnie - jakby zlekcewazyl totalnie rywala, a pozniej musial gonic. a i forma nie szczytowa. pokazal jednak ze ma psychike, czego momentami brakuje Francuzowi
Faworytem oczywiscie Serb. Ale wszyscy znaja Wilfrieda - bedzie walczyl. Ma za soba publike, ktora btw w niezbyt kulturalny sposob dekoncentruje rywala, jak np wczoraj, kiedy nagradzali aplauzem Wawrinke za podwojny blad.
H2H 6:5 dla Francuza. To znaczy ze Tsonga jakis tam patent ma na Djokovica. Przy takich faktach nie wyobrazam sobie Francuza opuszczajacego kort przed wlasna publika z 3:0 na plecach. Tym bardziej nie wyobrazam sobie Djoka z taka porazka ????
Niemniej wystarczy overek do szczescia i kupon ladnie siada. A pewne jest to ze obaj panowie powalcza.
Jesli juz padnie over, najgorsze zalozenie to zwyciestwo Novaka 3:1 - to wyjscie asekuracyjne : 34% stawki na plus. chodzilo mi o to zeby te jedno zdarzenie dalo minimalny zysk, przy pokryciu strat, jezeli nie wejdzie zadne z innych zdarzen (ktore w tej sytuacji sa value)
przy zwyciestwie Novaka 3:2 (co wg mnie jest najbardziej prawdopodobnym rezultatem) - zysk to 118 %
niemal identyczny zysk w przypadku ktorejs z niespodzianek*, czyli victorii Francuza 3:2 lub 3:1 (jak juz wczesniej wspominalem 3:0 niemal niemozliwe)
* - czy aby na pewno az taka niespodzianka ? ;)
przepraszam za brak polskich znakow, tymczasowo nie mam mozliwosci ich uzywania
 
N 23

nekar

Użytkownik
R. Federer vs J. M. Del Potro over 38.5 games bet365 kurs 1.66
Roger regularnie ogrywa J.M. 11-2, wydaje się być bardziej wypoczęty, bez śladu jakiejkolwiek niedyspozycji, można powiedzieć odwrotnie niż J.M. Del Potro.
Ich ostatni pojedynek na clayu miał miejsce również na Rolland Garros w 2009 r. i była to pięciosetówka. Myślę że i tym razem młodszy stawi silny opór. Proponowana linia wydaje się prawie bankierska.
n.
 
psotnick 935,9K

psotnick

ModTeam
Członek Załogi
Tennis, ATP French Open - Doubles, 05-06-2012, 13:00
O Marach / H Zeballos – B Bryan / M Bryan
Typ: Bryan / Bryan 2-0 @ 1.44 | Expekt ⛔

Moim zdaniem niewiele tutaj trzeba pisać. Wielcy faworyci w dobrej formie – nie oddali nawet seta, w 2 ostatnich rundach stracili ledwie 7 gemów. Marach i Zeballos maj ą zdecydowanie więcej w nogach: 2 trzysetówki w 1 i 2 rundzie, a przeciwnicy nie byli bardzo wymagający. Bli źniacy zako ńczą miłą przygodę Maracha i Zeballosa i szybko rozprawi ą się z parą skleconą tylko na RG. Według mnie bliźniacy 2-0.

Tennis, ATP French Open - Doubles, 05-06-2012, 18:00
A U H Qureshi / J J Rojer – M Llodra / N Zimonjic
Typ: Set handicap Qureshi / Roger (+1.5) @ 1.82 | Expekt ✅ 6-4 2-1 ret.

Typ oparty na du żo gorszej dyspozycji Llodry i Zimonjicia. Porażkę w Monte Carlo z Mirnyiem i Nestorem można wpisać w koszty. Ale już dwie porażki z rzędu z Granollersem i Lopezem (Madryt i Rzym) nie bardzo… Coraz częściej tracą sety z przeciętnymi parami, a ich dzisiejsi rywale przeciętni nie są. Do tego w świetnej formie w sezonie ziemnym: QF w Barcelonie, triumf w Estoril, QF w Madrycie (gdzie po drodze pokonali braci Bryanów po horrorze), półfinał w Nicei (gdzie bliźniacy wzięli rewanż). Już w samym Paryżu dość pewnie przeszli 3 rundy, choć trzeba przyznać, że przeciwnicy nie byli zbyt wymagający. Myślę, że Pakistańczyka i Holendra stać na wygranie seta w meczu z będącymi w średniej formie faworytami.
 
lutek 9,3K

lutek

Użytkownik
Na Fedexa bym uwazal, Roger nie gra rewelacyjnie, a Del Potro zagral rewelacyjny mecz z Berdziochem i dyplom z aktorstwa za udawanie kontuzji z kolanem, tez dostac powinien. Zadnego dyskomfortu nie ma, jak Juan chce to biega jak opetany i naprawde dobrze to robil z Czechem. Co prawda kompleks Argentynczyk ma co do Szwajcara, ale jak jutro to kiedy ma pokonac Rogera i przerwac feralna passe po glorii US Open? Mysle, ze value jest po stronie Del Portka.
Na Nadala w finale, jesli tam Djoker sie zamelduje buki nie dadza wiecej niz 1.40 niestety. Tak to bywa jak krol cegly zmiotl wszystko i wszystkich i final bedzie tylko formalnoscia nawet jesli Fedex i Novak w deblu by przeciwko niemu grali...
Może Fed nie gra rewelacyjnie w tym turnieju, ale dla Juana to jeden z najgorszych &#39;match-upów&#39; w tourze.

Szwajcar będzie bez wątpienia potrafił zmusić do pracy na korcie Potro w taki sposób ,jaki nie potrafili Cilic czy Berdych.. Jednak nie ma się co oszukiwać - oni nie posiadają takiego urozmaicenia w grze.

Nie mówiąc już że Fed swoimi slajsami, dropszotami i spinami po prostu zmiecie Argentyńczyka... Innego podejścia taktycznego ze strony Rogera wobec tego meczu nie widzę, bo było by to po prostu głupie z jego strony.
 
phillips 1,5K

phillips

Użytkownik
Ferrer - Murray @ 1,57
Ferrer (-2,5g) - Murray @ 1,72
Nie może być inaczej. Andy nie ma argumentu by przeszkodzić Ferrerowi na cegle, w dodatku ciągle nie jest najlepiej z jego plecami. Hiszpan powinien sobie gładko poradzić. Do tej pory na mączce grali dwa razy, dwa razy wygrał David, dwa razy bez straty seta.
 
N 23

nekar

Użytkownik
R. Federer vs J. M. Del Potro over 38.5 games bet365 kurs 1.66
Roger regularnie ogrywa J.M. 11-2, wydaje się być bardziej wypoczęty, bez śladu jakiejkolwiek niedyspozycji, można powiedzieć odwrotnie niż J.M. Del Potro.
Ich ostatni pojedynek na clayu miał miejsce również na Rolland Garros w 2009 r. i była to pięciosetówka. Myślę że i tym razem młodszy stawi silny opór. Proponowana linia wydaje się prawie bankierska.
n.
Można powiedzieć powtórka z RG 2009 r,kapitalne dwa pierwsze sety, potem kolano JM dało znać o sobie, pięciosetówka 45 gemów- easy money. Myślę że obaj będą b. groźni na trawie.
n.
 
mateo5555 1K

mateo5555

Użytkownik
Mam pytanie czy Del Potro gra z kontuzją lewego kolana?Lub raczej zagrał?
Tak, Argentyńczyk grał od 3 seta z kontuzją. Znaczy się, kontuzje miał wczesniej, ale zaczęła mu w 3 secie mocno dawać sie we znaki i cieżko się ruszał.
 
Otrzymane punkty reputacji: +1
frings 11

frings

Użytkownik
Bardzo emocjonujący mecz Serba i Francuza. Strasznie szkoda mi Jo-Wilfried&#39;a bo miał przecież 4 piłki meczowe. Jednak teraz zobaczę półfinał na który czekałem ????
Enjoy!
 
M 835

miesza7

Użytkownik
Dzisiejszy mecz pomiędzy Tsongą a Djokoviciem od stanu 1:1 rozpatruję następująco w dwóch zadaniach!
1. Tsonga poszedł na piękną (siłową) wymianę, co w przeciągu całego meczu (odkąd oglądałem)wydawało się dobrą decyzją!?
2. Mam nie samowity niedosyt jeśli chodzi o troszeczkę myślenia i zmuszania się do biegania (szczególnie końcówka Tsonga!)
Pozdrawiam! Proszę o typy!
 
Status
Zamknięty.
Do góry Bottom