Przedwczoraj w Brukseli odbyła się konferencja
"Jak regulować zakłady i hazard w Europie - wyniki i perspektywy na przyszłość". Swoje wystąpienie miał na nim członek Komisji Europejskiej Michel Barnier, który odpowiada za rynek wewnętrzny i usługi.
Barnier powiedział na początku:
Co możemy zrobić na poziomie europejskim? Pomóc członkom w efektywnej regulacji rynku gier online, mając na uwadze ich krajowe tradycje, ale również zgodność z traktatem.
Czemu? Aby efektywnie chronić konsumentów i wszystkich obywateli, odpowiadając jednocześnie na oczekiwania operatorów zakładów i gier online. Trzeba pamiętać, że ci drudzy odpowiadają na potrzeby tworzenia takich nowych serwisów.
Barnier powiedział, że ochrona obywateli to dodatnia wartość europejska, która objawia się m.in
poprzez bardziej efektywną walkę z nielegalnymi stronami zlokalizowanymi w rajach podatkowych oraz rozwój (tam gdzie to możliwe) legalnej alternatywy dla nielegalnych ofert.
Barnier zaproponował więc Komisji wprowadzenie jesienią
planu efektywnej regulacji i nadzoru zakładów bukmacherskich i hazardu.
W dalszej części wystąpienia pojawiają się podział na
wyzwania i metodologię postępowania.
Pierwszą rzeczą jest
ochrona konsumentów i obywateli. Barnier zaznacza, że w internecie gra prawie 7 milionów europejczyków. Trzeba im wszystkim zagwarantować ochronę. Powiedział, że trzeba wypracować zespół gwarancji, którzy pomoże w ochronie. Polityk powiedział, że zdaje sobie sprawę, iż każdy kraj w inny sposób chroni obywateli. On proponuje, aby w ramach dialogu między państwami członkowskimi stworzyć wspólną europejską bazę zasad i środków ochrony.
Drugą rzeczą jest
ochrona nieletnich. Z internetu codziennie korzystają dzieci i trzeba im uniemożliwić dostęp do stron z zakładami i grami hazardowymi. Barnier powiedział, że należy tutaj
zadbać o odpowiedni rozwój technologii, która służy weryfikacji wieku. Trzeba również uświadamiać rodziców i informować o zagrożeniach.
Trzecią rzeczą jest odpowiedzialna reklama. Wszystkie serwisy powinny mieć odpowiedni oznaczenia informujące o zagrożeniach społecznych i zdrowotnych.
Czwarta sprawa to zapobieganie uzależnieniom i leczenie ich. Barnier wspomniał, że jest to problem, który nie został jeszcze szczegółowo opracowany. Na razie prowadzone są badania, które mają na celu opracowanie skali zagrożeń.
W drugiej części swojego wystąpienią Barnier przechodzi do spraw nam nieco bliższych. We fragmencie dotyczących zapobieganiu oszustwom Barnier wspomina o tym, w przygotowaniu jest pakiet działań mający zwalczać wszelakie formy nadużyć. Dodaje również, że należy zagwarantować wszystkim operatorom online równe szanse, bez względu czy to operatorzy naziemni, czy też online.
Dalej dowiadujemy się jak wygląda będzie
metodologia działań w zakresie wspólnych regulacji. Barnier podkreślił, że odbyły się trzy nieformalne spotkania z regulatorami, którzy rozumieją, że istnieje potrzeba dyskusji. Proponuje on stworzenie grupy ekspertów, którzy pochodzić będą z państw członkowskich, co przyczyni się do wspólnego przygotowania i oceny europejskich inicjatyw w zakresie hazardu.
Drugą rzeczą w zakresie działanie jest zachęcanie do
stwarzania atrakcyjnych ofert w zakresie legalnego hazardu, tam gdzie jest to możliwe. Barnier stwierdza, że jest to prawdopodobnie jedyna droga, aby zniechęcić klientów do korzystania z nielegalnych stron. Zaznacza tutaj, że
niektóre kraje członkowskie zdecydowały się zliberalizować swoje prawo hazardowe.
Końcówka wystąpienia jest chyba najciekawsza. Członek Komisji Europejskiej podkreśla bowiem, że ważne jest, aby
kraje respektowały europejskie prawo. Barnier chwali tutaj postępowanie Parlamentu Europejskiego, który wezwał
Komisję Europejską, aby ta badała przypadki niezgodności prawa z Traktatem Europejskim lub prawem.
Barnier przypomina, że kraje członkowskie muszą postępować zgodnie z przepisami, a jeżeli te będą łamane, to Komisja Europejska podejmie odpowiednie działania.
Ostatnie słowa Barniera mogą odnosić się do takich krajów jak
Polska i Niemcy. Komisja Europejska wypowiedziała się negatywnie zarówno o naszej ustawie hazardowej jak i niemieckim "traktacie", który wprowadza właśnie 15 landów. My oczekujemy teraz na konkretne działania, ze strony Komisji lub Trybunału EU.
Zapowiedzi współpracy w zakresie przygotowania regulacji należy traktować z pewną dozą dystansu. Nasze doświadczenia pokazują, że
państwa nie zawsze wprowadzają regulacje, które odpowiadają graczom i operatorom. Miejmy nadzieję, że propozycje, które powstaną w ramach współpracy krajów dadzą szansę na wypracowanie zasad, które będą korzystne dla graczy.
zródło: pokernews.com