Krótko: Przed chwilą odbyło się głosowanie ws. przyjęcia nowelizacji ustawy hazardowej.
W głosowaniu wzięło udział 92 senatorów. 60 z nich głosowało za przyjęciem nowelizacji. 32 senatorów było przeciwnych nowelizacji. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.
*****
Poniżej przypominamy opublikowany wczoraj na naszej stronie zapis dyskusji w Senacie dot. nowelizacji ustawy hazardowej.
*****
Jako pierwszy głos zabrał senator-sprawozdawca Piotr Gruszczyński. Przedstawił on przebieg prac nad nowelizacją oraz dyskusję, która miała miejsce w Komisji Budżetu i Finansów Publicznych. Na koniec dodał: -Wysoki Senacie, w imieniu Komisji rekomenduję przyjęcie wyżej wymienionej ustawy bez poprawek-.
Senator Robert Mamątow pytał P. Gruszczyńskiego, czy na posiedzeniu Komisji poruszano negatywne skutki gier hazardowych dla społeczeństwa. -Nie było takiej dyskusji. Jeśli chodzi o posiedzenie Komisji i debatę nad ustawą, to tutaj nie było żadnych kontrowersji za wyjątkiem wypowiedzi przedstawiciela podmiotu lobbingowego, który miał pewne uwagi- odpowiedział.
Później głos zabrał wiceminister finansów Jarosław Neneman. Senator Ryszard Górecki pytał, jakie będą wpływy do budżetu z tytułu ustawy hazardowej. W odpowiedzi usłyszał, że dochody budżetu państwa wynoszą w granicach 1,1-1,3 miliarda złotych rocznie. -One są w miarę stabilne i mimo zmian legislacyjnych i zmian, które dokonały się na rynku- mam na myśli ograniczenia jednorękich bandytów- poziom dochodów jest mniej więcej taki sam.
Senator Maciej Klima pytał: -Czy procedowana zmiana ustawy wpłynie na pozyskanie dodatkowych środków finansowych od firm spoza granic Rzeczypospolitej Polskiej, które będą miały w tym momencie możliwość pozyskiwania zysków związanych z grami hazardowymi? Jaka sugerowana suma będzie wywożona przez te firmy mające swoje siedziby poza granicami?-. Wiceminister tłumaczył: -Intencją tych zmian jest to, żeby zagraniczne podmioty mogły legalnie prowadzić w Polsce działalność i legalnie płacić podatki w Polsce. Teraz mamy taki kłopot, że część tych firm działa w Polsce nie do końca legalnie- tak powiedzmy- dlatego, że warunki, jakie nakładała poprzednia ustawa, wymagały tworzenia firmy w Polsce. Nadal mamy postępowanie naruszeniowe ze strony Komisji Europejskiej, która stwierdziła, że to jest byt wysoki wymóg. Mamy swobodę przepływu kapitału w Europie i trzeba było te przepisy zmienić. My zmieniliśmy te przepisy, więc to postępowanie zostanie zawieszone. Natomiast podatki od tej działalności będą płacone całkowicie w Polsce. Nie przewidujemy wypływu gotówki z tego powodu-.
Natomiast marszałek Senatu Bogdan Borusewicz pytał: -Czy te 1,3 miliarda złotych nie dotyczy Totalizatora Sportowego, który nie jest zaliczany do gier hazardowych pomimo że jest grą (hazardową) i część osób się hazarduje-. Wiceminister Neneman odpowiedział, że wspomniana kwota uwzględnia wpływy do budżetu od TS.
Senator Grzegorz Wojciechowski pytał, czy MF posiada szacunki, ile pieniędzy z tytułu gier hazardowych nie trafia do budżetu. Oraz czy obecny sposób nadzoru jest wystarczający? -Nie przewidujemy zmian instytucjonalnych. Zajmuje się tym Służba Celna. Nie ukrywam, że teraz jest pewien kłopot. Wynika on z wątpliwości co do skuteczności dzisiejszych przepisów. Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął, że są one zgodne z Konstytucją, niemniej zdania sądów są różne. Czekamy na uchwałę składu siedmiu sędziów, którzy rozstrzygną to definitywnie. Po wejściu w życie tej nowelizacji, wątpliwości, które podnosi branża (…) to nie będzie już żadnych wątpliwości prawnych dotyczących kwestii zgodności, czy też niezgodności, notyfikacji, nie będzie żadnych postępowań naruszeniowych i wtedy te działania okażą się skuteczniejsze. Teraz są problemy, bo są miejsca w Polsce, gdzie celnicy zajmują automaty i muszą je oddawać-.
Senator Stanisław Gorczyca pytał, czy obecnie budżet państwa wypłaca odszkodowania firmom prowadzącym działalność hazardową. Senator Jan Rulewski pytał, czy państwo robi coś w zakresie tego, że trudno jest nadzorować gry internetowe. Wiceminister odpowiedział: -Nowelizacja nie jest całościowa, nie dotyczy tego elementu, o którym pan mówi. Z internetem mamy spory kłopot, bo nie możemy blokować stron. Przygotowujemy pewne rozwiązania, ale to już w następnym parlamencie. I myślę, że następny parlament zajmie się również bardziej całościowo nowelizacją tej ustawy- chociażby zajmie się kwestią pokera. Co do odszkodowań, to do tej pory nie wypłaciliśmy żadnych pieniędzy, ale sprawy są w toku-.