>>>BETFAN - TRIUMF BONUSA NAD BOOSTEM <<<<
>>> ZAKŁAD BEZ RYZYKA DO 200 ZŁ!<<<

Szachy

verno 470,5K

verno

Znawca - Hokej
Po dniu przerwy wracamy do kolejnych partii, najpewniej każdy czeka na mecz Hansa z Wesleyem i ja również, remis po @1.80 wygląda całkiem przyjemnie jednak ciężko tam coś zagrać mimo wszystko. Po sytuacji z Magnusem cała energia w turnieju opadła i ta sytuacja prawie na każdego wpłynęła w większym lub mniejszym stopniu i mogą się przez to pojawiać jakieś błędy bo zawodnicy nie są do końca skupieni no i przede wszystkim skutek tej sytuacji czyli brak Magnusa tutaj sporo namieszał, odcinając już tą całą dramę dlaczego jak i po co to po prostu brak mistrza świata wpłynął bardzo mocno na sytuację. Topowi szachiści oprócz kasy czy rankingu uwielbiają rywalizację z najlepszymi a tego właśnie brak dlatego dzisiaj spróbuję zagrać na tych na, których ta sytuacja najmniej wpłynęła. Po pierwsze idę w stronę Alirezy, który jest młody i głodny wygranych mimo wszystko a Mamedyarov bardzo słabo tutaj wypada, póki co 3 remisy białymi oraz przegrana czarnymi. Drugi typ bardziej odważniejszy bo w stronę Aroniana, który zagra z MVL. Aronian to taki niepozorny zawodnik bo niby taki spokojny, przyjazny a potrafi zaskoczyć dodatkowo poza szachownicą jest on odcięty od tej sytuacji i widać że wychowywał się w innym środowisku od większości bo ma bardzo zdrowy mental i sam mówił że on wgl się nie zastanawia i nie zaprząta sobie głowy tym czy ktoś cheatuje czy nie, po prostu chcę grać najlepsze szachy, kurs na niego całkiem wysoki a MVL gra trochę jakby za karę i mam wrażenie jakby już chciał zakończyć ten turniej.

Alireza Firouzja - Shakhriyar Mamedyarov
Alireza win
@2.08

Levon Aronian - Vachier-Lagrave Maxime
Aronian win
@5.70

Ian Nepomniachtchi - Fabiano Caruana
remis
@1.38
remis po 30min~ ale Ian sprawdzał Caruane 4 godziny :D

Myślę że do doubla można sobie dorzucić bo wątpię żeby tam się coś ciekawego działo.
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +3584
verno 470,5K

verno

Znawca - Hokej
Po wczorajszym dniu na zielono liczymy na kontynuacje tego. Na początek mecz Pereza z Alireza, Dominuez póki co 5 remisów na 5 partii i wątpię żeby miało się to dzisiaj zmienić, gra bardzo solidnie ale mam wrażenie że nie potrafi postawić "kropki nad i" co pozbawiło go wygranej z Hansem albo to jakiś problem z pewnością siebie bo wychodzi dobrze z debiutów, w grze środkowej radzi sobie dobrze i wygląda jakby nagle miał poczucie że jest od nich słabszy i zadowoli się remisem bo to i tak dobry wynik. Alireza może mieć na początku problemy ale powinien to ustabilizować i spokojnie wyremisować, póki co jest w dobrej pozycji i raczej w rundzie 8 będzie szukał gry na wygraną białymi. Następnie MVL vs Hans, Francuz tak jak pisałem wczoraj radzi sobie kiepsko i to się sprawdziło gdy przegrał z Aronianem, straszny problem miał z czasem bo zostało mu około 4min gdzie Aronian miał ponad godzinę, mimo to w pewnym momencie znalazł super ideę ( najlepszą według silnika) ale później popełnił błąd na niedoczasie i przegrał, dzisiaj białymi nie widzę opcji na wygraną bo wgl nie widać "pazura" w tej grze, 2 poprzednie partie białymi bardzo szybko się wysuszyły i dzisiaj myślę że będzie podobnie bo Hans też chętnie przyjąłby tutaj remis. Wczoraj przegrana białymi z jednego prostego powodu, miał swój moment i chciał to wygrać jednak gdy pozycją się lekko uprościła dalej chciał iść na wygraną co poskutkowało odwrotnym skutkiem a miałby tam spokojny remis. Dzisiaj czarnymi raczej nie będzie szarżował z 2 powodów, po pierwsze moim zdaniem pozycja bardzo szybko się wysuszy a po drugie Hans ma teraz niezłą burzę koło siebie i też przydałby mu się lekki odpoczynek od tego. Fabiano z Levonem czyli kolejny remis mimo że Caruana bardzo mi się podoba na tym turnieju i jest dobrze przygotowany to też nie potrafi coś domknąć tych partii, z Domingezem miał już +4.93 a i tak tego nie wykorzystał i partia zakończyła się remisem, z MVL miał +2.3 gdzie potem spadło prawie do remisowej a finalnie MVL zblunderował i hetman vs hetman + 2 piony Caruana w pewnym momencie miał +20 i jakimś cudem udało mu się to prawie popsuć bo spało do + 0.7 i bardzo się męczył żeby wygrać tą partie a Levon potrafi się wybronić i bardzo dobrze zarządza czasem więc debiutowo też jest dobrze przygotowany i wątpię że Caruana go czymś zaskoczy. Na koniec zagram za drobne w stronę Nepo bo Mamedyarov naprawdę kiepsko tutaj wypada, wczoraj w partii trochę zaskoczył Alireze gdzie zyskał lekką przewagę ale jak to Shak poniosło go i finalnie zblunderował i przegrał partię, dzisiaj liczę na coś podobnego bo jak jemu nie idzie to lubi poddymić, szczególnie białymi. Wiem że Nepo niedługo ma mecz o mistrzostwo świata i na pewno nie wyciągnie jakiś perełek bo oczywiście zostawia to sobie na tamten mecz jednak dalej Rosjanin ma bardzo bogaty repertuar i jak Mamedyarov lekko przesadzi to spokojnie to wykorzysta, Nepo potrafi takie małe przewagi dziubać aż w końcu wyciągnie. Wczorajszy przykład fajnie to obrazuje co prawda nie udało mu się tego dokonać bo pozycja była remisowa i potrzeba było jakiegoś błędu Caruany jednak to on mógł coś próbować " za darmo" remis tam był po 30-40min a sprawdzał go prawię 4 godziny więc jak dostanie lekko lepszą pozycję to na pewno będzie męczył przeciwnika a w obecnej formie Mamedyarova nie jest trudno o błąd i nawet nie mówię tutaj o podstawieniu figury jak wczoraj ale o jakieś niedokładności, która da przewagę dla Nepo.


Dominguez Perez Leinier - Alireza Firouzja
remis
@1.66

Vachier-Lagrave Maxime - Hans Moke Niemann
remis
@1.88


Fabiano Caruana - Levon Aronyan
remis
@1.66



Shakhriyar Mamedyarov - Ian Nepomniachtchi
Nepo
@7,40
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +1419
verno 470,5K

verno

Znawca - Hokej
Póki co turniej "oddaje" a przed nami kolejny dzień zmagań i miejmy nadzieję zielonych wyników. Jako pierwszy mecz Levon Aronian - Ian Nepomniachtchi i tutaj upatruję całkiem prosty remis. Dla mnie to jest mecz gdzie jeden ani drugi nie zaskoczy przeciwnika Aronian gra solidnie ale moim zdaniem nie jest w stanie wygrać na Nepo i też nie jest typem zawodnika, który mocno namiesza za to z drugiej strony mamy Nepo, który jak wspominałem ma bogaty repertuar i spokojnie powinien się wybronić a też nie widzę gry na wygraną bo tak jak mówiłem gra on niedługo mecz o mistrzostwo świata i na to zostawia sobie wszystkie perełki, po prostu nie widzę tutaj innego rezultatu niż remis. Kolejny mecz Leinier Domínguez Pérez - Shakhriyar Mamedyarov i tutaj nikogo nie zdziwię jak napiszę że znowu upatruję remis, Perez gra solidnie ale nie potrafi domykać tych partii, póki co 6 partii i 6 remisów a Mamedyarov mimo że jest w kiepskiej dyspozycji to już na spokojnie powinien dograć ten turniej do końca i nie sądzę żeby czarnymi coś tutaj poddymiał tylko solidnie zagra pod remis. Kolejny mecz to Hans Moke Niemann - Fabiano Caruana zapowiada się ciekawie chociaż to jak każde spotkanie z udziałem Niemanna :D co by nie mówić to Caruana jest świetnie przygotowany debiutowo i myślę że dzisiaj również nie zostanie niczym zaskoczony, podczas gry z Wesleyem zagrał agresywnie i to spowodowało że partię przegrał, kolejne gry czarnymi były już na spokojnie i myślę że dzisiaj również tak zagra. Hans mimo całej otoczki radzi sobie dobrze (jeśli gra czysto) mimo że w rundzie nr 6 przegrał białymi na So to tak jak pisałem ostatnio lekko go poniosło, przez moment był lepszy i chciał to wygrać jednak gdy pozycja przeszła do równej to dalej grał na wygraną co go zgubiło i przegrał a mógł mieć łatwy remis, myślę że wyciągnął wnioski i przy równej pozycji nie będzie tak szalał tylko pójdzie po remis a przy tak przygotowanym Caruanie ciężko będzie uzyskać przewagę. Ostatni mecz chyba najbardziej ciekawy Alireza vs Wesley So bezpośredni pojedynek top 1 i top 2 w turnieju myślę że możemy zobaczyć ciekawą partię, Alireza ze stratą 0.5pkt do So białymi powalczy o wygraną żeby wygrać cały turniej a dodatkowo walczy o wygranie całego Touru ( Sinquefield Cup jest ostatnim turniejem w tourze) dlatego rozpatruję tutaj wynik rezultatywny, głównie widzę wygraną Alirezy po kursie @4.40 jednak bezpieczniejsza opcja to chyba zagranie 1/2 bo gdy Firouzja przesadzi So może zacząć to przejmować.

Levon Aronian - Ian Nepomniachtchi
remis
@1.40


Oj Aronian dzisiaj słaba partia, tutaj nawet Nepo nie wygrał a Levon przegrał, Nepo dał jeszcze szansę i wypuścił wygraną ale ddostał drugą szansę..

Leinier Domínguez Pérez - Shakhriyar Mamedyarov
remis
@1.45


Hans Moke Niemann - Fabiano Caruana
remis
@1.85

Wow, niezrozumiała końcówka od Hansa na zegarku miał 30min a Caruana 1min, pozycja remisowa z leciutką przewagą czarnego ale dosyć spokojna do zremisowania a Hans mimo przewagi czasu zagrał szybko i ten ruch kosztował go mecz.

Alireza - Wesley So
12 (Alireza lub So, brak remisu)
@2.7


No i się nie zawiodłem, bardzo ciekawa partia i poddymiona tak jak przewidywałem, So miał już -4 i wygraną pozycję jednak pograł niedokładnie i Firouzja zaczął przejmować co finalnie dało wygraną. Jednak można było brać wygraną Alirezy po @4.40 :D
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +1966
verno 470,5K

verno

Znawca - Hokej
Przed nami ostatnia runda nr 9 jednak czy ostatni dzień turnieju to nie wiadomo, dalej są szansę na tiebreak i jest on bardzo możliwy. Na tą chwilę 3 zawodników na1 miejscu z dorobkiem 4.5pkt z tą różnicą że Caruana dzisiaj nie gra więc w zasadzie nie ma dla niego szans na dogrywkę, jednak z dorobkiem 4 pkt Wesley So będzie szukał tego bo dalej ma szansę. Dzisiaj najciekawszy dzień bo wszystko się wyklaruje, na pierwszy mecz biorę Vachier-Lagrave Maxime - Alireza Firouzja. MVL gra tutaj o pietruszkę bo nie ma szans w tym turnieju oraz w całym tourze. Do tej pory grał kiepsko i myślę że dzisiaj będzie chciał już to szybko zakończyć i nie zobaczymy jakieś agresywnej partii a Alireza póki co na 1 miejscu tutaj jak i w tourze i ryzykowne byłoby granie tutaj "all in" i sądzę że też chętnie przyjmie remis i zobaczy jak dalej sytuacja się rozwinie. Kolejny mecz Shakhriyar Mamedyarov - Levon Aronyan tutaj jednej i drugi grają o pietruszkę, ewidentnie nie jest to turniej Mamedyarova i nawet nie widać weny żeby coś poszaleć bo jak wcześniej próbował to przegrywał więc nie widzę tego żeby dzisiaj coś kombinował, Levon wczoraj trochę oddał mecz i też wydaje mi się że dzisiaj już na spokojnie dogra ostatnią partię na remis i zakończy turniej, po prostu spotkanie bez większej historii. No i zaczynają się najciekawsze spotkania, Ian Nepomniachtchi - Hans Moke Niemann tutaj Nepo w najlepszej sytuacji bo również ma 4.5pkt i gra białymi więc może kontrolować sytuację. Rosjanin mimo ogromnych umiejętności to w tym turnieju to 1 miejsce ma tak z niczego, w sensie gra solidnie ale nic więcej a 2 wygrane dostał po błędach a nie jakiś cudownych zagraniach, oczywiście nie umniejszam mu a wręcz przeciwnie, tak jak już nie raz wspominałem Nepo niedługo gra mecz o mistrzostwo świata więc ten turniej nie gra na 100% i nie wyciąga jakiś nowinek a mimo wszystko radzi sobie świetnie, to mówi dużo o tym zawodniku. Zapewne będzie chciał wygrać ale jest w takiej sytuacji że może iść na remis i w tiebreaku to dokończyć, na pewno nie zrobi tego bez walki ale nie zagra "na pałę" tylko będzie szukał swojej szansy a jak nie znajdzie to wtedy pójdzie w remis. Hans po wczorajszej przegranej nie będzie chciał tak zakończyć turnieju i myślę że powalczy mocno o ten remis bo ma wiele do udowodnienia i widać że jest mocno zmotywowany i zdeterminowany chociaż przy obecnej dramie ciężko to stwierdzić :D jednak uważam że ma spore szansę zremisować jeśli nie podwali a kurs na to jest naprawdę wysoki i warty próby. Przechodzimy do ostatniego spotkania i chyba najciekawszego bo tutaj nie będzie taryfy ulgowej, Wesley So po wczorajszej przegranej z Alireza spada z tronu i z dorobkiem 4 pkt goni przeciwników, również to się tyczy całego touru a nie tylko tego turnieju więc w tym meczu będzie jazda bez trzymanki, przegrana dla Wesleya nic nie zmienia a wygrana sporo namiesza więc tutaj nie widzę innego rezultatu niż wygranych białych bo So jest lepszy od Pereza i gra tutaj o wszystko także wszystkich zainteresowanych zapraszam do skupienia się głównie na tym meczu bo będzie on bardzo ciekawy :) .



Vachier-Lagrave Maxime - Alireza Firouzja
remis
@1.43
remis po niecałych 20min, zaczęli mając 1.30h na zegarku a skończyli mając 1.33h oraz 1.41h :D

Shakhriyar Mamedyarov - Levon Aronyan
remis
@1.32


Ian Nepomniachtchi - Hans Moke Niemann
remis
@2.48



Wesley So - Dominguez Perez Leinier
Wesley So
@2.76 (n)(n)
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +2148
verno 470,5K

verno

Znawca - Hokej
GG Alireza. Sinquefield Cup zakończony
Wygrane: 12
Przegrane : 4
Mogło być lepiej ale tragedii nie ma :)
ali.png
 
Otrzymane punkty reputacji: +260
verno 470,5K

verno

Znawca - Hokej
Champions Showdown Szachy 960

Runda 1

Hikaru Nakamura - Shakhriyar Mamedyarov
Hikaru
@2.30

Lewon Aronian - Garry Kasparov
X2
@1.70


Peter Svidler - Jan Niepomniaszczi
Nepo
@2.24


Runda 2

Garry Kasparov - Hikaru Nakamura
1X
@1.57


Leinier Dominguez Perez - Peter Svidler
Perez @2.05

Jan Niepomniaszczi - Lewon Aronian
Nepo @2.35


Kasparov 2 razy pozycja remisowa i w końcówce podstawia jak amator, chyba już nie te lata na szybkie szachy.
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +126
marasspec 21,9K

marasspec

Użytkownik
Champions Showdown Szachy 960

Runda 1

Hikaru Nakamura - Shakhriyar Mamedyarov
Hikaru
@2.30

Lewon Aronian - Garry Kasparov
X2
@1.70


Peter Svidler - Jan Niepomniaszczi
Nepo
@2.24


Runda 2

Garry Kasparov - Hikaru Nakamura
1X
@1.57


Leinier Dominguez Perez - Peter Svidler
Perez @2.05

Jan Niepomniaszczi - Lewon Aronian
Nepo @2.35


Kasparov 2 razy pozycja remisowa i w końcówce podstawia jak amator, chyba już nie te lata na szybkie szachy.
[/
Champions Showdown Szachy 960

Runda 1

Hikaru Nakamura - Shakhriyar Mamedyarov
Hikaru
@2.30

Lewon Aronian - Garry Kasparov
X2
@1.70


Peter Svidler - Jan Niepomniaszczi
Nepo
@2.24


Runda 2

Garry Kasparov - Hikaru Nakamura
1X
@1.57


Leinier Dominguez Perez - Peter Svidler
Perez @2.05

Jan Niepomniaszczi - Lewon Aronian
Nepo @2.35


Kasparov 2 razy pozycja remisowa i w końcówce podstawia jak amator, chyba już nie te lata na szybkie szachy.
Dziadzia Kasparow to raczej w tym turnieju będzie miał 0 z 9ciu .Nie wiem czym się kierowales dając jego nieprzegrane.60 latek gra na poziomie 2000
 
verno 470,5K

verno

Znawca - Hokej
Każdy ma prawo do własnego zdania ale proszę Cię.. gracza 2000 to by zmietli w 5 minut, Kasparov to dalej bardzo silny zawodnik i praktycznie w każdej partii ma remisową pozycję a 2 razy chyba nawet wygraną i przegrywał bo coś podstawiał na niskim czasie. Widać że nie radzi sobie na sekundach z racji wieku ale porównywanie go do gracza 2000 tylko dlatego że ma 0/6 to szczyt ignorancji.

@
Tym bardziej że mówimy o szachach 960, tutaj nie ma możliwości że słabszemu graczowi wejdzie przygotowanie i szybko wyremisuje tylko od pierwszego ruchu grają już na "głowę" a całą partie gra jak równy z równym więc nie wiem o czym mowa.
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +1502
5xharoldx5 1,4M

5xharoldx5

Znawca - Szachy
Typ: Rameshbabu Praggnanandhaa wygra turniej Julius Baer Generation Cup
Kurs: 9,00
Bukmacher: STS

Już dzisiaj startuje kolejny turniej z cyklu Meltwater Champions Chess Tour. Tempo gry to 15 minut dla zawodnika na całą partię plus 10 sekund dodawanego czasu za każde wykonane posunięcie. W tej edycji Meltwater Champions Chess Tour zmieniony jest system punktacji, gdyż w fazie grupowej za zwycięstwo są trzy punkty, za remis jeden punkt, a za porażkę oczywiście zero, czyli wygląda to dokładnie tak jak w piłce nożnej. Zmiana punktacji sprawiła, że rywalizacja w fazie grupowej jest znacznie ciekawsza, gracze grają ostro, liczba remisów jest mniejsza, choć pod koniec rywalizacji w grupie szybkich remisów i tak nie zabraknie.

W turnieju tym udział weźmie szesnastu szachistów, którzy zagrają po jednej partii każdy z każdym. Z tej szesnastki do fazy playoff awansuje najlepsza ósemka. Udział w zawodach weźmie między innymi dwóch naszych szachistów, a będą nimi Jan-Krzysztof Duda i Radosław Wojtaszek.

Zdecydowanym faworytem bukmacherów jest Magnus Carlsen. kurs na jego zwycięstwo w STS to tylko 1,50, moim zdaniem jest to zdecydowanie za mało. Drugim szachistą, który według bukmacherów ma największe szanse to Rameshbabu Praggnanandhaa, jednak kurs na niego to 9,00. Ja widzę większe szanse dla tego młodego, niezwykle utalentowanego gracza niż wskazuje na to kurs.

Rameshabu Praggnanandhaa to jest zawodnik pochodzący z Indii. W tym roku gra on bardzo dobrze. Niedawno świetnie zagrał na Olimpiadzie Szachowej, gdzie Indie 2 składające się z młodych graczy były rewelacją olimpiady i zdobyły brązowy medal. Praggnanandhaa świetnie grał w poprzednich turniejach tego cyklu. W FTX Crypto Cup Praggnanandhaa zajął drugie miejsce za Magnusem Carlsenem. W bezpośrednim pojedynku udało mu się jednak wygrać z Norwegiem. Po czterech partiach było 2:2, a w dogrywce obie partie wygrał gracz pochodzący z Indii. We wcześniejszym turnieju Chessable Masters ten młody gracz także zajął drugie miejsce. W tym przypadku był on naprawdę bardzo blisko końcowego zwycięstwa, ale przegrał po niesamowitej batalii z Dingiem Lirenem dopiero po dogrywce. Te wyniki pokazują, ze Rameshbabu Praggnanandhaa ma potencjał na to, żeby wygrać tego typu turniej.

Kurs 1,50 na Magnusa Carlsena to jest za mało. Magnus Carlsen niedawno zszokował cały świat dobrowolnie rezygnując z obrony swojego tytułu w meczu o mistrzostwo świata, dzięki czemu zagrają ze sobą Ian Nepomniachtchi z Dingiem Lirenem. Już od jakiegoś czasu widać, że u Carlsena nie ma już jakiejś wielkiej motywacji. On już w szachach osiągnął praktycznie wszystko co było do osiągnięcia, brakuje mu jedynie zwycięstwa w Pucharze Świata i możliwe, że wtedy mocniej się przygotuje. Moim zdaniem Norweg będzie stopniowo grać coraz gorzej. Na dodatek niedawno była spora afera z jego udziałem, gdyż po przegranej partii z Hansem Niemannem zrezygnował on z turnieju Sinquefield Cup sugerując, że jego rywal oszukiwał. Hans Niemann został oficjalnie oczyszczony z zarzutów. Czy Niemann rzeczywiście oszukiwał? Nie mnie to oceniać, ale zdania na ten temat są bardzo podzielone, wielu mocno krytykuje Carlsena, że bez dowodów go oskarżył. Coś takiego z pewnością nie pomaga w grze, więc różnie może być z Carlsenem w tym turnieju. Oczywiście mimo wszystko jest on głównym faworytem, ale nie aż takim, żeby dawać na niego kurs 1,50.

Oprócz Carlsena i Praggnanandhyy w turnieju liczyć się będą także ci gracze: Jan-Krzysztof Duda, Arjun Erigaisi, Anish Giri i Levon Aronian, Le Liem Quang, reszta według mnie ma bardzo małe szanse. Uważam, że największym rywalem dla Magnusa Carlsena będzie właśnie Rameshbabu Praggnanandhaa, który w ostatnich turniejach grał po prostu lepiej niż wyżej wymienieni oraz jego styl gry sprawia Carlsenowi problemy, więc jeśli w fazie playoff dojdzie do ich pojedynku, to widzę naprawdę niezłe szanse dla Praggnanandhyy na pokonanie Carlsena, w każdym razie mecz powinien być bardzo zacięty tak jak to miało miejsce ostatnio.
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +338
P 102,3K

przestrzalninja

Użytkownik


Podczas mistrzostw świata w szachach szybkich białoruski arcymistrz Władysław Kowaliow rozegrał kontrowersyjną partię z 12-letnim Rosjaninem Artemem Uskowem .

Białorusin grał z przewagą, przeciwnikowi zostało kilka sekund. W kłopotach czasowych Uskov złamał zasady, wykonując nielegalny ruch. Kovalev, który miał jeszcze dziesięć sekund, wezwał sędziów i zwrócił im uwagę na naruszenie. Sędziowie wynagrodzili Białorusinowi dwie minuty czasu. Uskov miał tylko sekundę na ruch.

Rosjanin próbował wyjść z sytuacji. W pierwszej próbie 12-letni szachista przekroczył czas, nie mając czasu na zajęcie się figurami. Wszystko dlatego, że Kovalev nagle włączył stoper i wznowił grę, na którą przeciwnik nie był gotowy, choć zgodnie z regulaminem sędziowie musieli uruchomić stoper. Nie zareagowali od razu, a nawet pozwolili szachistom odejść od stołu, ale szybko wrócili przeciwnikom na szachownicę.

W drugiej powtórce Uskov próbował oszukiwać: lewą ręką chwycił figurę i prawie jednocześnie zamierzał nacisnąć zegar prawą ręką, aby przekazać ruch. Białorusin ponownie zwrócił się do sędziów: "Nie rozumiem przepisów... Potrafi wykonywać niemożliwe ruchy, może grać obiema rękami, wolno mu wszystko? Każ mu to powtórzyć jedną ręką. Jedna sekunda, jedna ręka" jest w porządku. Dlaczego nie? może to zrobić .

Za trzecim razem Uskov zrobił wszystko zgodnie z zasadami, ale nie miał czasu na wykonanie ruchu. W szybkiej klasyfikacji Rosjanin zajął 76. miejsce, a Białorusin uplasował się na 102. miejscu.



Читать полностью: https://www.pressball.by/news/other...fHj-cb5U12LgoUJ1khtda_6b29MxjVurqyH04O40x5CKU
 
Otrzymane punkty reputacji: +811
LaCroqueta 1,4K

LaCroqueta

Użytkownik
Zaproponowane do wyróźnienia:
+1
Janek wycofał się z Tata Steel, a szkoda bo obsada w tym roku rewelacyjna - mało starych pierników i dużo młodych gniewnych.
 
Otrzymane punkty reputacji: +593
5xharoldx5 1,4M

5xharoldx5

Znawca - Szachy
Dyscyplina: Szachy - Tata Steel Masters
Godzina: 14:00
Spotkanie: Dommaraju Gukesh - Nodirbek Abdusattorov
Typ: Dommaraju Gukesh
Kurs: 5,50 remis
Bukmacher: STS
Analiza:

Typując partie turnieju Tata Steel Masters trzeba uważać, gdyż zawodnicy mają mnóstwo czasu do namysłu, a co za tym idzie roi się od remisów. Jeśli chodzi o to tempo gry, to gracze mają po 100 minut na zrobienie 40 posunięć, następnie otrzymują 50 minut na kolejne 20 posunięć, a na koniec jeszcze 15 minut na dokończenie partii. Oprócz tego szachiści dostają 30 sekund dodatkowego czasu za każde wykonane posunięcie począwszy od pierwszego ruchu. Wobec tego jest bardzo prawdopodobne, że jak partie zaczynają się o 14:00, to w tym turnieju nie zabraknie gier, które zakończą się dopiero po godzinie 20:00. Takie ślimacze tempo powoduje, że partie stoją na możliwie najwyższym poziomie, trudniej jest o poważne błędy, stąd tak duże tendencje remisowe.

Patrząc na dzisiejsze zestawienie już na pierwszy rzut oka widać, że najmniejsze szanse na remis są właśnie w tej partii, kurs na remis to aż 1,85. Jest tak głównie za sprawą stylu gry tych młodych, niezwykle utalentowanych graczy, zwłaszcza partie Gukesha to jest często totalny chaos.

Zaskakujące dla mnie jest to, że bukmacherzy dużo większe szanse na zwycięstwo dają Abdusattorovi, ja się z tym nie zgadzam. Gukesh co prawda wystartował słabo, gdyż przegrał dwie pierwsze partie w turnieju, ale miał bardzo mocnych rywali- Dinga Lirena i Anisha Giri, którzy to są w gronie ścisłych faworytów. Nodirbek Abdusattorov ma bardzo udany start, gdyż w pierwszej rundzie wygrał czarnymi z Richardem Rapportem, a w drugiej zremisował białymi z Fabiano Caruaną. Mimo wszystko potencjał obu graczy jest porównywalny, rankingowo to nawet Gukesh wygląda lepiej, gdyż jego aktualny ranking FIDE to 2725, a Abdusattorova 2713, stąd takie faworyzowanie Abdusattorova jest według mnie przesadą zwłaszcza, że to Gukesh zagra białymi.

Dodatkowym smaczkiem jest to, że ci młodzi zawodnicy mają ze sobą porachunki do wyrównania. Obaj gracze byli rewelacją ostatniej Olimpiady Szachowej w Indiach. Na tamtej olimpiadzie Gukesh szedł jak burza, wygrywał partię za partią, potem doszło do jego potyczki z Abdusattorovem. Gukesh w pewnym momencie miał wygrywającą przewagę, jednak nie znalazł dobrej kontynuacji i pozycja wkrótce się wyrównała. W remisowej pozycji Gukesh popełnił katastrofalny w skutkach błąd w amatorski sposób podstawiając figurę i zaraz po tym się poddał. Takie podstawki raz na jakiś czas zdarzają się nawet na najwyższym światowym poziomie, ale coś takiego musi jeszcze tkwić w jego głowie i chęć rewanżu jest duża. Na domiar złego ta przegrana partia właściwie kosztowała reprezentację Gukesha złoty medal, gdyż koniec końców złoto zdobył Uzbekistan, czyli reprezentacja Abdusattorova, a Indie 2 zajęły trzecie miejsce.

Gukesh po dwóch rundach ma zero punktów, ma wielką chęć zrewanżowania się rywalowi za tą wpadkę na olimpiadzie. Wobec tego spodziewam się naprawdę ostrej partii, a w takiej grze wszystko jest możliwe i kurs 5,50 na wygraną Gukesha według mnie jest warty spróbowania.
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +220
5xharoldx5 1,4M

5xharoldx5

Znawca - Szachy
Dyscyplina: Szachy - Tata Steel Masters
Godzina: 14:00
Spotkanie: Magnus Carlsen - Nodirbek Abdusattorov
Typ: Magnus Carlsen
Kurs: 2,40 Abdusattorov sprawił kolejną niespodziankę i wygrał
Bukmacher: etoto
Analiza:

Będzie to partia najlepszego szachisty na świecie z rewelacją tego turnieju. Rewelacją turnieju jest Nodirbek Abdusattorov, który to po czterech rundach ma trzy punkty i zajmuje pierwsze miejsce razem z Anishem Girim. Magnus Carlsen jak przed każdym turniejem jest głównym faworytem do zwycięstwa, jednak start tegorocznego Tata Steel Masters nie jest dla niego zbyt udany. Norweg po czterech partiach ma tylko dwa punkty. Turniej ten składa się z trzynastu rund i żeby go wygrać trzeba będzie mieć przynajmniej osiem punktów, a nawet to może być za mało. Wiadomo, że dla takiego dominatora jak Magnus Carlsen liczy się tylko końcowe zwycięstwo. Norweg potrzebuję więc zwycięstw, a wygranych najlepiej jest szukać grając białym kolorem. Nodirbek Abdusattorov jest młodym, bardzo utalentowanym graczem, który już teraz osiąga sukcesy(m.in. mistrzostwo świata w szachach szybkich), a w przyszłości powinien być jednym z najlepszych graczy na świecie. Mimo wszystko dużym faworytem tej partii jest Magnus Carlsen, którego remis absolutnie nie zadowala. Jak wiadomo Norweg jest mistrzem jeśli chodzi o wykorzystywanie niewielkiej przewagi, w końcówce potrafi długo męczyć rywala i czekać na jakąś niedokładność ze strony przeciwnika, a jeśli takowa nastąpi, to Carlsen jak nikt inny potrafi to wykorzystać. Problemem typu jest bardzo długie tempo gry, bo jak wiadomo szachy klasyczne(zwłaszcza tak długie jak w tym turnieju) mają ogromne tendencje remisowe, ale czuję, że Magnus Carlsen wygra tą partię.
 
Ostatnia edycja:
5xharoldx5 1,4M

5xharoldx5

Znawca - Szachy
Dyscyplina: Szachy - Tata Steel Masters
Godzina: 14:00
Spotkanie: Levon Aronian - Anish Giri
Typ: Levon Aronian
Kurs: 6,50
Bukmacher: LVBet
Analiza:

Będzie to siódma runda turnieju Tata Steel Masters. Wszyscy zachwycają się grą Anisha Giri(ma 4/6 i wygrał m.in. z Magnusem Carlsenem), ale moim zdaniem Levon Aronian również pokazuje się tutaj z bardzo dobrej strony. Aronian ma tylko pół punktu straty do Anisha Giri i jego wynik 3,5/6 pkt. jest naprawdę dobry zważywszy na to jak mocnych miał rywali. Levon Aronian mierzył się już m.in. z Magnusem Carlsenem, Wesleyem So i Dingiem Lirenem. Pomimo tego, że wszystkie te partie grał czarnymi to nie przegrał żadnej z nich remisując wszystkie trzy. Oprócz tego Levon grał też z bardzo zdolnymi młodymi zawodnikami z Indii- z Praggnanandhą i z Erigaisi, z którymi również zremisował. Jedynym teoretycznie łatwiejszym rywalem był Vincent Keymer i z nim Aronian wygrał. Anish Giri swój świetny wynik zawdzięcza temu, że oba zwycięstwa odniósł białymi, czarnymi póki co ma same remisy. Anishowi Giri remis czarnymi powinien odpowiadać, ale liczę na to, że Levon Aronian chce czegoś więcej i powalczy białymi o wygraną, kurs na jego zwycięstwo jest całkiem przyzwoity.

Oprócz tego polecam też taki typ:

Arjun Erigaisi - Nodirbek Abdusattorov
Typ: Arjun Erigaisi
Kurs: 5,70
Bukmacher: LVBet
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +642
5xharoldx5 1,4M

5xharoldx5

Znawca - Szachy
Dyscyplina: Szachy - Tata Steel Masters
Godzina: 14:00
Spotkanie: Arjun Erigaisi - Richard Rapport
Typ: Arjun Erigaisi
Kurs: 5,40
Bukmacher: STS
Analiza:

Obaj zawodnicy już nie bardzo mają o co walczyć, może jedynie o jak najlepsze miejsce, w każdym razie w turnieju już nie namieszają. Obaj szachiści póki co nie mogą być zadowoleni ze swoich wyników. Richard Rapport po ośmiu rundach ma 3,5 pkt., a Arjun Erigaisi tylko 3 punkty. Obaj gracze mają ciekawy styl gry, raczej nie lubią szybkich remisów, więc to może być jedna z ciekawszych partii w tej rundzie. Potencjał obu graczy jest mniej więcej porównywalny, na chwilę obecną trochę wyższy ranking ma Richard Rapport, ale Arjun Erigaisi to jest młody, bardzo perspektywiczny szachista, który ciągle robi postępy. Ten turniej jak dotychczas nie idzie po jego myśli, ale stać go na to, żeby grając białymi powalczyć o zwycięstwo w tej partii.

Inne typy:

Ding Liren - Anish Giri
Typ: Ding Liren
Kurs: 4,65
Bukmacher: LVbet

Vincent Keymer - Nodirbek Abdusattorov
Typ: remis
Kurs: 1,85
Bukmacher: STS

Magnus Carlsen - Dommaraju Gukesh
Typ: Magnus Carlsen
Kurs: 1,35
Bukmacher: STS

Ten ostatni typ można dorzucić do jakiegoś kuponu. Kurs na zwycięstwo Carlsena jest bardzo słaby, ale nie widzę zbyt dużych szans dla Gukesha choćby na remis. Carlsen złapał wiatr w żagle wygrywając dwie ostatnie partie i ma jeszcze szanse na wygranie turnieju, dlatego musi koniecznie szukać zwycięstwa w tej partii.
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +858
5xharoldx5 1,4M

5xharoldx5

Znawca - Szachy
Dyscyplina: Szachy - Tata Steel Masters
Godzina: 14:00
Spotkanie: Wesley So - Anish Giri
Typ: Wesley So
Kurs: 8,00
Bukmacher: LVBet
Analiza:

Będzie to już dziesiąta runda turnieju. Do końca rozgrywek pozostały jeszcze cztery rundy. Partia pomiędzy Wesleyem So a Anishem Giri jest bardzo ważna, gdyż Anish Giri zajmuje obecnie drugie miejsce ze stratą pół punktu do lidera Nodirbeka Abdusattorova, a Wesley So jest trzeci ze stratą jednego punktu do Abdusattorova i pół punktu do Anisha Giri. Bukmacherzy, a zwłaszcza LVBet widzą tą partię remisowo, gdyż w LVBet na remis jest kurs zaledwie 1,11. Rzeczywiście istnieje niemałe ryzyko, że obaj gracze zadowolą się remisem i że ta partia zbyt długo nie potrwa, ale moim zdaniem warto tutaj powalczyć o cały punkt, gdyż lider Abdusattorov jest jeszcze do dogonienia, bo w trzech następnych rundach ma trudnych rywali(Ding Liren, Anish Giri i Wesley So). Smaczku rywalizacji dodaje to, że szachiści zajmujący obecnie trzy pierwsze lokaty jeszcze ze sobą nie grali, więc prawdopodobnie bezpośrednie partie pomiędzy nimi wyłonią zwycięzcę całego turnieju. Zagrożenie remisem jest dość duże, ale kurs 8,00 na zwycięstwo Wesleya So jest według mnie warty ryzyka.

Inne typy:

Nodirbek Abdusattorov - Ding Liren
Typ: Ding Liren
Kurs: 8,25
Bukmacher: LVBet

Ten turniej jest dużym rozczarowaniem dla Dinga Lirena. Przed rozpoczęciem rozgrywek Chińczyk był uznawany za największego faworyta zaraz po Magnusie Carlsenie, a po dziewięciu rundach zajmuje dopiero dziesiąte miejsce. Ding Liren gra tutaj znacznie poniżej swoich możliwości, ale tego gracza nie można lekceważyć, w końcu jest to aktualnie drugi zawodnik na świecie na liście rankingowej i jest uczestnikiem zbliżającego się meczu o mistrzostwo świata(jego rywalem będzie Ian Nepomniachtchi). Nodirbek Abdusattorov jest największą rewelacją tegorocznego Tata Steel Masters, ale teraz coraz większą rolę zacznie odgrywać psychika i czy ten młody szachista da sobie radę grając pod taką presją i utrzymać prowadzenie? Może być różnie, już dzisiaj z Vincentem Keymerem miał naprawdę duże problemy, żeby zremisować(Keymer w pewnym momencie miał wygraną końcówkę).

Jorden Van Foreest - Vincent Keymer
Typ: Jorden Van Foreest
Kurs: 5,32
Bukmacher: Fortuna

Widać było duże rozczarowanie na twarzy Vincenta Keymera po tym jak dzisiaj wypuścił przewagę w końcówce i tylko zremisował z Abdusattorovem. Jorden Van Foreest jest zawodnikiem gospodarzy, on do samego końca będzie grać na maksa. Sukcesu sprzed dwóch lat Holender nie powtórzy(wówczas sensacyjnie wygrał ten turniej), ale na zwycięstwo z Keymerem go stać.


Tragedia...
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +821
marasspec 21,9K

marasspec

Użytkownik
Witam,co decyduje przy równej ilości punktów na koniec( jakby Magnus wygrał 3 ostatnie to może się zrównać z abdusatorowem )? Z góry dziękuję za odpowiedź
 
HelpBet 103K

HelpBet

Użytkownik
Witam,co decyduje przy równej ilości punktów na koniec( jakby Magnus wygrał 3 ostatnie to może się zrównać z abdusatorowem )? Z góry dziękuję za odpowiedź
Dogrywka w szybszym formacie 3+2 :) Też zależy ile osób będzie miało tyle samo punktów, bo od tego zależy format dogrywki. Grane są od razu w ostatni dzień po zakończeniu meczów.
 
Otrzymane punkty reputacji: +157
5xharoldx5 1,4M

5xharoldx5

Znawca - Szachy
Arjun Erigaisi - Dommaraju Gukesh
Typ: Arjun Erigaisi
Kurs: 4,00
Bukmacher: STS

Magnus Carlsen - Wesley So
Typ: Wesley So
Kurs: 12,75
Bukmacher: STS

Dzisiaj tylko suche typy bez analiz, bo ostatnie niepowodzenia całkowicie podcięły mi skrzydła.
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +821
Do góry Bottom