Typ: Alireza Firouzja wygra Turniej Kandydatów
Kurs: 5,00
Bukmacher: STS/
Fuksiarz u obu jest taki sam kurs
Już za kilka dni startuje najważniejszy turniej w tym roku, a mianowicie Turniej Kandydatów. 16 czerwca jest ceremonia otwarcia, a pierwsze partie odbędą się dzień później. Zawody kończą się 4 lub 5 lipca w zależności od tego, czy będzie potrzebna dogrywka. Nagrody pieniężne są bardzo atrakcyjne, ale najważniejsze jest to, że zwycięzca dostąpi zaszczytu gry o tytuł mistrza świata, a istnieje też szansa, że nawet drugie miejsce może dać szanse na tytuł, bo aktualny mistrz świata Magnus Carlsen nie jest przekonany co do tego, że będzie bronić tytułu. Wiele zależy od tego kto zajmie pierwsze miejsce, to będzie miało wpływ na motywację Carlsena.
W Turnieju Kandydatów startuje ośmiu zawodników. Każdy z każdym rozegra po dwie partie. Tempo gry jest bardzo długie, gdyż zawodnicy mają 120 minut na wykonanie 40 posunięć, potem na kolejne 20 ruchów dostają dodatkowe 60 minut oraz 15 minut na dokończenie partii. Od 61 posunięcia będzie też przyznawane 30 sekund bonusu za każdy zrobiony ruch. W sumie będzie aż 14 rund, a przy tym tempie gry nie zabraknie zapewne partii trwających ok. 6 godzin, więc potrzeba naprawdę dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, żeby zostać zwycięzcą.
Obsada turnieju jest bardzo mocna: Alireza Firouzja, Ding Liren, Ian Nepomniachtchi, Fabiano Caruana, Hikaru Nakamura, Richard Rapport, Teimour Radjabov oraz nasz najlepszy szachista Jan-Krzysztof Duda.
Teraz opiszę uczestników turnieju i napiszę jak w mojej ocenie procentowo przedstawiają się ich szanse na zwycięstwo w całych zawodach:
1. Alireza Firouzja
Jest to mój faworyt do zwycięstwa. Firouzja jest najmłodszym uczestnikiem, ma dopiero 18 lat. Jest to wielki talent szachowy, mniej więcej na miarę Magnusa Carlsena, który to jest już od wielu lat na szczycie. Alireza zapewnił sobie udział w turnieju wygrywając w bardzo dobrym stylu FIDE Grand Swiss Tournament 2021. Niedługo później pokazał wręcz kosmiczny poziom gry w Drużynowych Mistrzostwach Europy, gdzie zdobył 8/9 punktów wygrywając siedem partii, dwie remisując i żadnej nie przegrywając. Tak dobre wyniki spowodowały, że przekroczył on ranking 2800 zostając najmłodszym szachistą w historii, który tego dokonał, co pokazuje jak wielki jest jego talent. Aktualnie jego ranking wynosi 2793, gdyż zagrał dość słaby turniej w Rumunii. Jest to jakiś powód do niepokoju, ale najważniejszy jest Turniej Kandydatów i gracze najlepszą formę szykują właśnie na te zawody. Niektórzy twierdzą, że dla Firouzji jest jeszcze za wcześnie na tak wielki sukces jakim jest wygranie Turnieju Pretendentów, ale według on jest już na to gotowy. Daję mu ok. 30% szans na zwycięstwo.
2. Ding Liren
To, że Chińczyk gra w turnieju to jest można powiedzieć uśmiech losu, albo bardziej głupota Karjakina. Z powodu pandemii Ding Liren nie mógł zagrać w turniejach eliminacyjnych i już wydawało się, że nie ma szans na to, żeby się zakwalifikować. Po wybuchu wojny na Ukrainie sytuacja diametralnie się zmieniła, gdyż Sergey Karjakin swoim popieraniem wojny stracił miejsce w turnieju. To miejsce miało być dla tego gracza, który ma najwyższy ranking i rozegrał odpowiednią liczbę partii. Najwyższy ranking miał Ding Liren, ale brakowało mu wielu partii, żeby spełnić wymóg. Z pomocą przyszedł mu jego kraj, który zorganizował turnieje/mecze, aby Ding Liren mógł spełnić ten obowiązek. Trzeba przyznać, że te partie w wielu przypadkach były mocno podejrzane... Ding Liren ma najwyższy ranking spośród wszystkich uczestników, a wynosi on 2806. Dla wielu ekspertów to właśnie on jest faworytem do zwycięstwa, ja jednak większe szanse daję Firouzji. Szanse Dinga Lirena oceniam na ok. 20%. W etoto kurs na jego wygraną wynosi 7,00 i jest znacznie wyższy niż u innych bukmacherów, więc po takim kursie można na niego postawić, bo value jest.
3. Fabiano Caruana
Fabiano Caruana to zwycięzca sprzed kilku lat, potem rozegrał niezwykle zacięty pojedynek o mistrzostwo świata z Magnusem Carlsenem. W tamtym czasie w szachach klasycznych był on prawie na takim samym poziomie co Norweg, jednak obecnie nie jest już tak dobrze z jego grą. Caruana od dłuższego czasu gra poniżej oczekiwań i jego ranking jest już znacznie niższy niż kiedyś, obecnie jest to 2783. Do Turnieju Kandydatów Fabiano dostał się za sprawą zajęcia drugiego miejsca w FIDE Grand Swiss Tournament 2021(za Alirezą Firouzją). Bardzo długie tempo gry mu służy, do tego znany jest z fenomenalnego przygotowania debiutowego, więc dla bukmacherów jest głównym faworytem obok Dinga Lirena, ale ja tego tak optymistycznie nie widzę, wydaje się być trochę wypalony. Szanse Caruany oceniam na ok. 15%.
4. Jan-Krzysztof Duda
Jan-Krzysztof Duda miał kapitalny zeszły rok. Zwycięstwo w Pucharze Świata dało mu duży prestiż, sporo pieniędzy, sponsora (Orlen) oraz kwalifikacje do Turnieju Pretendentów. Od tego czasu nasz najlepszy szachista kilka razy pokazał się z dobrej strony, jednak głównie w turniejach w szachach szybkich czy błyskawicznych. Duda jest mocny, współpraca z Kamilem Mitoniem przynosi dobre rezultaty, ale największym problemem jest to tempo gry, które według mnie jest po prostu za długie jak na niego, chociaż gdyby udało mu się trafić z formą tak jak na Puchar Świata, to kto wie... Naszemu rodakowi daję ok. 10% na zwycięstwo.
5. Ian Nepomniachtchi
Ian Nepomniachtchi wygrał ostatni Turniej Kandydatów, następnie do pewnego momentu dzielnie walczył z Magnusem Carlsenem w meczu o mistrzostwo świata. Po przegraniu w szóstej rundzie kompletnie się posypał i w całym meczu gładko poległ. Do turnieju zakwalifikował się jako przegrany meczu o mistrzostwo świata. Jego szanse oceniam podobnie jak naszego szachisty, czyli ok. 10%.
6. Richard Rapport
Richard Rapport udział w Turnieju Pretendentów zapewnił sobie dzięki zajęciu drugiego miejsca w FIDE
Grand Prix 2022. Jest to ciekawie grający szachista, potrafi robić świetne wyniki, ale też totalnie zawalać. Moim zdaniem dużym problemem tego gracza jest psychika, a bez tego trudno oczekiwań tak wielkiego sukcesu jak załapanie się do meczu o mistrzostwo świata. Daję mu ok. 7% szans.
7. Hikaru Nakamura
To, że Nakamura załapał się do turnieju jest dużą niespodzianką. Hikaru jest już przede wszystkim streamerem, w szachach klasycznych miał długą przerwę, a mimo to udało mu się wrócić w wielkim stylu i wygrać FIDE
Grand Prix 2022. Trzeba jednak pamiętać, że tam w fazie pucharowej w przypadku remisu 1:1 po dwóch partiach klasycznych były dogrywki w szachach szybkich i w nich Nakamura błyszczał. W Turnieju Pretendentów taka dogrywka będzie możliwa tylko po 14 rundach, gdy nie będzie wyłonionego zwycięzcy. Hikaru Nakamura słynie z niesamowitej gry w bulletach, blitzach oraz w szachach szybkich.
Szachy klasyczne to jest jego najgorsza strona, zwłaszcza jeśli tempo gry jest tak wolne jak ma to miejsce w tym turnieju. Jego szanse oceniam na ok. 5%
8. Teimour Radjabov
Teimour Radjabov dostał dziką kartę. Ten szachista zakwalifikował się do poprzedniego Turnieju Kandydatów, ale w nim nie zagrał z obawy na pandemię, która wtedy się rozpoczynała. Radjabov miał duże pretensje o to wszystko, gdyż turniej został wówczas przerwany w połowie. Aby było sprawiedliwie, to dostał on dziką kartę. Według mnie jest to najsłabszy gracz w całej stawce. Do tego zagrał on teraz słabo w Norway
Chess. Gracz ten słynie z wielu remisów, a samymi remisami turnieju się nie wygra. Jego szanse oceniam na ok. 3%.
Dla mnie faworytem jest Alireza Firouzja, warto też trochę zainwestować w Dinga Lirena po kursie 7,00 w etoto, bo kurs jest dużo wyższy niż u innych bukmacherów i jest w nim value.