ESSA: Tenis z największą liczbą podejrzanych zakładów
Raport European Sport Security Association za rok 2016 diagnozuje najbardziej tenis ziemny jako dyscyplinę z największą liczbą podejrzanych zakładów bukmacherskich. Według twórców zestawienia w minionych dwunastu miesiącach 103-krotnie pojawiły się zastrzeżenia dotyczące potencjalnej możliwości ustawienia spotkania.
Drugie miejsce wśród podejrzanych dyscyplin zajęła
piłka nożna z 16 alertami. W zestawieniu znalazły się jeszcze m.in. przypadki z siatkówki, tenisa stołowego, snookera, koszykówki i piłki ręcznej. Zdecydowanie najwięcej podejrzanych spotkań rozegrano na terenie Europy (aż 71 przypadków). Na tej liście prowadzi
Grecja z jedenastoma meczami oraz
Rosja z liczbą dziewięciu.
Co ciekawe w zestawieniu znalazła się również Polska, na której terenie według ESSA rozegrano jedno spotkanie tenisowe, które mogło zostać ustawione.
W czwartym kwartale ubiegłego roku zanotowano 41 przypadków, podczas których zareagował system ostrzegania European Sport Security Association. Aż 29 z nich dotyczyło tenisa ziemnego. Taką samą liczbę podejrzanych spotkań ESSA wykryła w drugim kwartale 2016 roku. âNajczystszymâ okazały się pierwsze trzy miesiące ubiegłego roku (zaledwie 11 przypadków).
"Liczby pokazują, że zagrożenia wynikające z niewłaściwego wykorzystania informacji poufnych są ciągłym problemem dla operatorów zakładów. Jako organ przedstawicielski sektora zakładów bukmacherskich poruszamy kwestię integralności sportu nadal spotykając się z kluczowymi interesariuszami w celu omówienia działań przeciwdziałających zjawiskom.
Podobnie jak w poprzednich latach, oczekujemy, że rok 2017 pociąga za sobą kolejne wyzwania dla działalności handlowej naszej branży. ESSA nadal będzie zwolennikiem wykorzystania naszego systemu ostrzegania, aby chronić rosnącą listę członków ESSA, konsumentów i środowisko sportowe przed korupcją związaną z zakładami bukmacherskimi. Zamierzamy rozwijać szereg konstruktywnych działań w tym obszarze w 2017 roku, skupiając się przede wszystkim na bliższej współpracy ze sportowymi organami zarządczymi i właścicielami praw sportowych." - podsumował Przewodniczący ESSA Mike O'Kane.
Pełny raport European Sport Security Association za rok 2016 znajdziecie w tym miejscu.