>>>BETFAN - BONUS 200% do 400 ZŁ <<<<
>>> BETCLIC - ZAKŁAD BEZ RYZYKA DO 50 ZŁ + GRA BEZ PODATKU!<<<
>>> FUKSIARZ - ZERO RYZYKA 100% DO 50 ZŁ. ZWROT W GOTÓWCE!<<<

PlusLiga 2011/2012

Status
Zamknięty.
gystlik 13,2K

gystlik

Użytkownik
Myślę że Daniel Pliński trafnie podsumował cały ten czelendż
&quot;To się nie nadaje to trzeba wypier....&quot;
System ten wprowadza niepotrzebny chaos, sędzia kiedy popełni błąd a system go zweryfikuje w oczach zawodników pozostaje zerem i wczoraj mieliśmy tego dowód.
Zapomniałem wczoraj zwrócic uwagę na jeden fakt. Wprowadzono do Challengu punkt, który mówi o tym, że można sprawdzac kontakt piłki z blokiem... Nie wprowadzając żadnych udoskonaleń samego sprzętu, który ma podgląd na ręce blokujących z punktu gdzie znajduje się antenka...!? Sam Lemek podkreślał, że mamy podgląd na kamery Polsatu i to po materiale z kamer Polsatu stwierdzono kontakt piłki z lewą ręką Bartosza Kurka.
Bez jaj - jak można z takiej perspektywy określac czy piłka była po bloku czy nie. Już jak mają się brac za challenge na poważnie i wprowadzac liczne możliwości sprawdzenia czy piłka była tu czy tam... To proszę bardzo, ale do tego będzie potrzebny sprzęt rodem z Finału Ligi Światowej w Ergo Arenie...​
 
T 16,4K

tadzin

Użytkownik
Albo zrobię to teraz.

Jeśli ktoś mi powie że Skra zachowywała się skandalicznie, to jak mam nazwać zachowanie sędziów :?:
Byłem za czelendżem bo są nieraz tak wyraźnie błędy sędziów że ten system może je zniwelować. Ale jeśli sędzia nie ma pewności czy był blok czy nie to ja się pytam dlaczego nie powtarzamy akcji. To już zauważył Gystlik.

Myślę że Daniel Pliński trafnie podsumował cały ten czelendż
&quot;To się nie nadaje to trzeba wypier....&quot;
System ten wprowadza niepotrzebny chaos, sędzia kiedy popełni błąd a system go zweryfikuje w oczach zawodników pozostaje zerem i wczoraj mieliśmy tego dowód.
Skra już drugi raz w ważnym momencie zostaje okradziona z punktu pierwszy raz miało to miejsce w mecz z Zenitem Kazań gdzie decydującej piłki sędziowie nie pozwolili sprawdzić a jakby się okazało popełnili błąd. Wczoraj mieliśmy drugą sytuację.
Andrzej Lemecz dla mnie jest skończonym zerem za to wyśmiewanie się w twarz trenerowi Nawrockiemu oraz zawodnikom Skry Bełchatów. No bo chyba Nawrocki sobie nie wymyślił że nie było obcierki skoro widział tą sytuację na czelendżu kilkanaście razy.
Resovia na parkiecie była lepsza i to przyznaję, ale nie może błąd sędziego wypatrzeć tak ważnej sytuacji w meczu o Mistrza Polski, jasne nie była to ostatnia piłka w meczu, ale była tak decydująca bo zamiast 14-14 zrobiło się 13-20.
Kurek - &quot;Ja zapier... na sali cały rok a ty m się śmiejesz w nos, gwiżdżesz dla nich piłę, wymyślasz blok, brawo, brawo&quot;
choć zostali pokrzywdzeni kolosalnie (kolejny raz na przestrzeni miesiąca), punkt był o tyle istotny bo inaczej się gra przy remisie, niż przy 3 punktach straty, gdy ta sytuacja psychicznie ich rozbiła. Skra w sobotę nie odpuści, o ile generalnie nie widzi mi się, że Resovia wygra finał gładko 3-0, o tyle po obejrzeniu tego filmiku nabieram przekonania, że gracze Skry będą chcieli wbić Resovię w parkiet w sobotę. Nie twierdzę, że tak się stanie, ale (z bukmacherskiego punktu widzenia) kurs 1,75 na Skrę z pewnością ogromnie godny zagrania :] Pozdrawiam i życzę Skrze zwycięstwa w sobotę ????
No sorry bez żartów, ale to co piszecie, a szczególnie dawid, zakrawa o Boską interwencję z niebios. Challenge sprawdził się prawie idealnie w przekroju całego sezonu, a że tu uznali blok, czy był on czy nie to w tej sytuacji nieistotne bo był to 1 punkt w sytuacji 14-13 dla Resovii. Czy 1 punkt w takim momencie miałby być tak bardzo istotny ? Oczywiście ze nie. To ze pozniej Skra dostała żółtko to tylko i wylacznie ich wina, wyrzucili z siebie kompletną niemoc na boisku przeciwko Bogu ducha winnym sędziom : ) i pokazali że są skończonymi buraczkami &quot;z Ukrainy&quot;. Nie byłoby czelendżu to by nie było takiej sytuacji, bo sędzia pokazałby po bloku/bez bloku i koniec i nie ma gadania : &gt;. 7-krotni Mistrzowie Polski mają po prostu pełne portki, w Rzeszowie czeka ich piekło, a czy tam chociaż ugrają mecz, nie mając aktualnie kompletnei zagrywki i Kurka? Buki oferują bardzo mało w tej kwestii i uwazam ze kurs na Skre jest zdecydowanie zaniżony i mimo to pójdzie dalej w dół. Bo to Skra, wielka Skra wyzywająca sędziego od **** itp i oczywiscie nie nagrodzona żadnymi karami, bo to Skra!
Tak nawiasem pamietam 1. mecz sezonu gdzie Skra grała z Treflem. Wlazly walnal ewidentnego asa, z pol metra w boisku, sedzia pokazal aut, wzieli czelendz ktory rowniez pokazal aut (boisko bylo 100%, kamery polsatu pokazaly polmetrowe boisko) i jakos zadnych zażaleń w stronę czelendżu podobnych do tego co przeczytałem powyżej nei było.
PS
Warszawa w czelendz cupie została &quot;okradziona&quot; z 1 pkt w bardzo istotnym momencie (wszyscy wiedza o co chodzi) i jakos nie skakali do sedziow jak poje**** tylko pogratulowali rywalom zwyciestwa. Pokazali że mają coś czego nie ma Skra, że mają klasę. Skra pokazała wczoraj swoją klasę w pełnym świetle, grubiaństwo obelgi i wyzwiska. O to Skra.
A w tle leci:
&quot;Biało czerwone....Dziekujemy&quot; : D
 
Otrzymane punkty reputacji: +1
kabacik 410

kabacik

Użytkownik
Nie byłoby czelendżu to by nie było takiej sytuacji, bo sędzia pokazałby po bloku/bez bloku i koniec i nie ma gadania
Właśnie. Nie byłoby challenge&#39;u, byłby remis po 14, więc troszeczkę strzeliłeś tym sobie w stopę. Ponadto, podobnie było po meczu finałowym FF, gdy za wszelką cenę broniłeś decyzji, która była EWIDENTNIE krzywdząca. Nie sposób nie zauważyć, że nie darzysz Skry nadmiernym szacunkiem, jednakże nad wyraz wpływa to na brak obiektywizmu Twoich osądów, co absolutnie dyskredytuje Twoją osobę. Ściskaj kciuki w sobotę za Skrę, to w niedzielę obejrzymy jeszcze jeden meczyk ???? Mimo niechęci jaką permanentnie budzisz we mnie względem swojej osoby (z powodów już wymienionych), pozdrawiam Cię i życzę miłego weekendu ????
 
hopkirk 3,2K

hopkirk

Forum VIP
Jak ktoś pisze (teraz dawid.400), że Skra została oszukana w finale LM, to ja nie wiem całkowicie, co odpowiedzieć. W tym sezonie wszystko pod nich było ułożone (finał u siebie, rywal w półfinale, system challenge, do którego rywale nie byli przyzwyczajeni), ale jedna pomyłka i już zostali oszukani. Dla mnie nie ma wielkiej różnicy, że błąd był przy piłce meczowej. Wcześniej były błędy na korzyść Skry i dla mnie nie jest ważne, że w środku seta.
Czy 1 punkt w takim momencie miałby być tak bardzo istotny ? Oczywiście ze nie.
Nie można tak myśleć. Każdy mecz pokazuje jak zawodnicy są &quot;wrażliwi&quot; w takich sytuacjach. Prawie nigdy nie kończy się tylko na punkcie po błędzie sędziego. Takie błędy niosę ze sobą kolejne punkty i to nawet na najwyższym poziomie. Jak we wspomnianym finale LM. Błąd sędziego i zamiast stanu 7:8(atak po bloku Skry) robi się 6:10 dla Skry. 4 punkty na takim poziomie to jest bardzo duża przewaga.
Dla mnie faworytem w Rzeszowie powinni być gospodarze. Nie wiem czy sytuacja z sędziami będzie dodatkową motywacją dla Bełchatowa. Sprawa najbardziej dotyczy Kurka a on nigdy nie wiadomo jak zagra. Jego grę najlepiej podsumowują zagrywki. Raz piękny as, drugi serwis pod siatką.
 
T 16,4K

tadzin

Użytkownik
Właśnie. Nie byłoby challenge&#39;u, byłby remis po 14, więc troszeczkę strzeliłeś tym sobie w stopę. Ponadto, podobnie było po meczu finałowym FF, gdy za wszelką cenę broniłeś decyzji, która była EWIDENTNIE krzywdząca. Nie sposób nie zauważyć, że nie darzysz Skry nadmiernym szacunkiem, jednakże nad wyraz wpływa to na brak obiektywizmu Twoich osądów, co absolutnie dyskredytuje Twoją osobę. Ściskaj kciuki w sobotę za Skrę, to w niedzielę obejrzymy jeszcze jeden meczyk ???? Mimo niechęci jaką permanentnie budzisz we mnie względem swojej osoby (z powodów już wymienionych), pozdrawiam Cię i życzę miłego weekendu ????
swego czasu dlugo mialem logo skry w awatarze, wiec nie bede mowil kto tu sobie w stopy strzela ???? , skrze zawsze kibicowalem do czasu gdy nie zbłaźnili sie po ataku po bloku ????
W ogole nie mam pojecia dlaczego nie potraficie zauwazyc najwazniejszgo, a mianowicie tu nie chodzi o to czy bylo po bloku nie było, okradli kogos z 1 punktu 5 czy 20. Tu chodzi o to że Skra pokazała piekne zachowanie w stosunku do sedziow, bo &quot;okradziono ich z 2 punktow!&quot;. Nigdy nie widzialem aby ktos sie tak zachowywal, bardzo dobrze ze Reska pokazuje w tym sezonie Skrze gdzie jej miejsce.
Biedna Skierka niech idzie moze do PZPSu na skarge do Przedpelskiego jak to sędzia ich z dwoch zwycieśtw okradł ???? ????
 
wilu 9

wilu

Użytkownik
Skra miała prawo protestować bo błąd był ewidentny co nie zmienia faktu że nic by to nie zmieniło i mecz i tak by przegrali, nie istnieli w tym meczu i tyle. Mnie martwi jednak na siłę prowadzanie przez PLUS ligę zmian w systemie challenge bez testowania i udoskonalania. Po meczu pokazano w Polsacie wg. jakiego obrazu z kamery systemu challenge sędziowie mieli oceniać blok. Kamera na wysokości taśmy ale po drugiej stronie boiska. Równie dobrze można było by rzucić monetą i wynik był by tak samo wiarygodny. Niby opierali sie na obrazie z kamer Polsatu, ale przecież to nie jest już challenge! równie dobrze mogli by tak oceniać bez całego tego sprzętu. Sędziowie też się nie popisali skoro zmieniono decyzje sędziego i było tyle kontrowersji to można chyba zdecydować o tym ze akcja powtórzona. Nikt by nie stracił
 
krisbarca_92 481

krisbarca_92

Użytkownik
Z taka gra to SKRA nie ma po co jechac do Rzeszowa. Aseco juz poczul krew i nie powinno wypuscic takiej szansy z rak. Grozer - jak dla mnie najwieksza gwiazda ligi, rozstrzelal w tych 2 meczach, ze jego nazwisko sni sie teraz prezesowi Konradowi Piechockiemu po nocach ???? . Jezeli uda sie Resovii zatrzymac go na kolejny sezon to bedzie wielki sukces. Rosjanie juz go kusza bajecznym kontraktem. Mam nadzieje ze juz w sobote Resovia pyknie ta Skre po raz trzeci i wszyscy beda szczesliwi ! ????
 
wojcirej 2K

wojcirej

Użytkownik
Asseco Resovia Rzeszów - PGE Skra Bełchatów (3 m.)
Trzeci mecz jakże pasjonującego i jakże elektryzującego całe społeczeństwo siatkarskie finału mistrzostw Polski. Nie wiem jedynie, czy mam się cieszyć, że wywołuje to aż tak wielkie emocje, czy może płakać, że te emocje są tak negatywne. Zostawmy jednak sprawy poza sportowe, bo w końcu o sporcie tu trzeba rozmawiać najwięcej!
Przyznam szczerze, że nie mam zielonego pojęcia, kto może wyjść zwycięsko z trzeciego meczu. W jednym z bukmacherami się nie zgodzę - Skra nie jest faworytem meczu, choć dużo czynników można by znaleźć, które by przemawiały za nimi. Rzeszowianie zaprezentowali się z fantastycznej strony w Bełchatowie, zagrali dwa mecze życia, no po prostu można wypisać same achy i ochy, jeżeli chodzi o ich grę. Rozczarowała postawa Bełchatowa, którzy pierw nie dali rady w przyjęciu z mocną zagrywką, a potem drastycznie spadła skuteczność w ataku ze skrzydeł. W drugim meczu już można było dostrzec nieco jakości w grze (Wlazły stanął na wysokości zadania), wielką zagadką jest forma Kurka, który ciągle może odpalić. Rzeszów będzie miał za sobą publikę, przy niej potrafi grać jak natchnieni, a szansa pojawia się niebywała. Jeżeli nie w sobotę, to w niedzielę. Spodziewam się wielkiej wojny, zarówno sportowej, jak i emocjonalnej, bowiem obie ekipy mogą być bardzo poddenerwowane - Resovia nad wyraz blisko wymarzonego raju, Skra ze stryczkiem na szyi, jakiego jeszcze nie mieli. Betsafe wyszedł naprzeciw i daje bardzo fajny bet, który dla mnie przy walce jest wielce prawdopodobny, choć sam go gram za minimalną stawkę. ;)
Typy
Będzie Tie-Break w meczu
@2,65 Betsafe ⛔
 
L 27

ljuboja

Użytkownik
O czym wy wogole mówicie? Przecież gołym okiem widać już z kamer Polastu że kontakt przy bloku był lekkie muśniecie ale był.A co dopiero czelendż tam mają trochę lepszą kamere. Jaki w tym interes sędziego by przy wyniku 14-13 oszukać i tak widząc że bloku nie było jaki? Sędzia zauważył kontakt to był blok i tyle.
Co do dzisiejszego meczu wg mnie Skra dziś wygra 3-1 lub 3-0. I zobaczymy 4 mecz a za razem ostatni w Rzeszowie po którym Resovia wygra 3-1
 
ivrock 8

ivrock

Użytkownik
Ja nie widzę Rzeszowian, którzy coś kombinują, dzisiaj na pewno będą chcieli wygrać i nie dać się odbudować Skrze. Skra miała trzy dni, aby nagle znaleźć formę fizyczną i psychiczną, czy to jest możliwe w sporcie? Ja czegoś takiego nie widuję. Owszem, Resovia także ma nie lada wyczyn do powtórzenia, czy zagrywka znowu im będzie tak siedzieć? Takie rzeczy lubią się nie powtarzać. Pomimo to uważam, że lekko złamani Bełchatowianie nagle nie zaczną grać jak u szczytu swojej formy. Grają na obcym terenie, z zespołem, który ma ich już na widelcu, w bardzo gorącej hali jeżeli chodzi o kibiców. Jak Skra to wygra, to będzie wielka i może nawet zdobyć tytuł, ale ja obstawiam, że dzisiaj Resovia postawi kropkę nad i.
 
A 6

arboledamanuel

Użytkownik
O czym wy wogole mówicie? Przecież gołym okiem widać już z kamer Polastu że kontakt przy bloku był lekkie muśniecie ale był.A co dopiero czelendż tam mają trochę lepszą kamere. Jaki w tym interes sędziego by przy wyniku 14-13 oszukać i tak widząc że bloku nie było jaki? Sędzia zauważył kontakt to był blok i tyle.
Co do dzisiejszego meczu wg mnie Skra dziś wygra 3-1 lub 3-0. I zobaczymy 4 mecz a za razem ostatni w Rzeszowie po którym Resovia wygra 3-1
Nie ośmieszaj się dowcipnisiu i nie zgrywaj cwaniaka na tematy o których pojęcia nie masz,widziałeś chociaż jaki był widok z tych kamer? . Pomijam fakt ze złodziej co oszukał skrę czyli 2 sędzia został na rok zawieszony w sędziowaniu najwyższej klasy rozgrywek za tą decyzje .
 
M 0

march100

Gość
Po co pisać ciągle o jednej akcji. Zajmijmy się może tym co nas dzis czeka.
Dodam tylko, że sędziowie dysponowali nie tylko kamerami challengu, ale także powtórkami polsatu, a konkretnie miał dostęp do nich Lemek wiec sędziowie widzieli co najmniej tyle co my. A co do bloku to nie było przecież stuprocentowej pewności, że blok był
 
redwitz 6,6K

redwitz

Forum VIP
Resovia Rzeszów - PGE Skra Bełchatów​


Pierwsze dwa spotkania zdecydowanie pod dyktando zespołu z Rzeszowa. Szkoda, że w dużej mierze mówiło się o awanturze po drugim spotkaniu, a nie o aspekcie czysto sportowym.

Przede wszystkim widać, że Resovia jest bardzo dobrze przygotowana do finału pod względem fizycznym i taktycznym. Widać u zawodników dużą pewność siebie i wiarę we własne umiejętności. Liderem jest oczywiście Gyorgy Grozer, ale nie jest on osamotniony w ataku. W świetnej formie jest Aleh Akhrem (w końcu zagrywa na swoim normalnym poziomie). Dobre spotkania w Bełchatowie rozegrali Ci zawodnicy, do których najczęściej pretensje mieli kibice Resovii. Paul Lotman wykonuje kawał dobrej roboty w przyjęciu i obronie. Ostatnio pokazał, że również na siatce sporo potrafi. Lukas Tichacek może nie pokazał jeszcze wszystkiego co potrafi, ale gra naprawdę coraz lepiej.

Skra już w półfinałach grała średnio. Jastrzębski Węgiel nie potrafił jednak tego wykorzystać i dlatego rywalizacja skończyła się w trzech spotkaniach. Bełchatów odczuwa przede wszystkim słabszą dyspozycję Bartka Kurka. Ogromne możliwości w ataku, ale jak widać coś jest nie tak. Mariusz Wlazły zagrał źle w pierwszym spotkaniu, ale to jest zawodnik, który zazwyczaj trzyma wysoki, równy poziom. Michał Winiarski solidnie, ale w ataku gry nie pociągnie. Warto się przyjrzeć Marcinowi Możdżonkowi, który ostatnio zdobył punkt blokiem 10.03.

Myślę, że o poprzednich spotkaniach trzeba jak najszybciej zapomnieć. Dzisiaj jest nowy dzień, nowy mecz i tak naprawdę wszystko może się zdarzyć.

Faworytem według mnie jest Resovia, która gra przed własną publicznością i przede wszystkim jest w dobrej formie. Nie oszukujmy się Skrze do optymalnej formy brakuje dużo. Zawodnicy i trener z Bełchatowa doskonale o tym wiedzą.

Scenariuszów może być wiele. Wydaje mi się, że jeżeli Resovia dobrze wejdzie w to spotkanie to będzie mogła szybko zakończyć to spotkanie. Skra została już naruszona i w głowach będą mieli to, że to ich ostatnia szansa. Resovia jest bardzo blisko upragnionego tytułu MP i to również może być paraliżujące.

Myślę, że kursy na Resovie mogą jeszcze pójść w górę, ale zagrane już teraz, bo potem nie będę miał czasu.

Typy:
Resovia Rzeszów (+1.5 seta) @ 1.55 Betsafe ⛔
Resovia Rzeszów @ 2.10 Betsafe ⛔
 
Otrzymane punkty reputacji: +9
crossmen 8,1K

crossmen

Użytkownik
Resovia aby zdobyć mistrza musi zrobić jedną rzecz,utrzymać zagrywkę na dotychczasowym poziomie a własna hala powinna im ku temu sprzyjać,jeśli zaczną kombinować z balonami lub coś podobnego wtedy rywalizacja wróci do Bełchatowa,to Skra to cwane doświadczone lisy i tylko czekają na wymianę punkt za punkt a wtedy przy końcu seta odjeżdżają rywalom..........
 
houston4 1,2K

houston4

Użytkownik
A ja polecam typ
Resovia Rzeszów (+1.5 seta) @ 2.00 Sportingbet ;)
Dość ciekawy typ, zważywszy na to że na win Resovi dają 2.10
 
dawid.400 14K

dawid.400

Forum VIP
Grałem to wczoraj ale zapomniałem wkleić do działu.

Asseco Resovia Rzeszów - PGE Skra Belchatów
2 @ 1,763 Pinnacle ✅ 1-3
Gram już teraz bo kursy spadają. Liczyłem że trend będzie odwrotny i kursy na Skrę urosną od bazowego kursu 1,85. Odnośnie typu: to bardzo dużo napisałem o tym finale w dziale siatkówka. Jeśli ktoś jest zainteresowany to zapraszam do tego działu. Krótko mówiąc nie wyobrażam sobie że Skra przegra ten finał 3-0. Podopiecznym Jacka Nawrockiego potrzebny jest spokój i myślę że do jutra wyczyszczą głowy i zagrają na najwyższych obrotach. Bo chyba z dnia na dzień nie zapomnieli jak się gra w siatkówkę. Na Podpromiu będzie piekło, ale w tym roku w PP także było piekło i wszyscy wiemy jak się skończyło. Dawać po dwie wygrane i wracamy do Bełchatowa po Mistrzostwo Polski.
 
robson-united 7,8K

robson-united

Użytkownik
A ja polecam typ
Resovia Rzeszów (+1.5 seta) @ 2.00 Sportingbet ;)
Dość ciekawy typ, zważywszy na to że na win Resovi dają 2.10
Tylko, że to jest zakład &quot;Handicap na łączną liczbę punktów&quot;
A nie tak jak piszesz seta.
Później oba posty usune.
Pozdr
 
T 16,4K

tadzin

Użytkownik
Widzę że większość skupiła się na meczu Resovii ze Skrą, a mamy jeszcze 2 inne spotkania dzisiaj.

Częstochowa-Bydgoszcz
Dużym zaskoczeniem jest prowadzenie Czewy w stosunku 2-0 na dodatek po meczach wyjazdowych. W środku czy końcówce sezonu faworyt takiego spotkania mógł być tylko jeden i byłaby to z pewnością Bydgoszcz, teraz wydaje się że trochę odczuli dość dawną porażkę z Jastrzębskim, gdzie półfinał był na wyciągnięcie ręki. Częstochowa u siebie powinna być teoretycznie groźniejsza, lecz wg mnie nie będzie to mieć żadnego znaczenia i z tego powodu uważam kurs zaproponowany przez buki jako value. Jako poparcie tego co mówię niech będzie choćby challenge cup, gdzie na wyjeździe Czewa wygrała 3-1 by u siebie przegrać i prawie nie pożegnać się z trofeum gdy w złotym secie przegrywali już 0-6. Na dodatek 3-0 dla Czewy w 3-meczu? Chyba nie.
Częstochowa-Bydgoszcz 2.00 bwin, GB, unibet (limit nieznany)✅

Jastrzębie-Zaksa
Tu z kolei po dwumeczu mamy wynik remisowy, co daje spory handicap na korzyść Jastrzębia. Osobiści bardzo lubie Jastrzębie i zawodników tej drużyny wraz z ich trenerem Bernardim, jednakże nie am to nic do rzeczy. Zaksa pokazała że na wyjazdach w tych PlayOffach grać potrafi, jak choćby 1. mecz w Rzeszowie przegrany 2-3 (w 2. się wyraźnie podłamali). Tu spodziewam się podobnego scenariusza jak w półfinale z Rzeszowem a mianowicie bardzo zaciekły mecz nr1, mimo wszystko z nadzieją że wygra Jastrzębie, a jutro łatwa wygrana Jastrzębian w meczu nr2.
Jastrzębie-Zaksa over 183,5 1.85 bet365 ⛔(limit nieznany bo tam nie grywam ???? )
zaksa-&quot;bezjajeczni&quot; ????
 
Status
Zamknięty.
Do góry Bottom