Ja pozwolę sobie załączyć składy uczestników i zwrócić uwage na parę ciekawych nazwisk które mogą ( nie muszą) odegrać większa role w tych mistrzostwach:
Grupa A
Szwajcaria
Bramkarze (3): Thibault Fatton (
HC Lugano ), Andri Henauer (
SC Bern ), Noah Patenaude (Saint John Sea Dogs / QMJHL).
Obrońcy (10): Iñaki Baragano (Kamloops Blazers /
WHL), Giancarlo Chanton (Niagara IceDogs /
OHL), Noah Delémont (Owen Sound Attack /
OHL), Cédric Fiedler (Western Michigan University / NCAA), Bastian Guggenheim (
SCL Tigers ), Noah Meier (GCK /
ZSC Lions ), Rocco Pezzullo (HC Ambri-Piotta), Alessandro Villa (
HC Lugano ), Nathan Vouardoux (
Lausanne HC ), Brian Zanetti (Peterborough Petes /
OHL).
Napastnicy (15): Dario Allenspach (
EV Zug ), Jérémie Bärtschi (
EHC Biel -Bienne), Attilio Biasca (Halifax Mooseheads / QMJHL), Stefano Bottini (Penticton Vees / BCHL), Mika Burkhalter (
SC Bern ), Lorenzo Canonica (Shawinigan) Cataractes / QMJHL), Ronny Dähler (
SC Bern ), Keanu Derungs (Victoria Royals /
WHL), Raymond Fust (Chilliwack Chiefs / BCHL), Valentin Hofer (
EV Zug ), Gaétan Jobin (Fribourg-Gottéron), Simon Knak (Portland Winterhawks) /
WHL), Lionel Marchand (Timrå IK / SWE), Joel Salzgeber (
SCL Tigers ), Elvis Schläpfer (
EHC Biel -Bienne).
W ekipie Helcetów w zasadzie nie ma gwiazd na tym turnieju , jednak zwróciłbym uwagę na takie nazwiska : Marchand, Knak, Hofer, Allenspach to zawodnicy któzy mieli okazje debiutowac w lidze NL a ten pierwszy w Timrze
Słowacja
Bramkarze: Samuel Hlavaj(,Sheebrooke Phoenix CAN) Šimon Latkóczy(HK Dukla Trecin), Eugen Rabčan(Winnipeg Ice CAN), Patrik Kozel(MHK32 Lipovsku Mikulas)
Obrońcy: Oliver Turan( HC 07 Detva), Andrej Golian (HC 07 Detva) , Dávid Mudrák (HC Kosice/Oshawa Generals CAN), Šimon Nemec( HK Nitra), Šimon Bečár (HK Dukla Trecin), Marko Stacha (HK Dukla Trecin), Šimon Groch (HC Olomunc), Matúš Hlaváč (HC Olomunc), Samuel Kňažko (TPS Turku), Rayen Petrovický (TuTo Turku).
Napastnicy: Dominik Sojka (HC05 Banska Bistrica), Roman Faith (Slovan Bratislava), Dominik Jendek ( Slovan Bratislava), Juraj Eliaš (HC Kosice), Filip Mešár (HK Poprad), Martin Chromiak (HK Dukla Trencin/ Kingston Frontenacs CAN), Maroš Jedlička (HKM Zvolen), Jakub Kolenič (HKM Zvolen), Róbert Bačo (HC Karlove Vary) , Michael Drábek (HC Liberec), Juraj Slafkovský TPS Turku), Simon Jellúš (HK Karlskrona), Michal Mrázik (HC Linkoping), Oleksij Myklucha (Rouyn-Noranda Huskies CAN), Matej Kašlík (Chicoutimi Saguendeenes CAN), Artur Turansk( HC 07 Detva).
Po wyrzuceniu z kadry niekwestionowanego lidera Maksyma Czajkowicza wyróżniłbym obronców , Davida Mudraka i Samuela Knazko oraz napastnika Michała Mrazika, którzy fajnie sie pokazali w skandynawii a ten pierwszy w Koszycach.
Niemcy
Bramkarze
Florian Bugl, Red Bull
Hockey Juniors
Jonas Gahr, Lowen Frankfurt
Arno Tiefensee, Adler Mannheim
Obrońcy
Lucas Flade, Dresdner
Eislowen Maximilian Glötzl, Kolner Haie
Simon Gnyp, Kolner Haie
Niklas Langer, Augsburger Panther
Luca Münzenberger, Kolner Haie
Steven Raabe, Grizzlys Wolfsburg
Maksymilian Szuber, Red Bull
Hockey Juniors
Mario Zimmermann, EV Landsh
Atakujący
Manuel Alberg, Red Bull
Hockey Juniors
Jakub Borzęcki, Red Bull
Hockey Juniors
Julian Chrobot, Kolner Haie
Samuel Dube, Red Bull
Hockey Juniors
Florian Elias, Adler Mannheim
Enrico Henriquez-Morales, ERC Ingolstadt
Jan Filip Nijenhuis, Grizzlys Wolfsburg
John Peterka, Red Bull Monachium
Filip Reisnecker, Fischtown Pinguins Bremerhaven
Joshua Samanski, Owen Sound Attack (OHL)
Jan-Luca Schumacher, Heilbronner Falken
Markus Schweiger, ESV Kaufbeuren
Tim Stützle, Adler Mannheim
Justin Volek, Ravensburg Tower Stars
W ekipie Niemiec osmiu graczy walczy z koronawisrusem , poki co z solidnych grajków trzeba wspomnieć o dwóch graczach, jest to Tim Stutzle i John Peterka, którzy rok temu czarowali na mistrzostwach w Czechach i dodałbym jeszcze Joshue Samanskiego
Finlandia
Bramkarze
1 Piiroinen Kari, Tappara / TUTO
Hockey
30 Blomqvist Joel, Kärpät / Hermes
31 Taponen Roope, HIFK / K-Espoo
Obrońcy
2 Hatakka Santeri, Ilves
3 Rafkin Ruben, TPS
4 Heinola Ville, Lukko
6
Estonia Eemil, TPS
7 Niemelä Topi, Flies
10 Puutio Kasper, Flies
12 Rajaniemi Matias, Pelicans
35 Kokkonen Mikko, Jukurit
Napastnicy
13 Roby Järventie, Ilves
15 Lundell Anton, SCUBA
19 Puhakka Peter, Tappara / TUTO
Hockey
20 Helenius, Samuel, JYP
21 Pyyhtiä Michael, TPS
22 Hirvonen, Veneroni, Aces
23 Petman Bob, Lukko
27 Pärssinen Juuso TPS
28 Nikkanen Henri, Jukurur
29 Simontaival Kasper, Tappara / TUTO
Hockey
32 Mäntykivi Matias, SaiPa
33 Lambert Brad, JYP
34 Räty Aku, Flies
36 Korhonen Benjamin, KalPa
W ekipie finskiej jak co roku nie brakuje talentów wyrozniłbym tu Antona Lundela, centra HIFK, Brada Lamberta skrzydłowego Jyp , Robiego Järventie który w Rysiach z Tamppere swietnie sie sprawuje, jednego z filarów obrony Lukko Ville Heinole, obronce Ilves Saneriego Hatakke.
Kanada
Bramkarze: Devon Levy (system Northeastern University, NCAA, Floryda), Dylan Garand (system Camloops,
WHL, Rangers), Taylor Gauthier (Prince George,
WHL, projekt 2021).
Obrońcy: Braden Schneider (Brandon,
WHL, Rangers), Bowen Byram (Vancouver,
WHL, Colorado), Keidan Korczak (Kelowna,
WHL, Vegas), Thomas Harley ( Mississauga,
WHL, Dallas System), Jamie Drysdale (Erie,
OHL, Anaheim System), Jordan Spence (Monckton,
OHL, Los Angeles System), Kaidan Goulet (Prince Albert ”,
WHL, system Montreal), Justin Barron (system Halifax, QMJHL, Kolorado).
Napastnicy: Kirby Duck (Chicago), Connor Dawn (Camloops,
WHL, Calgary System), Dylan Holloway (University of Wisconsin, NCAA, Edmonton System), Cole Perfetti (Saginaw,
OHL, Winnipeg System ), Jacob Pelletier (Val d'Or, QMJHL, Calgary System), Alex Newhoek (Boston College, Colorado System), Ryan Suzuki (Saginaw,
OHL, Carolina System), Connor McMichael (Londyn,
OHL, Washington System), Payton Krebs (Winnipeg,
WHL, Vegas System), Quinton Byfield (Sudbury,
OHL, Los Angeles System), Dawson Mercer (Shikutimi ", QMJHL, system New Jersey), Dylan Cosens (system Lethbridge,
WHL, Buffalo), Philip Tomasino (system Oshawa,
OHL, Nashville), Jack Quinn (Ottawa,
OHL) , System „Buffalo”).
Kanadyjczyce przywiezli zespoł w którym dwudziestu graczy to wybory w pierwszych rundach draftu, mozna by powiedziej gwiezdne pokolenie, ale wyrozniłbym Kirby Ducka, napstnika Hawks, który swietnie juz radzi sobie w
NHL, Quinton Byfield drugi wybór tegorocznego draftu, Dylan Cosens strzelec 9 bramek dla Kanady rok temu, Connor McMichael jeden z lidrów ubiegłorocznej zlotej ekipy, Philip Tomasio, ogromny atlent i kandydat do debuitanta roku w tym sezonie.
Grupa B
Austria
Bramkarze
BRANDNER Kotkan (Titaanit (FIN)
SOMMER Leon (Black Wings 1992 (AUT)
WRANESCHITZ Sebastian GK EV Vienna Capitals (AUT)
Obrońcy
KUTZER Jonas (ECB Futureclub / DEC Akademie (AUT)
LINDNER Luis( Boston Junior Bruins (
USA)
MÖLLS Moritz (Okanagan
Hockey Club (AUT)
NECESANY Lukas (Red Bull Salzburg (AUT)
PALLIERER Timo( EV spusu Vienna Capitals (AUT)
PFEFFER Jacob Moser (Medical Graz99ers (AUT)
POSCH Bernhard (ECB Futureclub / DEC Akademie (AUT)
WETZL Niklas (TuTo
Hockey (FIN)
WIMMER Philipp (EC Red Bull Salzburg (AUT)
Napastnicy
BÖHM Mathias EV spusu Vienna Capitals (AUT)
HARNISCH Tim EC Red Bull Salzburg (AUT)
HENGELMÜLLER Maximilian EC Red Bull Salzburg (AUT)
HOCHEGGER Fabian EC-KAC (AUT)
KASPER Marco Rögle BK (SWE)
KRAINZ Clemens Moser Medical Graz99ers (AUT)
PAUSCHENWEIN Julian Moser Medical Graz99ers (AUT)
PEETERS Senna Rögle BK (SWE)
ROSSI Marco Minnesota Wild (
USA)
THALER Lucas Mora IK (SWE)
THEIRICH Maximilian EC-KAC (AUT)
TSCHOFEN Marlon EHC Kloten (SUI)
UNTERWEGER Dominik VEU Feldkirch (AUT)
VAN EE Finn EC-KAC (AUT)
WALLNER Leon Södertalje SK (SWE)
Ekipa Austri po 11 latach wraca do elity juniorów, nie maja gwiazd z wyjatkiem jeddnego bardzo zdolnego srodkowego napastnika Marco Rossiego, który został wybrany przez Wild i trzeba go obserwowac
Czechy
Bramkarze: Jan Bednarzh, Nick Malik, Łukasz Parzyk.
Obrońcy: Martin Hugo Gash, David Irzhichek,
Karel Klikorka, Michal Krutil,
Shimon Kubicek, Radek Kucerik, Daniel Poizl, Jiri Sukhrada, Stanislav Svozil
Napastnicy.
Martin Beranek, Michal Gut, Philip Koffer, Martin Lang, Radek Muzhik, Jan Myshak, Adam Nyman, Pavel Novak, Filip Prykryl, Ondrej Pshenichka, Jaromir Pytlik, Adam Raska, Jakub Rychlovski, Michal Teply, Matei Toman, David Vitoukh
Ekipa trenera Mlejneka stawia jak zwykle na zespołowosc ale trzeba wymienic tu nazwiska uboeglorocznych liderow kadry Jana Mysaka i Michala Tepyego, oraz dwa mlode talenty z 2003 roku Davida Jiricka i Stanislava Svozila, obaj to kandydaci do przyszłorocznego drafru
USA
Bramkarze
30 Spencer Knight * Boston College (HEA)
29 Logan Stein Uniwersytet Stanowy Ferris (WCHA)
32 Dustin Wolf * Everett Silvertips (
WHL)
Obrońcy (9)
11 Brock Faber Univ. Minnesoty (Big Ten)
2 Drew Helleson Boston College (HEA)
23 Ryan Johnson Univ. Minnesoty (Big Ten)
7 Tyler Kleven Uniwersytet Północnej Dakoty (NCHC)
5 Jackson LaCombe Univ. Minnesoty (Big Ten)
8 Jake Sanderson Univ. Dakoty Północnej (NCHC)
17 Hunter Skinner London Knights (
OHL)
3 Henry Thrun Dubuque Fighting Saints (USHL)
4 Cam York * Univ. stanu Michigan (Big Ten)
Napastnicy (13)
10 Matthew Beniers Univ. stanu Michigan (Big Ten)
21 Brett Berard Providence College (HEA)
12 Matthew Boldy Boston College (HEA)
24 Bobby Brink * Univ. Denver (NCHC)
18 Brendan Brisson Univ. stanu Michigan (Big Ten)
13 Cole Caufield * Univ. z Wisconsin (Big Ten)
22 Sam Colangelo Northeastern Univ. (HEA)
25 John Farinacci Lumberjacks Muskegon (USHL)
28 Arthur Kaliyev * Hamilton Bulldogs (
OHL)
19 Patrick Moynihan Providence College (HEA)
26 Landon Slaggert Univ. Notre Dame (Big Ten)
15 Alex Turcotte * Univ. z Wisconsin (2019-20) ^ (Big Ten)
9 Trevor Zegras * Boston Univ. (2019-20) ^ (HEA)
Jak spojrzec nie team amerykanski to rzaca sie w oczy kilka nazwisk, tu trzeba zaczac od bramki: Spencer Knight to solidny golie, który rok temu swietnie sie spisywał, dalej prospekt Anaheim Trevor Zegras, amerykanski Uzbek Artur Kalijev to bardzo bramkostrzelny gracz, pierwszy obronca tegorocznego draftu Jake Sanderson, majacy ciag na bramke napastnicy Cole Caufield i Alex Turcotte
Szwecja
Bramkarze
Wallstedt Jesper Luleå HF SWE , Alnefelt Hugo HV 71 SWE , Clang Calle Kristianstads IK SWE
Obrońcy
Björnfot Tobias Los Angeles Kings
USA ,
Andrae Emil HV 71 SWE ,
Broberg Philip Skellefteå AIK SWE , Hedström Ludvig Djurgårdens IF SWE ,Berglund Gustav Frölunda HC SWE ,
Söderström Victor Arizona Coyotes ,Johansson Albert Färjestads BK SWE ,Brännstam Alex Djurgårdens IF SWE
Napastnicy
Holtz Alexander Djurgårdens , Heineman Emil Leksands , Costmar Arvid Linköping HC SWE ,
Holmström Simon New York Islanders
USA , Niederbach Theodor Frölunda HC SWE ,Kvist Oskar Brynäs IF SWE ,
Raymond Lucas Frölunda HC SWE , Bjerselius Oscar Djurgårdens IF SWE ,Wikström Jonathan HV 71 SWE , Olausson Oskar HV 71 ,Söderblom Elmer Frölunda HC SWE ,Nybeck Zion HV 71 SWE ,
Gunler Noel Brynäs IF SWE , Sundsvik Albin Skellefteå AIK SWE
W Szecji równiez mozna wyróznić kilku graczy bo radza sobie swietnie na poziomie seniorskim
Raimond I Holz to wazne ogniwa Frolundy i Djurgarden, Gunler smiga w Brynas,
Na niebieskiej bedzie zagrozenie ze strony Broberga, Andrea, i nie sposob pominac takich graczy jak Soderstrom i Holmstrom, którzy beda grac za oceanem, tyle, ze w tym sezonie nie pograli
Rosja
Bramkarze: Yaroslav Askarov (SKA, St.Petersburg), Artur Achtyamov (Ak Bars, Kazań), Vsevolod Skotnikov (CSKA, Moskwa).
Obrońcy: Roman Byczkow (Lokomotiw, Jarosław), Kirill Kirsanov, Jegor Shekhovtsov (obaj - SKA, St.Petersburg), Yan Kuznetsov (University of Connecticut, NCAA), Shakir Mukhamadullin (Salavat Yulaev, Ufa), Daniil Chaika ( CSKA, Moskwa), Semyon Chistyakov (Avangard, Omsk), Artemy Knyazev (Ak Bars).
Napastnicy: Mikhail Abramov (Victoriaville, QMJHL), Rodion Amirov, Daniil Bashkirov (obaj - Salavat Yulaev, Ufa), Egor Afanasyev (CSKA, Moskwa), Zachar Bardakov (Vityaz, Podolsk), Arseniy Gritsyuk, Egor Chinakhov (obaj - Avangard, Omsk), Maxim Groshev, Vasily Podkolzin, Egor Spiridonov, Marat Khusnutdinov (all - SKA, St.Petersburg), Wasilij Ponomarev (Shavinigan, QMJHL), Ilya Safonov (Ak Bars, Kazan), Vladislav Firstov (University of Connecticut, NCAA).
Ekipa najbardziej mi znana i nieraz wspominałem o kilku graczach, ma trójke swietnych golie na czele z Askarovem,
Z niebieskiej będą grzać Czajka, Kuznietzov, Chstjakov
Atak worozniłbym Podkolzina, Amirova, Cziniakova. Afanasjeva, Ponomarieva
To tyle jezeli chodzi o lekture mistrzostw swiata juniorow