>>>BETFAN - TRIUMF BONUSA NAD BOOSTEM <<<<
>>> BETCLIC - ZAKŁAD BEZ RYZYKA DO 50 ZŁ + GRA BEZ PODATKU!<<<
>>> FUKSIARZ - ZERO RYZYKA 100% DO 50 ZŁ. ZWROT W GOTÓWCE!<<<

1/2 finału: Niemcy - Hiszpania [środa 20:30]

Status
Zamknięty.
darius010 1,3K

darius010

Forum VIP
s1mq nie chce tego wyrywać z kontekstu, ale uważam że trener to nie jedyny problem Hiszpanów, wydaje mi się że Hiszpania podeszła do tego turnieju tak jakby zwycięstwo już miała, od dawna drużyna nie wpadła na pomysł wyłączenia z gry kluczowych graczy przeciwników którzy mają dużo swobody np. Valdez z Paragwaju robił co chciał, oprócz tego Hiszpanie grają schematy, które ich rywale już znają na pamięć nie tylko z gry reprezentacji ale chyba każdy się ze mną zgodzi że Hiszpanie chcą kopiować FC Barcelonę, przy czym brak im graczy Barcy z poza Hiszpanii bo mimo wszystko są oni zależni choćby od Messiego, klepanie przez większość czasu też do niczego nie prowadzi, ponieważ hiszpańscy gracze mają tylko Ville który jest w stanie coś wykończyć, strzałów z dystansu praktycznie nie używają, rzut rożny to podanie do najbliższego gracza i gra znowu przenosi na środek boiska, wysoka linia obrony która będzie promować kontrataki reprezentacji Niemiec, w których na prawdę Germanie dobrze się czują.

To że Muller nie zagra to według mnie nie jest wielkie osłabienie, pamiętając jego występy z Bayernu to nawet dobrze się stało że nie zagra, to jest swego rodzaju ciekawy piłkarz miał w Bundeslidze dwu cyfrowy bilans, jednocześnie bilans zmarnowanych szans był jeszcze pokaźniejszy, to jest taki piłkarz który bedzie miał milion okazji w meczy, a wykorzysta tylko kilka, myślę że śmiało Niemiecki selekcjoner bedzie miał kim go zastąpić, a zastępca wykaże się bardziej &quot;zimną krwią&quot; w swoich sytuacjach, jednak osłabienie ofensywy może poskutkować wzmocnieniem defensywy co wydaje mi się bardziej korzystne ;)
 
T 10

tjcrash

Użytkownik
To prawda, że niemcy grają znakomicie z kontrataku, ale najpierw będą musieli strzelić bramkę hiszpanom, żeby móc grać z kontry. Akurat w spotkaniach z Anglią i Argentyną udało im się dosyć szybko zdobyć bramki i ustawić się na gre z kontry. Sądzę, że z Hiszpanami tak łatwo już nie będzie. Spójrzmy jak układała się gra naszych zachodnich sąsiadów gdy nie zdobywali tak szybko bramki? Wymęczone 1-0 z Ghanom, porażka z Serbią 0-1.
Jak dla mnie w środę pewna wygrana hiszpanii, która w końcu musi zagrać swój najlepszy mecz na mundialu, sądzę że jest w stanie to zrobić przeciwko drużynie Klose i Podolskiego. VAMOS ESPANA!!! ????
 
L 10

leniomix

Użytkownik
Niemcy są teraz na fali, po wysokich wygranych z Anglią i Argentyną. Sądzę że teraz dostaną zimny prysznic od Hiszpanów. Niemcy będą grać bez świetnie spisującego się na tym mundialu Mullera.
Bundesliga vs Primera Division
&quot;Puta Niemcy&quot;;)
 
t0mson 639

t0mson

Forum VIP
Niemcy- Hiszpania
Niemcy - 2,98
Niemcy (0:1) - 5,70

To co stało się z Anglią i Argentyną stanie się i z Hiszpanią moim zdaniem. Zacznijmy może od Hiszpanii. Wielki faworyt do mistrzostwa, kto by pomyślał, że będą mieli tyle problemów i po pomyłce sędziowskiej i odrobinie szczęścia znajdą się właśnie w półfinale.Taka ekipa powinna wygrywać pewnie, mają ponoć światowej klasy zawodników.Coś nie idzie w tym zespole i tyle, Del Bosque nie jest jakimś wyśmienitym taktykiem,nie potrafi spiąć drużyny kiedy trzeba. Sam Villa czy Iniesta, Xavi nie są w stanie pociągnąć Niemców na dno. . W Środę wszystko zostanie zweryfikowane i okaże się jaką beznadzieje gra Hiszpania na tych mistrzostwach . Już się rozpędzają od porażki ze Szwajcarią i jakoś im to nie idzie, nie zachwycają swoją grą. Co do Niemców, zorganizowana gra, zgranie , znakomity Schweinsteiger , Podolski, Klose , widać , że się rozumieją i potrafią grać z klepy. Niemcy i bez Mullera sobie poradzą, grają najlepszy, najpięknijszy futbol na tych mistrzostwach . Szwabów jako naród nie na widzę ale jako rezprezentacją piłkarską uwielbiam, za to co zrobili i zrobią . Zastanawiałem się długo co tutaj stawiać, wybieram najprostsze opcje bo przekombinuje i tyle. Jak ktoś kiedyś pisał, najprostsze opcje są najprawdopodobniejsze :cool:. Mam nadzieję , że Niemcy się zrewanżują za przegraną z Euro i wyjdą z tego pojedynku zwycięsko. Już jeden rewanż na tych mistrzostwach wyszedł Holendrom czas na Szkopów ;)

 
L 51

legionista880

Użytkownik
Brat_Boom rozumiem ze jestes pewny zwyciezca niemcow i do ciebie argumenty nie docieraja wiec moze postawisz &quot;swoj wlasny komputer&quot; kupon rzedu 1500-2000 i dasz screena tutaj na forum? bo czytajac twoje posty postawilbys zycie swojej matki na to ze niemcy jutro zniszcza hiszpanow ktorzy nawet w minimalnym stopniu nie beda w ich zasiegu, proponuje skan kuponu na 2 patyki i wtedy uwierze ze nie jestes mocny tylko w gebie ale pokazesz nam tu wszystkim mocny argument zeby szanowac twoje zdanie a nie na zasadzie placzu malego dziecka
 
groven 2,2K

groven

Forum VIP
Niemcy powinni wygrać. Ale nie po 90&#39; minutach !! Można się spodziewać moim zdaniem dogrywki po bramkowym remisie. 1:1 lub 2:2, potem walka do 120 minut i ... możliwe nawet rzuty karne. Lepszego bramkarza mają Hiszpanie, jeżeli chodzi o strzelców to porównywalnych maja obie ekipy. Jedni zagrają ofensywnie i będą napierać przez całe spotkanie. Drudzy natomiast zagrają z kontry i będą punktować mowa tu o Hiszpanach.
Proponuję obstawić Niemców ale awansem, a nie do 90&#39; minuty. Niech kurs was nie zwiedzie na naszych zachodzich sasiadów ???? Niemcy musza być w finale i będą. Każdy w tej chwili tego od nich oczekuje. Myślę że nie zawiodą swoich kibiców i wygrają nawet cały mundial. Ale w meczu z Hiszpania nie będzie takiego spacerku jak z Argentyna i Anglia.

Moja propozycja:
Typ: Niemcy awans
Kurs: 1,90
Buk: tradycyjnie Betgun :rolleyes:
 
brat-boom 0

brat-boom

Użytkownik
Brat_Boom rozumiem ze jestes pewny zwyciezca niemcow i do ciebie argumenty nie docieraja wiec moze postawisz &quot;swoj wlasny komputer&quot; kupon rzedu 1500-2000 i dasz screena tutaj na forum? bo czytajac twoje posty postawilbys zycie swojej matki na to ze niemcy jutro zniszcza hiszpanow ktorzy nawet w minimalnym stopniu nie beda w ich zasiegu, proponuje skan kuponu na 2 patyki i wtedy uwierze ze nie jestes mocny tylko w gebie ale pokazesz nam tu wszystkim mocny argument zeby szanowac twoje zdanie a nie na zasadzie placzu malego dziecka
Jakie człowieku argumenty? przedstaw chociaż jeden sensowny argument który udowadniał by że Hiszpania jest w tym meczu faworytem , oczywiście oprócz argumentów typu: &quot;bo mają zajebisty skład&quot; . Hiszpania gra na tym turnieju żałośnie a Niemcy bawią się z rywalami o dwie klasy mocniejszymi niż równorzędni rywale Hiszpanii typu Paragwaj.
Nie będę wysyłał na taki mecz kuponów po 2000 zł bo to by było szaleństwo , Hiszpania to nie jest w końcu jakiś Honduras że można postawić wszystko na ich przegraną , ale nie zmienia to faktu że kurs na Niemców jest mocno przesadzony i zakład za 300-400 zł w parze ze zwycięstwem Holandii nad Urugwajem na pewno wyślę.

Miałem ostatnio pewne nie przyjemności związane z grą u bukmachera internetowego więc na tych mistrzostwach gram u naziemnych , więc zamiast screena moge zrobić ci zdjęcie jak tak bardzo ci na tym zależy.

A tak nawiasem to nie nauczyli cię że nazwy państw piszemy z dużej litery?
 
T 10

tjcrash

Użytkownik
Dziwi mnie to jak można napisać, że Hiszpania gra na tych mistrzostwach żałośnie? W każdym ze spotkań miała przecież przewagę w posiadaniu piłki, większą liczbę strzałów. To, że Fernando Torres jest po kontuzji zupełnie bez formy to inna sprawa, brakuje mu przyspieszenia, skuteczności. Hiszpania gra średnio, nie mogą jakoś się w strzelić w bramkę przeciwników, ale co najważniejsze Hiszpanie wygrywają kolejne spotkania. To turniej, a więc trzeba wiedzieć, że nie styl się liczy a wyniki, które drużyna osiąga.
 
brat-boom 0

brat-boom

Użytkownik
Dziwi mnie to jak można napisać, że Hiszpania gra na tych mistrzostwach żałośnie? W każdym ze spotkań miała przecież przewagę w posiadaniu piłki, większą liczbę strzałów. To, że Fernando Torres jest po kontuzji zupełnie bez formy to inna sprawa, brakuje mu przyspieszenia, skuteczności. Hiszpania gra średnio, nie mogą jakoś się w strzelić w bramkę przeciwników, ale co najważniejsze Hiszpanie wygrywają kolejne spotkania. To turniej, a więc trzeba wiedzieć, że nie styl się liczy a wyniki, które drużyna osiąga.
Co z tego że wygrywa? wygrywa jak narazie dzięki nieziemskiemu fartowi , przecież gdyby Paragwajowi uznano prawidłową bramke w pierwszej połowie a potem dołożyli by jeszcze drugą z karnego to Hiszpania była by już w domu bo potem konsekwentne murowanie bramki by na nich wystarczyło , jednak mieli farta - to samo z Portugalią , że już nie mówię śmiesznych występach w fazie grupowej. Jak chcesz inaczej nazwać taką gre jak nie żałosna? teraz porównaj sobie osiągi Hiszpanów do Niemiec i oceń sam jakie szanse ma w tym półfinale drużyna Del Bosque.
 
T 10

tjcrash

Użytkownik
Co z tego że wygrywa? wygrywa jak narazie dzięki nieziemskiemu fartowi , przecież gdyby Paragwajowi uznano prawidłową bramke w pierwszej połowie a potem dołożyli by jeszcze drugą z karnego to Hiszpania była by już w domu bo potem konsekwentne murowanie bramki by na nich wystarczyło , jednak mieli farta - to samo z Portugalią , że już nie mówię śmiesznych występach w fazie grupowej. Jak chcesz inaczej nazwać taką gre jak nie żałosna? teraz porównaj sobie osiągi Hiszpanów do Niemiec i oceń sam jakie szanse ma w tym półfinale drużyna Del Bosque.
Mecz meczowi nierówny. Kto wie jakby się potoczył mecz gdyby paragwajowi uznano tą bramkę? Gdybać sobie można... A poza tym Niemcy już raz na tych mistrzostwach przegrali. Pokonali Anglików i Argentyńczyków tylko i wyłącznie świetną grą z kontry. Obawiam się, że to na mistrzów starego kontynentu może nie wystarczyć. Bo co zrobią Niemcy jak pierwsi stracą bramkę?
 
robson-united 7,8K

robson-united

Użytkownik
konsekwentne murowanie bramki by na nich wystarczyło
To zdanie to klucz dla rywali Hiszpanów do tej pory. Jedynie Chile postawiło ostry pressing i zagrało na wymiane ciosów. Szwajcarzy autobus w bramce, Honduras również tylko defensywa. Portugalia z 4 obrońcami i Pepe na defensywnym była ustawiona bardzo defensywnie, w ogóle prawie nie atakowali. Paragwaj momentami szedł do przodu, ale w ich stylu przecież po pierwsze trzeba zabezpieczyc bramke. Tak więc każdy z dotychczasowych rywali murował się przeciwko Hiszpanom. Owszem to marne wytłumaczenie bo można też się przyczepic do stylu ich gry, dlaczego w pewnym momencie Del Bosque w miejsce Torresa wpuszcza Fabregasa i gra 5 środkowymi pomocnikami kiedy aż prosi się o rozciągnięcie gry i wpuszczenie skrzydłowego, których ma dobrych na ławce jak Jesus Navas, Silva czy Mata. Błedy trenera też są bo po co na boki schodzą właśnie Villa i Torres skoro może kosztem bezbarwnego na tym Mundialu Torresa wpuścic skrzydłowego i Ville dac na szpice i lepiej by to wyglądało.
Tak na dobrą sprawę mecz z Niemcami będzie wyglądał inaczej niż poprzednie mecze. Niemcy pewnie będą także atakowali i będzie okazja na kontry dla Hiszpanów.
Niemcy grając z Anglią i Argentyną mieli ich multum, a Hiszpanie grają z Paragwajem czy Portugalią bardzo nie wiele! Tu własnie różnica, żę rywale Niemiec atakowali, bądź starali się jak w przypadku Argentyny:p A rywale Hiszpanów grali ultradefensywnie, a nie trzeba przecież mówic kiedy gra się lepiej.
Co do samego spotkania obu zespołów to różnie może byc. Niemcom wypadł Thomas Mueller. Objawienie tego sezonu bez dwóch zdań! Zastąpic go może Trochowski/Marin. Doprawdy licze na widowisko pierwszorzędne i dobry spektakl.
A co do Waszej &quot;sprzeczki&quot; to niektóre argumenty są powalające...
Panowie nie ma sensu się dalej spierac i w kółko to samo powtarzac. Owszem styl Niemców jest piorunujący, ale żeby od razu stawiac za pewnik 100% że zdobędą złoto? Po drodze zagrają z Hiszpanią i o ile ich przejdą to z Holandią/Urugwajem, a to także przecież rywale mający aspiracje i nie przypadkowo są w tej fazie turnieju. A ponadto to są MŚ i tutaj każdy daje z siebie maxa więc wszystko może się zdarzyc. Proponuje więc podac sobie ręce i czekac na świetne widowisko ;)
 
brat-boom 0

brat-boom

Użytkownik
Mecz meczowi nierówny. Kto wie jakby się potoczył mecz gdyby paragwajowi uznano tą bramkę? Gdybać sobie można... A poza tym Niemcy już raz na tych mistrzostwach przegrali. Pokonali Anglików i Argentyńczyków tylko i wyłącznie świetną grą z kontry. Obawiam się, że to na mistrzów starego kontynentu może nie wystarczyć. Bo co zrobią Niemcy jak pierwsi stracą bramkę?
Przegrali tylko przez głupią czerwoną kartkę Klose a i tak grając w 10 całkowicie dominowali i zabrakło im po prostu trochę szczęścia. Niemcy stracą pierwsi bramkę? nawet obrona Paragwaju i Portugalii rozwalała te denne ataki Hiszpanii to co dopiero obrońcy Niemieccy , dobrze będzie jak Hiszpania w ogóle zdobędzie jakąś bramkę w tym meczu.
 
T 10

tjcrash

Użytkownik
Przegrali tylko przez głupią czerwoną kartkę Klose a i tak grając w 10 całkowicie dominowali i zabrakło im po prostu trochę szczęścia. Niemcy stracą pierwsi bramkę? nawet obrona Paragwaju i Portugalii rozwalała te denne ataki Hiszpanii to co dopiero obrońcy Niemieccy , dobrze będzie jak Hiszpania w ogóle zdobędzie jakąś bramkę w tym meczu.
przypominam w piłce nie liczy się kto dominował, ale kto wygrał. To samo tyczy się oczywiście Hiszpanii. Ja nie podejmuję się grać tego spotkania, no może za drobne zagram na awans Hiszpanów. A Tobie wróżę niestety stratę 300-400 zł, jak gdzieś wczesniej pisałeś.
 
t0mson 639

t0mson

Forum VIP
Nikt tu nie mówi, żeby stawiać fortunę na Niemców. Grając za 500 wyciągamy około 1000 zł , tyle chyba zadowoli każdego :razz: Handi -1 za 200 zł wyciągamy 1140 zł. Niemcy pokazali moc , i żal będzie tego nie zagrać po takich kursach . Bukmacherzy wybrali na faworyta Hiszpanie a większość z forum wybiera Niemców jak i ja. Jak już grać za większą stawkę to DNB 2,06 w Pinnacle albo AWANS. Osobiście puszcze za niedużo na naszych sąsiadów , nie pogardzę kursem 2,98 ;) Kto jest pewny ten stawia , każdy ma swoją kasę i niech ją inwestuje tam gdzie uważa .Myślę , że warto zaryzykować kasę na Szwabów. Szczerze spodziewałem się , że to Niemcy będą faworytami a tutaj pozytywne zdziwienie...
 
olo 2,2K

olo

Użytkownik
Hiszpania pierwszy raz na tych MŚ zagra przeciw drużynie, która nie zamuruje bramki, więc będzie miała więcej miejsca w ataku. A chyba wszyscy dobrze wiemy co Hiszpanie potrafią zrobić jak mają trochę więcej miejsca.

Niemcy przegrali z Serbią bo stracili jedną bramkę więcej, a nie przez &quot;głupią kartkę&quot;. Przecież są tacy mistrzowie, to dlaczego niby nie wygrali z Serbami:?:

A Hiszpania wygrywa dzięki fartowi:?:
No ok, szczęście sprzyja lepszym, ale szczęściu trzeba pomóc też, co jak widać się Hiszpanom póki co udaje.

Ja nie twierdzę, że Hiszpania sobie bez problemu poradzi, ale argumenty niektórych osób są totalnie bezsensowne.
 
P 95

piotrek_

Forum VIP
Mimo wszystko , mimo tych wszystkich zapewnień, wszelkiego rodzaju argumentacji zarówno po stronie drużyny Niemiec czy Hiszpanii, nie postawiłbym pieniędzy na 1X2 ale jeśli już na siłę to Hiszpania DNB. Tak jak wspomniał Olo13 , Niemcy nie będą murować bramki a więc Hiszpania będzie miała większe pole manewru co może ale nie musi doprowadzić do kilku bramek już w 1 połowie spotkania. Myślę, że na over 2.5 też można się pokusić . Bardzo ciekawy kurs 2.15 w bet365. Sądzę, że tu spokojnie obie drużyny strzelą. Nie wierzę by to spotkanie zakończyło się tak jak mecz Argentyny. Nawet jeśli Niemcy pierwsi strzelą to Hiszpania jeszcze bardziej wzmocni atak , słabiej będzie trochę w obronie co znowu stwarza okazję do bramki. Over 2.5 po ładnym kursie jak najbardziej do grania.
A nawiasem mówiąc nie ma się co kłócić kto lepszy , czy Villa czy Messi. Dobry zawodnik to taki , który pomoże drużynie narodowej i swojemu klubowi w którym gra. Villa spełnił oba te warunki. Znowu wychodzi na to, że Messi dobrze gra dobrze jeśli ma z kim grać, podobnie jak Ronaldo. Tyle, że Ronaldo trochę gorzej się spisuje w Realu. Villa pomógł swojej drużynie. Zakończyli sezon na 3 miejscu , przed nimi LM i strzelił 21 goli a ponadto brnie ze swoją drużyną do Finału na Mundialu strzelając decydujące gole. Messi tego nie zrobił. Nieważne czy to dlatego, że nie miał mu kto dobrze zagrać i świetnie podać. Villa też miał problemy więc nie wychodziło to cofał się do tyłu na lewą pomoc , wchodząc potem do środka , kończył to czego jego partnerzy nie dali rady zrobić. Messi nie dał rady, co nie znaczy, że neguje , że jest jednym z najlepszych na świecie.
 
killuminati 0

killuminati

Użytkownik
Niemcy zagrają raczej swoje chyba, że Loew przegotuje nam coś specjalnego na Hiszpanię. Jeżeli Del Bosque nadal będzie stosował zagrywki typu &quot;Villa przy linii, Torres strzela&quot; to Hiszpania źle skończy. Oczywiście liczę na naszych sąsiadów, pomimo iż od samego początku życzyłem im źle. Nie wiem dlaczego tak się bulwersujecie, jego opinia, jego pieniądze. Argumenty reszty też pozostawiają wiele do życzenie, po za tym już niejeden pisał perfekcyjne analizy, pełno oklasków, a mecze kończyły się wynikiem odwrotnym. Proponuje poczekać i po meczu przyznać rację. Do boju Niemcy :razz:
 
K 40

kozas

Użytkownik
I tak wszystko bedzie wiadomo gdy jutro osmiornica Paul nam powie prawde ;)

Ja postawilem na Niemcow, nie za duza kwote, ale i nie za grosze. Ot, akurat tak zeby troche sie pocieszyc jak wygram i nie martwic jak przegram. A dlaczego na Niemcow? Szczerze mowiac daje po 50% szans każdej drużynie, a że kurs na Niemców jest troszke wyzszy... Aha, dalem na awans, bo wcale mnie nie zdziwi jak bedzie potrzebna dogrywka.
Najwazniejsze jednak zeby mecz byl dobrym widowiskiem, a na to zapowiada sie w 99%!
 
I 0

indahause0

Użytkownik
A ja wam powiem ze gram na Niemcy bo nie widziałem żadnego Niemca w reklamach nike i innych :p , jedynym zawodnikiem który jeszcze gra w turnieju jest Villa więc myślę że teraz czas na niego :p , Ronaldo out, Messi out, Villa pomimo iż bardzo lubię Hiszpanię - out !! trochę głupie wyjaśnienie ale coś nowego a nie ciągle o formach i innych hehe. Pozdrawiam !! ???? ????
 
L 51

legionista880

Użytkownik
Jakie człowieku argumenty? przedstaw chociaż jeden sensowny argument który udowadniał by że Hiszpania jest w tym meczu faworytem , oczywiście oprócz argumentów typu: &quot;bo mają zajebisty skład&quot; . Hiszpania gra na tym turnieju żałośnie a Niemcy bawią się z rywalami o dwie klasy mocniejszymi niż równorzędni rywale Hiszpanii typu Paragwaj.
Nie będę wysyłał na taki mecz kuponów po 2000 zł bo to by było szaleństwo , Hiszpania to nie jest w końcu jakiś Honduras że można postawić wszystko na ich przegraną , ale nie zmienia to faktu że kurs na Niemców jest mocno przesadzony i zakład za 300-400 zł w parze ze zwycięstwem Holandii nad Urugwajem na pewno wyślę.

Miałem ostatnio pewne nie przyjemności związane z grą u bukmachera internetowego więc na tych mistrzostwach gram u naziemnych , więc zamiast screena moge zrobić ci zdjęcie jak tak bardzo ci na tym zależy.

A tak nawiasem to nie nauczyli cię że nazwy państw piszemy z dużej litery?
zaklad za 300-400? to normalny zaklad bez zadnych szalenstw a ty tu glowe dajesz sobie uciac na niemcow, zdjec na
takie staweczki robic nie musisz bo i sam gram za duzo wyzsze ale przyznam ze jakbys puscil za 2 tysiace to uwierzylbym ze faktycznie dajesz hiszpanow w roli mocnego outsidera do tego meczu, a tak poprostu uwazasz niemcow za zwyklego faworyta i tyle tylko nie wiem po co ich tak bronisz stawka za ktora grasz jest nieadekwatna do swojej pewnosci siebie, chyba ze to gadanie na pokaz a w kacie bojazn ze hiszpania to nie takie leszcze jak sie wydaje i jacy chcialbys zeby byli. prawda jest taka jest cala hiszpania to all star w tym w obronie nie to co argentyna czy anglia gdzie ciezko wsrod 10 zawodnikow razem (po 4 obroncow i bramkarzu) wskazac chociaz jednego w tym momencie swietnego obroncy, natomiast Ramos Pique Puyol czy Iker to scisla czolowka oczywiscie nie bez wad ale czolowka swiatowa
 
Status
Zamknięty.
Do góry Bottom