Dyscyplina:
Szachy - Turniej Kandydatów
Godzina: 12:00
Spotkanie: Fabiano Caruana - Maxime Vachier-Lagrave
Typ: Fabiano Caruana
Kurs: 4,20
Bukmacher:
Betfan
Analiza:
Już w poniedziałek kontynuowany będzie Turniej Kandydatów lub jak kto woli Turniej Pretendentów, który w zeszłym roku został przerwany w połowie z powodu pandemii. Bierze w nim udział ośmiu szachistów i ten kto go wygra ten zmierzy się z Magnusem Carlsenem w meczu o mistrzostwo świata, który ma zostać rozegrany pod koniec roku. Jego formuła jest taka, że jest rozgrywany systemem kołowym, czyli każdy z każdym gra dwa razy. Teraz nadszedł czas na drugie koło. Są to
szachy klasyczne, czyli zawodnicy mają mnóstwo czasu do namysłu, a co za tym idzie w takich partiach jest mało błędów i trudno jest wygrywać na tym poziomie, dlatego zdecydowana większość wyników to remisy, stąd kursy na zwycięstwa są bardzo atrakcyjne.
Fabiano Caruana był wyraźnym faworytem do zwycięstwa w turnieju przed jego rozpoczęciem. Pierwsza połowa zawodów jednak nie była dla niego udana, gdyż po siedmiu partiach ma na swoim koncie 3,5 pkt. Z tym wynikiem zajmuje w tabeli dzielone 3-6 miejsce i obecnie bukmacherzy większe szanse na zwycięstwo dają dwóm liderom po pierwszej połowie turnieju. Liderami są Ian Nepomniachtchi oraz najbliższy rywal Fabiano Caruany, czyli Maxime Vachier-Lagrave. Obaj mają 4,5 pkt., więc Caruana traci do nich jeden punkt.
Fabiano Caruana to jest ostatni rywal Magnusa Carlsena w meczu o mistrzostwo świata. Wówczas pokazał się on z bardzo dobrej strony, gdyż zremisował mecz 6:6 (były same remisy), a przegrał dopiero w dogrywce w szachach szybkich, które jak wiadomo nie są jego mocną stroną. Teraz zrobi on wszystko, żeby znowu dostać taką szansę. Czy uda mu się wygrać ten turniej? Bardzo lubię Caruanę i mu kibicuję, jednak według mnie nie uda mu się odrobić strat. W szachach klasycznych na najwyższym poziomie jeden punkt straty na siedem partii do końca to jest naprawdę duży problem. Dodatkowym problemem jest to, że punkt przewagi ma nad nim dwóch szachistów, a nie tyko jeden no i tyle samo punktów co Fabiano ma kilku innych groźnych graczy. Wobec tego wszystkiego w pozostałych siedmiu partiach Fabiano Caruana musi zdobyć przynajmniej jakieś pięć punktów, bo trudno się spodziewać, żeby zarówno Nepomniachtchi jak i Vachier-Lagrave rozegrali słabą drugą połowę zawodów, żeby żaden z nich nie zdobył czterech punktów. Jedno jednak jest pewne- Caruana zrobi co w jego mocy, by te straty odrobić. Dla niego liczy się tylko końcowe zwycięstwo i kolejny mecz z Magnusem Carlsenem.
Idealna okazja do odrobienia sporej części strat będzie już w pierwszej partii drugiego koła. To jest nie tylko partia o zdobycie punktu, ale też o to, by nie dać powiększyć dorobku punktowego jednemu ze swoich dwóch największych rywali. Jak Caruana wygra, to zrówna się punktami z Vachierem-Lagrave. Partia z Maxime Vachier-Lagrave jest najważniejsza obok partii z Ianem Nepomniachtchim. Do tego Caruana gra białymi, więc po prostu musi to wygrać jeśli marzy o wygraniu turnieju, remis nie będzie dla niego satysfakcjonujący.
Jak duże nadzieje wiąże ze swoim występem Caruana pokazuje chociażby to, że zrezygnował on z cyklu turniejów Magnusa Carlsena w szachach szybkich po to, żeby jak najlepiej się przygotować do tego turnieju. Fabiano bardzo dobrze grał w Holandii w turnieju Tata Steel
Masters. Zajął w nim co prawda dopiero czwarte miejsce, ale do zwycięzcy stracił tylko 0,5 pkt. tak zacięta była tam rywalizacja. Trzeba jednak powiedzieć, że jego wynik mógł być znacznie lepszy, gdyż w kilku partiach miał wyraźną przewagę, jednak w niedoczasie ją wypuścił.
Caruana jest uznawany za najlepiej przygotowanego zawodnika jeśli chodzi o debiuty. On ze swoim zespołem(wspomagani rzecz jasna najlepszymi silnikami szachowymi) jak mało kto potrafią wynajdywać nowinki debiutowe z którymi to rywale mają ogromny problem, żeby sobie poradzić przy szachownicy. Kolejną mocną stroną Caruany jest głębokość i precyzja liczenia wariantów, dlatego w szachach klasycznych jest on uznawany za najlepszego gracza obok Magnusa Carlsena. Jego problemem natomiast jest gra w niedoczasie. Właśnie przez grę w niedoczasie w kilku partiach wypuścił przewagę w turnieju Tata Steel
Masters.
Dla Maxime Vachiera-Lagrave remis w tej partii byłby dość korzystnym wynikiem, ale nie jest to typ szachisty grającego na remis. Jeśli Caruana w pierwszym posunięciu zagra e4, to powinniśmy zobaczyć wariant Najdorfa w Obronie Sycylijskiej, w którym to zwykle powstają ostre pozycje dające szanse na zwycięstwo obu graczom. Jak Fabiano Caruana zagra w pierwszym ruchu d4, to Maxime Vachier-Lagrave prawdopodobnie wybierze Obronę Grunfelda której to niektóre warianty potrafią być bardzo ciekawe i przygotowanie debiutowe odgrywa ogromną rolę. W obu tych debiutach jest jeszcze miejsce na jakieś nowinki i wierzę, że Fabiano Caruana przygotował coś specjalnego czym zaskoczy swojego rywala, zdobędzie przewagę i odniesie zwycięstwo.
320