Ostatnio
Violetta Zironi sprzedała swoją piosenkę jako NFT za 1 bitcoina (ok 74.000 €).
Od czasu zdobycia sławy w telewizji, Zironi porzuciła umowę z wytwórnią muzyczną Sony Records, która jej zdaniem ją wykorzystała, a teraz emituje swoje piosenki na blockchainie.
Former X Factor star Violetta Zironi, sold a song for 1 BTC and generated 340 ETH in sales but says OnlyFans performers get more respect.
cointelegraph.com
W Polsce NFT są traktowane jako forma majątku. Każda transakcja dotycząca NFT powinna być uwzględniona w zeznaniu PIT-38 (rozliczenie przychodów kapitałowych). Jako elementy praw majątkowych, NFT powinny byc rozliczane w PIT-36 lub 37. NFT są traktowane jako przychody z działalności operacyjnej lub gospodarczej i podlegają opodatkowaniu (ustawa CIT).
Czyli standardowo:
* 12% podatku do 119.999,99 pln
* 32% daniny od 120.000 pln
* dodatkowo 4% daniny solidarnościowej, jeżeli nadwyżka przekroczy 1 milion pln
Czyli nie tak źle - prawie tak jak umowa zlecenie (nie trzeba płacić stawki zdrowotnej jak przy umowie zleceniu).
Także może korzystanie z kont uprzywilejowanych podatkowo (z samodzielnie zarządzanych kont IRA (Individual Retirement Account) lub podobnych kont dla inwestycji NFT w celu odroczenia podatków od zysków) nie byłoby złym pomysłem?
NFT taxes can be complicated. Get the answers to all your NFT tax questions in this comprehensive NFT tax guide.
tokentax.co
Fabian Schär (tekst z 2021)
Termin zdecentralizowane
finanse (DeFi) odnosi się do alternatywnej infrastruktury finansowej zbudowanej na blockchainie Ethereum. DeFi wykorzystuje inteligentne kontrakty do tworzenia protokołów, które replikują istniejące usługi finansowe w bardziej otwarty, interoperacyjny i przejrzysty sposób. Niniejszy artykuł podkreśla możliwości i potencjalne zagrożenia związane z ekosystemem DeFi. Proponuję wielowarstwowe ramy do analizy ukrytej architektury i różnych bloków konstrukcyjnych DeFi, w tym standardów tokenów, zdecentralizowanych giełd, zdecentralizowanych rynków długu, instrumentów pochodnych blockchain i protokołów zarządzania aktywami w łańcuchu. Stwierdzam, że DeFi nadal jest rynkiem niszowym z pewnym ryzykiem, ale ma również interesujące właściwości w zakresie wydajności, przejrzystości, dostępności i możliwości komponowania. W związku z tym DeFi może potencjalnie przyczynić się do stworzenia solidniejszej i bardziej przejrzystej infrastruktury finansowej.
DeFi powiela istniejące usługi finansowe w bardziej otwarty i przejrzysty sposób. W szczególności DeFi nie opiera się na pośrednikach i scentralizowanych instytucjach. Zamiast tego opiera się na otwartych protokołach i zdecentralizowanych aplikacjach (DApps). Umowy są egzekwowane przez kod, transakcje są wykonywane w bezpieczny i weryfikowalny sposób, a i uzasadnione zmiany stanu są przechowywane w publicznym łańcuchu bloków. W ten sposób architektura ta może stworzyć niezmienny i wysoce interoperacyjny system finansowy o bezprecedensowej przejrzystości, równych prawach dostępu i niewielkim zapotrzebowaniu na powierników, centralne izby rozliczeniowe lub usługi depozytowe, ponieważ większość z tych ról może zostać przejęta przez „inteligentne kontrakty”.
DeFi oferuje już szeroką gamę aplikacji. Na przykład, można kupić aktywa powiązane z dolarem amerykańskim (USD) (tzw. stablecoiny) na zdecentralizowanych giełdach, przenieść te aktywa na równie zdecentralizowaną platformę pożyczkową w celu uzyskania odsetek, a następnie dodać oprocentowane instrumenty do zdecentralizowanej puli płynności lub funduszu inwestycyjnego w łańcuchu. Podstawą wszystkich protokołów i aplikacji DeFi są inteligentne kontrakty. Inteligentne kontrakty zazwyczaj odnoszą się do małych aplikacji przechowywanych na blockchainie i wykonywanych równolegle przez duży zestaw walidatorów. W kontekście publicznych blockchainów sieć jest zaprojektowana tak, aby każdy uczestnik mógł być zaangażowany i zweryfikować poprawność wykonania dowolnej operacji. W rezultacie inteligentne kontrakty są nieco nieefektywne w porównaniu z tradycyjnymi scentralizowanymi systemami obliczeniowymi. Ich zaletą jest jednak wysoki poziom bezpieczeństwa: Inteligentne kontrakty zawsze będą wykonywane zgodnie z założeniami i pozwalają każdemu na niezależną weryfikację wynikających z nich zmian stanu. Po bezpiecznym wdrożeniu inteligentne kontrakty są wysoce przejrzyste i minimalizują ryzyko manipulacji i arbitralnej interwencji.
Aby zrozumieć nowatorstwo inteligentnych kontraktów, musimy najpierw przyjrzeć się zwykłym aplikacjom internetowym opartym na serwerze. Gdy użytkownik wchodzi w interakcję z taką aplikacją, nie może obserwować jej wewnętrznej logiki. Co więcej, użytkownik nie ma kontroli nad środowiskiem wykonawczym. Każde z nich (lub oba) może być manipulowane. W rezultacie użytkownik musi zaufać dostawcy usług aplikacji. Inteligentne kontrakty łagodzą oba problemy i zapewniają, że aplikacja działa zgodnie z oczekiwaniami. Kod kontraktu jest przechowywany w bazowym blockchainie, dzięki czemu może być publicznie sprawdzany. Zachowanie kontraktu jest deterministyczne, a wywołania funkcji (w formie transakcji) są przetwarzane równolegle przez tysiące uczestników sieci, zapewniając legalność wykonania. Gdy wykonanie prowadzi do zmian stanu, na przykład zmiany sald kont, zmiany te podlegają zasadom konsensusu sieci blockchain i zostaną odzwierciedlone i chronione przez drzewo stanu blockchain.
Inteligentne kontrakty mają dostęp do bogatego zestawu instrukcji i dlatego są dość elastyczne. Ponadto mogą one przechowywać kryptoaktywa, a tym samym pełnić rolę powiernika, z całkowicie konfigurowalnymi kryteriami dotyczącymi tego, jak, kiedy i komu te aktywa mogą zostać uwolnione. Pozwala to na dużą różnorodność nowatorskich zastosowań i kwitnących ekosystemów. Oryginalna koncepcja inteligentnego kontraktu została stworzona przez Szabo (1994). Szabo (1997) użył przykładu automatu do sprzedaży, aby dokładniej opisać ten pomysł i argumentował, że wiele umów może być „wbudowanych w sprzęt i oprogramowanie, z którymi mamy do czynienia, w taki sposób, aby naruszenie umowy było kosztowne... dla naruszającego”. Buterin (2013) zaproponował zdecentralizowaną platformę inteligentnych kontraktów opartą na blockchainie, aby rozwiązać wszelkie kwestie zaufania dotyczące środowiska wykonawczego i umożliwić bezpieczne globalne stany. Dodatkowo, platforma ta pozwala kontraktom na interakcję i budowanie na sobie nawzajem (kompozycyjność). Koncepcja ta została sformalizowana przez Wooda (2015) i wdrożona pod nazwą Ethereum. Chociaż istnieje wiele alternatyw, Ethereum jest największą platformą inteligentnych kontraktów pod względem kapitalizacji rynkowej, dostępnych aplikacji i aktywności deweloperskiej.
DeFi nadal jest rynkiem niszowym o stosunkowo niskim wolumenie - jednak liczby te szybko rosną. Wartość środków zablokowanych w inteligentnych kontraktach związanych z DeFi przekroczyła niedawno 10 mld USD. Ważne jest, aby zrozumieć, że nie są to liczby dotyczące wolumenu transakcji ani kapitalizacji rynkowej; wartość odnosi się do rezerw zablokowanych w inteligentnych kontraktach do wykorzystania na różne sposoby, które zostaną wyjaśnione w trakcie tego artykułu. Rysunek 1 przedstawia wartość Ether (ETH, natywna kryptowaluta Ethereum) i USD aktywów zablokowanych w aplikacjach DeFi. Spektakularny wzrost tych aktywów wraz z kilkoma naprawdę innowacyjnymi protokołami sugeruje, że DeFi może stać się istotne w znacznie szerszym kontekście i wzbudziło zainteresowanie decydentów, badaczy i instytucji finansowych. Niniejszy artykuł jest skierowany do osób z tych organizacji z wykształceniem ekonomicznym lub prawniczym i służy jako przegląd i wprowadzenie do tematu. W szczególności identyfikuje on szanse i zagrożenia i powinien być postrzegany jako podstawa do dalszych badań.
Całkowita wartość zablokowana (TVL) to wskaźnik stosowany w sektorze kryptowalut w celu określenia całkowitej wartości w dolarach amerykańskich aktywów cyfrowych zablokowanych lub postawionych w określonej sieci blockchain za pośrednictwem zdecentralizowanych platform finansowych (DeFi) lub zdecentralizowanych aplikacji (dApps). Im wyższy TVL projektu, tym jest on postrzegany jako bezpieczniejszy i bardziej wartościowy. Tylko, że teraz Trump dąży do obniżenia wartości dolara do innych walut (do euro do jakiś 1.20-1.25) i czy jak wartości TVL pójdą w górę, to dany projekt będzie bezpieczniejszy czy bardziej wartościowy?
Komponenty DeFi Pulse: In Depth
*
Uniswap (UNI) - jest to największa zdecentralizowana
giełda (DEX) pod względem wolumenu obrotu. Opiera się na modelu Automated Market Maker (AMM), który eliminuje potrzebę scentralizowanych ksiąg zamówień. Dzięki AMM inwestorzy mogą kupować i sprzedawać tokeny, takie jak Wrapped Bitcoin (WBTC) i Ethereum (ETH), bez udziału scentralizowanego organu, po prostu łącząc swoje portfele kryptowalutowe z aplikacją.
Całkowita wartość zablokowana (TVL) w trzech wersjach Uniswap - V1, V2 i V3 - wynosi około 4,7 miliarda dolarów.
*
Maker (MKR) - kolejny duży protokół pożyczkowy, Maker różni się od Aave i innych konkurentów pożyczkowych, oferując swój natywny zdecentralizowany stablecoin - kryptowalutę, której cena jest powiązana z USD w stosunku 1: 1.
*
Aave (AAVE) - obecnie największy protokół pożyczkowy DeFi, Aave umożliwia użytkownikom pożyczanie i pożyczanie aktywów kryptograficznych w zdecentralizowanym środowisku. W chwili pisania tego tekstu ekosystem Aave ma ponad 12 miliardów dolarów w TVL.
*
Lido DAO (LDO) - Lido to płynne rozwiązanie do stakingu, które umożliwia użytkownikom stakowanie swoich tokenów bez ich blokowania. Stakując za pośrednictwem Lido, użytkownicy otrzymują odpowiednią ilość tokenów zastępczych, aby wykorzystać możliwości zysku w DeFi. Lido stanowi około 30% całej przestrzeni DeFi pod względem TVL.
*
Ethena (ENA) - ten protokół DeFi oferuje algorytmiczny stablecoin, który zapewnia lepszy model niż niesławny Terra USD.
*
Pendle (PENDLE) - Pendle Finance to protokół DeFi, który umożliwia użytkownikom tokenizację przyszłych zysków z aktywów DeFi i przekształcenie ich w zbywalne tokeny.
*
Compound (COMP) - to kolejny duży protokół pożyczkowy DeFi, który konkuruje z Aave. Ponad 2 miliardy dolarów zostało zablokowanych w pulach Compound.
*
Rocket Pool (RPL) - jest to podobny do Lido płynny protokół stakingu z TVL w wysokości 3,4 miliarda dolarów. Możesz porównać Lido z Rocket Pool tutaj.
*
Yearn.Finance (YFI) - ten agregator zysków pomaga posiadaczom kryptowalut odkrywać możliwości yield farmingu w DeFi.
DeFi2.0
Tradycyjne pożyczki wiążą się ze spłatą odsetek i niosą ze sobą pewne ryzyko likwidacji. DeFi 2.0 stara się jednak odejść od tego starego paradygmatu. Po pierwsze, dlaczego użytkownicy nie mogą zaciągać pożyczek, które spłacają się same? To nowatorska koncepcja, ale działa w następujący sposób: samospłacające się pożyczki wykorzystują wygenerowane odsetki do spłaty pożyczki, więc pożyczkobiorca nie musi spłacać odsetek. Załóżmy, że pożyczkodawca jest skłonny pożyczyć 1000 USD w kryptowalucie i wymaga depozytu w wysokości 500 USD jako zabezpieczenia. Po dokonaniu wpłaty pożyczkodawca natychmiast przeznacza ją na zarabianie odsetek. Po zgromadzeniu odsetek w wysokości 1000 USD plus premia, pożyczkodawca zwraca pożyczkobiorcy 500 USD. Ten rodzaj pożyczki eliminuje obawy związane z likwidacją. Co więcej, jeśli zdeponowane zabezpieczenie straci na wartości, oznacza to jedynie, że pożyczkobiorca będzie potrzebował więcej czasu na spłatę pożyczki. To znacznie lepszy wynik niż likwidacja.
W krótkiej historii DeFi, czasami inwestorzy odzyskują swoje pieniądze, a czasami nie po włamaniu. Dzięki DeFi 2.0 użytkownicy mogą jednak wykupić ubezpieczenie określonych inteligentnych kontraktów za opłatą. Ubezpieczenie inteligentnych kontraktów jest podobne do tradycyjnego ubezpieczenia przynajmniej pod jednym względem - należy zapoznać się z drobnym drukiem. Istnieją wyjątki od ochrony ubezpieczeniowej w zależności od tego, czy określony inteligentny kontrakt zostanie zhakowany, czy też umowa puli płynności zostanie zhakowana.
RWA - Real World Assets
Tokenizacja RWA to technologia, która przekształca prawa własności do realnego aktywa w cyfrowe tokeny. Możesz przekonwertować na tokeny wszystko, co ma wartość w świecie fizycznym: nieruchomości, złoto, akcje, obligacje, sztukę, a nawet własność intelektualną. Możesz kupować, sprzedawać, handlować i używać tych tokenów w DeFi tak, jak kryptowalut.