Znajdowanie zależności, generalnie rzecz biorąc, nie jest sprawą łatwą. Ogólna zasada brzmi: im więcej buków, tym większe szanse, że znajdzie się ciekawy system - najwieksze kursy z wiekszej liczby bukmacherow dają wieksze szanse na to że średnio mecze value trafiają się częściej. Z drugiej strony, gdy weźmiemy pod uwagę dużą liczbę bukmacherów, pojawia się problem że trzeba posiadać wiele kont jednocześnie i każde z nich zasilać. Aczkolwiek jeśli ustalimy niezbyt wygórowany fraction Kellego na poziomie np. 1% lub 2% bankrolla, możemy zasilić ileś kont graczy u wielu bukmacherach trzymając u każdego z nich stosunkowo niewielką kwotę pieniędzy. Dodatkowa zaleta to taka, że obstawiając jednorazowo 1% bankrolla, mamy niewielkie ryzyko, że dopadną nas limity od strony buków. Ale tak czy inaczej zarządzanie wieloma kontami jest zdecydowanie trudniejsze niż jednym kontem.
Jak szukać dobrych strategii.
Próbowanie na oślep jest faktycznie dosyć żmudnie i co ważniejsze troche zniechęcające. Dlatego jak pisałem ten program, stworzyłem do tego celu funkcjonalność, która w dużej mierze odwala za użytkownika sporo czarnej roboty. Mowa tu o automatycznym optymalizatorze. W user guidzie ten aspekt został potraktowany nieco po macoszemu, ale na dniach dokument zostanie zaktualizowany. Po krótce przedstawiam o co chodzi:
Odpalamy program MatchStatistics, wybieramy ligi itp. dobrze jest odcedzić surebety, tak jak pisałem w poprzednim poście, bowiem faktycznie trudno takie mecze znaleźć w realu - arbitraż jest krótkotrwałym stanem niestabilnym, jeśli się uda znaleźć go w realu to dobrze, lecz lepiej na tym nie polegać. Ja jestem zwolennikiem obstawiania na mecze posiadające value (w rozumieniu statystycznym), piszemy wiec:
rsr 1/(1/odds1 + 1/odds0 + 1/odds2) < 1 && 1/(1/odds1 + 1/odds0 + 1/odds2) >= 0.97
dolne ograniczenie jest sprawą umowną, jednak warto odfiltrować mecze, których wypadkowy payout jest skrajnie niski. Dalej uruchamiamy optymalizator, wpisujemy komendę:
opt 0,1
czekamy do konca, albo można podejrzeć aktualny wektor, najeżdżając kursorem myszy na pasek statusowy w dolnej części aplikacji. Załóżmy, że program znalazł nam wektor [2.2 2.7 1.05], możemy sprawdzić jakie są statystyki oparte o
algorytm obstawiania, dla argumentu będącego tym wektorem (piszę troche skrotowo, szegóły są w user guidzie na koncu). Wpisujemy komendę:
result [2.2 2.7 1.05]
Zostaną wyświetlone statystyki. Następnie mozna sprawdzić, jakie mecze najlepiej spełniają ten
algorytm, które warianty itp. Wykonujemy rozmaite testy np.:
pe_result odds1 >= 2.2 && odds1 <= 2.7 ? bet1
pe_result odds2 >= 2.2 && odds2 <= 2.7 ? bet2
pe_result odds1 >= 2.2 && odds1 <= 2.7 && odds1 < odds2 ? bet1
i tym podobne, chcąc znaleźć odpowiednią regułę określającą dany system. Możemy przeprowadzić również na początku symulację obstawiania dla tego wektora, by sprawdzić jakie mecze i jakie warianty przeważały - zobaczymi to w tabelce przedstawiającą historię wirtualnego obstawiania; wpisujemy zatem:
sim [2.2 2.7 1.05] 0.01
Ostatnia liczba to fraction bankrolla (składnia nieco odwrotna niz dla polecenia pe_sim). Generalnie gdy mamy już wstępne oszacowanie, które znalazł optymalizator, dużo łatwiej zbudować system oparty o wynik pośredni - wvector.
Na koniec dodam jeszcze tylko, że jesli znajdziemy rentowną strategię, warto przyjrzeć się wykresowi, najlepiej moim zdaniem jest, gdy jego kształt przypomina (mniej więcej) wykres krzywej wykładniczej. Jeśli tak jest, wówczas możemy stwierdzić, że historyczna próba posiadała dodatnią wartość oczekiwaną i co ważniejsze BYŁA POZBAWIONA LOSOWYCH TRENDÓW, co jest ważne, bowiem załóżmy że system okazał się rentowny, i w początkowym okresie np pierwszym miesiącu zwielokrotnił bankrol 15 razy a przez reszte roku już tracił, ale ogólny bilans był dodatni - bo jeszcze nie zdążył stracić wszystkiego, co na początku zarobił, to czy warto inwestować cokolwiek w taki system, jeśli prawdopodobnie będzie przynosił straty dalej?
Wykres wykładniczy można identyfikować przedstawiając go w skali logarytmicznej - wówczas powinniśmy otrzymać linię prostą (mniej lub bardziej "zygzakowatą"
o dodatnim współczyniku nachylenia (jeśli system jest rentowny).
Pozdrawaim