Zaczynamy zabawę w Czechach i wiele będzie się działo przez 2 tygodnie. Nie jest to mój ulubiony turniej, wolę młodzież, ale postaramy się upolować niskie i
wysokie kursy.
Polska powyżej 1.5 gola strzelonego w PP na turnieju @1.70
Wielka Brytania spadek z Elity @1.45
AKO @2.47 Fortuna
Czechy mistrzostwo @8.50 Fortuna
Connor Bedard najlepszym punktującym reprezentacji Kanady na MŚ Elity @4.00
John-Jason Peterka najlepszym punktującym reprezentacji Niemiec na MŚ Elity @2.20
Marco Rossi najlepszym punktującym reprezentacji Austrii na MŚ Elity @2.00
AKO @17.60 Fortuna
Ogólny przegląd MŚ
Mistrzostwa Świata to obok Igrzysk Olimpijskich najważniejsza hokejowa impreza wśród reprezentacji naszego globu. Niestety najlepsi hokeiści
NHL walczą o Puchar Stanleya i to jest marzeniem każdego zawodnika. Wiele drużyn nie dostało się do play-offów, czy też odpadło w pierwszej rundzie, dlatego też chętnie przyjęli powołania do kadry.
Dobrą wiadomością jest fakt, że podczas najbliższych Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2026 we Włoszech liga NHL postanowiła na czas tej imprezy przerwać swoje rozgrywki, co stwarza okazje, aby drużyny występowały w możliwie najsilniejszych składach.
Jak prawie co roku faworytami do złota jest reprezentacja Kanady. Nacja ta broni tytułu przywiezionego z poprzedniego czempionatu. Za jej plecami znajdują się Szwedzi oraz Amerykanie.
Jak pokazał przykład Mistrzostw Świata z 2023 roku, nie wolno lekceważyć pozostałych zespołów, ponieważ Niemcy oraz Łotwa niespodziewanie znaleźli się na podium, sięgając po srebro i brąz. Niezwykle zmotywowani będą gospodarze Czesi, którzy ostatni raz cieszyli się z medalu w 2022, pokonując w meczu o brąz
USA. Amerykanie po zajęciu dwukrotnie 4 miejsca z rzędu także postarają się o mistrzostwo. Niezwykle mocno wyglądają Trzy Korony, ponieważ nacja ta do Ostrawy przywiozła ze sobą aż 18 zawodników z
NHL! Czy to będzie sposób na triumf?
Czesi ze złotem?
Tak jak wspomniałem wyżej, głównych faworytów do końcowego triumfu jest trójka, ale stawiam na zwycięstwo gospodarzy. Czesi ostatni raz po mistrzostwo sięgnęli w 2010 roku, gdy turniej odbywał się w Niemczech. Jasne, kadra nie jest tak mocna jak ta
USA, Kanady, czy też Szwecji, niemniej jednak własna tafla to już spory handicap, co widzieliśmy w 2022 roku i Finowie cieszyli się ze złotych medali w Tampere.
Największą gwiazdą gospodarzy na domowym turnieju będzie dwukrotny zdobywca Pucharu Stanleya- Ondrej Palat. Inni gracze z
NHL to Radko Gudas, Jan Rutta, Jakub Vrana, Dominik Kubalik i bramkarze Lukas Dostal, Petr Mrazek oraz Karel Vejmelka.
Fani reprezentacji Czech z pewnością żałują pozostania w play-off NHL drużyny Boston Briuns, ponieważ duet David Pastrnak oraz Pavel Zacha przymierzani byli do udziału na tegorocznych mistrzostwach. Kurs na mistrzostwo naszych południowych sąsiadów jest nieco przesadzony i widzę w nim value, w przeciwieństwie do wartości na Kanadyjczyków, Szwedów, czy też Amerykanów.
Polska na MŚ Elity
Beniaminkowie tegorocznych Mistrzostw Świata Elity, a więc Polska oraz Wielka Brytania są głównymi faworytami do spadku. W poprzedniej edycji to właśnie Słowenia oraz Węgry musiały pożegnać się z najwyższym poziomem reprezentacyjnym w hokeju na lodzie, ale już za rok do niej powrócą. To tylko pokazuje, że w razie niepowodzenia jest nadzieja, aby
Biało-Czerwoni ponownie mogli spotkać się z najlepszymi zespołami w krótkim czasie, nie tak jak to jest teraz- po 22 latach.
Wykluczenie ze struktur IIHF Rosji i Białorusi zwiększyły szansę pozostałych nacji na udział w MŚ Elity.
Poziom polskiego hokeja niestety odstaje od pozostałych reprezentacji.
Wciąż nie mamy nawet jednego gracza na poziomie NHL. Może to się zmienić w przeciągu kilku lat, ponieważ Krzysztof Maciaś postara się dobrymi występami w Czechach zwiększyć swoje szanse na udział w drafcie najlepszej ligi hokejowej. Jest to na ten moment nasza największa nadzieja i były wątpliwości co do powołania przez selekcjonera Roberta Kalabera napastnika Prince Albert Raiders. Jeżeli w naszej krajowej lidze nie promujemy młodych talentów, to postarajmy się to robić przynajmniej w reprezentacji i z pewnością wiele par oczu skatów nie tylko z Europy, ale i zza Oceanu będzie przyglądało się występom Maciasia.
Pierwszym bramkarzem zapewne zostanie David Zabolotny, który zebrał świetne recenzje w starciu kontrolnym z Danią. Był bardzo pewnym punktem drużyny i wydawało się, że John Murray wraz z Tomasem Fucikiem powalczą o numer 1 pomiędzy słupkami, a tutaj nowy gracz Bietigheim Steelers zapewne rozpocznie mistrzostwa w bramce.
Szkoda kontuzji Bartłomieja Jeziorskiego, a więc napastnika od ważnych goli. Sam selekcjoner Robert Kalaber przyznał, że uraz zawodnika GKS-u Tychy, który przytrafił się w sparingu ze Słowenią, go załamał i jest to spore osłabienie naszej kadry. Brak Arona Chmielewskiego również dziwi, bo jest to hokeista, który potrafi zrobić różnicę, ale trener najprawdopodobniej doszedł do wniosku, że jego słaby sezon klubowy i liczne kontuzje nie pozwoliły mu się dobrze przygotować do turnieju.
Trzeba sobie jednak śmiało powiedzieć, że o punkty będzie bardzo trudno z reprezentacjami Niemiec, Szwecji, USA, Słowacji, czy Łotwy. Cała piątka będzie najprawdopodobniej bić się o awans do strefy play-off. Naturalnie należy powalczyć z faworytami, niemniej jednak najważniejszymi starciami o utrzymanie będą spotkania z Kazachstanem oraz Francją.
Mocną siłą naszej reprezentacji podczas zeszłorocznych Mistrzostw Świata Dywizji 1A był PP.
Biało-Czerwoni w tym elemencie hokejowego rzemiosła byli świetni i skuteczność zdobywanych goli w przewagach wynosiła 64.71% (11/17)! Jasne, poziom był zdecydowanie niższy, niż to będzie podczas Mistrzostw Świata Elity, ale właśnie w tych 2-5 minutach musimy wykorzystywać swoje szanse, aby wywalczyć pojedyncze oczka, potrzebne do utrzymania.
Szczególnie liczymy na nasz pierwszy unit PP z Krystianem Dziubiński, Patrykiem Wronką, Grzegorzem Pasiutem, Bartoszem Fraszko oraz Marcinem Koluszem i ta piątka będzie wyjeżdżać na lód jako pierwsza przy grze w przewadze. To ta formacja przyniosła nam najwięcej goli w Nottingham na poprzednich Mistrzostwach Świata Dywizji 1A. Turniejowa linia jest ustawiona na 1.5 i uważam, że
Biało-Czerwoni są w stanie na przestrzeni 7 spotkań przynajmniej 2-krotnie trafić do siatki przeciwnika w PP.
Spadek Wielkiej Brytanii
Warto zerknąć jeszcze na inne typy długoterminowe.
Jestem zdania, że Wielka Brytania pożegna się z Elitą w tym roku. Grupa A jest mocna i Szwajcaria, Kanada, Czechy, czy Finlandia są poza zasięgiem Brytyjczyków. Być może uda się urwać punkty Norwegom, Duńczykom, czy też Austriakom, ale są to nacje, które mają już spore doświadczenie na poziomie Elity i posiadają w swoim składzie gwiazdy.
Outsider najbardziej będzie liczył na Liama Kirka, który ma za sobą bardzo dobry sezon w Finlandii w barwach Jukurit i to na nim będzie spoczywać odpowiedzialność zdobywania goli oraz asyst. Jasne, liga w Wielkiej Brytanii stale się rozwija i zyskuje na popularności, ale jest to główny kandydat do spadku i tak też stawiam.
Młodzi gniewni na MŚ Elity
W TOTALBET pokusiłem się jeszcze o 3 najlepszych punktujących swoich reprezentacji.
W Kanadzie liczę naturalnie na Connora Bedarda. Numer 1 draftu NHL z poprzedniego roku to złoto w czystej postaci. Obserwowaliśmy rozwój 18-latka podczas Mistrzostw Świata U18 oraz U20 i już wtedy pokazywał swoje nieprzeciętne umiejętności. Ekipa spod Znaku Klonowego Liścia zdobędzie bardzo dużo goli na turnieju i liczę, że przy sporej ilości udział będzie miał napastnik Chicago Blackhawks.
Bardzo ubolewam, że na turnieju nie ujrzymy Macklina Celebriniego (prawdopodobnie numer 1 draftu NHL w tym roku) oraz Adama Fantilliego, bo zawsze kibicuje młodzieży. Kanada dojdzie zapewne bardzo daleko podczas turnieju rozgrywanego w Czechach i tutaj potrzebuje powiewu świeżości. Jeżeli ktoś nie interesuje się na co dzień hokejem, to zachęcam, aby włączyć mecz obrońców tytułu i obserwować wyjazdy na lód Connora., być może zakochasz się tak jak ja w tej pięknej dyscyplinie sportu.
Skupmy się jeszcze na młodych zawodnikach z innych reprezentacji.
W Niemczech mocno liczę na Johna-Jasona Peterkę. Napastnik Buffalo Sabres ma za sobą najlepszy sezon w NHL, gdzie zaliczył w przeciętnej drużynie łącznie 50 punktów na 82 rozegranych spotkań. Na poprzednich Mistrzostwach Świata Elity zajął 3 miejsce w punktacji kanadyjskiej z 12 oczkami. Wśród Niemców był najlepiej punktującym i to głównie dzięki niemu nasi zachodni sąsiedzi sięgnęli sensacyjnie po srebro.
Była spora nadzieja, że Tim Stützle, a więc największa nadzieja niemieckiego hokeja pojawi się w Czechach, ale niestety kontuzja go wykluczyła. Jestem zdania, że Peterka powtórzy swój wyczyn z poprzedniego turnieju.
W Austrii celuje w Marco Rossiego.
Oczywiście nacja ta nie będzie liczyć się w walce o złoto, ale jest tutaj kilku zawodników, na których warto zarzucić oko i tak jest z napastnikiem Minnesota Wild. Tak jak w przypadku Peterki, tak i Rossi ma za sobą najlepszy sezon w NHL. Popisał się 40 oczkami w 82 spotkaniach. Na lód często wyjeżdżał przy obecności Kirila Kaprizova, a więc jednej z gwiazd najlepszej hokejowej ligi na świecie. 22-latek to kluczowa postać u Austriaków i będzie brał ciężar gry na swoje barki.
Na poprzednich Mistrzostwach Świata Elity był najlepiej punktującym swojej reprezentacji z 6 oczkami, myślę, że ta liczba może się zwiększyć na tegorocznym turnieju.