>>>BETFAN - TRIUMF BONUSA NAD BOOSTEM <<<<
>>> BETCLIC - ZAKŁAD BEZ RYZYKA DO 50 ZŁ + GRA BEZ PODATKU!<<<
>>> FUKSIARZ - ZERO RYZYKA 100% DO 50 ZŁ. ZWROT W GOTÓWCE!<<<

Kryptowaluty - Bitcoin, Ethereum, Lisk itd. - Temat ogólny

psychol32 419,2K

psychol32

Użytkownik
Ja korzystałem z binance kilka razy jakieś pół roku temu więc nie pamiętam dobrze jak to wszystko tam działa. Głównie używałem Ethereum. Zanim je kupowałem to ze dwa dni obserwowałem kursy i kupowałem po najniższym jaki się da. Sprzedawałem dopiero po wzroście a powiem że wahania w ciągu 24 godzin wynosiły nawet kilkanaście procent. W ten sposób zaoszczędzałem kasę na różne przewalutowania i prowizje.
 
L 2,4K

lolekpolek

Użytkownik
Ja korzystałem z binance kilka razy jakieś pół roku temu więc nie pamiętam dobrze jak to wszystko tam działa. Głównie używałem Ethereum. Zanim je kupowałem to ze dwa dni obserwowałem kursy i kupowałem po najniższym jaki się da. Sprzedawałem dopiero po wzroście a powiem że wahania w ciągu 24 godzin wynosiły nawet kilkanaście procent. W ten sposób zaoszczędzałem kasę na różne przewalutowania i prowizje.
Skoro się sprawdzało czemu zaprzestałeś?
 
psychol32 419,2K

psychol32

Użytkownik
Skoro się sprawdzało czemu zaprzestałeś?
Używałem Binance tylko po to by wypłacać kasę z buka z którego znikł ecopayz. Jakoś chwilę później zlimitował mnie ten buk do zera więc przestałem korzystać.

Dodam jeszcze że próbowałem w kolejnym buku używać kryptowalut do wpłat/wypłat ale jak buk okazał się niewypłacalny to zrezygnowałem z tej metody całkowicie.
 
Ostatnia edycja:
L 2,4K

lolekpolek

Użytkownik
No i dobrze, że doczytałem. Nigdy nie kupuje się krypto poprzez giełdę. Nie zapewnia ona poufności a co za tym idzie w PL działa specjalna grupa wychwytywania takich kupców.
 
successful 1,9M

successful

ModTeam
Członek Załogi
No i dobrze, że doczytałem. Nigdy nie kupuje się krypto poprzez giełdę. Nie zapewnia ona poufności a co za tym idzie w PL działa specjalna grupa wychwytywania takich kupców.
Przypuśćmy że specjalna grupa wychwytywania kupca kryptowalut via giełda zauważy, że kupiłeś kryptowaluty. I potem wypłaciłeś z zyskiem i odprowadziłeś 19 proc. podatek od zysku. Co taka grupa może Ci zrobić i po co miałaby cokolwiek Ci robić?
 
Z 2,5K

ziemba

Użytkownik
Przypuśćmy że specjalna grupa wychwytywania kupca kryptowalut via giełda zauważy, że kupiłeś kryptowaluty. I potem wypłaciłeś z zyskiem i odprowadziłeś 19 proc. podatek od zysku. Co taka grupa może Ci zrobić i po co miałaby cokolwiek Ci robić?
No nic Ci nie zrobia. Sprawdza i jak bedzie ok to po temacie. Ale tu chodzi bardziej o to skad miales te pieniadze na kupno krypto a nie o podatek od ich sprzedazy. Jak by to bylo takie proste, zeby tylko podatek zaplacic i po sprawie to byla by to idealna pralnia pieniedzy.
 
Z 2,5K

ziemba

Użytkownik
Czyli możliwości są dwie. Legalne wpłaty i wypłaty na konto bankowe z giełd = odprowadzenie podatku albo portfel.
Ale co portfel? Jak zakladasz konto na gieldzie to rejestrujesz je na siebie i w razie wu, kazda instytucja Cie namierzy. Nawet jak bedziesz robil wplaty/wyplaty przez portfel. Jak chcesz byc anonimowy to zapomnij o gieldzie.
 
successful 1,9M

successful

ModTeam
Członek Załogi
Użytkownicy FB czy znajdę tu kogoś kto handlujemy krypto i pomoże w kilku sprawach ?
Z kontekstu tego wątku zrozumiałem, że potrzebujesz pomocy w zakresie kupienia kryptowalut(y) i hodlowania jej/ich przez jakiś czas. Zakładając że chcesz to zrobić w pełni legalnie (i że zamierzasz po wszystkim odprowadzić 19% podatku od zysku) to:

0) W zależności od tego jak duże kwoty inwestujesz - zaleca się zakup portfela. Obecnie najbezpieczniejszą (albo jedną z trzech najbezpieczniejszych na świecie) formą trzymania kryptowalut jest lokowanie ich na portfelu zewnętrznym Ledger Nano X. Na stronie producenta (i zaleca się kupować tylko i wyłącznie bezpośrednio od producenta - ledger.com) zakupisz go w cenie niespełna 600 zł. Jego zaletą jest to, że możesz na nim trzymać wiele różnych kryptocoinów. Jeśli wystarczą Ci dwie (np. BTC i ETH), to lepszym pomysłem będzie jego tańszy odpowiednik (Ledger Nano S). Zakup portfela nie jest obowiązkowy. Istnieje możliwość trzymania wszystkich swoich środków na portfelu giełdowym. Jednak nie jest to bezpieczna forma ze względu na fakt, że istnieje realne zagrożenie, że każda giełda, a co za tym idzie Twoje krypto, z dnia na dzień może przestać istnieć (np. właściciel zmyje się z pieniędzmi albo zostanie zhakowana). Małe szanse, ale realne. Historia zna takie przypadki.

1) Rejestrujesz się na dowolnej giełdzie, np. Bitbay. Pisałem wcześniej, że wszem i wobec Bitbay nie ma najlepszej opinii, bo rzekomo często robią problemy przy wypłatach. Ja korzystam nie od dziś i nigdy żadnych problemów nie miałem. Ogromną zaletą tej giełdy jest przyjmowanie płatności w PLN-ach, oraz możliwość bezpłatnych wpłat przelewem na konto. Niedrogie są też wypłaty przelewem na konto bankowe - 6 PLN. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się, żeby uruchomić sobie dwuskładnikowe uwierzytelnienie (2FA). Na BitBay'u łatwo znajdziesz instrukcję jak to zrobić.

2) Wpłacasz pieniądze albo przelewem na dedykowany rachunek bankowy (bezpłatnie), albo kartą. Ta druga forma jest obarczona prowizją, ale ma tę cechę, że pieniądze przychodzą natychmiast. Osobiście wpłacam środki przelewem i czekam jeden dzień roboczy na zaksięgowanie. Mailem otrzymasz potwierdzenie zaksięgowania środków na giełdzie.

3) Gdy już nasze pieniądze dotarły - pozostaje zakup. W górnym menu wybierasz walutę, jaką chcesz kupić, np. ETH.

1635317581268.png
Następnie masz możliwość wyboru kilku różnych opcji transakcji (wystawienie oferty, szybka transakcja, stop market, stop limit, fill or kill etc.). Wszystko oprócz "szybka transakcja" jest dla traderów. Jeśli chcesz po prostu od razu kupić crypto i ją trzymać, skorzystaj z "szybka transakcja".

4) Wpłaciłeś przykładowo 10.000 złotych i za całość chcesz kupić ETH. W okienku "chcę kupić szybko za" zaznaczasz kwotę, wybierasz PLN, a następnie klikasz "KUP". Ethereum w tej sytuacji kupisz za uśrednioną wartość, jakie obecnie są w kolejce oczekujących na sprzedaż. Jest to uśredniona wartość spośród oczekujących, tj. raczej niemożliwa jest sytuacja, że kupisz go po skrajnie niekorzystnej cenie.

1635317847274.png
5) I gotowe. Jesteś posiadaczem Ethereum, które trafiło do Twojego portfela giełdowego. Do Ciebie należy decyzja, czy nic z tym nie robisz (i wówczas środki te trzymasz na portfelu giełdowym), czy na przykład transferujesz je na jakiś portfel zewnętrzny. Kiedyś możesz na takiej samej zasadzie sprzedać swoje ETH, wybierając "Szybka sprzedaż".

6) Rozliczenie podatku. Każda transakcja krypto->PLN oraz PLN->krypto rodzi obowiązek podatkowy. To oznacza, że wystarczy zakupić kryptowalutę za złotówkę, i już masz obowiązek w następnym roku (do 30 kwietnia) złożyć zeznanie podatkowe.

Przykład: w 2021 roku zakupiłeś kryptowaluty na kwotę 10.000 złotych. Trzymasz je na co najmniej rok więc nie sprzedałeś żadnej. W tej sytuacji do 30 kwietnia 2022 r. musisz złożyć PIT-38, w którym wpisujesz dochód: 0 zł, koszty: 10000 zł, strata: 10000 zł. Jest to o tyle dla Ciebie korzystne, że w kolejnych latach możesz odliczyć tę stratę, a więc w razie zysku zapłacisz niższy podatek.

Przykład 2: w 2021 roku zakupiłeś kryptowaluty na kwotę 10.000 złotych. W tym samym roku sprzedałeś je za 25.000 złotych. W tej sytuacji do 30 kwietnia 2022 r. musisz złożyć PIT-38, w którym wpisujesz dochód: 25.000 zł, koszty: 10000 zł, zysk: 15000 zł. I od tego zysku musisz zapłacić do U.S. podatek w wys. 19%, a więc 2.850 złotych.

Pamiętaj, że jeśli w ciągu roku zrobisz np. kilkaset transakcji PLN->krypto lub na odwrót (np. codziennie kupujesz krypto za 5 zł), to każdą taką transakcję obowiązkowo należy uwzględnić w bilansie w rozliczeniu PIT.

Jednocześnie giełda pobiera prowizje za kupno lub sprzedaż (wysokość prowizji znajdziesz w historii transakcji), i wszystkie prowizje podlegają odliczeniu, to znaczy, że jeśli zapłacisz 50 zł prowizji za zakup coina, to wliczasz ją w polu "koszty".

Obowiązku podatkowego nie rodzi natomiast transakcja krypto->stablecoin. Stablecoin to kryptowaluta, której wartość odpowiada jednemu dolarowi. Przydatna jest wówczas, gdy ktoś "na górce" chce sprzedać swojego Bitcoina, ale nie chce wymieniać go na walutę fiducjarną (np. PLN). Jeśli w tej sytuacji zakupi stablecoina (np. USDT) i będzie go trzymać do czasu aż cena BTC stanieje i wówczas z powrotem zamieni wartość swoich stablecoinów na BTC, wówczas taka transakcja nie podlega żadnemu opodatkowaniu, niezależnie od wysokości zysku.
 
Otrzymane punkty reputacji: +823
B 1,7K

bulik9596

Użytkownik
Ja zamierzam w binance wejsc. Tam chyba nie trzeba rozliczac sie z zadnym fiskusem, kumpel to ma i sobie dość chwali, cashback na karcie do 8%, jest to amerykańska giełda i o zadnych podatkach tam nic nie słyszałem , no chyba że ktoś tylko handlem krypto sie zajmuje ale nie do użytku własnego. Może coś nie wiem .
 
Z 2,5K

ziemba

Użytkownik
Ja zamierzam w binance wejsc. Tam chyba nie trzeba rozliczac sie z zadnym fiskusem, kumpel to ma i sobie dość chwali, cashback na karcie do 8%, jest to amerykańska giełda i o zadnych podatkach tam nic nie słyszałem , no chyba że ktoś tylko handlem krypto sie zajmuje ale nie do użytku własnego. Może coś nie wiem .
Heh, uznam to za zart😁 Gielda jest oficjalna instytucja gdzie zakladasz konto i je weryfikujesz wiec us w kazdej chwili moze sprawdzic Twoje konto. Jezeli zarobiles na krypto a nie odprowadziles podatku i us to sprawdzi to zabierze Ci 75% tego co zarobiles. Oczywiscie jak bedziesz kupowal krypto za dziesiatki tys i nawet jak odprowadzisz od tego podatek to us zainteresuje sie tym, skad miales pieniadze zeby to krypto kupic.
 
Do góry Bottom