>>>BETFAN - TRIUMF BONUSA NAD BOOSTEM <<<<
>>> BETCLIC - ZAKŁAD BEZ RYZYKA DO 50 ZŁ + GRA BEZ PODATKU!<<<
>>> FUKSIARZ - ZERO RYZYKA 100% DO 50 ZŁ. ZWROT W GOTÓWCE!<<<

Superliga - dyskusja, komentarze, newsy, typy

Czy popierasz koncepcję utworzenia Superligi?

  • TAK

    Głosy: 11 28,2%
  • NIE

    Głosy: 26 66,7%
  • Nie mam zdania

    Głosy: 2 5,1%

  • Wszyscy głosujący
    39
ibis 1,2M

ibis

ModTeam
Członek Załogi
  • Jak na razie wśród uczestników Superligi jest dwanaście wielkich europejskich klubów​
  • W gronie sygnatariuszy brakuje takich potęg jak PSG czy Bayern Monachium​
  • W gronie sygnatariuszy Superligi znalazły się Barcelona, Real Madryt, Atlético, Manchester City, Manchester United, Arsenal, Chelsea, Tottenham, Liverpool, Juventus, Milan, Inter. Wciąż nie wiadomo, które ekipy do nich dołączą, a w tej sprawie pojawia się wiele spekulacji.​

Podoba się wam pomysł utworzenia Superligi?

Zapraszamy do dyskusji.

U niektórych buków pojawiła się nawet dość ciekawa oferta.​
 
qowalsky6 1,1M

qowalsky6

Znawca A-League
Można pisać elaboraty na ten temat, albo wystarczy przyjrzeć się pieniądzom, które leżą na stole. Superliga i szmal dla parszywej 12-ki :) przewyższają zdrowo, to co do tej pory dawała im LM, której zasady i tak promują silne kluby z bogatych lig. Dla mnie morał tego tworu/pomysłu jest bardzo klarowny (i nie odnosi się on tylko do pilki, to jest też kierunek dla świata) : Krezusi będą jeszcze bogatsi, średniacy i biedaki będą coraz biedniejsi. Niewesoły scenariusz niestety... Co zostaje wobec tego? Zobaczymy, z biegiem czasu bedzie coś wiecej wiadomo, w najgorszym razie oleje te rozgrywki, świat się nie kończy na Messim, czy innym gwiazdorze... Tyle :)
 
Otrzymane punkty reputacji: +473
madman01 12,1K

madman01

Użytkownik
Zbojkotować tą "superligę" na wszystkie możliwe sposoby, to nic innego jak skok i tak już bogatych klubów na kasę? Gdzie tu mowa o fair play?
 
Otrzymane punkty reputacji: +474
N 2,9K

najtmar

Użytkownik
Nie jestem zwolennikiem tej Superligi ale czy poniekąd podobna historia nie miała już miejsca? Chodzi mi o 1992 rok i wystartowanie Premier League. Wszystkie ówczesne kluby grające w najwyższej klasie rozgrywkowej w Anglii, jak jeden mąż odeszły od The Football Association oraz Football League i przystąpili do nowych, całkowicie niezależnych rozgrywek. Nie było to tajemnicą poliszynela bo powód był wszystkim oficjalnie znany : zwiększenie wpływów/dochodów.
Inną kwestią jest fakt, że niesamowicie drażni mnie postępowanie UEFA i FIFA. Udają teraz praworządnych, obrońców piłki nożnej itp. Śmiech na sali jak przypomnę sobie te afery korupcyjne, uprzywilejowanie bogatych, przymykanie oka na tych zamożniejszych, a kończąc na tych nieszczęsnych mistrzostwach w Katarze. UEFA i FIFA jest na takim samym poziomie co ludzie związani z Superligą. Jednym i drugim chodzi o pieniądze. Obrzydliwe czasy.
Podsumowując: na bank nie oglądałbym tego nowego tworu. Inna sprawa, że te całe towarzystwo leśnych dziadów z UEFY trzeba zaorać bo to jest naprawdę mafia.... Nie będę już więcej pisał bo mógłbym spore wypracowanie napisać na ten temat. Takie mamy czasy, aż się wymiotować na to wszystko chce.
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +464
marqs3lby 10K

marqs3lby

Użytkownik
A ja jestem zwolennikiem utworzenia Superligi i trzymam kciuki za jej powodzenie.
Dla kibica tak częste mecze wielkich drużyn z wielkimi piłkarzami to sama gratka. Dość Ligi Mistrzów z meczami pokroju Galatasaray vs Schalke, nie wspominając o drużynach pokroju Ferencvaros, BATE czy Legia. Superliga dostarczy meczów na najwyższym poziomie - creme de la creme. Koniec z piłkarskim caritasem i dzieleniem się pieniędzmi z drużynami, które nie generują praktycznie żadnego zysku patrząc na cały pryzmat turnieju. Liga Mistrzów od dawna zaczyna się dopiero od stycznia czy lutego, to śmieszne.
A jeżeli zaradne kluby zarabiające miliony mogą zarabiać jeszcze więcej? Brawo! Koniec dzielenia się z uefowską mafią. Czekam aż projekt się rozwinie do większych rozmiarów, może zorganizują własne mistrzostwa świata/europy jeżeli UEFA/FIFA zabronią piłkarzom gry we własnych? To już melodia przyszłości, zobaczymy jak to się rozwinie.
Dla mniejszych klubów to też same korzyści. Gdyby usunąć te 6 zespołów z Anglii to mamy podium: Leicester, West Ham, Everton czyli zespoły które rozwinęły się w ostatnich latach, a których rozwój z oczywistych względów blokowała konkurencja. Teraz rozgrywki będą bardziej wyrównane.
 
Waldi1979 1,6M

Waldi1979

Administrator
Członek Załogi
Kluczowe wydaje się tu stanowisko UEFA, FIFA oraz krajowych federacji, bo jeżeli tak jak zapowiadają i kluby, które zgłosiły się do Superligi zostaną usunięte ze swoich lig oraz wyrzucone z Ligi Mistrzów, a zawodnicy zostaną odsunięci od gry w reprezentacji oraz z uczestnictwa w Euro oraz Mundialu to ja sensu tej ligi nie widzę w ogóle, co z tego, że będą same klasyki jak te kluby będą grały tylko między sobą, co mi po xx El Clasico czy derbach Manchesteru jak te kluby nie będą grały o o mistrzostwo Hiszpanii, Anglii itd co na to sami zawodnicy, bo jakoś nie wyobrażam sobie, żeby taki Cristiano Ronaldo zrezygnował z gry w reprezentacji Portugalii i biciu kolejnych rekordów, co mu kilku milionach w sezonie więcej jak pieniędzy ma tyle, że tam jeszcze wiele pokoleń do przodu będzie opiewało w luksusie, dla niego liczą się kolejne rekordy, śrubowanie indywidualnych osiągnięć, na koniec kibice, którzy pewnie wreszcie wrócą na stadiony, czy nie będą chcieli zwykłych meczy w lidze, derbów z lokalnym przeciwnikiem nawet jeżeli jest on aktualnie na 12 miejscu w Premier League itd

Ten cały projekt jest tylko dla kasy, nikt się nie liczy ze zwykłym kibicem, czy te miliony są warte braku szacunku u swoich kibiców, ciekawy transparent wywiesili wczoraj kibice Liverpoolu, czy akcja z koszulami Leeds przed wczorajszym spotkaniem z Liverpoolem.
Magical Snap - 2021.04.20 13.55 - 001.png
Osobny temat to prawa telewizyjne i abonamenty tv, ciężko sobie wyobrazić, żeby ktoś płacił taki sam abonament powiedzmy w Canal+, bo ogląda Premier League, a jak te 6 klubów zostanie usuniętych, co z ligą? czy zostanie powiększona, medialnie na pewno straci. Na razie więcej pytań niż odpowiedzi, pozostaje czekać, ale ja jestem średnio do tego nastawiony, wydaje mi się, że to będzie taki sztuczny przesyt, jak zawodnicy co tydzień będą grali "wielki mecz" to po kilku miesiącach pewnie tak to wszystkim się przeje, że takie spotkania nie będą robiły większego wrażenia i tak jak wspomniałem na początku kluczowe będzie czy te kluby będa mogły grać we własnych ligach....
 
Otrzymane punkty reputacji: +65
P 102,3K

przestrzalninja

Użytkownik
Kluczowe wydaje się tu stanowisko UEFA, FIFA oraz krajowych federacji, bo jeżeli tak jak zapowiadają i kluby, które zgłosiły się do Superligi zostaną usunięte ze swoich lig oraz wyrzucone z Ligi Mistrzów, a zawodnicy zostaną odsunięci od gry w reprezentacji oraz z uczestnictwa w Euro oraz Mundialu to ja sensu tej ligi nie widzę w ogóle, co z tego, że będą same klasyki jak te kluby będą grały tylko między sobą, co mi po xx El Clasico czy derbach Manchesteru jak te kluby nie będą grały o o mistrzostwo Hiszpanii, Anglii itd co na to sami zawodnicy, bo jakoś nie wyobrażam sobie, żeby taki Cristiano Ronaldo zrezygnował z gry w reprezentacji Portugalii i biciu kolejnych rekordów, co mu kilku milionach w sezonie więcej jak pieniędzy ma tyle, że tam jeszcze wiele pokoleń do przodu będzie opiewało w luksusie, dla niego liczą się kolejne rekordy, śrubowanie indywidualnych osiągnięć, na koniec kibice, którzy pewnie wreszcie wrócą na stadiony, czy nie będą chcieli zwykłych meczy w lidze, derbów z lokalnym przeciwnikiem nawet jeżeli jest on aktualnie na 12 miejscu w Premier League itd

Ten cały projekt jest tylko dla kasy, nikt się nie liczy ze zwykłym kibicem, czy te miliony są warte braku szacunku u swoich kibiców, ciekawy transparent wywiesili wczoraj kibice Liverpoolu, czy akcja z koszulami Leeds przed wczorajszym spotkaniem z Liverpoolem.
Pokaż załącznik 8390
Osobny temat to prawa telewizyjne i abonamenty tv, ciężko sobie wyobrazić, żeby ktoś płacił taki sam abonament powiedzmy w Canal+, bo ogląda Premier League, a jak te 6 klubów zostanie usuniętych, co z ligą? czy zostanie powiększona, medialnie na pewno straci. Na razie więcej pytań niż odpowiedzi, pozostaje czekać, ale ja jestem średnio do tego nastawiony, wydaje mi się, że to będzie taki sztuczny przesyt, jak zawodnicy co tydzień będą grali "wielki mecz" to po kilku miesiącach pewnie tak to wszystkim się przeje, że takie spotkania nie będą robiły większego wrażenia i tak jak wspomniałem na początku kluczowe będzie czy te kluby będa mogły grać we własnych ligach....
niekoniecznie... jest jeszcze trybunal arbitrazowy w lozannie i on chyba bedzie mial ostatnie slowo w tej sprawie. obie strony maja prawnikow, dobrych prawnikow i wszystko tam sie rozegra. jesli rozgrywki beda jako turniej towarzyski a uczestnictwo w lidze mistrzow/lidze europy chyba nie jest obowiazkowe? patrz przypadek milanu kilka lat temu to uefa/fifa poplynie... zwlaszcza, ze uefa/fifa sama chciala zorganizowac takie rozgrywki i kase na nich trzepac...

te kluby co dolaczyly do superligi sa bogate... maja bardzo duzo pieniedzy, ale na minusie... zyly ponad stan, pensje ponad stan, transfery ponad stan itp. bayern ma zdrowe finanse psg, nie wiem jak tam wyglada sytuacja, ale martwic sie o kase nie musza. nie wiem, dlaczego city dolaczylo do tej superigi.

edit; oho super znowu mi sie slowa przestawiaja ze stresu, super xd literowka
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +262
madman01 12,1K

madman01

Użytkownik
A ja jestem zwolennikiem utworzenia Superligi i trzymam kciuki za jej powodzenie.
Dla kibica tak częste mecze wielkich drużyn z wielkimi piłkarzami to sama gratka. Dość Ligi Mistrzów z meczami pokroju Galatasaray vs Schalke, nie wspominając o drużynach pokroju Ferencvaros, BATE czy Legia. Superliga dostarczy meczów na najwyższym poziomie - creme de la creme. Koniec z piłkarskim caritasem i dzieleniem się pieniędzmi z drużynami, które nie generują praktycznie żadnego zysku patrząc na cały pryzmat turnieju. Liga Mistrzów od dawna zaczyna się dopiero od stycznia czy lutego, to śmieszne.
A jeżeli zaradne kluby zarabiające miliony mogą zarabiać jeszcze więcej? Brawo! Koniec dzielenia się z uefowską mafią. Czekam aż projekt się rozwinie do większych rozmiarów, może zorganizują własne mistrzostwa świata/europy jeżeli UEFA/FIFA zabronią piłkarzom gry we własnych? To już melodia przyszłości, zobaczymy jak to się rozwinie.
Dla mniejszych klubów to też same korzyści. Gdyby usunąć te 6 zespołów z Anglii to mamy podium: Leicester, West Ham, Everton czyli zespoły które rozwinęły się w ostatnich latach, a których rozwój z oczywistych względów blokowała konkurencja. Teraz rozgrywki będą bardziej wyrównane.
Ale z perspektywy graczy co grają u bukmacherów, nie wiem czy te rozgrywki byly by zbyt ciekawe, bo jak zespół na poziomie spotka się z zespołem na takim samym poziomie? To co tu stawiać? Remis, Więc wyjdzie że same remisy, dla gracza konserwatywna liga mistrżów gdzie sa dwa mocne zespoły i jeden średni i jeden slabszy w grupie, gdzi jest 8 grup po 4 Zespoły, i w każdym są zespoły z eliminacji do lm, chyba lepsza sytuacja, dla graczy stricte bukmacherska, bo zawsze w grupie znajdzie się mecz gdzie ten lepszy zagra ze slabszym, i latwiej coś postawić, a niżeli wrzucić do tego samego worka, wszystkie zespoły co prezentują podobny poziom, dla mnie ta superliga to nie wypał, i rak toczący futbol, futbol jest dla wszystkich a nie dla jakiś bogatych elit....Sprawy posuneły się według mnie za daleko, i najlepiej jakby kibice to zbojkotowali, chociaż według mnie są małe szanse że ta Superliga wogóle powstanie...
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +262
Waldi1979 1,6M

Waldi1979

Administrator
Członek Załogi
niekoniecznie... jest jeszcze trybunal arbitrazowy w lozannie i on chyba bedzie mial ostatnie slowo w tej sprawie. obie strony maja prawnikow, dobrych prawnikow i wszystko tam sie rozegra.
czytałem wywiad z Perezem i on problemu w ogóle nie widzi, więc jest słowo przeciwko słowu. Twierdzi, że wszystkie kluby będą grały normalnie w swoich ligach, zawodnicy w reprezentacjach itd Przyjmując, że będą mogli grać w krajowych rozgrywkach to kolejną kwestią jest podejście innych klubów, kibiców do meczu ze wspomnianą dwunastką, pomijając sprawę mistrzostwa kraju to jaki ma sens walka o kolejne miejsca jak o europejskie puchary nie będą walczyli, bo mają swoją...superligę, w której i tak będą grali bez względu na wyniki, bo po to ją sobie założyli.
dla mnie ta superliga to nie wypał, i rak toczący futbol, futbol jest dla wszystkich a nie dla jakiś bogatych elit....Sprawy posuneły się według mnie za daleko
dokładnie, dobrze to ująłeś
 
Otrzymane punkty reputacji: +213
arass1 169,6K

arass1

Użytkownik
Wygląda na to, że wszystkie angielskie kluby zdecydowały się na odejście z Superligi.
Czyżby nastąpiła śmierć przed narodzinami?
 
Otrzymane punkty reputacji: +262
N 2,9K

najtmar

Użytkownik
Na ten moment, wygląda to tak, że temat Superligi upada. Aktualnie (2:00 w nocy naszego czasu), wszystkie zespoły z Premier League, poinformowały, że rezygnują z udziału w projekcie zwanym Superligą. Jak już wcześniej wspomniałem, UEFA i FIFA są gruźlicą piłki nożnej ale ta Superliga to nowotwór złośliwy. Trzeba jakoś walczyć z patologią tych oficjalnych związków piłkarskich ale nie dolewając benzyny do ognia bo tak w mojej ocenie wygląda ten cały ambaras z Superligą.
Może jestem marzycielem ale chciałbym aby po aktualnych wydarzeniach, coś zaświeciło w głowach oficjeli z UEFA i FIFA, że nie są pępkiem świata. Aby wreszcie wsłuchali się z pokorą w piłkarski świat, patrząc przez pryzmat piłkarzy, kibiców, a nie tylko biorąc jako pewny wyznacznik, zachcianki właścicieli i sponsorów.
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +262
P 102,3K

przestrzalninja

Użytkownik
Może jestem marzycielem ale chciałbym aby po aktualnych wydarzeniach, coś zaświeciło w głowach oficjeli z UEFA i FIFA, że nie są pępkiem świata. Aby wreszcie wsłuchali się z pokorą w piłkarski świat, patrząc przez pryzmat piłkarzy, kibiców, a nie tylko biorąc jako pewny wyznacznik, zachcianki właścicieli i sponsorów.
raczej do tego nie dojdzie. mocno zabetonowane to jest a argument uefa w stosunku do superligi = opamietajcie sie z nami stoja media, kibice, wszyscy...

jak narazie w superlidze uczestnicza kluby z hiszpanii i wloch... super ta superliga xd pytanie kiedy inwestor sie wycofa z tego projektu heh albo czy inwestor zarzada odszkodowania xd
 
arass1 169,6K

arass1

Użytkownik
Superliga uszczuplona o Inter Mediolan, Atletico Madryt i Juventus!
W grze pozostały tylko Real Madryt i Barcelona. Przekornie chciałoby się powiedzieć, że zwycięzca będzie hiszpański.
 
Ostatnia edycja:
ranczo0123 464,5K

ranczo0123

ModTeam
Członek Załogi
Barcelonka do samego konca widze idzie w zaparte. Grunt tam sie mocno pali i hajs poszukiwany jest bez wzgledu na wszystko. Tak to jest jak sie wiele lat rozwala kase na prawo i lewo bezmyslnie i ma sie za prezydenta klubu idiote. Pamietam jeszcze wcale nie tak dawno te czasy jak byli jedynym liczacym sie klubem na swiecie, ktory nie mial zadnej reklamy na koszulce platnej. Ba to oni placili UNICEF jak sie ich logo pojawilo na koszulce. Co do Superligi to na szczescie temat mozna juz uznac za zamkniety ale nigdy nie wiadomo kiedy znowu on powroci.
 
rondani 98,1K

rondani

Użytkownik
Barcelonka do samego konca widze idzie w zaparte. Grunt tam sie mocno pali i hajs poszukiwany jest bez wzgledu na wszystko. Tak to jest jak sie wiele lat rozwala kase na prawo i lewo bezmyslnie i ma sie za prezydenta klubu idiote. Pamietam jeszcze wcale nie tak dawno te czasy jak byli jedynym liczacym sie klubem na swiecie, ktory nie mial zadnej reklamy na koszulce platnej. Ba to oni placili UNICEF jak sie ich logo pojawilo na koszulce. Co do Superligi to na szczescie temat mozna juz uznac za zamkniety ale nigdy nie wiadomo kiedy znowu on powroci.
Nie idiota tylko zlodziej i walkarz. i oni kasy przeprali to glowa mala
I to kazdy kolejny po kolei, Rosell czy ten obecny

Poza tym ukarac powinno sie kluby za sama konspiracje, czyli spiskowanie w celu podwazenia autorytetu organizacji, roiozgrywek itp skonczyloby sie gadanie, albo by zakladali lige albo bylby swiety spokoj nie byloby pieprzenia

Zrobic z nimi to samo co z zawodnikami jak klub sie dogaduje ze rozmawiaja za plecami z innym. Zawiesic i koniec gry i dupka zmiekne. Klub straci ale zawodnik wiecej, inni sie oducza.

Zreszta sa zasady kontaktowania sie zawodnikow z innymi klubami czy agentami, regulujace dogadywanie sie.

Przekroczenie ich albo wgrazanie 'bo ja sobie pojde' to wypad i szerokiej drogi niech sobie graja jedni i drudzy widz sam zadecyduje co chce ogladac.

Moim zdaniem i tak powstanie jakas superliga, ale beda to nowe druzyny, ktorym nie bedzie sie chcialo przebijac przez 9 lig i uzerac z lesnymi dziadkami zeby awansowac, powstanie cos a la Red Bull London kontra Niagara Heights, Beijing Dragons, Abu Dhabi FC itp

Samo City moze delegowac ze cztery kluby do takiej ligi, ale pewnie tez beda mieli ograniczenia jeden wlasciciel jeden klub

I bedzie liga swiatowa, dziwie sie ze nikt jeszcze na to nie wpadl, to o wiele lepsza kasa niz superliga europejska. Tu zaden klub nie bedzie mial tradycji, no chyba ze jakis sam sie do nich przeniesie i UEFA, FIFA moga ich cmoknac, wszystko kwestia pieniedzy, zawodnicy beda nowi moze nieco gorsi na poczatku, ale oplacani na tyle ze moga miec gdzies wystepy dla reprezentacji

Ludzie ogladaja Fame MMA czy UFC i media sie rozpisuja (pewnie artykuly sponsorowane), malo tego nawet o esportach wpycha sie artykuly na glowna strone, to nie beda ogladac konkurencyjnej dla rozgrywek FIFA pilki? Oczywiscie ze beda jak bedzie zasada wszystko dla klienta, pokazmy dziadkom z FIFA ze umiemy zrobic lepsza pilke

Jest komiks o gosciu, ktory wlasnie sie wkurzyl na federacje bo ciagle cos nie tak, zawieszali mu zawodnikow, a ze odziedziczyl miliard funtow to zalozyl wlasna lige, oplacal zawodnikow dwa razy lepiej niz w topowych ligach, do tego przylaczylo sie kilku kacykow z Afryki, mafia kolumbijska, podejrzane towarzystwo z Hongkongu, Indii, Australii, USA, Meksyku malo tego nawet magnat z Europy Wschodniej (Orban) i jedziemy. Kazdy kraj, region ma swojego przedstawiciela

Ciekawe towarzystwo bylo, kazdy chcial kazdego wyrolowac, ale na boisku wszystko toczylo sie normalnie, choc rozgrywki przypominaly MLS, a wiec nie normalna liga tylko potem jeszcze play offy. I tez nie bylo spadkow, pojawily sie pilkarskie legendy, wszystko

Tak wiec kto pierwszy takie cos zalozy ten lepszy. Kwestia kapitalu na starcie, mozna pokazac FIFA miejsce w szeregu, jak by to odnioslo sukces Reale same zglosza akces albo beda patrzec zzielenien iz zazdrosci jaka kapucha im ucieka a oni sie kisza w sosie wlasnym
 
Ostatnia edycja:
N 2,9K

najtmar

Użytkownik
Ja tylko wkleję link z oświadczeniem rzecznika prasowego JP Morgan.
Według Tariqu Panji z New York Times– JP Morgan wycofał się właśnie z finansowanie Superligi.

"Zdecydowanie pomyliliśmy się w ocenie tego, jak ten projekt zostanie odebrany przez całą społeczność piłkarską i jaki może wywrzeć wpływ na przyszłość. Wyciągniemy z tego wnioski "– przekazał dziennikarzowi rzecznik prasowy holdingu.

Mogę to skomentować tak: upadł "wielki" Babilon.
Chcieli podzielić piłkę nożną jeszcze bardziej. Stworzyć bańkę i korzystać na tym w swoim gronie, a zostali skompromitowani. Bardzo dobrze, niech się nauczą równoważyć finanse jak to robi Bayern a nie żyć na kredyt całe życie i mieć pretensję do całego świata.
 

Załączniki

Otrzymane punkty reputacji: +206
karciarz 26,3K

karciarz

Forum VIP
Superliga uszczuplona o Inter Mediolan, Atletico Madryt i Juventus!
W grze pozostały tylko Real Madryt i Barcelona. Przekornie chciałoby się powiedzieć, że zwycięzca będzie hiszpański.
Pierwsze słyszę, aby Juventus opuścił Super Ligę. Szkoda, ze wyszło, jak wyszło i góra jest mafia z UEFA.
Super Liga mogła być lekarstwem dla wielu klubów. Oczywiście cały projekt wymagał drobnych poprawek i to wszytko było robione ma wariata, bo podobno prezes Barcelony ma długi język. No cóż... za jakiś czas możemy być świadkami upadku wielkich klubów, a takie P$G czy City będą na szczycie, bo Ceferin robi im dobrze.
 
Otrzymane punkty reputacji: +207
Do góry Bottom