>>>BETFAN - TRIUMF BONUSA NAD BOOSTEM <<<<
>>> BETCLIC - ZAKŁAD BEZ RYZYKA DO 50 ZŁ + GRA BEZ PODATKU!<<<
>>> FUKSIARZ - ZERO RYZYKA 100% DO 50 ZŁ. ZWROT W GOTÓWCE!<<<
Fortuna bonus

Praca jako operator CNC (tokarki, frezarki), wie ktos cos?

K 358

koeman66

Użytkownik
Witam.
Chcialbym sie jak to powiedziec... przekwalifikowac, poniewaz znudzila mnie juz moja nedzna praca, za rownie nedzne pieniadze.
Czy znacie kogos kto pracuje jako operator/programista obrabiarek sterowanych numerycznie CNC?
Czy ciezko jest znalezc prace po samym kursie, ktorego koszt wynosi ponad 2 tysiaki?
I najwazniejsze...
Czy wrodzona wada wzroku (brak widzenia stereoskopowego), wyklucza mnie z wykonywania takiego zawodu?
Podejrzewam ze nie, poniewaz obrabiarki CNC sa z oslonami.
Ktos, cos moze wie???
Ratujcie, bo na necie pelno roznych opinii.
 
X 49

xxxx1234

Użytkownik
Ja jestem programistą frezarek CNC. Co prawda od 7 lat nie pracuje w Polsce. Szczerze mówiąc to nie wiem co powiedzieć osobie totalnie zielonej w tym temacie. W dużym skrócie praca programisty polega na poruszaniu wrzecionem maszyny po układzie współrzędnych w osiach x y z tak aby uzyskać identycznie to samo co na rysunku technicznym do tego dobierając odpowiednie narzędzia. Są też maszyny pracujące w 5 osiach, ale to nie jest temat na początek przygody z CNC.
Nie wiem też co masz na myśli pisząc &quot;kurs&quot; CNC każda maszyna ma sterowanie np. Heidenhaina, Simensa, Fanuca itd.... i każde się czymś różni do tego masz też różne programy graficzne w których tworzysz modele w 2D i 3D i przerabiasz na program, który będzie czytać obrabiarka. Nie wiem czego miał by Cie nauczyć taki kurs CNC.
Jeśli chcesz pracować na CNC jako programista to odpowiedz też sobie na pytanie jak mocny czujesz się z matematyki bo to podstawa w tym zawodzie. Pamiętaj, że po kursie to jest dopiero początek Twojej drogi to nie jest tak, że robię kurs i już się na wszystkim znam potrzebne są lata doświadczenia. Na początek proponował by się zająć tylko ustawianiem i obróbką dopiero po jakimś czasie programowaniem. Nie wiem co to dla Ciebie są &quot;nędzne pieniądze&quot; ale nie spodziewaj się cudów na starcie. Bo mi jako programiście w 5 osiach jakieś półtora roku temu proponowali 4000 zł na rękę w Polsce.
Nie wiem ile masz lat, ale zastanów czy to jest odpowiedni wiek na naukę bo CNC to szeroki temat możesz wkładać części do maszyny i przyciskać start, albo pisać bardzo skomplikowane programy i robić naprawdę trudne detale.
 
D 152

damian0012

Użytkownik
po kursie to mozesz sobie conajwyzej zamocowac detal i ciskac zielony start... ewentualnie zmienisz z 2 narzedia i moze je zmierzysz i odpowiednia wpiszesz wartosci w maszynie..
na nic wiecej nie licz , sam robilem kurs na operatora i mialem 5msc stazu i wiem jak to wyglada..
a co do programisty ehhh to na prawde skomplikowane pelno kodow itd sporo matematyki i ogolnie mega latwo sie pomylic ????
zastanow sie dobrze bo praca w fabryce fajna wcale nie jest...
 
X 49

xxxx1234

Użytkownik
Skalson92 szczerze to nie wierze w żadne kursy CNC. Jeśli chodzi o szkolenie w tym zawodzie ja kończyłem &quot;technikum tokarz frezer&quot;, a później politechnikę na wydziale budowy maszyn i jak poszedłem do pierwszej pracy to i tak byłem zielony jak trawa na wiosnę miałem dużą wiedzę teoretyczną, ale znikomą praktyczną i dopiero jak zacząłem prace to wiele nauczyłem się od starszych stażem pracowników, pierwsze dwa lata to była straszna męczarnia pisałem tylko proste programy, a mózg pracował na mega obrotach, a jak już miałem puścić program to najpierw tylko &quot;w powietrzu&quot; żeby nic nie zniszczyć, dopiero druga próba była tą właściwa i zawsze byłem przy niej cały spocony, a i tak nie zawsze się udało. Dzisiaj po 10 latach w zawodzie jestem jednym z najlepszych pracowników w firmie. Ta praca ogólnie daje mi dużo satysfakcji fajnie jest patrzeć jak powstaje jakaś bardzo skomplikowana część, która wcześniej była zwykłą kostką stali i mieć tą świadomość, że to ja to stworzyłem, ale czasem czuje się tak wypalony i mam tak dosyć, że chętnie bym się zamienił z facetem, który sprząta u nas firmie i odpowiada za sprzęt warty 100 zł.
Co do kursów uczestniczyłem w różnych kursach i były one przydatne, ale bardziej jako uzupełnienie wiedzy np. brałem udział w szkoleniu zorganizowanym przez firmę Sandvik dzięki, któremu jestem w stanie wykorzystać 100% potencjału narzędzi produkowanych przez nich. Firma ta zajmuje się produkcją narzędzi do obróbki skrawaniem.
Dużo przydatnych materiałów fachowych książek symulatorów itd.. na pewno znajdziesz na forum &quot;cnc info&quot; czasem można też coś ściągnąć ze strony producenta sterowania w ten sposób ściągnąłem książkę do sterowania Heidenhain TNC426 zadzwoniłem do Heidenhain Polska i powiedziałem, że mam taką książkę w języku angielskim, a chciał bym ją kupić w języku polskim miła pani odpowiedziała mi: &quot;mamy taką w sprzedaży kosztuje 1000zł, ale jeśli ma pan teraz dostęp do komputera to może pan wejść na naszą stronę i ściągnąć ją za darmo,a ja panu pomogę jako przewodnik po naszej stronie&quot;.
Damian0012 jako programista wcale nie musisz pracować w fabryce znam takich programistów, którzy przychodzą w garniturze do pracy i siedzą w biurze i tylko piszą programy nie wystawiając nosa poza biuro i co najlepsze oni często nie potrafią zmienić narzędzia w maszynie poprawnie go zmierzyć i zapisać jego wartości bo to nie jest w zakresie ich obowiązku to jest w zakresie obowiązku ustawiacza. To wszystko zależy od tego w jakiej firmie i na jakim stanowisku pracujesz ja jestem operatorem ustawiaczem programistą czyli muszę zrobić wszystko i robię daną partię części np.4 i prawdopodobnie już ich nigdy w życiu nie zobaczę, a są firmy nastawione na masową produkcje np. robią 10000 sztuk danej części, a później zmiana i takie firmy zazwyczaj zatrudniają 1-2 programistów tacy programiści siedzą sobie w biurze i piszą programy. Kilku ustawiaczy oni muszą ustawić wszystkie narzędzia, zera w osiach itd... i zależy jak duża jest firma np. 100 operatorów, którzy mają wkładać części do maszyny i wciskać zielony guzik.
 
Do góry Bottom