>>>BETFAN - BONUS 200% do 400 ZŁ <<<<
>>> BETCLIC - ZAKŁAD BEZ RYZYKA DO 50 ZŁ + GRA BEZ PODATKU!<<<
>>> FUKSIARZ - 3 PROMOCJE NA START! ODBIERZ 1060 ZŁ<<<
  • Przypomnienie i prośba o zapoznanie oraz stosowanie się do wymienionych wytycznych odnośnie rozliczania swoich typów na forum!
    TUTAJ!

  • Nowy projekt na forum!
    Podziel się swoim kuponem!

  • Zaobserwuj nasze profile na Insta, X oraz FB i zgarnij gwarantowaną nagrodę!
    SOCIAL MEDIA!

pokertoniehazard.pl - Akcja na rzecz legalizacji pokera sportowego!

Status
Zamknięty.
P 7

pitshot

Użytkownik
Pismo Izby Gospodarczej
Zamieszczamy pismo Izby Gospodarczej skierowane do Macieja Berka (Rządowe Centrum Legislacji), Ministra Michała Jana Boniego oraz Ministra Jacka Kapicy w sprawie rządowego projektu ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw, w wersji z dnia 7 grudnia 2009 r.
www.e-play.pl/file/uwagi_ustawa[1].pdf

BARDZO DOBRE PISMO...podobne powinno powstać na temat pokera
...w które powinny zawierać rozwiązania/kompromisy, bo obecne przepisy powodują, iż poker przeniesie się do szarej strefy, a państwo nie będzie miało nad nim żadnej kontroli
...tylko kto je napisze?


- obecne opłata za zorganizowania turnieju 3.000zł bez względu na wpisowe eliminuje turnieje z małym, średnim i dużym wpisowym...w związku z tym, że wpisowe do turniejów organizowanych w Polsce waha się od 2zł do 25000zł, opłata powiną być proporcjonalna do wpisowego
- turnieje do pewnego wpisowego (np: 100zł) powinny być wyłączone z ustawy, dzięki temu ligi nadal będą funkcjonować....obecnie w całej Polsce są organizowane turnieje/ligi w różnorodnych dyscyplinach i grach (szachy, scrabble, go, tysiąc, bilard, dart piłkarzyki, fifa2010 i itd), gdzie w prawie każdym jest wpisowe i nagrody pieniężne/rzeczowe, dlatego śmieszne jest to, że nie można zorganizować turnieju w którym wpisowe wyniesie np: 20zł
- obecnie turnieje będzie można organizować tylko i wyłącznie w kasynach, które zazwyczaj posiadają tylko 2-3 stoły, a więc będzie mogło grać maksymalnie 20-30 osób, a przecież jest ligi w całej Polsce gdzie na turnieje przychodzi 30-50 osób, to jest kolejny argument, że ligi nie powinny być organizowane tylko w kasynach
Dopiszcie swoje sugestie, co powinno być zmienione i w jaki sposób
 
P 7

pitshot

Użytkownik
Na wstępie chcielibyśmy bardzo podziękować za udzielenie poparcia prowadzonej przez nas akcji PokerToNieHazard.
Niestety przy ogromnym parciu politycznym w kierunku uchwalenia ustawy hazardowej za wszelką cenę i bez jakichkolwiek zmian w projekcie, pomimo podejmowanych prób, nie udało się wprowadzić do niej żadnych poprawek pokerowych - przeczytaj o szczegółach:
www.pokertoniehazard.pl/index.php/kalendarium
Po wejściu w życie ustawy prowadzenie w sposób pełni legalny jakichkolwiek rozgrywek z nagrodami wartościowymi jest w zasadzie niemożliwe. Nie mniej jednak w dalszym ciągu jest o co walczyć. 5 stycznia 2010 r. Polska Federacja Pokera Sportowego złożyła wniosek do Ministra Finansów o rozstrzygniecie, że gra w karty – poker sportowy (TEXAS HOLD’EM) nie jest grą losową:
szczegóły :
www.pokertoniehazard.pl/index.php/wniosek-o-rozstrzygniecie-ze-gra-texas-holdem-nie-jest-gra-losowa
Jednym z pomysłów na ominięcie zapisów ustawy hazardowej jest prowadzenie rozgrywek nie w szeroko rozumianego, uwzględnionego w ustawie pokera - do którego zaliczają się różnego rodzaju karaiby czy inne wynalazki rozgrywane w kasynie przeciwko krupierowi - a granie w pokera sportowego. Potrzebą chwili jest powstanie definicji Pokera Sportowego, którego nie obejmuje ustawa hazardowa - dyskutujemy o tym tutaj:
www.pokertoniehazard.pl/index.php/poker-sportowy-a-co-to-w-ogole-jest

Zachęcamy również do odwiedzenia naszego forum w którym na bieżąco przedstawiana jest sytuacja szeroko rozumianego pokera po wejściu w życie ustawy. Aby być na bieżąco wystarczy, że się zarejestrujesz, wtedy po wejściu na forum będziesz widział nowe posty, które pojawiły się od Twojej ostatniej wizyty - zarejestruj się.
Link do rejestracji:
www.pokertoniehazard.pl/wp-login.php?action=register
Pozdrawiamy
ekipa
PokerToNieHazard
 
E 0

existenz

Użytkownik
Ja myśle, że poker miałby szansę być uznanym jako sport ale pod pewnym warunkiem. Rozgrywane są tylko tzw. headsupy czyli gra jeden na jednego. Rozgrywka toczyć by się musiała do iluś wygranych partii, np:20. Po każdej rozegranej partii gracze znowu otrzymują po równą ilość żetonów i walczą o kolejny pkt itd. aż któryś z graczy ugra odpowiednią ilość punktów. Wtedy to by mialo charakter sportowy, podobnie jak np: w tenisie gdzie nie gra się do jednego wygranego gema co by było totalną loterią, tylko tych gemów trzeba x ugrać by wygrać mecz. W przypadku takiej gry do iluś wygranych partii element losowy znacznie byłby już zniwelowany, i nawet jak komuś przydażą się porażki all in typu AA vs 29, to w kolejnych iluś partiach ten element &quot;pecha&quot; by się musiał równać i decydowały by tylko umiejętności gry. No ale tutaj winni są sami właściciele pokerromów, w których najwięcej się gra turnieje sit&amp;go czyli pojedynczy turniej to raczej loteria niż umiejętności i dopiero po rozegraniu takich x turniejów można by mówić czy ktoś jest wygrywającym graczem czy nie. Jakby powstał taki pokerroom i granie headsupów do określonej liczby punktów czy nawet turniejów w sensie wygrywający awansuje dalej, to by już bardziej przypominało choćby bilard i w takie coś chętnie bym grał regularnie ???? .
 
P 7

pitshot

Użytkownik
Witam serdecznie,
W obecnych czasach okazało się, że nie tylko agencje reklamowe mają niesamowicie wyczulone podejście do obecności na facebooku, ale również specjaliści od marketingu politycznego. Akcja internauci dziękują premierowi zgromadziła zaledwie 5000 fanów, a wystarczyło to do stworzenia wystarczającej presji, aby zmusić rząd do reakcji.
Dlatego też na facebook powstała strona: PokerNieHazard
www.facebook.com/PokerNieHazard
Może dzięki temu uda się w końcu wpłynąć na ten nieszczęsny zapis i zawalczyć skutecznie o rozsądną regulację. Niech każdy zachęca znajomych pokerzystów nie tylko aby zostawali fanami, ale również korzystali z opcji zaproś znajomych oraz namawiali ich do tego samego. Pamiętajcie w jedności tkwi siła!
Poniżej zamieściłem skrypt promujący akcję. Mam nadzieję, że każdemu w miarę możliwości uda się promować tą stronę. Zachęcam wszystkich.
&lt;script type=&quot;text/javascript&quot;
src=&quot;http://static.ak.connect.facebook.com/js/api_lib/v0.4/FeatureLoader.js.
php/en_GB&quot;&gt;&lt;/script&gt;&lt;script
type=&quot;text/javascript&quot;&gt;FB.init(&quot;82ddf5f249b2481ab64397b47df0e611&quot;);&lt;/script&gt;
&lt;fb:fan profile_id=&quot;300336433382&quot; stream=&quot;0&quot; connections=&quot;10&quot; logobar=&quot;1&quot;
width=&quot;300&quot;&gt;&lt;/fb:fan&gt;&lt;div style=&quot;font-size:8px; padding-left:10px&quot;&gt;&lt;a
href=&quot;http://www.facebook.com/pages/PokerNieHazard/300336433382&quot;&gt;PokerNieHaz
ard&lt;/a&gt; on Facebook&lt;/div&gt;

Pozdrawiamy,
PokerNieHazard
 
P 7

pitshot

Użytkownik
Pokerzysto, bój się (?)
Kilka dni temu w warszawskim klubie After Dark wizytę złożyli celnicy. W klubie organizowano pokerowe turnieje.

Turniej pokerowy polega z grubsza na tym, że chętni do wzięcia udziału w nim zawodnicy uiszczają stałą opłatę, która tworzy pulę nagród. Podobnie jak w wielu innych dyscyplinach, w których urządzane są turnieje. Hazardu w tym tyle co kot napłakał. Problemem jest nazwa gry. „Poker” w Polsce śmierdzi.
Ustawa o grach hazardowych zakazuje urządzania turniejów pokerowych poza kasynami, przy okazji delegalizując w czambuł gry stolikowe. Niezorientowanym wyjaśniam, że gry stolikowe, zwane też cashowymi, to rozgrywki wyłącznie na pieniądze, gdzie żetony używane w grze mają bezpośrednie przełożenie na „rozgrywane” kwoty. To juz hazard pełną gęba ale znowu – czemu nie można tak grać w kasynie? Podobno sprytni gracze piorą w ten sposób pieniądze. Bzdura.
Wracając do turniejów. Poker turniejowy, zwany tez sportowym, to logiczna gra wymagająca dużego doświadczenia oraz wiedzy niezbędnej do odnoszenia w niej powtarzalnych sukcesów. Niedawno powstałe organizacje takie jak Polski Związek Pokera czy Polska Federacja Pokera Sportowego od dłuższego czasu walczą na wszelkich możliwych frontach o uznanie pokera sportowego za normalną dyscyplinę, tak jak choćby uznawany jest brydż. Bez specjalnych rezultatów. Natomiast ogólnoświatowe tendencje są dokładnie odwrotne – poker traktowany jest jako świetna rozrywka z minimalnym tylko elementem hazardu. Polscy ustawodawcy tego nie rozumieją, a jak nie rozumieją to się boją i na wszelki wypadek zakazują. Teraz również postanowili ścigać.
Warszawa to nie jedyne miejsce w Polsce, gdzie organizuje się pokerowe turnieje. Mniejsze lub większe kluby istnieją w każdym dużym mieście. Pełną parą idą ligi studenckie, patronat nad którymi obejmują największe profesjonalne pokerroomy. Teraz na środowisko padł lekki niepokój.
No ale do czego mogli się celnicy przyczepić? Żeby gra była uznana za hazardową a jej prowadzenie za nielegalne, musi ona spełniać podstawową przesłankę – mianowicie w grę muszą wchodzić pieniądze. W wypadku pokerowego turnieju kwestia jest prosta, bo nie gra się pieniędzmi, żetony nawet nie muszą mieć nominałów – wystarczy się umówić, że zielony ma wartość 25 a czerwony 50, itd. A urządzaną rozgrywkę można nazwać &quot;koper&quot; albo &quot;tryper&quot; i tyle – nigdzie w ustawie nie ma definicji gry pt. poker. Natomiast nikt nie może zakazać grupie dorosłych ludzi gry przy pomocy kart i żetonów. Kwestię wpłat i wypłat można bez trudu rozwiązać przy pomocy licznych metod internetowych.
Ciężko będzie udowodnić właścicielom klubu, że złamali prawo. Skutek całej akcji będzie taki, że trochę będzie trudniej grać w sportowego pokera. Ale gry się nie skończą, zmieni się tylko delikatnie forma rozgrywek. Złośliwi o donos na After Dark podejrzewają pobliskie kasyno, które niedawno wróciło z ofertą turniejową dla warszawskich pokerzystów. Bardziej pragmatyczni o donos na siebie podejrzewają właściciela klubu, bo to przecież świetna reklama. Pewnie i jedni i drudzy się mylą ale smrodek pozostał. Bo okazuje się po raz kolejny, że zamiast coś robić w kierunku tworzenia, lepiej coś zniszczyć. Warszawscy celnicy zaś szykują się już na kolejne miejsce...
Błażej Bulski
źródło:
e-play.pl
 
P 7

pitshot

Użytkownik
Projekt ustawy o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw. Projekt ustawy wobec którego Rada Ministrów na posiedzeniu w dniu 23 marca 2010r. dokonała reasumpcji decyzji Rady Ministrów z dnia 19 stycznia 2010r.


NAJWAŻNIEJSZE

13) po art. 29 dodaje się art. 29a w brzmieniu:

„Art. 29a. 1. Zakazane jest urządzanie gier hazardowych przez sieć Internet.

2. Zakazane jest uczestniczenie w grach hazardowych urządzanych przez sieć Internet.

3. Zakazy określone w ust. 1 i 2 nie dotyczą urządzania zakładów wzajemnych przez
sieć Internet na podstawie udzielonego zezwolenia.”;


całość:
www.pokertoniehazard.pl/forum/topic...jekt-uzasadnienia-dokumenty-powiazane-p2.html

POST numer 34
 
P 7

pitshot

Użytkownik
We wtorek 10 sierpnia 2010 odbędzie się spotkanie przedstawicieli Polskiej Federacji Pokera Sportowego z ministrem Jackiem Kapicą.
W odpowiedzi na pismo Polskiej Federacji Pokera Sportowego z dnia 15 lipca 2010r., skierowane do Pana Jacka Kapicy Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów, Szefa Służby Celnej w sprawie spotkania dotyczącego pokera sportowego oraz przedstawienie analiz i propozycji w zakresie opodatkowania gier hazardowych w Internecie, Departament Służby Celnej uprzejmie informuje, że Pan Minister Jacek Kapica zaprasza na spotkanie przedstawicieli Federacji w dniu 10 sierpnia 2010r. (wtorek), godz. 10:00 w gmachu Ministerstwa Finansów, ul. Świętokrzyska 12
Wszystkich którzy mają jakiekolwiek propozycje co do tematów jakie mają być poruszone podczas spotkania, jak również chciałby wziąć udział w spotkaniu z Ministrem Kapicą o zgłoszenia swoich propozycji na adres mailowy [email protected]
 
P 7

pitshot

Użytkownik
We wtorek 10 sierpnia 2010 odbędzie się spotkanie przedstawicieli Polskiej Federacji Pokera Sportowego z ministrem Jackiem Kapicą.
W odpowiedzi na pismo Polskiej Federacji Pokera Sportowego z dnia 15 lipca 2010r., skierowane do Pana Jacka Kapicy Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów, Szefa Służby Celnej w sprawie spotkania dotyczącego pokera sportowego oraz przedstawienie analiz i propozycji w zakresie opodatkowania gier hazardowych w Internecie, Departament Służby Celnej uprzejmie informuje, że Pan Minister Jacek Kapica zaprasza na spotkanie przedstawicieli Federacji w dniu 10 sierpnia 2010r. (wtorek), godz. 10:00 w gmachu Ministerstwa Finansów, ul. Świętokrzyska 12
Wszystkich którzy mają jakiekolwiek propozycje co do tematów jakie mają być poruszone podczas spotkania, jak również chciałby wziąć udział w spotkaniu z Ministrem Kapicą o zgłoszenia swoich propozycji na adres mailowy [email protected]
Pan Minister Jacek Kapica przesunął spotkanie z Przedstawicielami Polskiej Federacji Pokera Sportowego na przyszły tydzień, w związku z tym wszyscy zainteresowani mogą do piątku, nadsyłać swoje propozycje zmian w ustawie dotyczącej pokera
adres mailowy [email protected]
Jak powiedział prezes Federacji Paweł Abramczuk: &quot;Do tej pory otrzymaliśmy już wiele emaili z pomysłami zmian ustawy i za wszystkie chciałbym bardzo podziękować&quot;.
 
P 7

pitshot

Użytkownik
Spotkanie z Ministrem Kapicą - Komentarz Górala
17 sierpnia w Ministerstwie Finansów odbyło się spotkanie pomiędzy przedstawicielami Polskiej Federacji Pokera Sportowego (Prezes, Prawnik, Doradca ds Lobbyingu i ja jako gracz) oraz Ministrem Kapicą i jego zastępczynią, odpowiedzialnymi za nadzór nad hazardem w Polsce. Ponad godzinne spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze lecz nie przyniosło zbyt dużo dobrych wiadomości dla przeciętnego polskiego pokerzysty.
Po ostatniej decyzji UE wskazującej na niezgodności prawne proponowanej przez Polskę ustawy z prawem UE, spodziewaliśmy się zmiany w dotychczasowej postawie naszych partnerów z MF i większą otwartość na nasze uwagi dotyczące legalizacji i licencjonowania pokera online oraz na co najmniej szanse na powrót do sytuacji z przed 1 stycznia 2010 jeśli chodzi o pokera na żywo. Zgłosiliśmy też szereg uwag o możliwości zakwalifikowania pokera jako sport i organizowania rozgrywek pokerowych właśnie jako sport pod banderą Polskiej Federacji Pokera Sportowego. Niestety wygląda na to, że stanowisko naszego Ustawodawcy, pomimo uwag UE (nie wiemy do końca co to były za uwagi ale wiemy że były i że według ekspertów nasze prawo jest niezgodne z UE) nie zmieniło się i dalej uważa on, iż obowiązująca od 1 stycznia ustawa oraz proponowane do niej szczegółowe przepisy techniczne z lutego 2010 (jeszcze nie weszły w życie) są zgodne z prawem UE. Chodzi tutaj głównie o tak zwaną proporcjonalność, czyli proporcje z jakimi dany kraj chroni swoich obywateli przed hazardem. Do tej pory Portugalia oraz Holandia dostały zgodę na ograniczenie rynku online od UE. Jednakże w obu tych przypadkach hazard w tych krajach jest oferowany przez jedną, państwową organizację non profit i żadna inna konkurencja nie jest dozwolona. W naszym przypadku jest inaczej: są u nas kasyna, Państwowy Totalizator, bookmacherzy naziemni, loterie czy też konkursy SMS. Wszystko to oznacza, że nasz rynek bardziej podobny jest do rynku włoskiego czy też duńskiego, dla których UE nie zgodziła się na ograniczenie rynku online i dlatego w tych właśnie krajach trwa właśnie legalizacja i licencjonowanie takich usług. W takim wypadku, gdy na rynku jest konkurencja i są promowane niektóre formy hazardu (jak np reklamy lotto) ciężko jest mówić o wyższym celu jakim jest ochrona społeczeństwa zabraniając jedną formę hazardu a równocześnie promując inną. Mimo tych faktów, stanowisko naszego Ustawodawcy się na razie nie zmieniło i ustawy najprawdopodobniej w podobnej do aktualnej formie wejdą w życie. Dopiero wtedy w gestii sądów UE będzie rozstrzygnięcie czy są one zgodne z prawem UE czy też nie.
Logika MF jest następująca: poker to gra losowa (bo występuje element losowy jak rozdanie kart) i nie ma znaczenia czy do tego potrzebne są umiejętności czy nie. Skoro poker to gra losowa to jest hazardem, a rolą Państwa jest chronić społeczeństwo przed hazardem. Z tego też powodu ewentualne wpływy z podatków od hazardu są dużo mniej ważne niż ograniczenie rozprzestrzeniania się hazardu (za który MF uważa pokera i który &quot;rozprzestrzeniałby się&quot; gdyby został zalegalizowany) i lepiej utrzymywać małą szarą strefę niż pozwolić na promocję pokera. Dlatego też ciężko liczyć od razu w tej chwili na skasowanie 25% podatku od turniejów, powrót do cash games czy też na unormowanie pokera online. Według przeważającej liczby ekspertów i prawników branżowych racja leży tutaj po naszej stronie i najprawdopodobniej skończy się na nałożeniu przez UE kar na wprowadzone przez Polskę prawo. Niestety oznacza to dla nas dłuższy okres oczekiwania (nawet kilkuletni) na wyjaśnienie całej tej sytuacji.
Z drugiej strony dobrze, że samo spotkanie się odbyło, nawiązany został kontakt i co najważniejsze obie strony zgodziły się, iż warto monitorować sytuację na bieżąco i spotykać się raz na kwartał w celu dyskusji nad ewentualnymi zmianami. Dostaliśmy też zielone światło na zgłoszenie naszych uwag do bieżącego prawa pokera na żywo czyli takich zagadnień jak: opodatkowanie turniejów, powrót cash games czy też najważniejsze: napisanie propozycji do części ustawy w jakiś sposób legalizującej pokera sportowego (czyli w aktualnym rozumieniu turniejów na małe stawki), który mógłby być organizowany w klubach pokerowych pod banderą PFPS a nie koniecznie w kasynach. Wydaje się, że jest możliwe takie wpisanie pokera sportowego do aktualnej ustawy o hazardzie, że przynajmniej takie małe turnieje mogłyby być organizowane. Niestety nie spełnia to oczekiwań &quot;poważnych&quot; graczy, chcących mieć możliwość zagrania w dużych turniejach rangi EPT w Polsce, w grach cash na żywo czy w końcu w licencjonowanych poker roomach online. Ponadto proces legislacyjny opisany powyżej też będzie trwał i na pewno nie ma już szans na wpisanie tych zmian w aktualnie toczącym się procesie lecz nasze uwagi zostaną zebrane i rozpatrzone następnym razem (pól roku do roku).
Podsumowując, dobrze że spotkanie się obyło, dobrze że został nawiązany kontakt ale czeka nas jeszcze dużo czasu i pracy aby poker stał się u nas szeroko akceptowaną rozrywką unormowaną w rozsądnie i nowocześnie napisanym prawie.
Goral
źródło:
pokertexas
 
P 7

pitshot

Użytkownik
&quot;Dziennik Gazeta Prawna&quot; pisze, że nowa ustawa o grach hazardowych spowodowała, że nie opłaca się już w Polsce organizować turniejów w pokera sportowego. Traci na tym budżet, a zyskują nasi sąsiedzi, którzy otworzyli swoje kasyna dla polskich graczy.
Gazeta wyjaśnia, że restrykcyjne przepisy - zakazujące między innymi reklamowania imprez czy firm związanych z grami hazardowymi - spowodowały, że wycofali się z nich sponsorzy. Potem przyszła kolej na graczy. A wraz z nimi grube miliony złotych, które w formie podatków czy też sponsoringu generował poker. Rynek nie znosi próżni, dlatego miłośników pokera z Polski z otwartymi ramionami witają zagraniczne kasyna. Do Czech, Niemiec, Estonii, na Litwę, Łotwę czy Słowację co weekend wyjeżdżają setki osób.
&quot;Dziennik Gazeta Prawna&quot; podkreśla, że potencjał tego rynku jest ogromny. Według danych Polskiej Federacji Pokera Sportowego 800 tysięcy osób co najmniej raz wzięło udział w turnieju pokerowym. Branża pokerowa nie składa broni i zamierza walczyć o nadanie pokerowi statusu gry sportowej. Kilka tygodni temu jej przedstawiciele odwiedzili wiceministra finansów Jacka Kapicę. Na przełomie października i listopada do swoich racji będą przekonywać posłów z komisji sportu.
Więcej na ten temat - w &quot;Dzienniku Gazecie Prawnej&quot;.
Artykuł ukazał się w większości największych portali i serwisów informacyjnych

Dania i Holandia legalizuje pokera online
całe info w linku poniżej

www.pokertoniehazard.pl/forum/topic83-a-jak-graja-w-innych-krajach-p2.html
 
P 7

pitshot

Użytkownik
PFPS kontra Ministerstwo Finansów - 7 lutego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym
7 lutego o godzinie 10.00 w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie odbędzie się rozprawa w sprawie zaskarżenia decyzji ministerstwa finansów przez PFPS w przedmiocie uznania gry texas holdem za grę losową.
Rozprawa będzie jawna, co oznacza, że każdy, który jest zainteresowany losami pokera w Polsce może w niej uczestniczyć w roli obserwatora. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, jak ważna dla przyszłości pokera w naszym kraju będzie ta rozprawa.

źródło:
http://pfps.pl/index.php?content=news&amp;amp;id=210#gora
 
suchoparek 1,8K

suchoparek

Użytkownik
Tekst uzasadnienia
Warszawa, 4 stycznia 2010 r.
Minister Finansów

Odwołujący :
Polska Federacja Pokera Sportowego

Sygn. akt S.C./12/7291/9/WKC/10/BM19-84
ODWOŁANIE
od decyzji z 16 marca 2010 r.
W trybie art. 221 OP niniejszym w całości zaskarżamy decyzję z 16 marca 2010 r. w sprawie stwierdzenia, że gra w karty – poker (Texas Hold’em) jest grą losową.
Decyzji zarzucamy naruszenie :
1) art. 2 ust. 6 w zw. z art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy o grach losowych poprzez błędną interpretację,
2) art. 120-122 OP poprzez pominięcie i uchylenie się od postępowania w sprawie i oparcie rozstrzygnięcia o z góry ustaloną koncepcję i pominięcie istoty i regulaminu gry – poker sportowy (Texas Hold’em),
3) art. 181 OP poprzez nieuwzględnienie wniosku o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego na okoliczności istotne dla sprawy,
4) art. 200 par. 1 OP wobec nieudzielania terminu do ustosunkowania się wnioskodawcy do zebranego materiału w sprawie,
5) art. 210 par. 1 pkt 7 OP poprzez brak uzasadnienia prawnego, a jedynie odwołanie się do zapisu art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy o grach losowych z pominięciem art. 2 ust. 6 tej ustawy.
Na podstawie art. 226 par. 1 OP wnoszę o uwzględnienie odwołania w całości i wydanie nowej decyzji zmieniającej zaskarżoną decyzję poprzez uwzględnienie wniosku lub ewentualnie o uchylenie zaskarżonej decyzji i gruntowne przeprowadzenie postępowania dowodowego.

UZASADNIENIE
Minister Finansów powołał się na art. 2 ust. 6 ustawy o grach losowych [dalej UGH], ale nie doczytał tego przepisu do końca. Stąd zapewne błędna interpretacja art. 2 ust. 1 pkt 5 tej ustawy.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych rozstrzyga, w drodze decyzji, czy gra lub zakład posiadające cechy wymienione w ust. 1-5 są grą losową, zakładem wzajemnym albo grą na automacie w rozumieniu ustawy.
Pominięcie w rozstrzygnięciu słowa „cechy” doprowadziło Ministra do wniosku, że każda gra losowa wymieniona z nazwy własnej w art. 2 ust. 1 UGH jest grą losową, a postępowanie dowodowe jest zbędne. Ustawodawca nie zapisał, że wszelkie gry losowe, w tym poker i inne są zakazane.
Dowodem jest teza zawarta w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji „jest on związany katalogiem gier nazwanych i wymienionych w art. 2 ust. 1” i tych nie może uznać za gry nielosowe, ale może tak uczynić z każdą inną.
W ten sposób Minister zawęził treść ustawodawstwa nie bacząc na zapisy ustawy.
Skoro w ustawie odwołano się do pojęcia „cechy” oznacza to wskazanie na rodzajowość gier losowych i obowiązek zbadania, czy opis i zasady gry zawartej we wniosku Federacji Pokera Sportowego odpowiadają cechom pokera.
Takich ustaleń Minister nie poczynił, gdyż uznał je za zbędne, bo wnioskowana gra ma w swojej nazwie „poker”. To było wystarczające do rozpoznania wniosku odmownie.
Otóż poker sportowy (Texas Hold’em) nie jest pokerem tradycyjnym. Gry te odróżnia kilka elementów, w tym jeden szczególny w postaci elementu umiejętności. Ale tych elementów Minister już nie badał uznając zbędność dalszych działań i wzbudzania tym samym zaufania do państwa i jego przedstawicieli.
Zupełnie zbędne i sprzeczne z logiką uzasadnienia jest przywołanie dwóch orzeczeń sądów administracyjnych. Po pierwsze sprawa nie była tożsama, a w Polsce nie obowiązuje prawo precedensowe, a ponadto skoro postępowanie nie wymagało ustalania kwestii „losowości” gry, a jedynie sprawdzenie w katalogu art. 2 ust. 1 UGH.
Gdyby pójść takim torem myślenia to powinny zostać za grę losową uznane i brydż (rozdanie kart, jako element losowy) i piłka nożna (sędzia, jako element losowy). Nikt dzisiaj nie ma wątpliwości, że jest inaczej.
Paweł Abramczuk

Prezes Polskiej Federacji Pokera Sportowego
 
P 7

pitshot

Użytkownik
Poker w dzisiejszych Faktach TVN
Dzisiaj (środa) w wieczornych Faktach o 19:00 ma zostać wyemitowany materiał dotyczący sytuacji pokera w Polsce.
Okazało się, że poniedziałkowa rozprawa przed Warszawskim Sądem Administracyjnym pomimo tego, że zakończyła się bez merytorycznej decyzji i została odroczona, chociaż po części spełniła swoją funkcję i została zauważona przez media.
Dzisiaj ukazały się krótkie informacje na temat sprawy PFPS kontra Ministerstwo Finansów w &quot;Gazecie Prawnej&quot; i &quot;Dzienniku&quot;, a już wieczorem powinniśmy mieć możliwość obejrzenia materiału o pokerze w Faktach TVN-u.

Przed chwilą rozmawiałem z Góralem, który w siedzibie Polskiej Federacji Pokera Sportowego udzielił wypowiedzi na temat konfliktu PFPS - Ministerstwo Finansów oraz na temat sytuacji pokera w Polsce. &quot;Starałem się powiedzieć mądre rzeczy, zobaczymy co zostanie pokazane w telewizji&quot; powiedział Marcin.
Oprócz Górala powinniśmy również zobaczyć wypowiedzi prezes PFPS Pawła Abramczuka oraz przedstawiciela Ministerstwa Finansów. Jak zakończy się sądowa batalia jeszcze nie wiadomo, ale trzeba przyznać, że przynajmniej jeden cel został osiągnięty i sytuacja pokera w Polsce powoli zaczęła interesować polskie media.
 
Status
Zamknięty.
Do góry Bottom