>>>BETFAN - TRIUMF BONUSA NAD BOOSTEM <<<<
>>> BETCLIC - ZAKŁAD BEZ RYZYKA DO 50 ZŁ + GRA BEZ PODATKU!<<<
>>> FUKSIARZ - ZERO RYZYKA 100% DO 50 ZŁ. ZWROT W GOTÓWCE!<<<

12 Kolejka Premier League 23-25.11.2013

Status
Zamknięty.
konrad140 2,5K

konrad140

Forum VIP


Po przerwie spowodowanej meczami reprezentacji wracamy do rozgrywek ligowych. Nie inaczej będzie w Anglii, gdzie rozegrana zostanie 12 kolejka. Kolejka jak kolejka, zapowiada się przednie. Wystarczy rzucić okiem w ofertę ;) No ale po kolei.

Startujemy w sobotę, i to od razu z grubej rury - Derby Merseyside na Goodison Park.Nad tym spotkaniem zbytnio rozpisywać się nie trzeba, bo te derby niczym nie ustępują derbom Manchesteru czy północnej Anglii. Pewne jest jedno, balonik będzie napompowany do granic możliwości.
Tuż po derbach kolejka będzie grała już dużo mocniej. Hit będzie poganiał hit. Kto by się spodziewał, że po 12 kolejkach Artur Boruc i jego ekipa będzie na 3 miejscu w tabeli. BA ! Przy korzystnym wyniku w derbach Liverpoolu i pewnej wygranie Świętych na Emirates to właśnie Southampton może zameldować się na pozycji lidera. NA pewno na to nie będzie chciał pozwolić Arsenal, który po porażce na Old Trafford zniwelował swoją przewagę nad peletonem pościgowym. Stoke ostatni raz w lidze wygrało ... 31 sierpnia ! Tym razem podejmą u siebie ekipę Sunderlandu, która po tragicznym starcie sezonu zaczyna łapać wiatr w żagle. Drużyna Poyeta wygrała 2 z 3 ostatnich ligowych meczów ( Man City i Newcastle), dorzucili również do tego awans do ćwierćfinału COC. Gołym okiem widać, że forma zwyżkuje. Zobaczymy czy uda się to potwierdzić na Brittania Stadium. Sobotnie granie skończymy derbami Londynu, których praktycznie w żadnej kolejce nie brakuje. NA Upton Park wybierze się Chelsea.
Kolejkę kontynuujemy w niedzielę. Kolejny starcie wagi ciężkiej. Manchester City podejmie u siebie ekipę Tottenhamu. Obie ekipy w ostatnich meczach potraciły sporo punktów, biorąc pod uwagę, że czub tabeli zaczyna się coraz mocniej formować to ani Obywatele ani Koguty na stratę punktów sobie póki co pozwolić nie mogą. A to tylko dobrze dla widowiska. Manchester United po wygranej z Arsenalem złapał chyba drugi oddech i rozpoczął marsz w górę tabeli. Tym razem Moyes z drużyną wybierze się znowu do Walii, z tym że teraz do stolicy. Cardiff juz jednego potentata z Manchesteru odprawiła z kwitkiem (3:2) więc nie sądzę, że przestraszą się United. 12 kolejka zafiniszuje poniedziałkowym wieczorem spotkaniem WBA - Aston Villa.

Pełna oferta na 12 kolejkę oferowana przez WilliamHill:



Zachęcam do dyskusji ;)
 
Otrzymane punkty reputacji: +1
aikman 460

aikman

Użytkownik
+ za szybkie zalozenie tematu
Everton-Liverpool BTS @ 1.61✅
Pierwszy mecz otwierajacy kolejke a juz kapitalny mecz sie zapowiada.Ekipa Evertonu od 180 min bramki nie strzelila !!!.Najwyzszy czas to zmienic a Liverpool tez ustrzeli.Dla mnie typ realny otwierajacy zmagania w 12 kolejce.
West Ham- Chelsea 2 @ 1.60
Po porazce z Newcastle i pechowym remisie z WBA musimy poprostu wygrac w derbach Londynu.Innej opcji nie widze.
Manchester City-Tottenham BTS @ 1.59
Aguero w formie strzeleckiej koledzy z druzyny tez.Koguty przez 90 minut bez gola w ostatnim meczu z Newcastle.Czyzby drugi mecz bez strzelonego gola?Nie wydaje mi sie.Jakis over Predzej ?.Watpie aby
wynikiem 0-0 skonczyl sie mecz.
Cardiff-Manchester United 2 @ 1.55
Diably na fali.Diably faworyt.Diably gonia czolowke w tabeli.Cardiff sprawi niespodzianke jak z City ? Osobiscie watpie wiec kierunek w strone United.Mysle ze sluszny
 
Otrzymane punkty reputacji: +1
john90 115

john90

Użytkownik
Bukmacher: Expekt
Typy:

Everton - Liverpool - Liverpool over 1.5 - kurs 2.25
19 min- 2 bramki ✅
Liverpool DNB - 1.75

Liverpool na 6 ostatnich spotkań w PL, w 5 z nich strzelał co najmniej 2 bramki. Jedynie w przegranym na wyjeździe spotkaniu z Arsenalem nie udało się trafić do siatki rywali. Fakt, nie były to ekipy z czołówki tabeli, ale nie licząc porażki z Arsenalem, w meczu z Fulham i WBA strzelili po 4 bramki (u siebie). Fakt, Everton to bardzo solidna drużyna, szczególnie u siebie - bilans 3-2-0 - a w bramkach 6-3. Tylko ekipie Newcastle udało się na tym trudnym terenie strzelić 2 bramki, jednakże patrząc na dużą ilość bramek strzelanych przez the Reds, a przede wszystkim świetną formę napastników, myślę, że 2 bramki spokojnie w zasięgu Liverpoolu.


Newcastle - Norwich - Newcastle over 1.5 - 1.70 ✅

Newcastle na fali, zwycięstwa z Chelsea i Tottenhamem bez straty bramki. Kanarki po ostatniej wygranej 3-1 z Młotami troche odbiły się od dna i myślę, że powalczą w tym spotkaniu. Spodziewam się otwartego spotkania, w którym każda z ekip będzie dążyła do wygrania, jednakże moim zdaniem obronną ręką z tego pojedynku wyjdzie Newcastle. Biorąc pod uwagę ich ostatnie wyniki, stawiam, że strzelą co najmniej 2 bramki ekipie Kanarków.
 
Otrzymane punkty reputacji: +2
yothek 14

yothek

Użytkownik
Newcastle - Norwich @1.75 ✅ 2:1
Newcastle ostatnio pokazało, że coś potrafi, nawet z drużynami z początku tabeli. Norwich na wyjazdach słabo, także biorąc pod uwagę ostatnie wyniki stawiam na Sroki.
Cardiff - Manchester United @1.57 ⛔ 2:2 / Nie mam pojęcia co Rooney zrobił w akcji sam na sam. Masakra!
Myślę, że Manchester złapał trochę wiatru w żagle i popłynie po zwycięstwo. Po ostatnim zwycięstwie nad liderem tabeli, mam nadzieję, że podskoczyły im morale co powinno przyczynić się do wygranej z Cardiff. Czerwone Diabły chcąc coś ugrać w lidze powinni po prostu zwyciężyć.
Manchester City - Tottenham @1.67 ✅ 6:0
Tottenham w 11. meczach strzelił tylko 9 bramek, Manchester zgromadził ich aż 28. The Citizens na swoim terenie są niepokonani (5 zwycięstw/5 meczy). Myślę, że tym razem nic się nie zmieni. Brak Kompanego w szeregach Manchesteru uzupełni pewnie wystarczająco jeden z graczy rezerwowych, a ostatnia przegrana to mam nadzieję, że to tylko wpadka.
 
wojt3k 5

wojt3k

Użytkownik
Biorąc pod uwagę formę jaką prezentuje Suarezu i jego grono kolegów, stawiam czystą 2 na Liverpool. Nie ma co długo rozkminiać, tutaj zdecydowanie pewniejszą drużyną do zwycięstwa są oczywiście goście, którzy przez ostatnie kolejki zdołali tylko przegrać na wyjezdzie z Arsenalem. Nie oszukujmy się, Liverpool w tym sezonie jest znacznie poukładany i gra znacznie lepszą piłkę od Evertonu, a także nie sądzę, że stadion w tej sytuacji odgrywa znaczącą role.
 
bo86bo 6,3K

bo86bo

Użytkownik
Linie na kartki wyglądają imponująco... już podoba mi się 1.5 kartki AFC po 2.20 i 1.5 kartki MU po 2.10 ale póki co nic konkretnego bo na premierleague.com nie ma jeszcze rozpiski z sędziami przydzielonymi do spotkań ale na bank wart uwagi jest kurs na wygraną United w Walii po kursie 1.61 od Bet365... później rozwinę post.
edit/nie sądzę aby buki chętnie wystawiały ofertę na kartki nie znając obsady sędziowskiej ;) słabo szukałeś ;) /Konrad
 
adamo80 17,4K

adamo80

Użytkownik
Arsenal vs Southampton
Arsenal kurs: 1,63 buk: Betsafe ✅
Arsenal AH: -1 kurs: 2,16 buk: Pinnacle ✅
Arsenal + Man. City kurs łączny: 2,67 buk: Betsafe✅ (City dzisiaj jak wczorajsza trójka z Hiszpanii ???? )
W meczu z Utd zagrałem na Utd i wygrałem. Typ zresztą był na tym forum. To jednak, że przegrali na wyjeździe z Man Utd absolutnie o niczym nie świadczy. To wciąż lider tabeli, świetna poukładana ekipa, która nie będzie chciała stracić kolejnych punktów. W LM mają dosyć dobrą sytuację, czeka ich tylko Olympique de Marseille więc nie przewiduję jakiegoś specjalnego oszczędzania. Uważam, że pewnie wygrają. Czystą 1 dokładam do dubelka z Man. City.

Cardiff - Manchester United
Manchester United + poniżej 2,5 goli kurs: 3,90 buk: Betsafe ⛔ (edit: no ostrzegałem przed tym Utd, a i tak zagrałem)
I jeszcze taki becik mi przyszedł do głowy. Kurs jest bardzo wysoki, a wydarzenie całkiem możliwe. Man. Utd gra na wyjazdach, a tak naprawdę w ogóle przeważnie dosyć minimalistycznie broniąc wygranej, a już bardzo często dzieje się tak przed ważnymi meczami, a teraz ich taki czeka w LM. Jeśli tylko obejmą prowadzenie moim zdaniem dowiozą zwycięstwo do końca. Nie spodziewam się w tym meczu gradu goli. Problem będzie jak Cardiff im coś strzeli.
 
yuura 262

yuura

Użytkownik
West Ham vs Chelsea ✅ ✅ ✅ !!
TYP: 2 @1.67


Tym razem The Blues podejmą na &quot;wyjeździe&quot; ekipę West Ham. Dwa ostatnie rezultaty &quot;niebieskich&quot; na pewno nie zachwyciły ich szkoleniowca i w sobotnim spotkaniu zobaczymy drużynę, która będzie walczyła o trzy punkty. Chelsea żeby utrzymać dystans do czołówki peletonu musi zdobywać &quot;oczka&quot; i ten mecz to znakomita okazja. Ponad to powinni oni zagrać w pełnym składzie, jedynie może zabraknąć Ashleya Cola (ale to nie potwierdzone info). Na wyjazdach grają dobrze: cztery wygrane, remis i porażka - to wynik jak najbardziej pozytywny. Ponad to myślę, że wtorkowe spotkanie Ligi Mistrzów nie powinno wpłynąć tutaj na skład, morale i motywację. Z drugiej strony mamy West Ham, który zdobywa dużo goli, ale jeszcze więcej ich traci. Jako gospodarze grają w kratkę. Raz wygrywają (z przeciętniakami: Cardiff), remisują (Aston Villa) ale większość jednak przegrywają (City, Everton, Stoke). Ostatecznie myślę, że Cheslea powinna wywieść z terenu rywala 3 punkty, z wynikiem 2:0 bądź 2:1.
Newcastle United vs Norwich ✅ ✅ ✅ !!
TYP: 1 @1.80


Tutaj trochę krócej. Newcastle na fali wznoszącej, Norwich daleko bo na 15 pozycji (9 miejsce sroki). Większość zawodników tego zespołu miała czas aby odpocząć, więc powinni być w formie. W ostatnich dwóch meczach udowodnili, że potrafią grać z wielkimi i nie brak im motywacji. Z (właściwie) outsiderem ligi wydaje mi się, że powinni poradzić sobie i zanotować kolejne 3 punkty do klasyfikacji ogólnej. Co do bramek to Ci pierwsi spokojnie strzelają 1-2 gole na mecz (i zazwyczaj też taką różnicą goli kończyły się spotkania tych ekip). Drudzy zaś na wyjazdach, w ostatnich 5 meczach strzelili tylko 2 gole, natomiast idąc w drugą stronę to średnio tracą (biorąc pod uwagę tylko 5 ostatnich meczy) 3,4 gola. Wydaje mi się, że to wszystkie statystyki, które muszę przytoczyć dla tego spotkania.

Jeżeli ktoś ma coś do dodania odnośnie moich typów, komentarze i wszelkie uwagi mile widziane ????
 
Otrzymane punkty reputacji: +1
B 81

bartek_em

Użytkownik
Widze ,ze jeszcze nikt nie wspomniał o tym meczu. Wpadł mi w oko meczu Hull- Crystal Palace. Gospodarze u siebie ani razu nie przegrali, wygrywajac 3 z 5 spotkań. Natomiast Crystal palace dostaje regularnie na wyjazdach. Ani jednego remisu. Można powiedzieć ze czas na przełamanie.. W sumie ostatnio zremisowali u siebie z Evertonem. Ja mimo wszystko spróbuje na gospodarzy. Parę razy ich mecze widziałem i potrafią zagrać dobry mecz. Widać,że u siebie się dobrze czują i z takimi rywalami jak Crystal Palace powinni wygrywać by utrzymać się w lidze. Typ intuicyjny bez większej analizy.
Hull 1.85 bet365
 
M 5

michal3

Użytkownik
West Ham vs Chelsea
TYP: 2 @1.67

Tym razem The Blues podejmą na &quot;wyjeździe&quot; ekipę West Ham. Dwa ostatnie rezultaty &quot;niebieskich&quot; na pewno nie zachwyciły ich szkoleniowca i w sobotnim spotkaniu zobaczymy drużynę, która będzie walczyła o trzy punkty. Chelsea żeby utrzymać dystans do czołówki peletonu musi zdobywać &quot;oczka&quot; i ten mecz to znakomita okazja. Ponad to powinni oni zagrać w pełnym składzie, jedynie może zabraknąć Ashleya Cola (ale to nie potwierdzone info). Na wyjazdach grają dobrze: cztery wygrane, remis i porażka - to wynik jak najbardziej pozytywny.
Jeżeli ktoś ma coś do dodania odnośnie moich typów, komentarze i wszelkie uwagi mile widziane ????
małe sprostowanie,na wyjazdach mają 1wygraną,2remisy i 2porażki bramki 4:5
 
buleczka 4,2K

buleczka

Forum VIP
Arsenal - Southampton
Ten typ zagrałem jakiś tydzień temu, stąd kurs jest tak wysoki. Wg mnie bukmacherzy przesadzają z tymi kursami. Przecież Święci to nie są ogórki, co udowadniają od samego początku sezonu. Można nawet powiedzieć, że jest to mecz na szczycie, bo mierzy się aktualny lider z trzecią drużyną. Southampton stać na niespodziankę, bo mają po prostu duży potencjał, regularnie punktują i tracą mało bramek. W tym sezonie już zremisowali z Man United na Old Trafford 1:1, wygrali z Liverpoolem na Anfield 1:0, więc dlaczego nie mieliby sprawić niespodzianki na Emirates? Mecz ten będzie także pojedynkiem dwóch Polaków - Szczęsnego i Boruca. Obaj spisują się bardzo dobrze od początku sezonu i sądzę, że obaj mogą być głównymi postaciami tego pojedynku. Sądzę, że padnie mało bramek, właśnie za sprawą Polaków, a także pozostałych piłkarzy. Wprawdzie mieliśmy przerwę reprezentacyjną i piłkarze nie grali spotkań ligowych, ale większość graczy obu drużyny grała w spotkaniach reprezentacyjnych. Także odpoczynku nie mieli, do tego doszły wyjazdy na zgrupowania i mecze. Oczywiście w drużynie Arsenalu było więcej kadrowiczów i może mieć to wpływ na mecz ze Świętymi. Arsenal będzie także rozgrywał bardzo ważny mecz w Lidze Mistrzów z Marsylią. Niby jest to łatwizna, ale jak zawsze w sporcie nie można wykluczyć niespodzianki. Wenger na pewno podświadomie będzie myślał o tym spotkaniu. Southampton ma mocną drużynę, która może w końcu przełamać niekorzystną passę jaką ma z Arsenalem. Kanonierzy nie przegrali w ośmiu ostatnich spotkaniach. Ostatni raz Święci wygrali z Arsenalem w roku 2002. Arsenal ostatni raz stracił punkty w domowym spotkaniu na samym początku sezonu z Aston Villa. Od tego spotkania podopieczni Wengera odnieśli 4 zwycięstwa - każde z nich było przekonujące, bo różnicą co najmniej dwóch bramek. Myślę, że z Southampton nie będzie tak łatwo. Stawiam na remis, ale wolę się zabezpieczyć na wypadek jednobramkowej porażki Świętych.

Arsenal - Southampton ⛔ 2:0 //ehh, Boruc...
Typ: Southampton +1
Kurs: 1,975 (aktualny kurs 1,88)
Buk: Bet365

Hull - Crystal Palace
Spotykają się dwaj beniaminkowie, stąd taka dysproporcja w kursach nieco mnie dziwi. Owszem, Hull lepiej zaczęło sezon i wyglądają najsolidniej spośród beniaminków, ale przecież jeszcze kilka miesięcy temu obie drużyny rywalizowały jak równy z równym na szczycie Championship. Hull gra świetnie na własnym obiekcie - są niepokonani w tym sezonie, w 5 spotkaniach zaliczyli 3 zwycięstwa i 2 remisy. Ale jest jedno &quot;ale&quot;. Otóż grali ze słabymi rywalami, w dodatku z takimi, którzy strzelają mało bramek na wyjazdach. Były to kolejno: Norwich 1:0, Cardiff 1:1, West Ham 1:0, Aston Villa 0:0, Sunderland 1:0. Ktoś powie, że Crystal Palace także można spokojnie zaliczyć do tych słabych drużyn i również i w tym wypadku Hull nie przegra. Ten mecz różni się od pozostałych tym, że bukmacherzy wystawili na Hull dużo niższy kurs niż w poprzednich spotkaniach, dzięki czemu otrzymujemy duże value stawiając na gości. W poprzednich spotkaniach mieliśmy kursy w okolicach 2,10-2,25, a teraz zaledwie 1,85. W Premier League często pewniejszy jest mecz z wyższym kursem niż te z kursem poniżej 2,00. W końcu dobra passa na własnym obiekcie musi się skończyć. Tygrysy ostatni raz przegrały w domu dosyć dawno, bo w kwietniu tego roku, czyli już 7 miesięcy trwa ich passa. Orły maja też dobry bilans z Tygrysami: http://www.betexplorer.com/soccer/england/premier-league/mutual-matches/?home=S66R0t75&amp;amp;away=AovF1Mia&amp;amp;where=0. Pada też dużo remisów, a ostatni raz Hull zdołało wygrać w roku 2008. Crystal musi w końcu zdobywać punkty, bo ich sytuacja jest dosyć nieciekawa. Mają tylko 4 punkty, raz wygrali i raz zremisowali. Remis odnieśli w ostatniej kolejce z Evertonem, co może napawać optymizmem. Na wyjeździe nie zdobyli jeszcze punktu, a teraz jest doskonała okazja, żeby uczynić to po raz pierwszy. Ogólnie Orły mają teraz dobry terminarz i sądzę, że powinni podreperować swój dorobek punktowy. Od paru dni widać, że kursy na zwycięstwo gospodarzy zaczęły minimalnie wzrastać, czyli widać, że bukmacherzy korygują kursy na to spotkanie.

Hull - Crystal Palace ✅ 0:1
Typ: 2DNB
Kurs: 3,50
Buk: Marathonbet
 
Otrzymane punkty reputacji: +3
H 32

hardrigar

Użytkownik
Moim zdaniem trzy najpewniejsze zdarzenia na tą kolejkę + ich bardziej ryzykowne wariancje:
Everton vs Liverpool
Typ: BTS || Kurs: 1,62 || @Bwin ✅

Derby w Anglii żądzą się swoimi prawami, tu nie ma prawa paść wynik 0-0 tym bardziej, że taki właśnie wynik mieliśmy na wiosnę na Anfield. Goście z przodu w niesamowitej formie, zarówno Suarez jak i Sturridge, nie ma za dużo co pisać, po prostu brak gola dla Liverpoolu byłby ogromną niespodzianką.
Z kolei gospodarze u siebie jeszcze nie przegrali, trzy zwycięstwa i dwa remisy po 0-0. Bardzo przyzwoicie spisuje się defensywa graczy z Goodison Park, stracili zaledwie 10 bramek, zresztą podobnie jak gracze z czerwonej części Liverpoolu. Co zatem przemawia z BTS, skoro obie drużyny względnie dobrze bronią?
- Niesamowita forma Suareza w duecie ze Sturridgem ✅
- Bardzo dobra forma Lukaku, który od dwóch meczy nic nie ustrzelił ✅
- Dwa mecze bez bramek w poprzednich pojedynkach Evertonu
- Derby, mecz &#39;podwyższonego ryzyka&#39;
- Rotacje w defensywie Liverpoolu, nie chce mi się dokładnie szukać, ale w takim ustawieniu defensywa The Reds jeszcze chyba nie grała (awizowani w wyjściowej XI Johnson, Agger, Skrtel, Cissokho). Ten pierwszy po drugiej już kontuzji w tym sezonie✅ (edt. fatalny mecz Johnsona), Agger kompletnie bez rytmu meczowego, nie zdziwię się jak zagra jednak Toure lub Sakho (ten z kolei po meczu z Ukrainą).
- Tylko jedne czyste konto Liverpool&#39;czyków na wyjeździe w inauguracyjnym meczy na Villa Park
- Scenariusz meczu, sądzę, że nikt nie będzie tutaj grał na &#39;0&#39; z tył, a pierwszy gol powinien otworzyć worek z bramkami. ✅
Na prawdę nie widzę tutaj łatwego zwycięstwa The Reds, najgorszy scenariusz dla zakładu BTS to późno strzelona bramka dla podopiecznych Roberto Martineza.
Dodatkowo:
Luis Suarez strzeli 2 lub więcej goli? || TAK || Kurs: 7,5 || @Bwin ⛔
Facet jest po prostu niemożliwy.
==========================
West Ham United vs Chelsea FC
Typ: Chelsea WIN || Kurs: 1,62 || @Bwin
✅
Powiem tak, wiele rzeczy widziałem ale trzech kolejnych meczy bez zwycięstwa Chelsea bądź jakiejkolwiek drużyny Mourinho nie pamiętam. Znowu nie będę zagłębiał się w historię i specjalnie takich poszukiwał. Dwa poprzednie mecze The Blues z Newcastle na wyjeździe i z WBA u siebie to był dramat. Pokaz nieudolności i minimalizmu, taktycznego ogrania samego siebie. Sądzę, że przyszła pora na mecz w którym nie będą kalkulować, bo dwa razy bardzo źle to się dla nich skończyło. Głownie o to założenie opieram typ na Chelsea. Tym razem powinni szybko (w pierwszej połowie) strzelić bramkę ✅, w drugiej dołożyć drugą i spokojnie kontrolować mecz. Kolejna wpadka jest zwyczajnie niedopuszczalna. Nie zagra Ashley Cole, który w tym sezonie kompletnie bez formy, dlatego nie nazwałbym tego dużym osłabieniem. W zamian awizowany Azpilicueta, który jakimś wielkim talentem nie jest, ale dużo biega i zostawia sporo zdrowia na boisku, będzie grał na Downinga który raczej nie stwarza szaleńczego zagrożenia Do formy wraca Hazard, bardzo dobrze gra Oscar ✅ który moim zdaniem będzie pierwszoplanową postacią Chelsea w tym sezonie. Wreszcie wiadomo dlaczego Mourinho sprowadził Willana, moim zdaniem facet robi różnicę. Prawdopodobnie znowu nie zagra Mata, ale pewnie i tak dostanie swoją szansę.
Co można powiedzieć o Młotach w tym sezonie? W zasadzie NIC. Jedno zwycięstwo u sibie ze słabiutkim Cardiff na inaugurację sezonu, potem trzy porażki ze Stoke, Evertonem i City oraz remis z AVL nie mogą napawać optymizmem przed potyczką z Chelsea. Młoty dalej bez napastnika, większość punktów zdobytych w tym sezonie to zasługa solidnej defensywy - 11 straconych bramek to na prawdę dobry wynik, diabeł pogrzebany jest jednak w bramkach strzelonych - tylko 9, to trzeci najgorszy bilans w lidze. Teraz zagrają nie tylko bez napastnika, ale też bez ostoi defensywy, ponieważ kontuzjowany jest Winston Reid. Prawdopodobnie wyliżą się zarówno O&#39;Brien jak i Collins, ale nie sądzę, żeby byli w najwyższej dyspozycji, ponieważ obaj wracają po kontuzji.
Reasumując nie widzę żadnych argumentów przemawiających za graczami Sam&#39;a Allardyce&#39;a. Chelsea wyjdzie potężnie zmotywowana, mając na celu tylko zwycięstwo. Z kolei sądzę, że kibice WHU w ciemno wzięli by remis.
Dodatkowo:
Czy drużyna 2 strzeli w obydwu połowach? || TAK || Kurs: 2,5 || @Bwin ✅
Drużyna 2 wygra obie połowy? || TAK || Kurs: 4,1 || @Bwin ✅

Skoro ma być jazda na całego od pierwszej minuty, to czemu by nie spróbować ;)
==========================
Pora na ostatnie typowane przeze mnie spotkanie który odbędzie się w niedzielę:
Cardiff City vs Manchester Utd
Typ: Manchester Utd WIN || Kurs: 1,6 || @Bwin
Dla mnie to są jaja, że taki sam kurs wystawili bukmacherzy na Kanonierów grających z rewelacją kolejki i na Diabły grające z potencjalnym spadkowiczem. Wydaje mi się, że bukmacherzy sugerują się względnie przyzwoitymi wynikami u siebie. Cardiff trzeliło 9 bramek - trzeci najgorszy wynik w lidze, przy straconych 15 (UWAGA! U siebie 2-3 nie licząc meczu z City). U siebie zwycięstwo ze Swansea co faktycznie robi minimalne wrażenie, chociaż z tego co pamiętam to Łabędzie miały w tym meczu słupki poprzeczki i multum sytuacji, porażki z Newcastle i Tottenhamem, 0-0 z Evertonem i ten &#39;niesamowity wyczyn&#39; z City. Dwa gole w czterech meczach u siebie w tym jeden strzelony przez obrońcę. Z czym do ludzi ja się pytam.
Teraz słowo o Diabłach które zostały już trzy razy spisane na straty. Prawda jest taka, że David Moyes potrzebował czasu, trudno jest przejąc taką drużynę jak Manchester Utd nie mówiąc już o wchodzeniu w buty Sir&#39;a Alex&#39;a Ferguson&#39;a. Ostatnie wyniki pokazują, że Czerwone Diabły są na fali. Zwycięstwo z Arsenalem nie było przypadkowe, zagrali na prawdę dobry mecz. Szczególnie wrażenie zrobiła na mnie defensywa, Ozil kompletnie odcięty od gry, Ramsey kompletnie nie istniał. Prawdopodobnie zagra Vidic (dobrze, że nic tam się nie stało bo wyglądało to fatalnie) do spółki z Evansem, który wygląda na prawdę nieźle. Na skrzydłach wreszcie Reafael i Evra, także jeden będzie mógł podłączać się do gry ofensywnej. Najpoważniejszym osłabieniem jest brak Michel&#39;a Carrick&#39;a który leczy kontuzję. Przez wielu niedoceniany ale to kluczowy zawodnik dla gry United. W środku więc Fellaini który jeszcze nic wielkiego nie pokazał z Cleverle&#39;yem, którego niestety fanem talentu nie jestem, a na skrzydłach do wyboru Valencia i Nani oraz Kagawa i przebojowy Januzaj. Z przodu wiadomo, gwaranci bramek. Najpoważniejszym osłabieniem wydaje się być zatem szeroko pojęty środek pola, bo jeżeli na skrzydłach ktokolwiek będzie zawodził to zaraz pójdzie do zmiany.
No dobra, ale co musiałoby się stać, żeby brak Michel&#39;a Carrick&#39;a zaważył o podziale punktów w Walii? Niech każdy sam odpowie sobie na to pytanie, ja w każdym razie jestem przekonany, że to jest ten moment, gdy defensywa United zaczęła stanowić kolektyw, a ofensywa należy do jednej z najlepszych na świecie. Serce rośnie jak patrzę na grę Rooney&#39;a który daje z siebie 100% w każdym meczu.
Dodatkowo:
Która drużyna wygra obydwie połowy? || Manchester Utd || Kurs: 4,00 || @Bwin
Czy drużyna 2 strzeli gola w obydwu połowach? || TAK || Kurs: 2,4 ||@Bwin
Czy Robin Van Persie strzeli 2 lub więcej goli? || TAK || Kurs: 4,00 || @Bwin
==========================
No i na koniec takie przyjemne AKO:
EVE vs LIV || BTS || 1,62
WHU vs CHE || 2 || 1,62
CAR vs MU || 2 || 1,60
AKO: 4,2 || 8/10 :!:
 
Otrzymane punkty reputacji: +1
adamo80 17,4K

adamo80

Użytkownik
Co do tego MU to buki wiedzą co robią ✅✅✅✅✅✅. Czeka ich bardzo ważne spotkanie w LM, mogą nie dać z siebie wszystkiego, ja co prawda zagrałem ich w jednym dubelku, ale z podpórka i na tym koniec. Mogą wygrać, ale może i być remis✅✅✅✅.
 
superfrank 2K

superfrank

Użytkownik
Co do tego MU to buki wiedzą co robią. Czeka ich bardzo ważne spotkanie w LM, mogą nie dać z siebie wszystkiego, ja co prawda zagrałem ich w jednym dubelku, ale z podpórka i na tym koniec. Mogą wygrać, ale może i być remis.
Tak w ramach uzupełnienia dodam, że mogą jeszcze przegrać. Typowanie gości w Premier League po kursie ~1,60 i to po przerwach reprezentacyjnych - raczej nienajlepszy pomysł. Odradzam United, odradzam Chelsea. Ja szukam niespodzianek w meczach:

Stoke - Sunderland
Newcastle - Norwich
Hull - Crystal Palace

Wszędzie dwójki, bądź 2 DNB. Jeszcze myślę. A dlaczego? Postaram się, jeśli znajdę czas, napisać jutro. Pozdrawiam.
 
R 3

rizoo

Użytkownik
Cardiff City - Manchester United
Typ: Manchester United i powyżej 2.5 goli || Kurs 2.4
Buk: Bet365
Ja pokuszę się o taki typ. Moyes potrzebował czasu żeby poukładać drużynę według swojej wizji i po ostatnich wynikach można zauważyć że w końcu złapali wiatr w żagle.
4 wygrane w ostatnich 5 meczach w tym kluczowa wygrana z Arsenalem u siebie dzięki czemu zbliżyli się do czołówki i aktualnie znajdują się na 5 miejscu z pięcio punktową strata do lidera.
Mimo że Manchester będzie miał tylko 3 dni odpoczynku przed meczem na wyjeździe z Bayernem spodziewam się że Moyes wystawi silną 11 i od pierwszych minut zobaczymy świetny duet napastników - Rooney i van Persie, razem zdobyli już 17 bramek w PL. Na środku pomocy można spodziewać się Fellainiego, który będzie pauzował w lidze mistrzów przez czerwoną kartkę. Prawdopodobnie będzie mu partnerował Cleverley który stara się zawsze przyśpieszyć grę w środku. Na skrzydłach zapewne zobaczymy Januzaja i Valencie. Na lewej obronie na pewno zobaczymy Evre który nie daję się wygryźć ze składu Buttnerowi i Fabio. Po przeciwnej stronie szanse na występ ma Rafael a środku Vidic z Evansem.
Taki skład jest wielce prawdopodobny i spodziewam się że coś takiego wystawi David, który dobrze wie że Manchester musi wygrywać spotkanie z potencjalnie słabszymi rywalami a takim zdecydowanie jest Cardiff, które w 5 ostatnich spotkaniach przegrało 3 razy przy czym raz wygrywając i raz wywalczając remis z Norwich na wyjeździe.
Jeśli chodzi o sam typ, powyżej 2.5 goli to w meczach z udziałem Manchesteru 3 razy padały wyniki pokrywające typ.
Fulham - Manchester 1:3
Manchester - Norwich 4:0
Manchester - Stoke 3:2
Zaś jeśli chodzi o Cardiff to bariera 2.5 goli została pokonana tylko 2 razy:
Z Chelsea 4:1 oraz z Newcastle 2:1
Było blisko także podczas ostatniego meczu gdzie przegrali z Aston Villa 2:0.
Wygrana Manchesteru jest niemal pewna. A patrząc na ostatnie, coraz lepsze wyniki można się spodziewać że Diabły pokuszą się o wysoką wygraną.
 
bo86bo 6,3K

bo86bo

Użytkownik
Nie wiedziałem jak ugryźć derby Liverpoolu ale chyba znalazłem imponujące bety na to spotkanie:
Pierwszy z nich związany jest z arbitrem spotkania - Philem Dowdem i człowiekiem od brudnej roboty w The Redds czyli Lucasem Leiva, który po kontuzji robi to co do niego należy a więc destrukcja przede wszystkim a co za tym idzie łapie wiele kartek i często puszczają mu nerwy. Nie chce być gołosłowny dlatego statystki:
9 występów i 4 kartki. Co ciekawe 3 kartki łapał w wyjazdowych spotkaniach a więc jest spora szansa,że i tym razem w derbach wyląduje w notesie arbitra, który od kartek zwykł nie stronić, aczkolwiek warto zaznaczyć, fakt iż w obecnych rozgrywkach nie bryluje w tej statystyce. 11 spotkań i 42 kartki żółte i 1 czerwona. Linia na to spotkanie ustawiona na poziomie 5.5, który jest dla mnie ryzykowny bo może się okazać,że nie ujrzymy 6 kartek a sam Dowd pokrywał ją tylko w tym sezonie dwa razy w meczu Championship Forrest-Boro i w meczu EPL pomiędzy Aston Villa i Spurs. Dlatego 1.90 na powyżej 5.5 kartki to dla mnie mimo derbów ryzyko i skłaniam się ku grze na to,że Brazylijczyk dostanie kartkę bo jak ktoś ma pokrywać tą linię to właśnie zawodnicy pokroju Lucasa
Leiva kartka TAK 2.40 Unibet
Śmiem twierdzić,że w meczu nie zabraknie bramek oraz,że Daniel Sturridge wpisze się na listę strzelców. W obecnej batalii w 11 pojedynkach wpisał się na listę strzelców aż 8 razy. Śmieszne dla mnie jest zestawienie go w parze z Mirralasem, który dotąd bramki nie trafił a na boisku spędził 844 minuty!
Dla zabawy ale całkiem realny bet:
Strzeli najwięcej goli
Mirralas-Sturridge 2
3.40
Unibet

Przeglądając kolejne mecze interesująco wyglądają:
Arsenal 1.5 kartki 2.25 Bet365
Sędzią będzie Clattenburg, który prowadząc w tym sezonie mecz Spurs pokrył tą linię. Na Emirates nie będzie im wcale łatwiej ze Świętymi jak na wyjeździe ze Swansea, w którym to pokryli tą linię. Śmiesznie to zabrzmi ale Southampton może w przypadku wygranej zrównać się punktami z liderem. Sam Weneger zachwala przeciwników,że to ekipa najlepiej w lidze zakładająca pressing. Moim zdaniem jak nie zacznie układać się Kanonierom zaczną grać zacznie ostrzej. O tym,że AFC gra ostro niech świadczy fakt,że zabraknie ich zawodnika - Flamini, który pauzuje za kartki a w sumie cała drużyna dotąd zebrała 19 kartek w 11 meczach ;) Moim zdaniem warto po takim kursie.
Stoke powyżej 1.5 kartki 1.83 Bet365
Mecz walki. To nasunęło mi się na myśl patrząc na zestawienie Garncarzy z ekipą Czarnych Kotów. Sędzia do tego idealny - Kevin Friend. Sędzia ten lubi pokazywać kartki i moim zdaniem będzie miał nie jedną okazję ku temu w tym spotkaniu. Z racji,że linia na kartki ustawiona na poziomie 3.5 po 1.61 mnie nie zadawala to znalazłem to. Stoke w tym sezonie na 11 spotkań tylko 3 razy nie pokryła linii 1.5 kartki a więc value patrząc na rangę spotkania jak i rozjemce pojedynku.
Fulham - Swansea powyżej 2.5 bramki
Obie ekipy stosunek bramki na mecz mają dobre. Fulham 2.6 a Swansea 2.7. Po 11 kolejkach obie ekipy mają 5 razy pokryty over 2.5 bramki i 6 razy under. Typ na czuja, bez większych przemyśleń.
 
miki9971 1,9K

miki9971

Użytkownik
Everton - Liverpool, Everton powyżej 2,5 kartek @ 1,83 - Bet365, stawka: 7/10
Eeee, że co!? Derby Merseyside, arbiter Phil Dowd i kurs na trzy kartki dla słabszych gospodarzy 1.83 przy lini 2,5? No cóż... Nic tylko brać. Phil Dowd prowadzi w tym sezonie po dziewięciu spotkaniach pokazał 31 żółtych kartek, co daje średnio 3,44 kartki na spotkanie. Co prawda jego średnia pokrywa z niewielką nawiązką linię, którą proponuje Bet365 na Everton (czyli na jedną drużynę) no ale nie oszukujmy się... Trzy kartki dla Evertonu to mus... Derby zawsze są zacięte. Everton jeśli sędzia był sprzyjający zakładowi zawsze pokrywał linię 2,5... Więc nie ma się co rozpisywać. Liverpool jest w lepszej formie, więc to oni będą prowadzić to spotkanie. Znając jednak &quot;The Toffees&quot; strzelą bramkę na 1:0 a później będą starali się utrzymać wynik, jakby spotkanie się nie ułożyło wszystko wskazuje na to, ze przy &quot;grubym&quot; Philu Everton trzy kartki otrzyma... Bierzemy...

Arsenal - Southampton, Arsenal powyżej 1,5 kartek @ 2,25 - Bet365, stawka: 3/10
Grzechem byłoby nie spróbować takiej linii i kursu, który wystawił Bet365... Kto by pomyślał, że jutro na Emirates Stadium przyjeżdża Southampton jako trzecia siła Premier League... Spotkanie poprowadzi dobrze wszystkim znany Clattenburg, który w tym sezonie ma całkiem dobrą średnią 3,66. Warto zauważyć, ze ekipa Arsenalu jak i Southampton ma średnio przynajmniej kartkę na spotkanie. Jednak to Arsenal ma średnio 1.72 kartki na spotkanie. Soton gra niezłą piłkę, ostatnio wręcz rozgromili u siebie Hull a dziś jadą na Emirates po trzy punkty. Mają poukładaną ekipę, której gra jest bardzo przyjemna dla oka. Zapowiada się bardzo wyrównane spotkanie, w którym Arsenal może otrzymać dwie żółte kartki. Po takim kursie jak już pisałem po prostu trzeba spróbować.

Fulham - Swansea City, Powyżej 3,5 kartek (azjany) @ 2,150 - Bet365, stawka: 5/10
Jaki nie byłby over w każdym spotkaniu, które prowadzi Marriner to próbuję. Tutaj mamy dość niską linię (osobiście wystawiłbym 4,5) w spotkaniu Swansea z Fulham. Swansea w tym sezonie jest obecnie na drugim miejscu mając średnią - 2.18 kartki na spotkanie, Fulham niestety tak &quot;dobre&quot; nie jest, zaledwie 1.36 kartki na spotkanie. Mimo wszystko dzięki tym statystykom i faktem, że porządku na boisku będzie pilnował pan Andre Marriner, uderzam w Over kartkowy. A kurs jest według mnie lekkim value. Imo - over 3,5 ~ 1,70.

Hull - Crystal Palace, Handicap Azjatycki - Kartki - Hull +0.5 @ 1,925 - Bet365, stawka: 3/10
Gram to z prostej przyczyny... Crystal Palace musi się w końcu przełamać, musi w końcu zaatakować, musi w końcu prowadzić spotkanie, a jeśli nie z beniaminkiem z Hull to z kim? Ponadto Crystal Palace ma piękną średnią kartkową - 1.1 kartki na spotkanie. Więc granie na +0.5 na &quot;Tygrysy&quot; jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Spodziewam się równej ilości kartek, bądź lekkiego &quot;handicapu&quot; -1 na gospodarzy, więc +0.5 - pobieram.

Newcastle - Norwich, Powyżej 3,5 kartek (azjany) @ 2,025 - Bet365, stawka: 2/10
Leciutko próbuję z racji tego, że Mike Dean w końcu się &quot;otworzył&quot; w tym sezonie. Kartki na boisko zabiera i nie waha się ich użyć. Newcastle zaczęło grać w końcu na swoim poziomie, o czym świadczą wyniki. Norwich nie jest zbyt wygodnym przeciwnikiem, więc leciutko na over kartkowy uderzam.

Stoke - Sunderland, Powyżej 4 kartek (azjany) @ 1,925 - Bet365, stawka: 6/10
Kevin Friend - &quot;przyjaciel zawodników&quot;, jednak wyrabia formę, jak każdy arbiter w tym sezonie - 3,66. Na przeciw siebie staje ekipa &quot;Drwali&quot; (tak ich nazywam) i Sunderland, który już od początku sezonu walczy o życie... Nie widzę tutaj innego przebiegu spotkania jak minimum cztery kartki, które jeśli padną będziemy mieli zwrot. Szczerze powiedziawszy spodziewam się czerwonych kartek w tym spotkaniu. To tyle.
 
Otrzymane punkty reputacji: +4
mateo1111 154

mateo1111

Użytkownik
Hull - Crystal Palace @ 1.80

Bardzo dobrą okazję do wygrania swojego meczu ma ekipa Hull, która w najbliższym meczu podejmie Crystal Palace. Gospodarze zaskakują pozytywnie od początku sezonu i swoją wyższość muszą potwierdzić w najbliższym spotkaniu. Mało kto wierzył, że ta ekipa będzie radziła sobie tak dobrze a oni dosyć regularnie zgromadzają punkty. Tygrysy mają również sporo szczęścia, które w dodatku umieją wykorzystać. Grają tutaj przed własną publicznością więc muszą to wykorzystać. W ofensywie całkiem dobrze sobie radzą Brady i Sagbo. Crystal Palace to obecnie najsłabsza drużyna w lidze i obecna pozycja najlepiej pokazuje ich problemy, są czerwoną latarnią ligi i nie sądzę, żeby nagle mogłoby się to zmienić. Po serii porażek w ostatnim meczu udało im się dosyć sensacyjnie zremisować z Evertonem. Gdzie to nic nie pokazali oddali zaledwie dwa celne strzały na bramkę rywala!! Zaledwie przez 27% czasu utrzymywali piłkę przy swoich nogach! Mieli również sporo szczęścia ponieważ rywale nie byli w stanie wykorzystać dobrych sytuacji do strzelania bramki. Z pewnością tutaj również będą cieniem swoich rywali i jak ktoś ma wygrać ten mecz to będą to gospodarze.
 
superfrank 2K

superfrank

Użytkownik
Mecz: Stoke City - Sunderland
Typ: 2
Kurs: 4,10
Bukmacher: bet365
vs.

Wynik: 2-0 ⛔

Hughes od początku sezonu sukcesywnie pcha ekipę Garncarzy w stronę dna tabeli i mnie to nie dziwi. Warsztat trenerski ten jegomość posiada znikomy. Każda drużyna, którą prowadził, prędzej czy później tak się staczała, jak teraz Stoke. No może za wcześnie na takie słowa, ale grają zdecydowanie poniżej oczekiwań. Twarda ręka Pulisa i ich ówczesny styl (jeśli kopanie piłki jak najdalej do przodu i walki o główkę przez napastników można nazwać stylem) zapewniały Stoke bezpieczeństwo. Teraz ciężko mi powiedzieć, że ta drużyna prezentuje jakikolwiek styl. Słaba postawa, słabe wyniki. Są bez ligowego zwycięstwa od 31 sierpnia, w mojej opinii nie wygrają i dziś i przyjdzie nieuchronne: zwolnienie szkoleniowca. Sunderland ostatnio się obudził, odniósł dwa bardzo ważne zwycięstwa: w derbach z Newcastle oraz w meczu z kandydatem do mistrzostwa - Manchesterem City. Takie wyniki potrafią zbudować dobrą atmosferę i morale. Britania Stadium to nie jest twierdza nie do zdobycia, liczę że wyjdą na boisko i udowodnią wyższość piłkarską nad gospodarzami, bo potencjał ludzki mają w mojej opinii wyższy niż Garncarze.
Hull z Crystal bardzo fajnie opisał bułeczka, ja od dłuższego czaje się z typami przeciwko Hull, a teraz kurs na Palace spadł jak gwiazdka z nieba. Tygrysy mają więcej szczęścia niż rozumu, w ostatniej kolejce brutalnie sprowadził ich na ziemie Southampton, czas by ktoś teraz utarł im nosa w ich pseudotwierdzy. Tyle szczęścia ile mieli do tej pory w tych domowych spotkaniach to głowa mała. Teraz po prostu musi być odwrotnie. Mecz Crystal Palace z Evertonem pokazał, że ekipa Orłów jeszcze nie złożyła broni. Będzie ciekawie, ja gram na gości ze zwrotem w przypadku remisu. Crystal Palace DNB @3,40 bet365 ✅
Typuje też przeciwko Newcastle, dlatego bo uważam, że @1,75 (było 1,62!) na nich to lekka kpina. To nie jest drużyna na czołówkę ligi, sporo jeszcze przegrają, a że jesteśmy po przerwach reprezentacyjnych, to kto wie co się stanie. Norwich ma solidny skład, ostatnio kiepskie wyniki, ale przełamali się w ostatniej kolejce, wygrywając z West Hamem 3-1. Zresztą Newcastle lubuje się w porażkach z niżej notowanymi drużynami na swoim obiekcie. W pamięci mam porażki z Reading, Sunderlandem, czy ostatnio z Hull. Wolą grać z lepszymi, kiedy mają większą motywację i mają dużo większe wsparcie z trybun. Norwich na pewno pogra jak równy z równym, szanse na ich zwycięstwo, bądź w najgorszym wypadku remis oceniam jako duże. Norwich DNB @3,40 bet365 ⛔
 
M 125

max-payne

Użytkownik
NEWCASTLE - NORWICH - 1 DRUŻYNA POWYŻEJ 1,5 GOLA - 1,73✅
Newcastle tradycyjnie niedocenione przez bukmacherów. Piłkarze Alana Pardew poza wpadką na Stadium of Light grają w ostatnich tygodniach rewelacyjnie - wygrana na wyjeździe z Tottenhamem i u siebie z Chelsea, remis z Liverpoolem. Trzeba dodać, że od początku września albo wygrywają/remisują albo przegrywają ale strzelają co najmniej te dwie bramki (wyjątkiem jest mecz właśnie z Sunderlandem). W meczu ze słabiutkim Norwich nie powinni mieć wg mnie problemów ze strzelaniem - ekipa Kanarków ma prawie najgorszą defensywę w lidze, tylko Sunderland ma gorszą.
EVERTON - LIVERPOOL +2,5 BRAMKI - 1,82✅
Everton w razie wygranej może nawet zrównać się z Liverpoolem punktami. Fakt faktem goście notują raczej undery w meczach z czołówką (Arsenal, Man Utd), a gospodarze zanotowali ostatnio dwa bezbramkowe remisy, ale ważniejsze jest dla mnie, że są to jednak derby Merseyside, obie drużyny jakby nie patrzeć walczą jeszcze o mistrzostwo kraju, a Lukaku, Sturrigde oraz Suarez będą gotowi na ten mecz.
FULHAM - SWANSEA - PONIŻEJ 2,5 BRAMKI - 1,74⛔
Większość overów Fulham to baty od czołówki (1-3 z Man Utd, z Arsenalem i 0-4 z Liverpoolem), sami Londyńczycy mało strzelają także w meczach z drużynami podobnej klasy. Rozstrzelali się tylko w spotkaniu z Crystal Palace na wyjeździe, a oprócz tego - w każdym innym meczu strzelali jedną lub zero bramek.
STOKE - SUNDERLAND - 2 DRUŻYNA STRZELI GOLA - 1,47⛔
Efekt nowej miotły u Czarnych Kotów najwyraźniej zadziałał, drużyna zaczęła w końcu zdobywać punkty. Mecz ze Stoke będzie typowym meczem o &quot;6 punktów&quot;, pomimo tego, że piłkarze Hughesa są tu faworyzowani to myślę, że goście mogą sprawić niespodziankę, gram jednak bezpiecznie na samo zdobycie gola.
Bukmacher: Fortuna.
 
Otrzymane punkty reputacji: +3
Status
Zamknięty.
Do góry Bottom