>>>BETFAN - TRIUMF BONUSA NAD BOOSTEM <<<<
>>> BETCLIC - ZAKŁAD BEZ RYZYKA DO 50 ZŁ + GRA BEZ PODATKU!<<<
>>> FUKSIARZ - ZERO RYZYKA 100% DO 50 ZŁ. ZWROT W GOTÓWCE!<<<

Liiga - liga fińska 2023/2024

suomi 114,1K

suomi

Znawca - Hokej
Witam wszystkich po przerwie.

Trochę stęskniłem się za forum, za pisaniem, za Wami i za hokejem przede wszystkim.

Z kronikarskiego obowiązku poniżej dla Was Liiga 2022/2023 w pigułce.

Wiecie, że Skandynawia to moja druga „ojczyzna” ale podobnie jak rok temu na tapetę biorę tylko Finlandie ( brak czasu )

W sezonie postaram się udzielać przede wszystkim w ligach północy, a jak czas pozwoli, to chętnie będę skrobał w lidze pepikowej, czy NL.

Poniżej to co najbliższe serduchu:

1662550063636.png

W samej lidze może dojść do pewnych zmian ( Kiekko-Espoo, Jokerit , Jula), ale o tym jeszcze będzie czas napisać.



No to co ? Zaczynamy.

Tradycyjnie od mistrza




1662550158844.png
Obrońcy tytułu nie będą mieli lekko w tym sezonie, ale jak zwykle Topory postarają się powalczyć o najwyższe cele. Od 93 roku ( wtedy jeszcze SM-Liiga ) tylko czterem drużynom udało się obronić majstra i…jest wśród nich Tappara. Już na dzień dobry ( 13 września ) do przepięknej Nokia Arena przyjeżdża ekipa TPSu. Super meczycho na otwarcie kampanii. W preseason i CHL Topory cały czas na zielono, ale sezon to zupełnie inna bajka. Szkielet drużyny w dużej mierze nienaruszony, a i doszło paru bardzo dobrych grajków. Topory łamią trochę schematy i fińską myśl szkoleniową. To oznacza mniej więcej tyle, że najpierw myślą o tym, żeby strzelić, a nie żeby nie stracić. Co do roosteru…W bramce pozostał Heljanko i to jest pierwsza dobra wiadomość. Troche obawiam się o zmienników, bo jednak Meestis to nie Liiga ( Heikkinen ), a Kohonen jeszcze nie grał na tym poziomie.

Przed sezonem zadbano o to aby zachować jakość defensywną Toporów. W drużynie pozostał Tuulola, Vittasmaki, Seppala, Jurgens. Co prawda nie małym ubytkiem jest odejście Otto Leskinena, ale dla utrzymania bilansu wrócił Kemilainen i doszedł szwedzki rosjanin Matushkin.

Zarys tego kto z kim zagra w parze mieliśmy już w CHL i powiem szczerze, że duet Vittasmaki/Kemilainen prezentował się chyba najlepiej.

W formacjach ofensywnych mamy Kuusele ( tak, tak – to już dinozaur hokeja ), jest także Merela, młody Puhakka, Tanus, czy Virta. Ze znaczących nabytków należy na pewno wymienić takich graczy jak: Lehtera, czy Ojamaki. Jednym słowem – jakości aż nadto.

Za takimi graczami jak Bertrand, Morley, Platzer czy Kalnins - nikt w Tampere nie będzie płakał.

Nie wolno też zapomnieć o zdolnej młodzieży, która zasiliła szeregi Toporów. Na razie nie wymieniam ich z nazwisk, ale mam wrażenie, że szczególnie dwóch graczy może odegrać znaczącą role w drużynie. Jeśli nie w tym, to w kolejnym sezonie.

Podsumowując - według mnie Topory jeszcze bardziej wzmocniły i tak już bardzo mocny rooster.

Na pewno będą jednym z głównych kandydatów do wygrania Liigi. Mamy tu mistrzów olimpijskich, mistrzów świata…więc – do boju 😊




1662550263681.png
Jukurit, który od kilku lat „rządził” gdzieś bliżej dna tabeli w minionym sezonie odpalił i zwrócił na siebie uwagę nie tylko hokejowej Finlandii. Zastanawiam się jaką rolę w tym sezonie odegra ekipa z Mikkeli.

Jukurit często miał problemy z dobrą grą w delegacji. Zeszły sezon sprawił, że przestaliśmy w ogóle o tym mówić. Ich bilans na wyjazdach był drugim, czy trzecim w lidze ( in plus ). To była jakby inna ekipa. Zobaczymy jak będzie w tej kampanii.

Z bramki za ocean uciekł Salminen. Wydaje się, że naturalną jedynką powinien być Tuohimaa, ale konkurencja między słupkami nie jest na straconej pozycji. W obronie zostały rozdzielone dwa gorące nazwiska. Rindell odszedł. Zabransky został. Czyżby prym mieli wieść Nassen i Lundgren (?). Jest też kilka młodych talentów, których jak wiemy w Finlandii nie brakuje. Sztab szkoleniowy w którym również doszło do zmian da pograć młodym. Mam nadzieje…

Z przodu też ciekawie, bo: Karpat oddało weterana Aaltonena, kolejny krok do przodu powinien zrobić Oden, z Trzyńca przybył jeden i drugi Kovarcik, Huuhtanen kręcił kosmiczne cyfry w WHL i mam wrażenie, że w Liiga też postrzela/asystuje. Niech swoje dołoży Pitkanen i może być całkiem różowo.

Trochę szkoda, że Stransky wrócił do czeskiej hokejowej ( Verva ), Palmu do SHL ( Orebro ), natomiast Rohdin odszedł do Asów. Jednak życie toczy się dalej, a Jukurit nadal ma ma kim grać 😊

Przy pytaniu jaki to może być sezon dla Jukuritu stawiam duży znak zapytania.

Nieco ubyło, ale dużego regresu nie przewiduje.




1662550311201.png
Rywalizacja Rysiów z Toporami kręci całą hokejową Finlandie. Poza tym Ilves gra niezwykle widowiskowy hokej. Przeważnie idzie to w parze ze skutecznością, ale Rysiom zdarzały się też przestoje. Oby w tym sezonie było więcej stabilizacji.

Przetarcie przed sezonem wypadło tak średnio, ale wszyscy w drużynie głośno mówią o dojrzałości, która pozwoli im grać o najwyższe cele.

Podczas dnia Ilves 17 sierpnia zawodnicy, trenerzy, ludzie ze sztabu – udzielili wielu ciekawych wywiadów. Rysie wiedzą nad czym mają pracować. Drużyna często zbyt wolno wchodzi w mecze. Trzeba zacząć grać od pierwszego gwizdka, a nie dopiero wtedy, kiedy dostanie się dzwona.

Co do roostera. Pożegnano się z kilkoma graczami. Z jednymi niestety – Anttila, Saarela….z innymi na szczęście – Zherenko. Mała dygresja – tematu graczy rosyjskich nie chce podejmować, więc będę tylko zaznaczał, że taki, czy inny gracz odszedł z Liigi.

W bramce mamy prawdziwą czeską okupacje z jednym fińskim rodzynkiem. Co do jedynki chyba nie ma żadnych wątpliwości, że będzie to Langamer. Pytanie co dalej ?

Obrona nie jest najmocniejszą stroną Rysiów. Ich styl gry nie polega jednak na murowaniu tyłów. Gra wschód/zachód to opcja nie dla tej drużyny. Ławka jest dość długa jak chodzi o graczy defensywnych. Jakości na pewno dołoży Latvala. Wiele lat w HPK, gdzie chyba nawet wybrany był obrońcą sezonu U20. Młody, silny, potężny gracz. Zwróćcie na niego uwagę.

Z przodu jest naprawdę dobrze. Haapala powinien zanotować progres. Z Łasic przyszedł Aku Raty. Z HPK – Ruokonen. Poza tym każda formacja ma swoje strzelby: Virtanen, Sebok, Oden, Kontiola, Ikonen. Jest duża głębia w tych linkach, a to na przestrzeni długiego sezonu niezwykle ważna sprawa.

Ilves – „młodsza siostra” Toporów z Tampere jest na dobrej drodze, żeby zrobić coś dużego w tym sezonie.




1662550335164.png
Marzy mi się ich tytuł. Jak co sezon. Minęła ponad dekada od ostatniego mistrzostwa TPS.

Ekipa z Turku ma papiery na to, żeby namieszać w sezonie, ale po kolei.

Rosjanom podziękowano. Niestety za ocean wyleciał Nurmi, wcześniej zrobił to Parssinen. Dla Fińskiego hokeja to ok, bo Ci gracze na pewno się rozwiną, ale dla TPS to duże straty. Podobnie jak odejście wielkiego Słowackiego talentu – Slafkovskego. Eronen wybrał Timre, Descheneau z kolei Saipe i to jest troche nieoczekiwany kierunek….warto też wspomnieć, że Rodewald odszedł do KHL. Z grubsza to tyle złych informacji dla kibiców ekipy z Turku.

Żeby nie było tak markotnie to teraz plusy. Strażnikiem bramki TPSu będzie Lehtinen. On swoje złapie. Bardzo, bardzo dobry nabytek. To nie jedyny transfer z Rauma, bo mam również Skalickiego i Ilomaki. Po dość rwanym i nieudanym sezonie z Austrii do Liiga wrócił Kantola. Dobrze, że w drużynie został Pyythia (?), czy Haapanen, ale generalnie rooster TPS średnio mi się widzi. O ile obrona jest ok, o tyle z przodu jest tak sobie. Jedna, czy dwie kontuzje i puzzle się rozburzą. Brak wyraźnego lidera, a na 2-3 graczach będzie spoczywał duży ciężar. TPS może mieć ciężką kampanie. Troche pod wiatr.




1662550371852.png
Jeźdźcy bez głowy z Helsinek. Potrafią wygrać 15 spotkań z rzędu, by za „chwile” przegrać 10 razy ciągiem. Bardzo chimeryczna drużyna. Zmieniają się trenerzy, zawodnicy i HIFK pozostaje taka sama.​

Trochę żartując mogę napisać, że znów będzie nas czekał roller coaster, ale znając tą drużynę, to nie minę się z prawdą. Już sama obsada bramki jest ciekawa. Halonen, a potem 21 i 16 latek 😊

Poza tym w drużynie mamy sporo gwiazd zarówno w obronie, jak i w przednich formacjach, ale co z tego ? Tam co sezon mamy hokejowy dream team, a tytułu w Liiga nadal brak ( był kiedyś tam, ale to jeszcze SM-Liiga ). Trochę ciężko pisać o osłabieniach, bo nawet jak ktoś odchodzi z IFK, to w jego miejsce przychodzi dwóch godnych następców. Dla formalności: odeszli – Garteig, Karjalainen, Innala, Salomaki, czy Turunen.

W drugą stronę z Vaxjo udało się wyrwać Nattinena. Cholera jasna…Kibicuje ekipie Lakers i troche mnie to „grzeje”. Z DEL przyszedł Melart, który nota bene też swojego czasu grał w Vaxjo. Ciekawy jestem jak wkomponuje się Rantakari. Chyba najlepsze momenty miał pare sezonów temu w Toporach, ale to ciągle „tylko” 28 latek.

A ! bym zapomniał, a to należy odnotować – Wirtanen skończył karierę. Piękną i długą, ale odchodzi chyba jednak nie do końca spełniony.

Stworzyć kolektyw mając w obwodzie takich graczy jak: Dyk, Pakarinen, Paajanen, Koivistoinen, czy wyżej wymienieni, to nie będzie prosta sprawa, ale to ich problemy 😊. Zobaczymy jak to sztab rozwiąże.




1662550395733.png
Najbardziej wysunięty na północ klub z Liiga. Co sezon gadam i podaje za wzór, jak ta drużyna funkcjonuje na każdej płaszczyźnie. Teraz sobie odpuszczę, bo to wszystko już wiecie. Jedni ich kochają, inni nienawidzą. Karpat gra hokej dla koneserów. Często bez fajerwerków. Ja ich po prostu szanuje. Siedem tytułów mistrza Finlandii robi wrażenie.

Łasice troche pohandlowały z HIFK – Turunen, troche z Ilves – Antilla. Poza tym przybył Kivisto, Rundblad, Kunyk, Tiivola i przede wszystkim Kemppainen. Nikogo i nikomu nie trzeba przedstawiać. Jaram się jak dziecko 😊 Co z tego, że odeszli: Sklenicka, Aaltonen, Cerveny, Raty, czy Maelananen ? Nic. Pewne schematy i formuły nie działały. Rotacje w klubie były potrzebne i wierze, że to wyjdzie Łasicom na dobre. Super zbilansowana obrona z Ohtamaa, Bystromem, Niemela….Z przodu zostali Leskinen, czy Emanuelsson, a do tego wszystkiego jest w Oulu wiele młodych talentów. Wszak skauting Łasic jest in top.

Filary drużyny plus nowe nabytki ( gdy się zgrają ) dostają ode mnie zielone światło w drodze po tytuł. Powstała bardzo wszechstronna drużyna z papierami na sukces.




1662550416151.png
Trochę kręce nosem, bo ta ekipa wybitnie mi nie leży. Przekornie nasz forumowy kolega śmieje się ze mnie, że jestem ich fanem. Najchętniej nie pisałbym nic o HPK, ale lece z tematem, bo tą drużynę chce mieć z głowy.

Dużoooo się działo w jedną i drugą stronę.

Żeby nie było, że się dowalam do HPK i z zasady jestem na nie, więc tak: całkiem fajna rywalizacja zapowiada się w bramce. Goalie HPK można lubić/nie lubić, ale docenić trzeba. Same linki też mają swoją jakość. Wyróżniłby szczególnie 2 pierwsze formacje, potem jest lekki zjazd, ale przy długiej ławce można fajnie tym składem rotować. W obronie mamy mieszankę doświadczenia i ogrania, z młodością, finezją i talentem. Taka troche zupa, ale całkiem strawna. Z przodu Joly, Jarvinen, Nenonen, czy Philstrom zapewnią worek punktów.

Przewietrzono „izbe” i myśle, że HPK zagra lepsze sezon, niż rok temu.




1662550446842.png
KooKoo w meczach przedsezonowych zawiodło. Zawiodło też w poprzednim sezonie. Na chwile przed startem sezonu 22/23 ciężko o optymizm. W bramce Setanen/Malik będą mieli sporo roboty. W poprzednim sezonie chyba obaj zagrali na +90% ale już w preseason zawodzili. Zwłaszcza Setanen. Obrona też popełniała czasami wręcz szkolne błędy. Nie bardzo wiem, kto tu ma być ratunkiem ? Molin ? Andersson ? Chyba nie.

Nie wiem czy w Kouvola próbuje się „zabić” hokej, czy chodzi o coś innego, ale paru osobom wystawiłbym dwóje. Jak można było się pozbyć Koblizka, Meskanena, Stromberga, paru innych…KooKoo było znane z tego, że potrafiło napsuć krwi najlepszym. Na to nie liczyłbym w tym sezonie.






🏒🏒🏒🏒
Post automatycznie złączony:

1662551070097.png
Pamiętamy ich problemy w minionym sezonie. Po tytule w kampanii 20/21 oczekiwania i apetyty były duże. Skończyło się marnie. Po małym wewnętrznym trzęsieniu ziemi, które przyniosło garść zmian zresetowana drużyna z dużymi nadziejami wchodzi w nowy sezon, ale….Kilka głównych strzelb opuściło Rauma. Saarijarvi, Ilomaki, Pooley, Skalicky…Do Turku powędrował Lehtinen. Haga również odszedł. Może nie był bramkostrzelny, ale naprawdę miał podanie i był ważnym ogniwem w drużynie z Rauma.

O ile nie martwię się defensywą, którą wzmocnił czeski obrońca Pavelka, o tyle obsada bramki to już lekki ból głowy.

Ofensywa została wzmocniona posiłkami z khl: Kestner, Karjalainen, a także ligowymi posiłkami: Saarela, czy młokos Nieminen.

Luko nadal ma sporo jakości w składzie. Potrzebny teraz będzie mocny i przede wszystkim stabilny sezon. Być może środek zostanie jeszcze wzmocniony, bo na pozycji centra, jest lekki deficyt.




1662551084610.png
Mam nadzieje, że zapomnieli o minionym sezonie, gdzie już jedną nogą byli w PO, aż nagle przyszła seria 6,-7 porażek i zakończyli grę w RT. Trzeba jednak odnotować, że na swojej tafli byli jedną z najgroźniejszych ekip całej ligi.

Zaczynając od zmian od razu podaję informacje, że swoją niesamowitą karierę zakończył goalie Kilpelainen. Myślałem, że jeszcze pogra sezon, albo dwa. Wszak liczy 37 lat….Spróbuje go zastąpić Machowsky

Więc mamy ubytek w bramce. W defensywie również może być różnie, bo scenerie zmienił na przykład Kim Nousiainen. Licze, że realnym wzmocnieniem będzie ograny głownie na taflach SHL Karlsson.

Bliżej środka ubyli Pitkanen, czy Jarvinen. Dla równowagi solidnym zadaniowcem może zostać Kanadyjczyk Sissons.

Reform z Kalpie za wiele nie było i trudno cokolwiek powiedzieć przed zbliżającym się sezonem. W obwodzie jest paru młodych graczy, którzy uczestniczyli w MŚ U20 i tu jest jakaś nadzieja. Gdy się do tego dołoży kilku doświadczonych graczy może nam wyjść całkiem zgrany kolektyw. Niektóre drużyny mają więcej jakości, ale „siłą” Kalpy może być zgranie i własna hala.




1662551103509.png
Sport może być w tym sezonie niewygodnym rywalem dla drużyn środka tabeli.

Obaj bramkarze pozostali w drużynie. Poza tym udało się zatrzymać najlepszych strzelców minionego sezonu. Liderem obrony pozostaje Heshka, który chyba zagra w parze z Hietanenem. Z obrońców wyróżniłbym również Johanssona. Facet miał bardzo dobry poprzedni sezon., Wystarczy, że utrzyma poziom i nic więcej nie trzeba.

W ofensywie do tego co było dokładamy Hjalmarssona, który z niejednego pieca jadł chleb. Ten utytułowany zawodnik na pewno sporo wniesie do drużyny. Poza nim do Vassa wraca Keranen. Robi nam się mocno doświadczona formacja.

W preseason bardzo dobrze spisywał się Looke i fajnie gdyby gracz z Gavle kontynuował dobrą passe w RT.

Drużyna postawiła na doświadczenie. Jedni będą kręcić nosem, bo średnia wieku prawdopodobnie najwyższa w lidze, a inni będą w tym widzieć atut. Sam jestem ciekaw jak to zadziała.




1662551119960.png
Podziało się w Jyp.

Spory ruch w jedna i drugą stronę. Pojawiło się też sporo wypowiedzi o przywróceniu blasku drużynie.

Za tymi słowami idą czyny. Najpierw rozmontowano i złożono na nowo sztab trenerski. Potem wzięto się za kadre graczy. Przy tej ilości zmian nadchodzący sezon może być dość szarpany, ale jak to wszystko zacznie funkcjonować, to przestanie być dostarczycielem punktów. Sezon temu byli chłopcami do bicia. Nikt nie miał tak złego współczynnika bramek. Dlatego postarano się nieco uszczelnić obronę plus Laurikainen w bramce.

W przodu do drużyny dołączył Platzer. Bez niego nic się nie dzieje. Petman przy nim powinien się mocno rozwinąć. Z KHL udało się ściągnąć Rooba i Platta. Z Orebro z kolei przyszedł doświadczony Puustinen.

Jukka Rautakorpi może dać drużynie nowe życie. Mam troche wrażenie, że wraz z jego przyjściem rozpoczął się długofalowy projekt, którego celem jest przywrócenie jakości drużynie.




1662551134891.png
Projekt Saipy trwa. Myślę, że praca jaka tam została wykonana może przynieść efekty w tym sezonie. Nie liczyłbym na PO, ale każdy progres będzie miał znaczenie.

Szkoda, że z drużyna pożegnał się Petman, ale z drugiej strony mało kto wierzył, że uda się go zatrzymać w Lappeeenranta, czy w ogóle w Liiga. Podobnie sprawa się ma z Juusola, ale on chociaż został w Finlandii.

Saipa była aktywna na rynku i zakontraktowała na tą chwile aż 8 obcokrajowców. Jest Irving, który może się stać liderem obrony, a i spod niebieskiej potrafi załadować. Razem z Moro, czy Maalahti ( legenda Saipy ) mogą stworzyć ciekawą parę defensorów. Zobaczymy jak z przodu zaprezentują się Pospisil, Descheneau, czy Meskanen. Jest tutaj też sporo nowicjuszy, ale to któryś z doświadczonych liderów będzie musiał wsiąść na siebie odpowiedzialność.




1662551147476.png
Asy – ta nazwa zobowiązuje 😊 a tymczasem w poprzednim sezonie nie było gorszej drużyny, czy to u siebie, czy na wyjeździe…Po wieloma względami. Próbowano ratować sytuacje kombinując w sztabie szkoleniowym, ale na niewiele to się zdało. Asy zamknęły tabele w kampanii 2021/2022.

Przed obecnym sezonem w swoją stronę poszli: Volkov, Söderström, Karki, Salminen…a więc i bramka i ofensywa znacznie ucierpiały. Chociaż do bramki zakontraktowano Rubina…Zobaczymy jak będzie.

Jeśli o nabytki chodzi, to mamy paru weteranów: Talaja, Rohdin, Joensuu, Jarvinen plus paru graczy z lig kanadyjskich.

Asy nastawiają się na mocno początek sezonu. Zwiększył się nawet budżet klubu, bo pozyskano kolejnych sponsorów. Marketingowo klub „urósł” jakościowo też 😊

Wiele czynników musi się skleić, żeby przyszły wyniki, ale nastroje są dobre i kto wie, czy Asy nie zakręcą się w okolicy 10 miejsca. Ważna będzie jesień, bo obawiam się, że bliżej końca sezonu może zacząć brakować prądu. Liderzy mają już swoje w nogach. Z drugiej strony gdyby im zaczęło brakować pary to są tacy goście jak Barach, czy Erholtz, który przedłużył kontrakt.



🏒🏒🏒
 

Załączniki

Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +4078
dawson92 11,8K

dawson92

Użytkownik
Ah, suomi suomi szanuje bardzo za ten wstęp do nowego sezonu Liiga! Oby w typowaniu nam szło równie dobrze, pozdro!
 
Otrzymane punkty reputacji: +157
suomi 114,1K

suomi

Znawca - Hokej
Hejka 🏒

Do otwarcia sezonu jest jeszcze pare dni, ale korzystając z okazji, że jest wolna chwila - skrobię.

Zapewne jak co roku na początku sezonu będziemy mieli sporo nieoczekiwanych rozstrzygnięć, ale chyba już każdy sie do tego przyzwyczaił ? ;) . Często siedzimy analizując rooster tej, czy innej ekipy, historie meczów, formę, wszystkie inne za i przeciw, a na końcu i tak jesteśmy zdziwieni wynikiem. No cóż, to właśnie hokej.
No to tak....

Tappara - TPS - 1 RT - 1.85 fortuna ✅

Faworytem moim i buków też jest gospodarz. Zaraz spróbuje sie zastanowić jakie ryzyko niesie ten kierunek i jakie są szanse na niespodziankę.
Za nami sezon przygotowawczy i przetarcie w CHL. Tappara do tej pory w preaseason i CHL zagrała 5 spotkań i każde wygrała w RT. Ostatnią porażkę ponieśli w kwietniu walcząc o tytuł ( własnie z TPS ).
Turku z kolei zagrało na przetarcie 8 spotkań i tu wnioski są zupełnie inne. Osiem spotkań w tym 3 porażki i remis.
O ile Taporom udało sie od razu wjechać na fajny poziom, o tyle gra TPS jest dość szarpana. Momentami wkrada sie też bezradność w ataku. W 4 z 8 spotkań nie strzelili bramki.
Tappara wydaje sie świeższa, szybsza - po prostu lepsza. TPS na bank sie rozkręci, ale analizując ostatni miesiąc wydaje sie, że początek sezonu może nie być udany.
Poza tym zanim obie drużyny powalczą o ligowe punkty, czekają ich jeszcze po 2 mecze w CHL. Tappara oba spotkania zagra u siebie, a TPS w delegacji. Sytuacja w tabelach CHL obu drużyn jest zupełnie inna. Rywale też innej klasy. Mysle, że więcej sił straci TPS.....
Roostery obu ekip dopiero co opisywałem. Więcej mocy 🏒mają gospodarze. Wydaje się, że obaj bramkarze ( mimo różnych wyników drużyn ) są w niezłej dyspozycji . Więcej jakości w obronie plus fajną współpracę widzę u gospodarzy. Podobnie jest z przodu. W TPS widać dysproporcje pomiędzy poszczególnymi formacjami.
Jedni i drudzy na pewno potrzebują jeszcze troche czasu, aby w pełni zacząć grać swoje, ale na ten moment bardziej podoba mi sie gra Toporów.

Dzień po hicie w Nokia Arena mamy dużo więcej spotkań. Na razie nie chce sie pchać i łapać wszystko, dając sobie czas na obserwacje i analizę, ale wydaje się, że to w dużej mierze może być kolejka gospodarzy.

Tak w skrócie:

Ostro będzie w Mikkeli, gdzie miejscowy Jukurit podejmie KooKoo.

Jukurit bez polotu podczas sezonu przygotowawczego, ale co tu napisać o KooKoo, które na 6 spotkań wygrało zaledwie raz. Własnie z Jukuritem ;). Teraz jednak walka zaczyna sie już na serio. Wydaje sie, że goście mają troche sporo różnego rodzaju problemów, a to na pewno wpłynie na ich dyspozycje. Gospodarze też jeszcze potrzebują czasu, ale w ich ekipie widać większą jakość. Co prawda gospodarze jakoś średnio sobie radzą z KooKoo, często oddając nawet swój teren, ale wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują własnie na nich. Liczę tutaj zwłaszcza na Jormakke i duet Kovarcików.

Bardzo ciekawe spotkanie zapowiada sie w Vassa. Sport może mieć problemy z przemeblowaną drużyną Jyp. Przed sezonem obie ekipy grały w kratkę. Grały też ze sobą i po dwóch meczach mamy 1:1. Gdzieś tam z szatni Sportu dochodzą informacje o długim obozie przygotowawczym. Wszystko po to by mocno wejść w sezon i jesienią wygrać tyle ile tylko sie da. Zdają sobie sprawe, że ekipa nie jest młoda i tych sił może wiosną braknąć. Po paru graczach jak Locke, czy Hjalmarsson już widać fajną formę. Troche boję się o goalie, ale może defensywa będzie wszystko czyścić ;) . Co do Jyp to nie przekonuje mnie ich obrona. Oby to nie była ich pięta achillesowa. Z przodu wiele będzie zależało od gry Platzera. Gość może pociągnąć drużynę. Tak, jak to zrobił w starciu z Łasicami pare dni temu. Goście mogą rozkręcać sie wraz z sezonem. Z kolei Sport powinien zacząć od początku z przytupem.

Część spotkań, jak dla mnie no bet. Chociaż te co wybrałem też do łatwych nie będą należeć. Może warto też pograć Karpat ➕✅...Na tą chwilę są moim faworytem nie tylko w spotkaniu z Pelikanami, ale w kontekście całego sezonu również

Jukurit - KooKoo - 1 ml - 1.6 - fortuna ⛔
Sport - Jyp - 1 ml - 1.9 - fortuna ✅




🏒
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +4144
mark1973 759,1K

mark1973

Znawca - Hokej
Kolega suomi suomi zrobil ładny wstep do ligi fińskiej. Też bede probował grać tą ciekawa lige.
Ode mnie dubel na ta pierwsza kolejka i tez stawiam na Tappare. Ekipa z Tampere zalicza sie do waskiego grona faworytow do wygrania całej ligi. Z pewnoscia bedzie nadawała ton rozgrywkom ale mysle ze bez spiny bo wiedza co mają. TPS to vice mistrz z poprzedniego sezonu ale mysle ze moze byc klopot z podobnym rezultatem w tym roku, bo jest kilka ekip z porownywalnym potencjałem a moze i ciut lepszym. Porownujac ich gre w CHL to Turku nie wypada zbyt dobrze i nie mowie tu o laniu od ZUG dwa razy( choc i ono nie powinno sie przydarzyc i nie w tych rozmiarach) a o meczech z przecietna Olimpią, Topory zupelnie inaczej weszly w sezon ale i potencjal obu ekip oceniam inaczej. Mysle ze Mistrz z Tampere bedzie chcial dobrze wypasc w pierwszym meczu i zainkasowac 3 pkt.
Do dubla biore Karpat. Trener Marjamaki ma w reku wszystkie klocki by ułozyc druzyne ktora zdobedzie tytuł mistrzowski, ma doswiadczenie i młodość na najwyższym poziomie , liderow którzy pociagna zespół i zdolnych graczy, którzy mogą wskoczyc na bardzo wysoki poziom i zrobic roznice. Rywal na dzien dobry bedzie grozny bo Pelikany moga byc czarym koniem rozgrywak . Solidna bramka i liderzy co ciagna zespół i sa juz w formie i co wazne w tym zespole jest dobra chemia wiec i wyniki też moga byc. Mysle jednak że Oulu bedą na rozpoczecie przynajmniej o tą jedna bramke lepsi

Tappara RT + Karpat RT kurs ako 2,48 fortuna
 
Otrzymane punkty reputacji: +1575
sunxl 1,9M

sunxl

Typer
Dzięki suomi suomi zawsze chętnie czytam Twoje teksty, tak samo jak mark1973 mark1973 i po odstawieniu KHL czas otworzyć się na inne ligi europejskie. Dorzucę swoje parę groszy, mam nadzieję, że udanie:

Tappara vs TPS Turku: Tappara handicap -1.5 @2.18 Fortuna✅️

Gospodarze to naturalnie Mistrz Liiga, który w poprzednim sezonie w finale pokonał TPS Turku w pięciu meczach.
Widoczna była wtedy różnica w jakości i przede wszystkim w grze defensywnej, bo solidna obrona to jest klucz do tytułów. Odejście Jokerit z KHL pomogło w zbudowaniu naprawdę solidnego składu i Tappara dysponuje jednym z najlepszych roosterów w całej stawce. Nie bez powodu wymieniani są w gronie głównych faworytów do zwycięstwa w aktualnej edycji hokejowej Ligi Mistrzów. W poprzedniej kampanii to się nie udało, a było blisko i dopiero w finale gospodarze musieli uznać wyższość Rogle. Jeżeli zerkniemy sobie na kadrę Tappary to widzimy doświadczonych hokeistów, jak Jori Lehtera, Valtteri Kemilainen, Veli-Matti Savinainen, czy też Veli-Matti Vittasmaki. Każdy z nich przeżywa piękną karierę i pragną kontynuować ją w swoim kraju, aby zdobyć kolejne trofea w Finlandii oraz w Europie. Jak zaprezentują się Mistrzowie na start rozgrywek Liiga?

Po drugiej stronie barykady znajduje się TPS Turku, które przeszło małą metamorfozę pomiędzy sezonami. Największa gwiazda Juraj Slafkovsky przeprowadziła się do NHL i to spora strata dla wicemistrza fińskiej ekstraklasy. Przede wszystkim brakuje solidnej 1. Bramkarze w poprzedniej kampanii byli mocną stroną przyjezdnych i powrót Andreia Kareyeva do Rosji może być w dłuższej perspektywie bardzo odczuwalny. Jego następca Lassi Lehtinen musi się jeszcze wiele nauczyć, co potwierdzają spotkania rozegrane do tej pory w Lidze Mistrzów. Wicemistrzowie Liiga nie najlepiej zaprezentowali się podczas pierwszych spotkań hokejowej LM i nie tylko chodzi o porażki z Zug, ale przede wszystkim o stracone gole z outsiderem grupy, a więc HK Olimpija. Sporo pracy przed gośćmi, którzy dzisiaj skazywani są na pożarcie, ale nie można lekceważyć TPS Turku, którzy sprowadzili m.in. Anthony’ego Recha, czy też Teemu Kivihalme. Czy stać przyjezdnych na niespodziankę?

Jestem zdania, że na ten moment lepiej dysponowanym zespołem jest Tappara. Klub ten o wiele lepiej prezentował się w ostatnich meczach hokejowej Ligi Mistrzów, a i skład uległ wzmocnieniu. Posiłki w osobach Jori Lehtery oraz Valtteri Kemilainenena pomogą w zdobywaniu większej ilości goli w PP. Pierwsze pozytywne występy oglądaliśmy podczas dwóch poprzednich weekendów i uważam, że to to mocne punkty Mistrza Liiga. TPS Turku musi poradzić sobie z dwoma wyrwami po Andreiu Kareyevie i Juraju Slafkovsky. Jeżeli ktoś obserwował starcia w LM, to nie do końca kleiła się gra gości. Stawiam na handicap -1.5 w stronę faworyta. Liczę, że przed własną publicznością Tappara od samego początku będzie dominować na tafli i pokaże swoje silne strony przeciwko rywalowi, który potrzebuje czasu, aby poukładać wszystkie klocki, jak należy. Jak pokazuje historia bezpośrednich rywalizacji, gospodarze potrafią grać z wtorkowymi rywalami. Mam nadzieję, że skuteczność będzie po stronie gospodarzy, bo o defensywę się nie martwię.
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +2787
suomi 114,1K

suomi

Znawca - Hokej
Hejka.

No to pierwsze koty za płoty i coś tam już wiemy.
Poszło całkiem nieźle. Mam nadzieje, że Wam też. Dzisiaj w Liiga tylko jedno spotkanie, któremu trzeba poświęcić pare linijek, a jutro regularna kolejka. Zaczyna sie to piątkowo/sobotnie granie. Pojutrze można spodziewać sie ciekawych wyników. To jeszcze nie ten etap sezonu, gdzie granie dzień po dniu jest normą :) .

Tappara - HIFK.

Nokia vel Deck Arena rozdziewiczona w kampanii 22/23. Topory wygrały, a więc teoretycznie wszystko się zgadza. Jednak gra nie do końca sie kleiła, a wynik na pniu trzymał sie do ostatnich sekund. Brama do pustej ustawiła wynik na 3:1 dla gospodarzy. Gdyby jednak doszło to remisu, to kto wie....to było dość równe spotkanie. Być może to emocje i stres, ale Topory nie zagrały tak dobrze, jak sie spodziewałem. Na pewno duże zagrożenie idzie z formacji Lehtery i Virty. Heljanko tylko raz nie "złapał". W obronie Tappara dobrze współpracowała, a wracający Kemilainen poza tym, że trzymał obronę w szyku, to jeszcze zanotował asystę. Dziś rywal , który po pierwsze dysponuje silniejszym roosterem, niż TPS. Poza tym bardzo dobrze rozpoczął sezon. Mowa o HIFK. Mecz z HPK pokazał jak dużą rolę w zespole będą odgrywać Paajanen i Hirvonen. Jakby graczy HIFK złączył w pary, to ten duet wymienił między sobą najwięcej podań i chyba najmocniej napędzał ofensywę. W ogóle atak Helsinek jest atakiem totalnym. W defensywie zdarzyły sie błędy. Raz nawet zapomnieli wrócić i było pudło. Dzisiaj trzeba uważniej, bo Toppory na pewno więcej wykorzystają, niż HPK. Obrońcy mają przede wszystkim bronić i tu można coś tam defensorom HIFK zarzucić, ale w grze do przodu byli niezwykle kreatywni. Fajnie sie to ogląda. O atak sie nie boje. Lada chwila Pakarinen powinien sie obudzić i będzie super. Tappara ma nieznacznie więcej atutów po swojej stronie, ale dziś spróbuje ryzykownie zagrać taki kierunek.

Tappara - HIFK - 2 spotkanie bez remisu - 3.05 - fortuna ⛔

EDIT: Ojoj....posypać głowę popiołem...Brakło sił na końcowe, Halonen też nie pomógł

Niech kije trzaskają 🏒

Z piątkowych gier szedłbym w kierunku Pelikanów.

Pelicans - Kalpa - 1 ML - 1.85 - fortuna ✅

Trzeba udanie otworzyć sezon w Lahti. Ważne będzie wejście w mecz. W spotkaniu z Karpat można było skraść więcej, bo Łasice tego dnia na dużo pozwalały, ale Pelikany zaczęły spotkanie "przestraszone". Atak rozkręcał sie od drugiej tercji, ale dobrze funkcjonować zaczął dopiero w 3 odsłonie. Ikonen któy mocno pracuje na punkty Pelikanów na chwile przed końcem 3T trafił w słupek. W meczu z Kalpa na pewno potrzeba będzie więcej koncentracji i równie dobrej gry lidera Pelikanów.
Kalpa w delegacji gra różnie. U siebie są groźniejsi. Otwarcie sezonu wypadło ok, ale gdyby nie Machowsky....
Saipie sie nie udało. Teraz bramkarza Kalpy przetestują Pelikany. Więcej jakość i doświadczenia po stronie gospodarzy, ale muszą zagrać bardziej ofensywnie, a nie skupiać sie na przeszkadzaniu. Karpat budzi większy respekt i być może stąd taki, a nie inny obraz gry. Kalpa też ma swoją jakość, ale to Pelikany wydają sie groźniejszym teamem.


KooKoo - Saipa - 1 ML - 1.61 - fortuna ✅

KooKoo ma swoje problemy, ale zagrali przeciwko wszystkiemu i wszystkim. Nie wiem co chce sie zrobić z hokejem w Kouvola, ale otwarcie sezonu pokazało, że nie ma zgody graczy na coś niewłaściwego i tak ma k.....być. Teraz czas na derby Kaakon i tutaj nikogo nie trzeba mobilizować ( w sobote back to back ). Spodziewam sie dużo twardej gry oraz kilku bramek, bo obie defensywy dość gościnne na początku kampanii. Nikt tu kija nie będzie odstawiał. Saipa mimo wzmocnień chyba jeszcze potrzebuje troche czasu. Muszą też uważać na kary, bo w takich spotkaniach gra w PP nabiera innego wymiaru :). Derby mają swoje prawa, ale myslę, że Lumon Areena nie zostanie zdobyta.

Intrygująco zapowiada się w Jyväskylä i Vaasa, ale może ktoś z Was skrobnie pare słów ?

🏒
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +2723
suomi 114,1K

suomi

Znawca - Hokej
Weekendowo tradycyjnie w zasadzie nie ma mnie na forum i nie podaje typów, ale gdybym miał się nad czymś pochwylić, to szukałbym czegoś w kierunku TPS i Jyp. Gra Asów w defensywie to zbrodnia. Goalie też nie pomaga. Jarvinen zagrał wczoraj mecz numer 400, ale dobrze go nie będzie wspominał. Oni się ogarną, ale kiedy?
Z Rauma jest podobna historia. Bramkarze pod formą, a obrona dziurawa. Atak zostaje wzmocniony Kanadyjczykiem Fontaine, ale na efekt trzeba będzie chwilę poczekać.
W tych dwóch parach szukałbym winu gości, ale sami zdecydujcie RT, ml, czy z x, a może ktoś ma zupełnie inne zdanie. Te parę zdań ode mnie traktujcie jako lekką sugestie pisaną na kolanie 😉. Osobiście zdecydowałbym się na opcje ml...

JYP + TPS ml - ako =4.44 ⛔

Z kursem na TPS coś nie gra, albo o czymś nie wiem.

W Oulu zapowiada się meczycho 👌. Polecam popatrzeć.
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +249
mark1973 759,1K

mark1973

Znawca - Hokej
Ja zagrałem Turku z x plus Jyp z x ako 3

Faktycznie nie wiadomo o co chodzi ale Turku wyglądało lepiej od Lukko póki co. W Jyp budują fajny team i chcą ugrać więcej w tym sezonie a nie szorować po dnie tabeli. Asy to dobry przeciwnik by przynajmniej punkt złapać
 
Otrzymane punkty reputacji: +129
suomi 114,1K

suomi

Znawca - Hokej
Ja zagrałem Turku z x plus Jyp z x ako 3

Faktycznie nie wiadomo o co chodzi ale Turku wyglądało lepiej od Lukko póki co. W Jyp budują fajny team i chcą ugrać więcej w tym sezonie a nie szorować po dnie tabeli. Asy to dobry przeciwnik by przynajmniej punkt złapać
To się obaj popisaliśmy, a zwłaszcza ja.... Wiedziałem, żeby nie łamać swojej zasady weekendowej, to mnie czort skusił....
 
suomi 114,1K

suomi

Znawca - Hokej
Z fińskiej hokejowej chodzi mi po głowie jeden dubel. Wielu ekipom brakuje jeszcze stabilności, co pokazała ostatnia kolejka, ale mam nadzieje, że Ilves i Karpat nie zawiodą.

Ilves + Karpat ML = ako 3.17 - fortuna ✅✅

Lider z Tampere udaje sie do Pori, a 6 w tabeli Łasice muszą zjechać na dół do Vaasa. Po stronie gości jest wszystko. Nie gwarantuje to wyniku, ale cokolwiek innego niż porażka jednych, czy drugich, to już niespodzianka. Ilves przede wszystkim mają formę i do tego dobry skład. Na razie jadą wszystkich równo. Asy już raz ograli na początku kampanii. Na pewno jedni i drudzy wyciągną z tamtego spotkania wnioski, jednak pewnych rzeczy sie nie przeskoczy. Rysie mają dyscypline, mają ciąg na brame i wykonawców w dobrej formie. Rywal o klase słabszy. Co prawda nastroje w Pori dobre po ostatnim spotkaniu, bo Jyp zdmuchnięty z lodu, ale Rysiom, które wyraźnie poprawili defensywe i grają nieco inaczej, niż sezon temu - ciężko będzie zrobić krzywdę.
Co do drugiego spotkania......Karpat zagrało ciasny mecz z Pelikanami, ale Tappare ograli już dość pewnie. Obrona wie jak zneutralizować poczynania rywali, a atak jest bardzo precyzyjny i skuteczny. Mecz ze Sportem nie będzie spacerkiem, ale pełna pula, jak najbardziej w zasięgu gości. Obie drużyny spotkały sie przed sezonem i to był mecz do jednej bramki. Teraz nie spodziewam sie powtórki z rozrywki. Po pierwsze to będzie walka o coś, po drugie w delegacji. Oby tylko Łasice nie dały sie wciągnąć w "bitke" i powinno być dobrze. Drużyna tej klasy powinna wypunktować takiego rywala jak Sport.
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +2905
mark1973 759,1K

mark1973

Znawca - Hokej
Zaproponowane do wyróźnienia:
+1
Mam nadzieje ze nie zrobi sie masówka na Łasice.
Trener Mariamaki ma wszystkie narzedzi zeby byc cały czas w czubie tabeli. Ja miałem troche obaw o bramkę ale Blomqvist rozwija sie w szybkim tempie. Facet ma talent i Finowie U20 mieli na tej pozycji kłopot bogactwa , nawet pojawiły sie głosy ze to on powinien byc na mundialu i to jako jedynka z czym sie absolutnie zgadzam bo spodziewałem sie powołania ale to nie nastapiło. Jego wystep przeciwo Toporom był znakiem jego jakosci a zatrzymac Tappare na zero to rzadka sztuka. Tylko patrzec jak go Pingwiny wezma za ocean i tyle go zobaczymy w Liiga. Cały zespół Karpat jest fajnie zbilansowany , sa doswiadczeni gracze i zdolne smyki ;) wszystko odpowiedniej jakosci .Marjamaki dołaczyl do projektu pod koncowke zeszłego sezonu a teraz zaczyna juz po swojemu jak zawsze z wysokimi celami, ktore majac taki roster moze zrealizowac. Rywal z Vassa nie ta półka co nie oznacza ze nie napsuja krwi, zeszłoroczne ubytki uzupełniono szwedzkim zaciagiem i zobaczymy co z tego wyjdzie, choć wg mnie bardziej beda operowali w dolnych czesciach tabeli. Ja dzis licze na wygrana gosci

Karpat handi minus 1,5 kurs 2,41 fortuna✅✅

Chodza za mną też pierwsze punkty ekipy z Mikeli. Jukurit po swietnym poprzednim sezonie regularnym bo PO nie poszło po mysli został troche ograbiony z przodu, mi osobiscie najbardziej szkoda Petrusa Palmu, który miał wyśmienity sezon i wskoczył na wyzszy poziom. Było pewne ze ciezko bedzie zatrzymac niektorych liderów ale obrona i bramka z mniejsza rotacją, mozna by rzec powinni dawac radę , paradoksalnie w dwóch z trzech przegranych meczach Jukurit wygladał lepiej od rywala ale nie przełozyło to sie absolunie na wynik . Dzis rywal z zasiegu ale i dosc chimeryczny. Sam nie wiem na co stac Lukko w tym sezonie, z pewnoscia nie bedzie to top ligi choc cel jest wysoki ale nie spodziewam sie szorowania przy strefie PO jak było rok temu. W poprzedniej kolejce zdmuchniety vicemistrz z Turku, choc wynik tu nie oddaje walki na lodzie, jednak na wyjazdach sadze ze tak dobrze juz nie bedzie. Licze dzis na pierwsze zwyciestwo Jukuritu

Jukurit ml kurs 2,25 STS✅✅
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +2908
sunxl 1,9M

sunxl

Typer
Atakuje dzisiaj kanadyjkę z dwóch lig:

Tappara – Hameenlinna: Jori Lehtera powyżej 0.5 punktu w punktacji kanadyjskiej @1.40✅️
Koln – Wolfsburg: Nick Bailen powyżej 0.5 punktu w punktacji kanadyjskiej @1.90✅️
AKO @2.66 Fortuna✅️

Gospodarze cztery dni temu zaznali pierwszej porażki w Liiga z zespołem, który może namieszać w tym sezonie fińskiej ekstraklasy. W Oulu nie udało się Tapparze strzelić nawet gola, co może dziwić przy tak świetnej ofensywie aktualnego Mistrza. Co ciekawe Karpat grał bardzo czysto i tylko jedna kara pojawiła się na koncie rywala, co utrudniało zdobycie bramki, która dałaby kontakt dzisiejszym gospodarzom. Być może taki zimny prysznic był potrzebny podopiecznym Jussi Tapola, którzy w dwóch pierwszych domowych starciach sięgnęli po dwa zwycięstwa. Teraz czeka Tapparę powrót na jedno spotkanie do Tampere i możemy spodziewać się sporej motywacji ze strony faworytów. Czy faworyci wywiążą się ze swojej roli?

Po drugiej stronie barykady znajduje się Hameenlinna, która dosyć szybko pozbierała się po inauguracyjnej porażce z IFK Helsinki. Dwa zwycięstwa z rzędu podbudowały przyjezdnych, którzy postarają się sprawić niespodziankę na tafli Mistrza Liiga. Kibicom gości może podobać się współpraca dwóch napastników Steve’a Mosesa z Matti Jarvinenem. Ta dwójka regularnie punktuje i szczególnie w PP jest groźna. Niestety, nieco gorzej wygląda defensywa, która pozwoliła przeciwnikom na strzelenie dziewięciu goli na trzy rozegrane spotkania i jest tutaj sporo do poprawy. Wydaje się, że to Sami Rajaniemi będzie pierwszym wyborem trenera Jarno Pikkarainena na pozycję bramkarza, który szczególnie w starciu ze Sportem spisał się na medal. Czy dzisiaj powstrzyma krajowego Mistrza?

Może to nie być spacerek dla gospodarzy, którzy mocno faworyzowani są przez bukmacherów. Jasne, Tappara posiada o wiele lepszy roster od swoich środowych rywali, ale to jest hokej i tym razem pójdę w stronę kanadyjki. Pobieram sobie punkt jednego z liderów Mistrza Finlandii, a więc Jori Lehtera. Jest to napastnik, który wiele lat spędził w NHL oraz w KHL i w każdym zespole był świetnie punktującym graczem. W najważniejszych momentach wyjeżdżał na bulik, aby wspomóc swoją drużynę. Podobnie jest po powrocie do kraju, gdzie gra pierwsze skrzypce i często akcje rozgrywane są z jego udziałem. Jak na razie na swoim koncie ma trzy asysty w tej kampanii Liiga i mam nadzieję, że sportowa złość po porażce z Karpat udzieli się jemu oraz jego kolegom. Myślę, że faworytów stać na około 4 trafienia, ponieważ Hameenlinna tyle na wyjazdach do tej pory traciła i przy jednym z nich udział będzie miał nasz bohater.
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +2213
suomi 114,1K

suomi

Znawca - Hokej
Atakuje dzisiaj kanadyjkę z dwóch lig:

Tappara – Hameenlinna: Jori Lehtera powyżej 0.5 punktu w punktacji kanadyjskiej @1.40
Koln – Wolfsburg: Nick Bailen powyżej 0.5 punktu w punktacji kanadyjskiej @1.90
AKO @2.66 Fortuna

Gospodarze cztery dni temu zaznali pierwszej porażki w Liiga z zespołem, który może namieszać w tym sezonie fińskiej ekstraklasy. W Oulu nie udało się Tapparze strzelić nawet gola, co może dziwić przy tak świetnej ofensywie aktualnego Mistrza. Co ciekawe Karpat grał bardzo czysto i tylko jedna kara pojawiła się na koncie rywala, co utrudniało zdobycie bramki, która dałaby kontakt dzisiejszym gospodarzom. Być może taki zimny prysznic był potrzebny podopiecznym Jussi Tapola, którzy w dwóch pierwszych domowych starciach sięgnęli po dwa zwycięstwa.
Moim skromnym zdaniem, to Karpat miało większe szanse na pokonanie Tappary, niż odwrotnie. No ale po to tu jesteśmy, żeby dyskutować. Celowo nie używam tutaj słowa faworyt, ale można powiedzieć, że Łasice nim były. Zdziwił mnie tylko obraz meczu, bo wynik już nie. Taktyka Oulu była bardzo dobra, ale nie spodziewałem się, że Topory pozwolą ją zrealizować z taką "łatwością". Zostali wypunktowani jak jakiś średniak i to jest zastanawiające. Tappara nie bardzo miała wjazd w tercje obronną Oulu. Defensorzy gospodarzy nie tylko czyścili strefe przed bramką, ale też mieli udział w każdej z trzech strzelonych bramek. Brawo kur...tacy mają być współcześni obrońcy ;)
 
suomi 114,1K

suomi

Znawca - Hokej
Niemal w każdej lidze świata bez podziału na dyscypliny sportowe są spotkania wyjątkowe. Mam na myśli coś pokroju Barcelona - Real. Na co dzień nie oglądam La Liga, ale do tego meczu na pewno usiądę. Media i cały marketing robi swoje, ale tutaj atmosfery nawet nie trzeba podgrzewać. Każdy czuje o co chodzi. Nie inaczej jest z hokejem. Często czekamy na takie, czy inne derby lub mecze, które mają jakieś dodatkowe smaczki. Cała hokejowa Finlandia już czeka na pierwsze derby Tampere. zresztą nie tylko Finlandia.......
Od dawna marzy mi się sytuacja, kiedy to Ilves zagra z Tapparą o majstra. Sezon temu było nawet blisko, ale Turku zepsuło zabawę wyrzucając Rysie z PO :).
Pamiętam jak po grudniowej porażce trener Tappary - Tapola powiedział, że jego zawodnicy nie zrealizowali praktycznie żadnego z założeń taktycznych. Tak to właśnie wygląda w przypadku tych derbów. Mobilizacja z obu stron jest ogromna. Na lodzie wielu świetnych graczy i podstawowe pytanie, kto wygra ? Można rozłożyć rooster na czynniki pierwsze, opisać ten mecz na dwie, czy trzy strony, ale tu wygra ten kto wykaże sie większą odpornością i charakterem. Dużo też będzie zależało od bramkarzy. Na tą chwilę Langhamer broni lepiej niż Heljanko. To na bank. Forma obrony również po stronie Rysiów. W ataku z kolei więcej możliwości i rozwiązań widzę u Toporów. U Rysiów ta rotacja jest mniejsza, ale drużyna i tak prezentuje sie bardzo dobrze. Od początku genialną formę pokazuje Kontiola, ale co gdy on zagra słabszy mecz ? Ilves to nie tylko on, ale sporo zależy własnie od niego. Powiem Wam, że jak zawsze mam problem z tym spotkaniem. Rozum podpowiada jedno, a przeczucie drugie. Od dwóch dni chodzi za mną kierunek Ilves, ale nie dam sobie za to niczego uciąć.
Dlaczego tak, a nie inaczej ? Goalie Rysiów na ten moment lepiej łapie, obrona z większą dyscypliną, lider w super formie, drużyna gra bardzo skuteczny hokej, co najlepiej widać w zaawansowanych statach. Tappara z kolei gra bardziej chaotycznie w ataku i nie tak równo w obronie. Mimo, ze skład jest super, to jednak sama gra nie do końca jest taka, jak być powinna. Z drugiej strony Tappara, to zawsze Tappara. Być może szykują coś specjalnego na jutro ;) . Typowanie tego meczu to ciężki orzech do zgryzienia. Spotkają sie dwie świetne ekipy w meczu z wieloma podtekstami.

Ilves - Tappara - 1 ML - 2.27 - fortuna ✅
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +2391
S 6,4K

sopel1916

Użytkownik
Hph- Jyp 1 [email protected] ➕ 3-2
Suchy typ bo brak czasu praca, Hpk początek sezonu udany 3 zwycięstwa więc widać że jest formą, JYP odwrotnie


cholernie ciezka obrona JYP, juz sie balem ze tego nie dociagna do remisu :)
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +991
suomi 114,1K

suomi

Znawca - Hokej
Ciężka ta dzisiejsza kolejka Liiga. Kilku moich znajomych odpuściło dziś granie tej ligi.
Ja chciałem zaproponować jeszcze jeden typ, ale nie łączyłbym tego z kierunkiem Ilves ;) . Po głowie chodzi mi.....

Saipa - HIFK - 2 RT - 2.05 - fortuna ⛔

EDIT: NIE WIEM JAK MOŻNA MIEĆ TAKI ROOSTER I GRAĆ TAKI PIOCH...

Liczne zmiany, które poczyniono w Lappeeenranta na ten moment nie przyniosły wiele dobrego. Miejscowa Saipa jeszcze nie wygrała w tym sezonie, aczkolwiek dwa razy było blisko. Westerholm robi w bramce co może i głównie dzięki niemu Saipa straciła "tylko" 12 bramek. W obronie sztab troche kombinuje szukając najlepszego ustawienia. Raz Maalahti gra z Moro, raz Irving z Maalahti.....na pewno z tej trójki trzeba wybrać duet. Lepszych w obwodzie Saipa nie posiada. W ataku liderzy też robią co mogą. Troche brakuje punktów ze strony Pospisila, ale to raczej kwestia czasu. Powiem szczerze, że dziwnie sie układają te przednie formacje......Trzeba zwrócić uwagę na Jesse Koskenkorva, którego do Saipy wypożyczyły Łasice. Młody zdolny, perspektywiczny.
Po drugiej stronie tafli HIFK. Na razie 12 miejsce w tabeli, co jest wynikiem dużo poniżej oczekiwań. Zwłaszcza kiedy ma sie taką pake. Istny hokejowy dream team. Potrzeba punktów jest bardzo duża, bo na razie jest rozczarowanie. Co prawda rywale byli z topu, ale ego w Helsinkach mają rozrośnięte do granic możliwości. Stołek na którym siedzi Peltonen zaczyna robić sie gorący. Helsinki mają wszystko. Każda formacja to ogromna siła. Na pochwały zasługują Melart, Kotkansalo, czy Palola, ale pozostali też muszą pokazać swoją kreatywność.
Dzisiejsze spotkanie Saipy z HIFK jest meczem pamięci legendarnego hokeisty Lalli Partinena, który w trakcie swojej kariery grał dla obu drużyn.
Helsinki mają swoje problemy, ale oczekiwania sie nie zmieniły. Dla uspokojenia sytuacji Saipa powinna dziś zostać wypunktowana. Mam nadzieje, że przeniosą swoją jakość na lód. Ewentualnie można spróbować opcji ML po kursie 1.65 - fortuna




🏒
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +135
mark1973 759,1K

mark1973

Znawca - Hokej
Tak szukam i szukam informacji co jest powodem spadku kursow na Lukko. Nie widze niczego odbiegajacego od normy. Na lukko zbliza sie do 1,5 a na Pelikany 5. Wyglada na podpuche ;) .Takiej roznicy w rosterze nie ma. Powiem wiecej , na ten moment to Pelikany sa dla mnie bardziej ułozona i rowniejsza ekipą, szczegolnie w defensywie. Owszem Lukko na wyjazdach i Lukko u siebie to dwa inne teamy, niestety. Ekipa z Rauma jak ma na przeciwko lepsza defensywe i bramkarza to ma problem i wg mnie dzis z taka sie zmierzą. Pelikany, moze nie porywaja w ofensywie ale swoje zrobia z tylu a z przodu cos wpadnie, jezeli dzis sie obudzi ich lider Kanga ( bo mi go brakuje do tej pory) to zrobi sie meczycho. Ja nikogo nie namawiam do tego ale musze sprobowac gra na Pelikany bo graja solidnie, jesli dwie pierwsze formacje sie obudza na dobre to moze pasc gruby kurs. Dzis oczy Finlandii patrza na Tampere, ale moje beda tez spogladac do Rauma.

Pelikany z x kurs 2,3 STS
 
sunxl 1,9M

sunxl

Typer
Atakuje dubla z dwóch lig:

Linkoping – Farjestad: X2 @1.37✅️
Pelicans – Ilves: 1X @1.66✅️
AKO @2.27 Fortuna✅️

Czas na wizytę w Lahti, gdzie miejscowe Pelicans podejmą Ilves. Wczorajszy mecz nie do końca wyszedł gospodarzom. Wydawało się, że szyki gol strzelony w PP przez Miika Roine ustawi nieco spotkanie z Lukko, ale nic bardziej mylnego. To rywale przejmowali inicjatywę, wychodząc pod koniec drugiej tercji na prowadzenie, ale trzecia część należała już do dzisiejszych gospodarzy. Cztery sytuacje w PP nie pozwoliły wyrównać Pelikanom i trener Tommi Niemela może nie być zadowolony z gry swoich podopiecznych. Dzisiaj jednak nadchodzi szansa powstrzymania niepokonanego lidera i byłby to spory skok motywacji na najbliższą przyszłość, jeżeli większość punktów pozostałaby w Lahti. Czy stać na to gospodarzy?

Ilves jak na razie prezentuje się bezbłędnie, wygrywając do tej pory wszystkie spotkania w Liiga. Pięć meczów i cztery rozstrzygnięte w regulaminowym czasie tylko potwierdza, który klub na ten moment dominuje w fińskiej ekstraklasie. Najważniejszy był wczorajszy triumf w derbach Tampere z Tapparą i zachowanie czystego konta przez Marka Langhamera nie jest tylko jego sukcesem, ale całej drużyny, która dopuściła przeciwnika do jedynie 18 strzałów na bramkę. 3:0 to idealny wynik, który napawa dumą kibiców. Nie można jednak osiadać na laurach, ponieważ dzisiaj czeka Ilves kolejne wymagające starcie. Szósta wygrana gości stanie się faktem?

Bukmacherzy faworyzują lidera Liiga i nie ma co się dziwić, ponieważ na ten moment jest to obok Karpat jedyna niepokonana drużyna w stawce. Ilves ma jednak o wiele więcej rozegranych meczów od ekipy z Oulu i zasłużenie okupują pierwsze miejsce w tabeli. Jestem jednak zdania, że Pelikany będą miały swoje szanse, aby powstrzymać rywali. Przede wszystkim klub z Tampere był w 100% skupiony na wczorajszym derbowym starciu. Dzisiaj motywacja będzie zdecydowanie niższa, jest rozluźnienie i kto wie, może jakieś małe świętowanie pojawiło się w szatni. Naturalnie mamy profesjonalistów, ale większego zaangażowania spodziewam się po stronie gospodarzy, którzy po piątkowej porażce zrobią wszystko, aby uszczęśliwić swoich kibiców. Patrząc jeszcze na suche statystyki, to Ilves w Lahti nie wygrało od trzech spotkań. Pelikany grają całkiem solidny hokej i są w stanie powstrzymać lidera Liiga.
 
Ostatnia edycja:
Otrzymane punkty reputacji: +260
Do góry Bottom