1. Zacznijmy od pierwszych igrzysk – otóż na pierwszych igrzyskach startowano min w: wspinaniu na maszt po linie, skoku w dal z miejsca, skoku w dal do tyłu, skoku wzwyż z miejsca i… przeciąganiu liny
2. Podczas Igrzysk w 1990 roku w Paryżu zwycięzcy zamiast medali otrzymywali… parasolki, szczotki czy buty. Dopiero potem dostali medale pocztą.
3. W 1908 na olimpiadzie w Londynie Forrest Smithson zwyciężył w biegu na 110 m ppł. Ustanawiając rekord świata. Nie było by nic w tym dziwnego gdyby nie fakt, iż cała trasę pokonał z książką w ręku, deklasując rywali.
4. Na igrzyskach w Paryżu – 1924 r. wystartował… Tarzan -… czyli aktor filmowy J. Weissmueller
5. Mimo iż pierwsze Igrzyska zimowe odbyły się dopiero w 1924 roku w Chamonix to
hokej na lodzie i łyżwiarstwo figurowe były rozgrywane już wcześniej na igrzyskach letnich ( musieli czekać do zimy na lód)
6. Najbardziej niesamowitą historią z igrzysk w Chamonix była sprawa brązowego medalu zdobytego przez Andersa Haugena z
USA w skokach narciarskich. Na skutek błędu w obliczeniu noty za skok nie otrzymał on krążka aż do 1974 roku, kiedy miał 83 lata.
7. Rudi Ball był jedynym Żydem w składzie reprezentacji niemieckiej na zimowych igrzyskach w Garmisch Partenkirchen. Jego obecność była gestem Adolfa Hitlera wobec MKOl-u, protestującemu przeciwko antysemityzmowi narodowo-socjalistycznego rządu.
8. Zdobywca pierwszego w historii zimowych olimpiad medalu dla Polski Franciszek Groń-Gąsienica dowiedział się o swoim sukcesie dopiero po kilku godzinach po zakończeniu konkurencji. Tak wolno wówczas trwało przeliczanie punktów w kombinacji norweskiej, w której to wywalczył trzecią lokatę w Cortina D'Ampezzo.
9. Czy mistrz olimpijski może się utopić? Kilkakrotnie w historii igrzysk o mało nie doszło do takiej tragedii. W 1908 r. Zoltana Halmaya (w dorobku miał już dwa złote, cztery srebrne i brązowy medal) płynącego na ostatniej zmianie sztafety węgierskiej, złapał skurcz. Gdyby nie koledzy z drużyny, skończyłoby się tragedią. Halmay przytomność odzyskał dopiero po godzinie. W 1948 r. w eliminacjach 400 m dow. o mało nie utonęła Greta Andersen (kilka dni wcześniej złoto na 100 dow.). Dunka nagle poszła na dno, a uratował ją węgierski pływak Elmer Szathamari. Dwa dni później Andersen zdobyła drugie złoto - w sztafecie 4x100.
10. Amerykanin Eddie Eagan pozostaje jedynym zawodnikiem w historii, który zdobył złoty medal zarówno w zimowych jak i letnich igrzyskach. Eagan zdobył złoty medal w Antwerpii w 1920 roku w boksie (waga lekko-ciężka),a 12 lat później na olimpiadzie w Lake Placid był w składzie zwycięskiej czwórki bobslejowej.