Dołącz do grona moderatorów największego forum bukmacherskiego w Polsce

Kolarstwo 2016 - Mistrzostwa Świata Doha 2016 (9.10-16.10)

1 października 2016 13:56
1
sumada90
sumada90
Forum VIP
Maj 2008 4 994 9 607 30


W tym roku Mistrzostwa Świata zawitają na Bliski Wschód. Szejkowie zażyczyli sobie Mistrzostw Świata w piłce ręcznej i nożnej to je dostali. Teraz zachciało im się pooglądać najlepszych kolarzy. Z tego powodu walka o tęczową koszulkę odbędzie się w Dausze w dniach 9-16.10.2016.

Trasa

Zmodyfikowano nieco trasę wyścigu w porównaniu z początkowymi założeniami. Miała ona biec 80 km przez pustynię, a następnie 11 rund po 15,2 km na sztucznej wyspie The Pearl. Po zmianach okrążeń będzie 7, natomiast przejazd przez pustynię został wydłużony do 151 km. Razem kolarze do przejechania będą mieć 257,5 km. Kobiety przejadą 7 okrążeń, a ich trasa wyniesie 134,5 km. Czasówka mężczyzn będzie miała długość 40 km. Teren w stolicy Kataru jest płaski. W zasadzie to miasto położone nad Zatoką Perską otacza pustynia i duża część trasy będzie wiodła przez nią.


Trasa wyścigu ze startu wspólnego mężczyzn

Wprowadzenie
Jazda drużynowa na czas traci coraz bardziej swoje znaczenie. Brak punktów do rankingu UCI powoduje, że ekipy niechętne są do wzięcia udziału w tej konkurencji. Zrezygnował Tinkoff, FDJ czy Trek również mają nie wystąpić. O trzeci triumf z rzędu walczyć będzie ekipa BMC.
Jazda indywidualna na czas

Na początek trzeba zaznaczyć, że najważniejsza tegoroczna impreza odbyła się w Rio, podczas IO. To też pewnie ma wpływ na przygotowania poszczególnych kolarzy do tegorocznych mistrzostw. W czasówce większość pewnie nastawiała się przede wszystkim na Igrzyska, dlatego ważne będzie, komu uda się zbudować po raz kolejny formę na MŚ.

W jeździe indywidualnej zabraknie złotego medalisty z Rio – Fabiana Cancellary. Trochę niespodziewana decyzja, ale Szwajcarzy zdecydowali się na wybór Kunga i Hollensteina. Złota z ubiegłego roku będzie bronił Kiryienka. O medale walczyć powinni Dumoulin, Froome (o ile pojedzie), Dennis, Castroviejo czy Tony Martin. Na niedawnych mistrzostwach Europy z triumfu cieszył się Castroviejo. W reprezentacji Polski pojadą Maciej Bodnar i Marcin Białobłocki. Ten pierwszy w Rio był na 6. miejscu i jak najbardziej w zasięgu Maćka jest miejsce w czołowej 10. Z kolei Białobłocki ostatnio bił rekordy świata w jeździe na czas na 10 i 25 mil. Na wspomnianych ME był 9., ale tam miał problemy zdrowotne. W Katarze trasa powinna mu sprzyjać bo lubi płaskie wyścigi. Stać go na wysokie miejsce.
Wyścig ze startu wspólnego

Profil tras jest płaski, więc wśród sprinterów będzie trzeba szukać faworytów do zwycięstwa w wyścigu ze startu wspólnego. Pamiętać trzeba jednak, że na pustyni wieje dość mocno i to może nam urozmaicić rywalizację. Cavendish, który ścigał się w Dausze na początku roku, narzekał na wiatr nie tylko na pustyni. Według jego relacji mocno wieje również w mieście, a więc i na rundach może okazać się to czynnikiem decydującym. Na pewno to dobra informacja dla harcowników i kolarzy klasycznych, którzy ze sprinterami nie mają szans na kresce, a mogą szukać swojego szczęścia w rozerwaniu peletonu.

W reprezentacji brakuje dwóch największych gwiazd: Majki i Kwiatkowskiego. Majka jest zmęczony sezonem, po drugie na płaskiej trasie dużo wartości nie wniesie dla zespołu. W tym sezonie swoje już zrobił na igrzyskach. Kwiatek z kolei nie jest w najlepszej dyspozycji i za nim ciężki sezon. Pojechać ma tylko w czasówce drużynowej. Również Michał Gołaś nie zjawi się w Katarze. Polska reprezentacja z Wiśniowskim, Domagalskim, Owsianem, Bodnarem i Banaszkiem pracować ma na sukces Macieja Paterskiego. Nie ma co się łudzić, sprinterów nie mamy na poziomie, więc nasza jedyna szansa na niezły wynik to jakaś akcja.

W niektórych reprezentacjach mają inne problemy. Niemcy mają w składzie Kittela, Greipela i Degenkolba. Najgorsze jednak, że dalej nie wiadomo, kto ma być liderem. Greipel narzekał, że ciężko przez to mu się przygotować do wyścigu. Z drugiej strony jednak on raczej na wiatrach nigdy wybitny nie był i myślę, że lepiej byłoby pojechać na Kittela. Bukmacherzy jednak bardziej wierzą w Greipela.

W Katarze szaleć mogą medaliści z Rio w kolarstwie torowym: Viviani i Cavendish. Viviani musi najpierw wygrać walkę o liderowanie reprezentacji Włoch z Nizzolo. Cavendish w tym roku wygrał Tour of Quatar. O zachowanie tęczowej koszulki pojedzie Sagan i nie jest bez szans – w Rio walczył w kolarstwie górskim ale na Eneco Tour pokazał, że na szosie jest forma godna mistrza. Ostatnio dobrze prezentuje się Fernando Gaviria, który w tym roku nie tylko wygrywał etapy na Tour de Pologne, również w Rio rywalizował na torze. Do walki oczywiście włączy się Kristoff, który w ostatnich latach upodobał sobie wyścigi w Katarze czy Omanie i spisuje się tam bardzo dobrze. Może powalczy wiekowy Boonen, który przed laty był hegemonem wyścigów na Bliskim Wschodzie. Nie odpuszczą również Australijczycy z Calebem Ewanem czy Francuzi z Bouhannim i Demarem.

Na kobiecym kolarstwie nie znam się na tyle, by cokolwiek opisywać szerzej. W składzie reprezentacji Polski w wyścigu ze startu wspólnego pojadą: Eugenia Bujak, Marta Lach, Katarzyny Niewiadoma i Pawłowska, Anna Plichta i Alicja Ratajczak. W czasówce zobaczymy Katarzynę Pawłowską i Annę Plichtę.

Rozkład jazdy:

9.10, godz. 14.15-16.40 – Jazda drużynowa na czas kobiet

9.10, godz. 14.15-16.40 – Jazda drużynowa na czas mężczyzn

10.10, godz. 9.30-10.40 – Jazda indywidualna na czas juniorek

10.10, godz. 11.30-15.50 – Jazda indywidualna na czas mężczyzn do 23 lat

11.10, godz. 9.00-12.30 – Jazda indywidualna na czas mężczyzn juniorów

11.10, godz. 13.15-16.30 – Jazda indywidualna na czas elity kobiet

12.10, godz. 13.45-16.05 – Jazda indywidualna na czas elity mężczyzn

13.10, godz. 12.00-15.55 – Wyścig ze startu wspólnego mężczyzn do 23 lat

14.10, godz. 8.30-10.30 – Wyścig ze startu wspólnego juniorek

14.10, 13.15-16.30 – Wyścig ze startu wspólnego juniorów

15.10, 12.45-16.20 – Wyścig ze startu wspólnego elity kobiet

16.10, 10.30-16.35 – Wyścig ze startu wspólnego elity mężczyzn


A Wy macie swoich faworytów? Kto według Was powalczy o tęczową koszulkę najlepszego kolarza na świecie? Zapraszam do dyskusji i podawania swoich typów.

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"

Stanisław Lem

8 października 2016 15:07
2
sumada90
sumada90
Forum VIP
Maj 2008 4 994 9 607 30
Nie ma jeszcze wystawionych par na wyścig ze startu wspólnego, dlatego spróbuję wytypować mistrza:
Alexander Kristoff wygra 15 Bet365
Stawiam na Norwega. Moim zdaniem, o ile nie będzie żadnej udanej akcji, to Kristoff powinien być w czubie. Cavendish ma kłopoty żołądkowe i to raczej go usuwa z walki o zwycięstwo. Niby do wyścigu jeszcze tydzień ale przy upale, jaki zapowiadany jest w kolejnym tygodniu (średnio 35°) wszystko to będzie musiało się odbić na organizmie w ekstremalnych warunkach. Szczególnie może mieć problemy związane z odwodnieniem. Faworytem wg buków jest Greipel, który jednak będzie liderem ekipy niemieckiej. Kittel ma jechać na własną rękę. Ja jednak, jak pisałem we wstępie, w Greipela nie wierzę po prostu w sytuacji, kiedy wiatr będzie mocno przeszkadzał.
Dlaczego Kristoff? W zeszłym roku w pierwszej części roku miał wybitną formę i wygrywał etap za etapem. W końcówce trochę spuścił z tonu ale na MŚ był 4. W tym roku mniej wygrywa, ale często kręci się w TOP5. Ostatnio, jak co roku, przygotowywał się u siebie jadąc wyścigi Arctic Race i Tour de Fjordes. Tam wygrywał. W Eneco pokazał, że należy do czołówki. Co więc przemawia za Kristoffem? Od kilku lat sezon zaczyna wyścigami w Katarze i Omanie. W tym roku przegrał w Katarze tylko z Cavendishem. Na etapie, który był bardzo podobny do tegorocznego wyścigu na MŚ wygrał.
Moim zdaniem warunki będą miały znaczenie na wyniki kolarzy. Wszyscy się przygotowują na upały i wiatry ale jednak co innego przygotowywać się, a co innego mieć doświadczenie w takich warunkach. To może być ten mały plus, który będzie miał decydujące znaczenie. Do tego Kristoff jest bezdyskusyjnym liderem Norwegów (Hagen ma jechać jako wolny strzelec), co w innych mocnych kadrach nie jest zawsze takie pewne. Norweg jest mocnym fizycznie zawodnikiem i powinien sobie dobrze poradzić. Jest spora szansa, że tęczowa koszulka po 6 latach od wygranej Hushovda, znów zawita do Norwegii.
A Wy macie swoich faworytów? Zapraszam do dyskusji.

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"

Stanisław Lem

8 października 2016 15:14
3
sumada90
sumada90
Forum VIP
Maj 2008 4 994 9 607 30
Ważna informacją jest fakt, iż prognozy pogody przed wyścigami będą wnikliwie analizowane przez sztab ludzi i w przypadku ekstremalnych warunków trasa może być skrócona o kilka rund po wyspie The Pearl. W najgorszym przypadku ma być odwołana pętla przez pustynię, a więc kolarze przejechaliby w takim przypadku jedynie 100 km. Warto też śledzić wszelkie doniesienia na temat warunków pogodowych i mieć je na uwadze przy typowaniu.
Będę starał się wrzucać informację na bieżąco tutaj, żeby wszystkie ważne wiadomości były w jednym miejscu.

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"

Stanisław Lem

9 października 2016 12:01
4
sumada90
sumada90
Forum VIP
Maj 2008 4 994 9 607 30
Z drużynówki sporo ekip zrezygnowało. Nie ma m.in.: Tinkoffa, Cannondale, Treka czy Lampre. Coraz słabiej to wygląda, dlatego i zainteresowanie dzisiejszym wyścigiem jest mniejsze niż zawsze. Może w końcu ta konkurencja zostanie wycofana, a zamiast jej pojawi się jazda drużynowa reprezentacji? W przeszłości na IO odnosiliśmy spore sukcesy w tej konkurencji. Na razie jednak mamy to co mamy i typy na dziś:
Jazda drużynowa na czas mężczyzn
Movistar - Orica 1,40 Bet365 ⛔
Na podium powinniśmy zobaczyć obrońców tytułu - BMC i ekipę Etixx. O trzecie miejsce natomiast może być bardzo ciekawa rywalizacja. Movistar w ostatnich latach poprawił ten element. Mają Castroviejo - mistrza Europy, jest Dowset, do tego niezły Olivieira czy Amador. Ostatnio w EnecoTour, co prawda w nieco innym składzie i bez Castroviejo, zajęli 4. miejsce, Orica była wtedy daleko. Ciężko porównywać nawet poszczególne jazdy drużynowe, bo są duże rotacje składów. Orica z kolei ma dość równych kolarzy, jeśli chodzi o czasówki, ale brakuje jakiegoś wyróżniającego się lidera. Jest niezły Tuft ale on raczej preferuje krótkie trasy, więc 40 km to trochę dużo. Myślę, że Movistar powinien powalczyć o miejsce w TOP3. Orica kilka lat temu była mocna w czasówkach ale od tego czasu trochę zmienili profil drużyny.
Team Sky - Team LottoNL-Jumbo 1,50 Betsson ⛔ 0,5 sekundy
Sky wygrali TTT na Vuelcie. Teraz trochę inny skład bo brakuje Froome'a. Jest za to Kiryienka, obrońca tytułu w jeździe indywidualnej na czas ale w tym roku nie ma tak dobrej formy jak w zeszłym. Jedzie Kwiatkowski, który również narzeka, że nie idzie mu tak, jakby chciał - z tego powodu nie pojedzie w wyścigu ze startu wspólnego. Do zespołu oddelegowano również Swifta, Thomasa, Roche'a i Danny'ego van Poppela. W podobnym składzie pojechali w Eneco (zabrakło Kiryienki i Roche'a) ale tam zajęli dopiero 9. miejsce. Dziś również wydaje mi się, że trochę do czołówki zabraknie.
Jumbo skład wygląda obiecująco. Są mocni w tym roku Campenaerts i van Emden, niezły Kelderman. Do tego dochodzi ex-skoczek Roglic, który upodobał sobie czasówki i dobrze sobie na nich radzi. W dość podobnym składzie ostatnio w Eneco zajęli 3. miejsce. Dziś myślę, że to oni powalczą z Movistarem o TOP3.

WAŻNA INFORMACJA - MISTRZOSTWA SĄ TRANSMITOWANE PRZEZ POLSAT SPORT. DZISIEJSZY WYŚCIG JAZDY DRUŻYNOWEJ, JAZDA INDYWIDUALNA NA CZAS MĘŻCZYZN CZY WYŚCIG ZE STARTU WSPÓLNEGO MĘŻCZYZN MAJĄ BYĆ RÓWNIEŻ TRANSMITOWANE NA KANALE POLSAT SPORT NEWS.
TRANSMISJA DZISIEJSZEJ JAZDY DRUŻYNOWEJ MĘŻCZYZN OD 13.20.

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"

Stanisław Lem

11 października 2016 20:47
5
sumada90
sumada90
Forum VIP
Maj 2008 4 994 9 607 30
Jazda indywidualna na czas mężczyzn
Yves Lampaert - Primoz Roglic 1,95 Unibet ⛔
Na niedawnych mistrzostwach Europy Lampaert był przed Słoweńcem o 6 sekund. Tam jednak trasa nie była płaska, ale kończyła się podjazdem.
Roglic po zmianie dyscypliny upodobał sobie jazdę na czas. Na igrzyskach był 10, a więc dobry wynik osiągnął. Na czasówkach kręcił się w tym roku w czołówce, nawet udało mu się wygrać etap na Giro, a na drugiej czasówce był drugi. Po wynikach widać, że bardziej lubi dłuższe trasy. Z kolei Lampaert lepiej radzi sobie na krótszych, chociaż potrafił zająć 4. miejsce na Vuelcie. Tam jednak czasowców z najwyższej półki nie było.
Jutro przed kolarzami 40 km jazdy. Trochę większe szanse daję jednak Roglicowi.

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"

Stanisław Lem

15 października 2016 14:33
6
sumada90
sumada90
Forum VIP
Maj 2008 4 994 9 607 30
Jazda indywidualna ze startu wspólnego mężczyzn
Jak na razie pogoda na jutro zapowiada się łaskawie, bo ma być tylko do 35 stopni, a więc trochę chłodniej niż w ostatnich dniach. Z drugiej strony ma trochęwiać niż wcześniej.
Wiatr ma duże znaczenie na tym terenie, szczególnie na pustyni może rozerwać grupę, dlatego bardzo ciężko jest cokolwiek typować, bo nie wiadomo, czy peleton dojedzie do mety, a jeśli to kogo w nim zabraknie.
John Degenkolb - Edvald Boasson Hagen 2,20 Bet365 ✅
Degenkolb nie ma szczęścia, bo w reprezentacji Niemiec są jeszcze Greipel i Kittel. Ciężko to pogodzić, bo jedzie ich tylko sześciu. Liderem będzie jutro Greipel. Z drugiej strony szkoda marnować potencjał Kittela, dlatego ten pojedzie pod siebie i ma nie pracować na lidera. Tak liderowi zostaje 4 do pomocy - tylko czterech zważając na warunki i długość trasy. Degenkolb musi się podporządkować, a więc raczej pierwszoplanowej roli tu nie odegra.
Hagen z kolei również nie jest liderem ekipy norweskiej, bo jest nim Kristoff. Tu jednak reprezentacja może wystawić aż dziewięciu kolarzy i Hagen ma być wolnym od pracy na rzecz lidera elektronem. Przyzwyczajony jest do takiej jazdy, bo zazwyczaj pracuje sam na siebie i osiąga od kilku lat dobre wyniki. Potrafi się znaleźć w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie. Gdyby grupa miała się rwać to może wykorzystać swoje umiejętności. Na Tour de France czy Eneco Tour pokazał, że z formą jest dobrze.
Zachęcam do podawania swoich typów i przemyśleń.

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"

Stanisław Lem

15 października 2016 18:38
7
sumada90
sumada90
Forum VIP
Maj 2008 4 994 9 607 30
Arnaud Demare - Giacomo Nizzolo 1,60 Unibet ⛔
Demare ma za sobą dobry sezon. Wreszcie potrafił powalczyć na dużych wyścigach, z czym wcześniej miał często problemy. Dobrze się rozwija ale jego problemem jutro może być kolega z reprezentacji - Bouhanni. Obaj ostatnio jeżdżą dobrze i z tego co udało mi się rozszyfrować z francuskich gazet to chyba ich ekipa pojedzie na obu zawodników. Demare'a stać na walkę o najwyższe lokaty w jutrzejszym wyścigu.
Nizzolo ma również mocną konkurencję w zespole reprezentacyjnym. Jest Viviani, do tego w razie czego powinni czujnie jechać Bennatti i Trentin, którzy w ostatnich miesiącach spisują się dobrze. Nizzolo miał dobrą pierwszą część sezonu ale druga część wygląda jednak słabiej. Do tego to nie on raczej będzie główną postacią zespołu włoskiego.

Oprócz tego myślę jeszcze nad typem na Ramunasa Navardauskasa z Druckerem (2,25 w Bet365). Litwin potrafi się znaleźć na takich wyścigach, nieźle finiszuje jak na kolarza klasycznego. Ma nosa i myślę, że na mecie może się znaleźć wysoko. Drucker dobrze pojechał na Vuelcie (nawet wygrał etap) ale trzeba pamiętać, że tam ucieczki odjeżdżały jak chciały i szybkich kolarzy było jak na lekarstwo. Tu jednak będzie trudniej o coś powalczyć.

JUTRZEJSZY WYŚCIG BĘDZIE TRANSMITOWANY W POLSACIE SPORT NEWS. RELACJA OD 9:20 DO 16:00.

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"

Stanisław Lem

6 1
Dodaj nowy wpis
Ta strona korzysta z ciasteczek (plików Cookies) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji na stronie polityki prywatności.