>>>BETFAN - TRIUMF BONUSA NAD BOOSTEM <<<<
>>> ZAKŁAD BEZ RYZYKA DO 200 ZŁ!<<<

Info [MLB] Temat zbiorczy - zasady rozgrywek, definicje, statystyki, obstawianie

jaroslav_ 296,1K

jaroslav_

Mistrz Typer MLB 2023
Członek Załogi
Tak jak mogliście zauważyć w zeszłych sezonach, sporo typowałem MLB oraz napisałem kilkanaście analiz. Po zakończeniu zeszłego sezonu była pauza z mojej strony. Typowanie początku sezonu w MLB jest jak granie w Lotto na „chybił-trafił” – po prostu jest to jedna wielka loteria i ciężko przewidzieć formę drużyn, zawodników etc.. Niemniej, sezon MLB 2023 powoli zaczyna się rozkręcać, zatem wydaje się, że można śmiało powrócić do analizowania spotkań i obstawiania tego ciekawego sportu.

Zasady MLB oraz meczów s a ciężkie do zrozumienia dla nowych widzów czy też osób, które chcą rozpocząć przygodę z obstawianiem. W celu odświeżenia wiadomości na temat MLB, postanowiłem przygotować dla Was zbiorczy post, z wydaje mi się, wszystkimi najważniejszymi informacjami jakie są potrzebne żeby rozpocząć przygodę z obstawianiem MLB. Wcześniejsze informacje w dużej mierze rozrzucone były po postach w różnych wątkach, zatem postanowiłem przysiąść na dłużej i napisać to dla Was od początku – tak żeby całość była przejrzysta i zrozumiała.

Z pewnością nie zawarłem tutaj wszystkich informacji, bo można byłoby pisać i pisać. Śmiało zadawajcie pytania w niniejszym wątku, a ja będę na bieżąco odpowiadać oraz aktualizować ten post w celu ujednolicenia.

Drugim krokiem ku odświeżeniu niniejszego działu będzie zaktualizowanie listy odnośników do stron związanych z MLB oraz statystykami – dodane zostaną nowe strony i usunięte już niedziałające.

Tak więc.

1) Historia Baseballu Amerykańskiego
Baseball powstał w USA w połowie XIX wieku, ale jego dokładne pochodzenie jest trudne do określenia. Istnieją różne teorie na temat powstania tej gry. Baseball jest podobny do staroangielskiej gry zwanej rounders, w którą grano w Ameryce w XVIII wieku. Jedną z najczęściej wymienianych dyscyplin jest krykiet, lecz także sądzi się, że gra wywodzi się od palanta, który grany był polskich emigrantów. Tak więc tutaj jasności nie mamy.

Jednym z pierwszych zespołów był New York Knickerbockers Baseball Club, który został założony w 1845 roku. Klub ten miał duży wpływ na rozwój gry, ponieważ opracował wiele zasad i reguł, które obowiązują w baseballu do dzisiaj. W latach 60. XIX wieku baseball stał się popularnym sportem, a w 1869 roku powstała pierwsza zawodowa liga baseballowa – National Association of Professional Base Ball Players. Liga ta istniała tylko kilka lat, ale otworzyła drzwi dla powstania innych lig i zespołów.

W 1903 roku powstała pierwsza edycja World Series, które są finałami mistrzostw ligi MLB. W tym samym roku powstała również liga American League, która była konkurencyjna dla ligi National League. W 1905 roku obie ligi zawarły umowę o współpracy i powstała Major League Baseball.

W czasie swojej historii baseball przeszedł wiele zmian i rewolucji, które wpłynęły na rozwój gry. W latach 20. XX wieku baseball stał się popularnym sportem wśród czarnoskórych Amerykanów, którzy wcześniej byli wykluczeni z gry. W 1947 roku Jackie Robinson został pierwszym czarnoskórym zawodnikiem w Major League Baseball, co otworzyło drogę do integracji i likwidacji rasizmu w sporcie. Lata 90. i 2000. to okres rosnącej popularności ligi MLB, wprowadzenia nowych drużyn oraz zmian w regulaminie.

2) Zasady rozgrywek MLB
Liga MLB składa się z 30 drużyn, podzielonych na dwie konferencje: National League i American League. W sezonie zasadniczym każda drużyna rozgrywa 162 mecze, po 81 meczów na własnym stadionie i na wyjeździe. Sezon zasadniczy rozpoczyna się zazwyczaj w pierwszych dniach kwietnia i trwa do końca września.

A. Sezon zasadniczy
W MLB rozgrywki trwają od wiosny do jesieni i składają się z dwóch sezonów: sezonu zasadniczego i fazy play-off. Sezon zasadniczy trwa około 6 miesięcy, zazwyczaj od końca marca do początku października, i składa się z 162 meczów dla każdej z drużyn. W sezonie zasadniczym każda z drużyn gra przeciwko każdej innej drużynie w lidze po kilka razy, aby wyłonić drużyny z najlepszymi wynikami, które będą brały udział w fazie play-off. Mecze są rozgrywane w formacie serii, zazwyczaj od 3 do 4 spotkań między tymi samymi drużynami. Drużyny rywalizują między sobą, aby zdobyć jak najwięcej zwycięstw i zapewnić sobie miejsce w fazie play-off.

B. Faza Play-off
W fazie play-off, która odbywa się we wrześniu i październiku, osiem najlepszych drużyn z każdej konferencji rywalizuje w serii meczów, aż do finałowego World Series. Faza play-off składa się z trzech rund: Wild Card, Division Series i Championship Series. Wild Card to jednorazowe spotkanie między drużynami z drugiego miejsca z każdej konferencji, z którego zwycięzca awansuje do Division Series. Division Series to seria meczów między zwycięzcami Wild Card oraz najlepszymi drużynami z każdej konferencji. Championship Series to seria meczów między najlepszymi drużynami z każdej konferencji, która wyłania zwycięzcę konferencji i kwalifikuje drużynę do World Series. Poniżej szczegółowa rozpiska:
  • Wild Card: Dwie drużyny, które uzyskały najwyższą pozycję na drugim miejscu w swojej dywizji (lub z najlepszymi wynikami spośród drużyn, które nie zdobyły dywizyjnego tytułu), biorą udział w tzw. "Wild Card game". Jest to mecz barażowy, w którym zwycięska drużyna awansuje do dalszej części play-off.
  • Division Series: Po zakończeniu rundy Wild Card, zaczyna się faza Division Series. W tej fazie drużyny rywalizują w seriach do czterech zwycięstw. Drużyny te rozgrywają po pięć meczów, z czego trzy są rozgrywane na boisku drużyny z lepszym wynikiem w sezonie zasadniczym, a pozostałe dwa na boisku drużyny z gorszym wynikiem.
  • Championship Series: Dwie drużyny, które wygrają swoje serie w Division Series, przechodzą do fazy Championship Series. W tej fazie drużyny rywalizują w seriach do czterech zwycięstw. Drużyny te rozgrywają po siedem meczów, z czego cztery są rozgrywane na boisku drużyny z lepszym wynikiem w sezonie zasadniczym, a pozostałe trzy na boisku drużyny z gorszym wynikiem.
  • World Series: Dwie drużyny, które wygrają swoje serie w Championship Series, przechodzą do finałowej rundy play-off, czyli World Series. W tej fazie drużyny rywalizują w seriach do czterech zwycięstw. Drużyny te rozgrywają po siedem meczów, z czego cztery są rozgrywane na boisku drużyny z lepszym wynikiem w sezonie zasadniczym, a pozostałe trzy na boisku drużyny z gorszym wynikiem.
  • Zwycięzca World Series: Drużyna, która wygra serię w World Series, zostaje uznana za mistrza MLB.
3) Zasady obowiązujące podczas meczu MLB
Podczas meczu baseballowego, obowiązują konkretne zasady, które należy przestrzegać. Poniżej opiszę te najważniejsze.

Pierwszym elementem, który warto wspomnieć, jest wybór drużyny, która rozpoczyna grę jako atakująca, a która jako broniąca. Decyzja ta podejmowana jest za pomocą rzutu monetą, a wygrana drużyna wybiera, czy chce zacząć jako atakująca, czy broniąca.

A. Zasady rzucania i odbijania
Atakująca drużyna umieszcza na boisku swojego odbijającego oraz zawodników, którzy będą starać się zdobyć punkty. Celem jest jak najszybsze dotarcie do bazy domowej, która znajduje się na przeciwnej stronie boiska. W trakcie meczu obowiązuje limit zmiany zawodników w obrębie drużyny. Każda drużyna ma prawo do 9 zmian.

Rzucanie i odbijanie to kluczowe elementy gry w baseball. Rzucający (ang. pitcher) ma za zadanie rzucać piłkę w kierunku odbijającego (ang. batter) z zamiarem wyeliminowania go z gry, natomiast odbijający ma za zadanie trafić piłkę i umożliwić sobie zdobycie punktu.

Rzucanie może odbywać się na kilka sposobów. Zazwyczaj rzucający staje na pitcher's mound (wyniesienie na środku pola) i rzuca piłkę w kierunku odbijającego. Istnieją różne rodzaje rzutów, takie jak fastball (szybki rzut), curveball (rzucony z krzywizną), changeup (zwolniony rzut), slider (rzucony z bocznym przesunięciem) i inne. Rzucający ma także możliwość zmiany szybkości i kierunku rzutu, aby oszukać odbijającego.

Odbijający ma za zadanie uderzyć piłkę w sposób, który umożliwi mu zdobycie punktu. Odbijający stoi na home plate (trójkątnej płycie) i stara się trafić piłkę rzuconą przez pitcher'a za linię out of play (linia boczna), aby zdobyć home run (trafienie piłki za linię końcową boiska). Odbijający musi także uważać na rzuty poza strefę strike zone (strefa dozwolonych rzutów) i unikać trafiających w niego piłek.

W trakcie meczu zawodnicy obu drużyn mają możliwość zmiany pozycji na boisku (poza pitcherem, który musi być wymieniony przed każdą zmianą). Każda drużyna ma także określoną kolejność uderzeń, zwana batting order. W każdej połowie inningu (tj. każdej części gry) drużyna odbijająca próbuje zdobyć punkty, a drużyna rzucająca stara się ich uniknąć.

B. Punktowanie
W baseballu, odbijający jest wyautowany, gdy popełni trzy "strike" lub zostanie złapany przez obronę przed tym, jak piłka dotknie ziemi (zwane "fly out"). Rzucający może również wyeliminować odbijającego, gdy ten nie dotknie bazy przed obroną, która dotknie bazę z piłką przed nim (zwane "force out"), lub gdy próbuje przebiec na następną bazę, ale obrona go złapie (zwane "tag out").

Z kolei rzucający stara się uniknąć błędów, takich jak uderzenie przeciwnika piłką, wyjście poza boisko lub rzucenie "ball", czyli piłki poza strefę strike. Jeśli rzucający popełni trzy "ball", odbijający automatycznie przechodzi na pierwszą bazę, a jeśli popełni cztery "ball", odbijający przechodzi na pierwszą bazę bez uderzenia piłki.

Aby zdobyć punkt w baseballu, zawodnik musi przebiec całą pętlę między bazami, zaczynając od pierwszej bazy, a kończąc na trzeciej bazie. Jeśli uda mu się przebiec całą pętlę i wrócić na home plate, drużyna zdobywa punkt. Innym sposobem zdobycia punktu jest home run, czyli uderzenie piłki poza linię ogrodzenia. Wtedy zawodnik, który uderzył home run, i wszyscy zawodnicy, którzy znajdowali się na bazach, zdobywają punkty.

Mecz w baseballu kończy się po dziewięciu inningach (lub po więcej w przypadku remisu), a zwycięzcą zostaje drużyna, która zdobyła więcej punktów. W przypadku remisu mecz jest przedłużany o kolejne inningi, aż do wyłonienia zwycięzcy.

C. Sędziowanie
Sędziowie zwani w MLB z ang. umpires kontrolują przebieg gry. W każdym meczu bierze udział sześciu sędziów. Pierwszy stoi za łapaczem i wraz z sędzią pierwszobazowym ocenia czy piłka została narzucona celnie czy nie. Ponadto każdy z sędziów bazowych określa, czy baza została zdobyta przez zawodnika, czy też został on wyoutowany. Dwaj sędziowie znajdujący się na tyłach boiska (outfield) przyglądają się czy zawodnik po złapaniu piłki z powietrza i upadku na ziemie jej nie upuścił. Od tego sezonu w MLB wprowadzono system powtórek i w przypadku spornych sytuacji sędziowie mogą posłużyć się zapisem video. W baseballu nie istnieje pojęcia faulu jako brutalnego zagrania, gdyż do takich dochodzi bardzo często, np. gdy zawodnik osiąga bazę domową, zderzając się z catcherem. Ponadto zawodnik rzucający piłkę z jednej bazy do drugiej (w celu zaliczenia outu) nie ma obowiązku uważać na biegnącego rywala i może go staranować przed lub po rzucie. Jedynie przypadku bójki sędziowie mogą ukarać nie zawodnika (chyba, że zagraża to zdrowiu jego lub kogoś innego), ale menedżera, który w takim przypadku udaje się do szatni.

4) Słowniczek pojęć
Baseball to dyscyplina sportowa, która ma swoje specyficzne zwroty i nazewnictwo. Poniżej przedstawiam zabrane z tematów pojęcia i ich definicje (chyba wszystkie):

SłowoDefinicja
Infieldobszar gry poza trzecią i pierwszą bazą, gdzie zawodnicy miotają piłkę.
Outfieldobszar gry za trzecią i pierwszą bazą, gdzie zawodnicy ustawiają się w celu łapania piłek.
Pitcherzawodnik rzucający piłkę w kierunku uderzającego.
Catcherzawodnik łapiący piłki rzucone przez miotacza.
First basemanzawodnik stojący na pierwszej bazie.
Second basemanzawodnik stojący na drugiej bazie.
Shortstopzawodnik stojący pomiędzy drugą a trzecią bazą.
Third basemanzawodnik stojący na trzeciej bazie.
Left fielderzawodnik stojący w lewym polu.
Center fielderzawodnik stojący w środkowym polu.
Right fielderzawodnik stojący w prawym polu.
Base coachtrener asystujący zawodnikowi biegnącemu do bazy.
Double playsytuacja, w której dwóch zawodników zostaje wyeliminowanych w jednym podejściu do pałki.
Triple playsytuacja, w której trzech zawodników zostaje wyeliminowanych w jednym podejściu do pałki.
Fly ballpiłka wysoko rzucona, którą zawodnik w polu musi złapać.
Ground ballpiłka rzucona nisko, która odbija się od ziemi i musi zostać złapana przez zawodnika w polu lub zablokowana przez zawodnika na bazie.
Strikeoutsytuacja, w której uderzający nie trafia w piłkę trzy razy z rzędu.
Home runuderzenie piłki przez uderzającego poza polem gry.
RBI (Run batted in)punkt zdobyty przez uderzającego dzięki uderzeniu piłki, który pozwala zawodnikom na bazach przebiec do domu.
Sacrifice flyuderzenie piłki wysoko w powietrzu, aby pozwolić zawodnikowi na bazie przebiec do domu.
Base hituderzenie piłki, które pozwala uderzającemu na zdobycie jednej bazy.
Doubleuderzenie piłki, które pozwala uderzającemu na zdobycie dwóch baz.
Tripleuderzenie piłki, które pozwala uderzającemu na zdobycie trzech baz.
Walksytuacja, gdy odbijający zawodnik otrzymuje cztery piłki, które nie były w strefie strike, co zmusza go do przejścia na pierwszą bazę.
Buntrodzaj uderzenia, w którym uderzający stara się zaskoczyć obronę poprzez delikatne odbicie piłki.
Tagsytuacja, w której obrona próbuje zdjąć piłkę z ręki uderzającego lub zdjąć zawodnika biegnącego na bazę poprzez dotknięcie go piłką.
Wild pitchbłąd miotacza, który rzuca piłkę poza strefę strike'a, co utrudnia łapanie jej przez łapacza.
Curveballrodzaj rzutu, w którym piłka zmienia kierunek w powietrzu, trudny do uderzenia przez uderzającego.
Fastballbardzo szybki rzut, który może osiągnąć prędkość nawet powyżej 160 km/h.
Sliderrodzaj rzutu, w którym piłka przesuwa się poziomo zamiast opadać, co może wprowadzić uderzającego w błąd.
Changeupwolny rzut, który wygląda jak fastball, ale jest wolniejszy, co utrudnia uderzającego.
Pickoffpróba miotacza zdobycia bazy przez rzuconą piłkę do pierwszej lub drugiej bazy, z zamiarem zaskoczenia zawodnika na bazie.
Force playsytuacja, w której zawodnik na bazie musi biec do kolejnej bazy, ponieważ następny uderzający zawodnik wbija piłkę w teren gry.
Hit and runstrategia, w której zawodnik na bazie zaczyna biec, a uderzający celowo uderza piłkę w kierunku obszaru, który teraz jest pusty.
Perfect gamesytuacja, w której miotacz nie pozwala na zdobycie żadnego punktu przez przeciwną drużynę przez całe dziewięć zmian.
No-hittersytuacja, w której miotacz nie pozwala na zdobycie żadnego hita przez przeciwną drużynę przez całe dziewięć zmian.
Earned runpunkt zdobyty przez przeciwną drużynę dzięki uderzeniu, który jest zasługą miotacza lub obrony.
Unearned runpunkt zdobyty przez przeciwną drużynę dzięki uderzeniu, który nie jest zasługą miotacza lub obrony.
Doubleheaderdwa mecze rozegrane przez dwie drużyny w jeden dzień.
Pinch hitterzawodnik, który zastępuje uderzającego w trudnej sytuacji.
Pinch runnerzawodnik, który zastępuje biegnącego na bazie w trudnej sytuacji.
Designated hitterzawodnik, którego zadaniem jest uderzanie, a nie gra w obronie.
Infield fly rulezasada, która mówi, że jeśli uderzający uderzy piłkę wysoko w kierunku wnętrza pola, a na bazach będą zawodnicy, to sędzia automatycznie ogłasza out, aby obrona nie mogła wykonać podwójnej gry.
Walk-offsytuacja, w której drużyna wygrywa mecz w ostatniej zmianie, np. poprzez home runa.
Grand slamhome run, który następuje po zapełnieniu baz przez drużynę uderzających, przynoszący cztery punkty.
Cyclesytuacja, w której uderzający zdobywa single, double, triple i home run w jednym meczu.
Squeeze playstrategia, w której zawodnik na trzeciej bazie biegnie do domu, gdy miotacz zaczyna rzucać piłkę, a uderzający delikatnie odbija piłkę, aby umożliwić biegnącemu zdobycie punktu.
Balkbłąd miotacza, który rzuca piłkę podczas gdy nie jest w pozycji do rzutu, co skutkuje przeniesieniem biegnącego zawodnika na kolejną bazę.
Home platebaza, do której zawodnik musi dobiec, aby zdobyć punkt.
Batting averageśrednia liczba trafień do piłki przez uderzającego.
RBI (Run batted in)punkty zdobyte przez uderzającego poprzez dobijanie innych zawodników.
Pitch countliczba rzutów wykonanych przez miotacza w trakcie jednego meczu.
Bullpenmiejsce na boisku, gdzie miotacze rozgrzewają się przed wejściem na boisko.
Dugoutmiejsce, gdzie drużyna siedzi podczas meczu, zazwyczaj w pobliżu ławki rezerwowych.
Plate umpiresędzia stojący za home plate i decydujący o trafieniach i wyjściach.
Base umpiressędziowie stojący przy każdej bazie i decydujący o wyjściach i uderzeniach.
Inningokres gry, składający się z jednej zmiany dla każdej drużyny.
Balk-offsytuacja, w której sędzia ogłasza out dla drużyny przeciwnej, ponieważ miotacz popełnił balk.
Tag-upsytuacja, w której biegacz czeka na podbicie piłki, zanim zdecyduje się na próbę przebiegnięcia do następnej bazy.
Intentional walksytuacja, w której miotacz celowo rzuca poza strefę strike, aby uniknąć ryzyka trafienia piłki przez uderzającego zawodnika.
Fielder's choicesytuacja, w której obrona decyduje się na zdobycie outa na bazie innego niż ten, który jest najbliżej piłki.
Tag outsytuacja, w której biegacz zostaje zdjety z bazy przez dotknięcie przez piłkę lub rękawicę zawodnika obrony.
Force outsytuacja, w której biegacz zostaje zdjety z bazy, ponieważ piłka jest rzucona na bazę, zanim biegacz tam dobiegnie.
Doubleheader sweepsytuacja, w której drużyna wygrywa oba mecze doubleheader w tym samym dniu.
Pitching rotationlista miotaczy, którzy będą startować w meczach w kolejności ustalonej przez menedżera drużyny. W typowej rotacji jest pięciu miotaczy, którzy zmieniają się co pięć dni.
Home teamdrużyna, która jest gospodarzem meczu i gra na swoim stadionie.
Away teamdrużyna, która gra na stadionie przeciwnika.
On-base percentagestatystyka uderzającego zawodnika, wyrażająca liczbę baz, które zdobywa w stosunku do liczby swoich występów na boisku.
Earned run average (ERA)statystyka miotacza, wyrażająca średnią liczbę zdobytych punktów na mecz w ciągu dziewięciu zmian.
Run batted in (RBI)statystyka uderzającego zawodnika, wyrażająca liczbę punktów, które zdobywają jego partnerzy z drużyny dzięki jego uderzeniu.
Stolen basesytuacja, w której biegacz zdobywa bazę, zanim piłka zostanie rzucona do bazy przez miotacza.
Errorbłąd popełniony przez zawodnika obrony, prowadzący do zdobycia punktu przez drużynę przeciwną.
Sacrifice buntsytuacja, w której uderzający zawodnik wykonuje bunt, umożliwiając zdobycie punktu partnerowi z drużyny, który znajduje się na trzeciej bazie.
Line drivepiłka, która po uderzeniu jest kierowana prosto na jednego z zawodników obrony.
Pop-upuderzenie piłki przez uderzającego gracza, która wznosi się w powietrzu na niewielką wysokość i spada w pobliżu home plate lub na terenie infieldu.
Pickoff attemptpróba zdobycia bazy przez miotacza, zanim biegacz zdoła się do niej dostać.
Pinch hit home runuderzenie home run przez pinch hittera, czyli zawodnika, który zastąpił uderzającego zawodnika w trudnej sytuacji.
Pinch run homezdobycie punktu przez pinch runnera, czyli zawodnika, który zastąpił biegacza na bazie w trudnej sytuacji.

Jeśli chodzi natomiast o zrozumienie stosowanych w statystykach Baseballowych skrótów, to poniżej przedstawiam najważniejsze:

SkrótDefinicja
1Bsingle - po odbiciu piłki pałkarz zdobywa (dobiega do) pierwszą bazę
2Bdouble - po odbiciu piłki pałkarz zdobywa (dobiega do) drugą bazę
3Btriple - po odbiciu piłki pałkarz zdobywa (dobiega do) trzecią bazę
BBwalk (ang. spacer) - walk następuje w momencie, gdy miotacz cztery razy rzuci tzw. ball czyli piłkę poza regulaminowym (niewidzialnym) prostokątem, w który celuje, aby podać do catchera. Po tym zagraniu pałkarz za darmo przechodzi na pierwszą bazę
CScaught stealing - wyoutowanie gracza próbującego ukraść bazę
Hhit - jest to odbicie piłki, po którym pałkarz dobiega minimum do pierwszej bazy
HRhome run - pałkarz wybija piłkę poza pole gry (najczęściej w trybuny) Jako home run nie zaliczamy uderzenia faul, po którym piłka wylatuje w trybuny za plecami odbijającego. Po zagraniu home runa pałkarz obiega wszystkie bazy aż do domowej
Rrun - liczba zdobytych baz domowych przez zawodnika. Uwaga! Liczba RBI w meczu nie zawsze zgadza się z liczbą runs. Jeśli mecz zakończył się wynikiem 6:3 dla drużyny A tzn. że zdobyła ona sześć runów. Liczba RBI może być mniejsza na przykład z powodu błędów jakich dopuszczają się zawodnicy drużyny broniącej, oddając punkty
RBIruns batted in - jest to suma punktów zdobytych przez zawodnika odbijającego, po którym inny zawodnik osiąga bazę domową
SBstolen bases - liczba skradzionych baz, w której zazwyczaj górują młodzi, szybcy zawodnicy. Zawodnikowi stojącemu na pierwszej bazie dość łatwo jest ukraść drugą bazę w czasie kiedy miotacz rzuca do catchera nie widząc kątem oka biegnącego już zawodnika
SF/SHsacrifice fly/sacrifice hit - jest to uderzenie pałkarza, po którym on sam zostaje wyoutowany, ale inny zawodnik w tym czasie zdobywa kolejną bazę lub osiąga bazę domową, zdobywając run. W takim przypadku zawodnikowi wyoutowanemu zaliczany jest RBI
SOstrikeout – jest to wyoutowanie pałkarza przez miotacza po jego trzech nieudanych próbach odbicia. Aby uznany był strikeout muszą paść trzy strike.
TBtotal bases – suma zdobytych baz. Jeśli zawodnik w meczy zdobył home runa i zaliczył drugą bazę to TB wynosi 4+2=6.
CGcompleted games – liczba meczów, w których miotacz zagrał wszystkie inningi.
ERearned runs – liczba punktów oddanych z winy miotacza, np. bezpośrednie zdobycie home runa.
ERAearned run average – jest to statystyka pitchera. Wyraża się jako liczba punktów zdobytych przez drużyną przeciwną (z JEGO winy), pomnożona przez regulaminowych 9 inningów i podzielona przez liczbę inningów, których grał.
Hhits – liczba uderzeń, na którą pozwolił miotacz.
HBPhit by pitch – jest to trafienie piłką narzuconą przez miotacza w ciało pałkarza, przy czym pałkarz nie może nastawić się na taką piłkę.
HRhome runs – liczba zdobytych home runów.
IPinnings pitched - liczba inningów w których pitcher miotał.
Llosses - liczba porażek miotacza.
Rruns – liczba punktów zdobytych przez drużynę przeciwną w czasie miotania jednego pitchera.
SHOshutouts - liczba meczów, w których pitcher nie pozwolił drużynie przeciwnej na zdobycie punktów.
SOstrikeouts - liczba wyoutowanych zawodników przez miotacza poprzez strikeout.
Wwins – jest to liczba zwycięstw miotacza.
BABatting Average – średnia uderzeń, czyli stosunek liczby uderzeń do liczby oficjalnych ataków.
OPSOn-base plus slugging – statystyka, która łączy wartość OBP (on-base percentage) i SLG (slugging percentage), wyrażająca się wzorem OPS = OBP + SLG.
OBPOn-base percentage – wskaźnik skuteczności pałkarza w docieraniu do bazy, czyli stosunek sumy uderzeń, chód i uderzeń celnych (hit by pitch) do liczby oficjalnych ataków.
SLGSlugging percentage – wskaźnik mocy pałkarza, czyli stosunek sumy zdobytych baz do liczby oficjalnych ataków.
WHIPWalks plus hits per inning pitched – statystyka miotacza, wyrażająca stosunek sumy chodów i uderzeń, które oddał miotacz, do liczby inningów, które miotał.
BABIPBatting Average on Balls In Play – średnia uderzeń z piłek trafiających w pole gry, bez branych pod uwagę home runów i strikeoutów.
ISOIsolated Power – wskaźnik mocy pałkarza, który mierzy średnią liczbę dodatkowych baz uzyskiwanych przez pałkarza na jedno uderzenie.
LD%Line Drive Percentage – procent uderzeń pałkarza, które są liniowe (przebiegają płasko w powietrzu).
BB/9Walks per nine innings pitched – statystyka miotacza, wyrażająca średnią liczbę chodów, które oddaje miotacz w ciągu dziewięciu inningów.
K/9Strikeouts per nine innings pitched – statystyka miotacza, wyrażająca średnią liczbę strikeoutów, które miotacz zdobywa w ciągu dziewięciu inningów.

5) Obstawianie – na co zwrócić uwagę
Przewidzenie, która drużyna wygra spotkanie w sezonie zasadniczym, wymaga analizy wielu czynników, w tym statystyk, tabel, punktów i ogólnego wyglądu zespołu. Poniżej przedstawiam kilka kluczowych czynników, na które warto zwrócić uwagę:

Forma drużyny: warto sprawdzić, jak drużyna spisuje się w ostatnich meczach. Drużyna, która wygrała wiele ostatnich spotkań, może być bardziej pewna siebie i dobrze przygotowana na kolejne mecze.

Statystyki drużyny: warto przeanalizować statystyki drużyny, w tym bilans zwycięstw i porażek, średnią zdobytych i straconych punktów na mecz, ilość home runów, średnią uderzeń, ERA pitcherów, itp.

Statystyki indywidualne: warto również przeanalizować statystyki indywidualne zawodników, którzy będą brać udział w meczu, w tym ich średnią uderzeń, home runów, liczba RBI, ilość zdobytych i straconych punktów.

Składy drużyn: warto sprawdzić składy drużyn i zwrócić uwagę na to, którzy zawodnicy są kontuzjowani, a którzy będą brali udział w meczu.

Historia spotkań: warto przeanalizować historię spotkań między tymi drużynami, w tym wyniki poprzednich meczów, aby uzyskać lepsze zrozumienie potencjalnego wyniku. Szczególności należy również zwracać uwagę na aktualną serię.

Atmosfera w drużynie: warto również zwrócić uwagę na atmosferę w drużynie, jej morale, nastawienie do meczu, itp.

Oprócz wymienionych punktów, warto również zwrócić uwagę na statystyki rzucających (pitcherów) drużyny, którzy odgrywają kluczową rolę w wygranej. Oto kilka istotnych statystyk, na które warto zwrócić uwagę:

ERA (earned run average)
- to statystyka pitchera, która określa średnią liczbę zdobytych punktów przez drużynę przeciwną w czasie miotania jednego pitchera w regulaminowych dziewięciu inningach. Im niższa ERA, tym lepszy pitcher.

WHIP (walks plus hits per inning pitched) - to statystyka pitchera, która określa średnią liczbę uderzeń i przejść na pierwszą bazę przypadających na każdy inning miotania przez pitchera. Im niższa wartość WHIP, tym lepszy pitcher.

Strikeout-to-walk ratio (K/BB) - to statystyka pitchera, która określa stosunek liczby strikeoutów do liczby przejść na pierwszą bazę. Im wyższy stosunek K/BB, tym lepszy pitcher.

Quality starts (QS) - to statystyka pitchera, która określa liczbę meczów, w których pitcher rozegrał co najmniej sześć inningów i oddał nie więcej niż trzy punkty. Im większa liczba QS, tym lepszy pitcher.

Save (SV) - to statystyka relief pitchera, która określa liczbę meczów, w których pitcher zakończył mecz, gdy jego drużyna prowadziła różnicą nie większą niż trzy punkty. Im większa liczba save, tym lepszy relief pitcher.

Statystyki rzucających są istotne, ponieważ pitcherzy odgrywają kluczową rolę w wygranej drużyny. Dobre statystyki rzucających zwiększają szanse na zwycięstwo, ponieważ ograniczają liczbę punktów zdobywanych przez drużynę przeciwną i umożliwiają drużynie zdobywanie punktów przy miocie.

Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, które czynniki są najważniejsze, ponieważ każde spotkanie jest inne i wiele czynników może wpłynąć na jego wynik. Dlatego warto dokładnie przeanalizować wiele różnych czynników i dokonać szacunku na tej podstawie.
 
Otrzymane punkty reputacji: +4261
Do góry Bottom