>>>BETFAN - BONUS 200% do 400 ZŁ <<<<
>>> BETCLIC - ZAKŁAD BEZ RYZYKA DO 50 ZŁ + GRA BEZ PODATKU!<<<
>>> FUKSIARZ - ZERO RYZYKA 100% DO 50 ZŁ. ZWROT W GOTÓWCE + 2 FREEBETY!<<<

Baza danych do analizy technicznej i sytuacyjnej (MS Excel)

greivis 7

greivis

Użytkownik
Witam!

Jakiś czas temu szukałem strony z rezultatami ATS i O/U dla europejskich drużyn koszykarskich. Niestety nie znalazłem niczego co by choć trochę przypominało świetne amerykańskie bazy danych (Covers, TeamRankings). Postanowiłem sam stworzyć w Excelu coś, co będzie przynajmniej w minimalnym stopniu pozwalało się zorientować w panujących w danym sezonie w Europie trendach ATS i przez to uzyskać przewagę nad oddsmakerami oraz innymi graczami obstawiającymi mecze europejskiej koszykówki.

Przez kilka miesięcy wprowadzałem do Excelu wyniki z 11 lig krajowych, pucharów krajowych i 3 pucharów europejskich. Celem mojego projektu było wyłapanie tych drużyn, które bardzo dobrze bądź bardzo źle pokrywały pointspread i przedstawienie tak zebranej informacji w postaci ustrukturyzowanego trendu przydatnego w analizie technicznej i sytuacyjnej.

Kilka uwag na temat tego, co mogę osiągnąć za pomocy tych danych:

1. Baza pozwoliła mi zlokalizować zespoły mające bardzo dobre / bardzo złe rekordy ATS i O/U w różnych aspektach (ogólnie, dom/wyjazd, poniżej/powyżej, rozgrywki pucharowe/ligowe itp.). I wykorzystać tę informację przeciwko bukmacherom.
2. Baza umożliwia wyłapanie zespołów, które w trakcie sezonu (w określonych sytuacjach) znajdują się w look ahead spot, letdown spot, bounce back spot (tzw. spot betting).
3. Baza pozwala klasyfikować drużyny, grupować je według profilów, cech czy celów jakie przed nimi postawiono (np. odróżnić zespoły wyraźnie underowe lub wyraźnie overowe; wskazać zespoły skupiające się tylko na lidze krajowej, ignorujące puchary europejskie i vice versa), namierzyć ekipy zawodzące w roli faworyta ale sprawdzające się w roli underdoga i vice versa.
4. Baza uwzględnia daty (kalendarz meczów), pozwalając ustalić ilość dni przez jakie drużyna odpoczywała/podróżowała (schedule betting), co pozwala np. na obstawianie przeciwko dwucyfrowym faworytom, grającym mecz ligowy bez znaczenia dla układu tabeli ligowej w dwa lub trzy dni po ciężkim meczu w Eurolidze/EuroCup, decydującym o awansie do następnej rundy rozgrywek...(czyli potencjalny upset loss).
5. Baza pozwala też śledzić pointspread history (czyli historię zmianiającego się spreadu) danej drużyny, co - w moim subiektywnym odczuciu jest warunkiem koniecznym do trafnego typowania - i co może nas niejako &#39;przy okazji&#39; uchronić przed sztuczkami bukmacherów dostosowujących linie do poziomów nie do pobicia dla przeciętnego gracza (tzw.adjusted line,) lub wyłapać (przez porównanie wartości i standardowe obliczenia) linie sztucznie &#39;napompowane&#39; przez betting public, czyli ogół obstawiąjących (overinflated line).
6. Baza pozwala wychwycić tzw. korelację trendów, np. sytuację gdy zespół z bardzo dobrym wynikiem ATS w meczach wyjazdowych gra z zespołem o słabym wyniku ATS w meczach u siebie (lub na odwrót). Taka silna korelacja trendów bardzo często wskazuje który zespół pokryje pointspread.
7. Baza umożliwia dodawanie notatek, krótkich uwag i komentarzy do poszczególnych spotkań.
8. Baza zawiera mniej lub bardziej aktualne składy drużyn, rating zawodników (subiektywny), dane zawodników (wiek, wzrost, doświadczenie, narodowość), co pozwala namierzyć zespoły zbyt niskie, złożone ze zbyt wielu młodych, niedoświadczonych zawodników (lub zbyt zaawansowanych wiekowo graczy), a także zespoły jednolite narodowo - lub przeciwnie - złożone z koszykarzy z kilku krajów a nawet kontynentów (kłopoty komunikacyjne, brak chemii spowodowany różnicami kulturowymi, itp). Przyszłoroczna wersja bazy zawierać będzie rating trenerów wraz z ich wynikami ATS za ten sezon. W nowej wersji uwzględnione zostaną w większym stopniu transfery zawodników. Planuję również dodanie logotypów drużyn.

Informacje, jakie zdobyłem pracując nad tym projektem bardzo mi pomogły w typowaniu.
Wygląda to na tyle dobrze, że postanowiłem rozbudować i pogłębić moja bazę danych, a przede wszystkim zautomatyzować sam proces jej tworzenia. Niestety kiepsko mi idzie posługiwanie się Excelem - zwłaszcza obsługa funkcji sprawia mi masę kłopotów. Jak dątąd wklepywałem wszystkie dane ręcznie - co jest obłędnie czasochłonne. Potrzebna mi pomoc, kogoś o ścisłym, matematycznym umyśle, kto poświęciłby nieco czasu na dostosowanie przedstawionych poniżej przykładowych szablonów do postaci wzorca, który posłużyłby dla ligowych baz danych od nowego sezonu - 2015/2016 (obecny niestety powoli dobiega końca).

Dokładnie rzecz biorąc potrzebuję pomocy przy wprowadzaniu funkcji pozwalających automatycznie zliczać rezultaty i wyświetlać je w postaci standardowego rekordu Win-Loss-Push, np. 1-2-1. Chodzi mi o to, by po wprowadzeniu daty, nazwy zespołu-gospodarza, nazwy zespołu-gościa, sumy zdobytych punktów w meczu przez zespół A i zespół B oraz pointspreadu i totals wystawionych na otwarciu przez Pinnacle, Excel sprawdził i wyświetlił informację mówiącą czy dany zespół pokrył spread, czy nie (oraz czy w meczu był Over, czy Under), a następnie wyświetlił mi zsumowany, rekord SU, ATS i OU w kilku aspektach:

a) SU (Straight-Up)
- ogólny rekord moneyline (zwycięstwa-porażki)
b) ATS
- ogólny rekord ATS
- ATS dom/wyjazd
- ATS jako faworyt/underdog
c) O/U
- ogólny rekord O/U
- O/U dom/wyjazd

Wiem, że coś takiego jest możliwe. Zdaję sobie sprawę, że możliwe jest zautomatyzowane pobieranie wszystkich danych, łącznie z nazwami drużyn, kalendarzem spotkań i liniami otwarcia lub zamknięcia z różnych stron internetowych poprzez xhtml czy jak tam się to u diabła nazywa, ale zdaję sobie sprawę, że jest to niezmiernie skomplikowane zadanie - więc o to nie proszę. Potrzebna mi pomoc przy funkcjach. Zdaję sobie sprawę, że być może nie obędzie się bez dodania nowych kolumn lub innych elementów (głęboka modyfikacja) przez co arkusz zmieni nieco wygląd.

Opiszę pokrótce jak obecnie wygląda moja baza danych.

a) Każda liga posiada oddzielny plik excel (&#39;zeszyt&#39;).
b) Każda drużyna ligowa w tym pliku ma swój arkusz, będący chronologicznie uporządkowanym wykazem meczów rozegranych przez dany zespół w lidze krajowej, pucharach krajowych (jednym lub dwóch), pucharach zagranicznych, ligach regionalnych (jak liga Bałtycka lub Adriatycka - jeśli w takowej dany zespół występuje).
c) Kolorem kodowane są poszczególne typy rozgrywek oraz mecze play-offs. d) Dla każdego rodzaju rozgrywek rekord liczony jest osobno (jest to bardzo ważne!).
e) Mecze u siebie oznaczone są angielskim skrótem vs, wyjazdowe skrótem at.
g) Zwycięstwa SU, ATS i rezultaty poniżej/powyżej oznaczane są literami W (wygrana moneyline, cover), L (przegrana - SU lub ATS), P (push-zwrot, walkover, spotkanie odwołane).
h) Wynik jest zliczany (obecnie niestety ręcznie).

Idzie o to, by robić to automatycznie (dzięki funkcjom dostępnym w MS Excel), a przez to przyspieszyć cały proces (co umożliwi włączenie do bazy lig dotąd pomijanych.

Kto pomoże? Mogę się zrewanżować przekazując bazę danych wybranej ligi. Może nawet dałoby się zamieszczać raz lub dwa razy w tygodniu zaktualizowany plik excel dla danej ligi na fb. Jestem ciekaw czy na forum jest jakiś pasjonat koszykówki, który umiałby przy okazji okiełznać MS Excel i pomóc mi doprowadzić ten projekt do poziomu, jaki powinien sobą prezentować od samego początku.

Oczywiście trendy i rezultaty ATS nie mogą zastąpić analizy fundamentalnej (porównywania potencjału i aktualnej formy drużyn), ale w rękach doświadczonego handicappera, który wie, co robi, mogą stanowić dodatkowe, cenne źródło informacji i pomoc w typowaniu.

Oto kilka obrazków, abyście mogli się zorientować jak to u mnie wygląda (może ktoś stworzył coś lepszego):

Przykladowe rezultaty drużyny Lyon-Villeurbanne w lidze francuskiej i EuroCup (1-4-0 ATS w EuroCup w meczach u siebie - Lyon odpadł po pierwszej fazie rozgrywek):



Ostatnie wyniki Astany w lidze VTB i EuroChallenge (odpadli po pierwszej rundzie). Interesujący przypadek ekipy wykręcającej overy u siebie w lidze VTB (11-3-0 O/U) L14 i undery w rozgrywanych u siebie w meczach EuroChallenge (1-4-0 O/U). Jeśli ktoś dotychczas konsekwentnie obstawiał overy Astany w lidze VTB i undery w pucharach to miał szansę osiągnąć wynik 15-4 (78%) i grubo ograć swojego bukmachera.
Jeśli ktoś chciałby wiedzieć jak to możliwe, że tak sprzeczne trendy występują z taką intensywnością w ramach rezultatów osiąganych przez tę samą drużynę, to podpowiem, że kluczem jest tu odległość jaką muszą pokonać samolotem zachodnioeuropejskie drużyny udające się do odległego Kazachstanu. Jeśli do tego doliczymy wysokość nad poziomem morza na jakiej leży Astana i forsujący tempo styl gry tego zespołu, to otrzymamy odpowiedź skąd się wzięły takie a nie inne wyniki O/U padające w Astanie. To taki euroazjatycki odpowiednik Denver Nuggets (zorientowani w tematyce NBA będą wiedzieć o czym mówię). Niezawodna maszynka do zarabiania pieniędzy.



A tutaj jest plik excel z nowym, przykładowym układem kolumn - kolorem zielonym zaznaczyłem komórki które powinny zawierać funkcję zliczającą rekord. Kolorem szarym zaznaczyłem komórki, które nadal byłyby wypełniane ręcznie (przy założeniu, że plik nie pobierałby danych automatycznie ze stron internetowych):

http://przeklej.org/file/ON1mVY/Zeszyt1.xlsx

Na dysku google również stworzyłem arkusz (a dlaczego nie), który mniej więcej odzwierciedla, co chciałbym osiągnąć (na przykładzie trzech pierwszych meczów Cremony w sezonie) - pogrubioną czcionką zaznaczyłem spread/linię wystawioną przez bukmacherów. W linii 5 i 7 znajdują się puste komórki do których trzeba wstawić funkcje zliczające rekord tak, aby wyglądało to jak w linii 3. Plik można edytować - zalecam skopiowanie go do swojego dysku przed podjęciem próby edytowania. Arkusz moze służyć za poligon doświadczalny.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1ejdnZ9nBPqpvt5q2UxAwSubQqokthA-7oWxyDyTDh0A/edit#gid=0

Chciałbym rozszerzyć moją bazę o ligę belgijską Ethias - liczącą tylko 11 zespołów z czego 3 grające w pucharach, to liga o poziomie wysokim, zbliżonym do francuskiej. Myślę też nad litewską, łotewską i estońską - zespoły tam grajace występują w kilku systemach rozgrywek, co - z punktu widzenia gracza - stwarza ciekawe perspektywy i spoty, nie wspominając już o wielkim wyborze spotkań (często po 3 mecze w tygodniu). Np. zespół Taru Rock grał w lidze estońskiej, pucharze Estonii (Estonia Cup), lidze VTB (VTB Promo) i Lidze Bałtyckiej. Oto, co mam aktualnie na dysku (z wyjątkiem Ukrainy - bo ze względu na konflikt wojenny trwający w tym kraju zrezygnowałem z tworzenia bazy danych bardzo ciekawej ligi ukraińskiej).

 
greivis 7

greivis

Użytkownik
Kilka przykładów informacji zebranych przez moją bazę danych.

Zawodnicy Realu Madryt zgrywali się bardzo powoli na początku seonu, być może zawodnikom sprawiał kłopoty system trenera Pablo Laso. Być może skład złożony w wiekszości z weteranów śwatowych parkietów (Rodriguez, Lull, Nocioni, Fernandez, Reyes), którzy wygrali już chyba wszystko, co w koszykówce było do wygrania nie miał po prostu dość motywacji do gry. Oddsmakerzy wystawiali konsekwentnie dwucyfrowe spready na 8 z początkowych 10 meczów Realu w Liga Endesa (z wyjątkiem spotkań z Malagą i Barceloną). Ludzie oczywiście stawiali na faworyta, co odzierciedlało się w zmieniających się kursach. Cóż... pokryć spread udało się Realowi... raz. Ci, którzy stosowali się w tym przypadku do zasady fade the favorite dobrze na tym wyszli.



Miniony sezon był bardzo nieudany dla klubu z Sewilli. W 13 z 16 meczów Sewilli w EuroCup padł wynik Powyżej linii wyznaczonej przez bukmacherów (81%). Problemem była gra w obronie, ale też błędy w budowaniu składu (skład złożony w połowie z 30-letnich weteranów, a w połowie z bardzo młodych 20 i 21- latków). Kryzys pogłębiła zmiana trenera w trakcie sezonu.



W lidze VTB Enisey Krasnoyarsk wykręcał jeszcze bardziej zdumiewające rezultaty. 7 marca ich bilans O/U miał postać 18-4 (81%). Trener Karadzić prawdopodobnie zdawał sobie sprawę, że z 1 Amerykaninem w składzie nic nie osiągnie w tak silnej lidze jak VTB. Postanowił, że złożony głównie z rosyjskich koszykarzy zespół potraktuje ten sezon rozwojowo, ot taki development team grający szybko, ofensywnie, z naciskiem na indywidualny rozwój zawodników.



Avtodor Saratov był dla mnie jedną z największych niespodzianek tego sezonu. Zespół, który dołączył do ligi VTB w ubiegłym roku osiągnął imponujące rezultaty. W chwili obecnej mają bilans 16-8 ATS i zdumiewające 22-2 O/U (91%) w lidze VTB. Co ciekawe oddsmakerzy dostosowali wystawiane przez siebie linie. W październiku na mecze z udziałem Avtodora często wystawiali linie w przedziale 155-160 pkt., by już w listopadzie podwyższyć je do poziomu 160-170. Obecnie - w 6 ostatnich meczach (2 pucharowych) wystawili linie w przedziale 170-175. Mimo to, Avtodor zaliczył bilans 5-1 O/U, nic sobie z tak podkręconych linii nie robiąc.

 
Do góry Bottom