>>>BETFAN - TRIUMF BONUSA NAD BOOSTEM <<<<
>>> ZAKŁAD BEZ RYZYKA DO 200 ZŁ!<<<

Wyłączenie opcji "Lubię to"

Gucci Mane 27,1K

Gucci Mane

Forum VIP
Nie jest to może najważniejsza zmiana w dziejach forum, ale chcemy żebyście wiedzieli nawet o takiej sprawie i przeczytali o powodach. Bierzemy pod uwagę, że znajdą się osoby, które tego nie zaakceptują, ale wszystkim nie da się dogodzić i zawsze znajdzie się ktoś kto był za poprzednim rozwiązaniem. W gronie moderatorów zgodnie, bez żadnego wyjątku, ustaliliśmy jednak, że opcja "Lubię to" przy postach na forum jest zbędna i w najbliższych dniach zostanie wyłączona. Dlaczego.

Wiele miesięcy temu przygotowany został nowy system nagród znany jako "Reputacja". Wszystko zostało przemyślane tak, żeby licznik jak najlepiej oddawał aktywność danego forumowicza oraz jego sukcesy w typowaniu. Każda osoba na forum posiada własną "siłę" reputacji. Wartość reputacji jaką przyznają nowi forumowicze to 1 punkt, ale ta liczba szybko rośnie wraz z ilością dni spędzonych na forum, ilością postów oraz na podstawie własnej reputacji. Osoby, które znacie z kolorowych nicków przyznają około 20-40 punktów w pojedynczej reputacji. Po wbiciu reputacji, ten kto ją otrzymał dostaje powiadomienie i wie od kogo przyszła oraz może przeczytać krótką wiadomość. Uwierzcie mi, że to fajne uczucie móc przeczytać pod reputacją komentarz, jak ktoś jest szczęśliwy z wygranej, ile wygrał, jak bardzo powodzenia nam życzy itd. Dla nowych użytkowników otrzymanie reputacji od osób z rangą Znawcy, Typera, Moderatora czy choćby po prostu bardzo aktywnej osoby, jest czymś budującym, motywującym. Posłużę się swoim przykładem. Było wiele przypadków gdy przyznałem komuś reputację, bo spodobała mi się jego analiza, wyszukał ciekawy typ, czy po prostu napisał coś ciekawego, a po niedługim czasie miałem na skrzynce wiadomość od tej osoby, że bardzo dziękuje, że to motywacja na przyszłość itp. Każdy lubi być doceniany, a jeśli będziemy doceniać osoby starające się to ich zapał nie zgaśnie i skorzysta na tym forum, czyli my wszyscy. 
















 

 

 

 


&lt;br&gt;

Teraz o opcji "Lubię to". Tak dużo nie będzie, bo ta opcja jest po prostu... prostacko banalna. Wystarczy kliknąć ikonkę pod postem, polubienie zostaje przyznane i...tyle w temacie. Nie ma możliwości sprawdzenia od kogo przyszło. Nie ma możliwości przeczytania jakiegoś komentarza. Każdy ma taką samą "wagę" polubień, zarówno najbardziej zasłużeni dla forum, którzy są tu obecni nieprzerwanie od kilkunastu lat, jak i jacyś multikontowcy czy osoby, które tylko polują na konkursy, a wielkim problemem jest dla nich dodanie krótkiej analizy do działu tematycznego.

Musimy wyłączyć polubienia już teraz, jak najszybciej. Dalsze istnienie tej opcji sprawi, że totalnie zostanie zachwiany system nagród na forum i już nigdy tego się nie odwróci. Kilka miesięcy temu nie było polubień, istniała sama reputacja. Więc każdy kto chciał docenić kogoś przyznawał punkty reputacji. Wystarczyło 6-7 osób żeby wbić komuś 100 takich punktów. Żeby ktoś otrzymał 100 polubień musi je otrzymać od 100 osób. Do tego w ostatnim okresie zauważyliśmy, że częściej korzystacie z polubień. Ta opcja wymaga tylko jednego kliknięcia, przyznanie reputacji dwóch kliknięć, ale nawet to robi niektórym różnicę. Oczywiście nie ma w tym nic złego, po to ktoś te lajki dodał żeby korzystać. Nie dzielimy was na lepszych i gorszych, czyli tych którzy wbijają reputację i tych złych, którzy używają "lajków". Nie. Po prostu były one pomyłką i trzeba się od niej uwolnić. Nie jesteśmy cholernym Facebookiem, mamy własny, świetnie wymyślony system nagród i będziemy się go trzymać. 

Kolejna ważna sprawa. Nie możemy zniechęcić do aktywności nowych forumowiczów. A stanie się tak, jeśli nie wprowadzamy zmian, bo ich licznik reputacji nigdy nie będzie nawet zbliżony do liczników "grubych forumowych ryb". Na pewno wiele osób przyzna mi rację, że często ktoś nowy do obserwowania wpada w oko właśnie z powodu dużej reputacji, bo to oznacza, że "coś się dzieje", że gdzieś podaje dobre typy, więc wystarczy przez jego profil wyszukać to miejsce. Już na starcie właściwie będą mogły się pogodzić, że nie dołączą do tego topowego grona, bo nie będą otrzymywać tyle reputacji, co właśnie wymienione osoby, z powodu wprowadzeniu "lajków". Ktoś zamiast przyznać 20 punktów reputacji wybierze kliknięcie polubienia i da tym samym 1 "lajk". Ktoś kto posiada 100 "lajków", gdyby były reputacją, miałby z tego z 1200-2000 punktów.  100 polubień na liczniku nie robi wrażenia, natomiast 1200-2000 reputacji jest już jakimś znakiem, że warto się tej osobie przyglądać.  Dlaczego "starzy" forumowicze, przez to, że gdy oni budowali swoją pozycję była dostępna tylko reputacja, mają mieć taką przewagę nad tymi nowymi? Jeśli zostawimy polubienia, nikt nigdy nie dogoni osób, które już teraz mają na liczniku kilkanaście tysięcy "reputy". Widzicie problem? Musimy właśnie zachęcać nowych do tego żeby się starali, żeby wiedzieli, że też mogą nabić tysiące punktów reputacji, przez co umiejscowić się w którymś miejscu na liście najlepszych forumowiczów. W taki sposób też toczymy między sobą rywalizację. W zakładce "Moja reputacja" można znaleźć informację o miejscu w rankingu. W moim przypadku "Zajmujesz 36 miejsce w rankingu".

Na koniec pomysł, który jeszcze wymaga przedyskutowania w gronie moderatorów. Być może uda się przeliczyć lajki na punkty reputacji, według średniej forumowej "wagi". To sprawi, że będziemy mogli powiedzieć, że tematu polubień nigdy nie było i w żadnym stopniu nie wpłynął on na system nagród na forum. 

Jeśli macie jakieś uwagi czy komentarze, śmiało, to forum dyskusyjne.
 
Otrzymane punkty reputacji: +75
jozzy22 530,3K

jozzy22

Użytkownik
Juz się wypowiadalem ale powtórzę.  Jak dla mnie opcja Lubie to jak najbardziej przydatna gdyż używam jej gdy korzystam z jakiegoś typu, a reputacja dana jest gdy typ okaze się trafiony tak więc jak dla mnie ma sens.
 
 
successful 1,8M

successful

ModTeam
Członek Załogi
Mam pełną zgodność z @gucci-mane co do tej kwestii, że użytkownicy, którzy rozpoczęli swoją dużą aktywność na forum w czasie, który zbiegł się z wprowadzeniem polubień, z pewnością osiągną ich więcej niż choćby ci, którzy w ostatnich tygodniach mają mniejszą aktywność, ale w przeszłości udzielali się znacznie więcej.

Moim zdaniem opcja polubień w pewnym sensie uzupełnia się z Reputacją i ja osobiście ją sobie cenię. To właśnie nowi forumowicze mogą być zmotywowani możliwością porównywania się z innymi, i dając wartościowe wpisy osiągać coraz wyższą rangę, właśnie w postaci "lajków". Gdyby nie ona, brakowałoby jakiegoś innego uzupełnienia silnie motywującego do tworzenia wartościowych postów. Takie na przykład punkty odznak zupełnie nic mi nie mówią i nigdy na to nie patrzę przy potencjalnej ocenie jakości twórczości danych userów. Z reguły są tam wieloletni userzy, którzy w podobnej postaci i tak figurują w rankingu wpisów. Chodzi zatem o stworzenie jeszcze jakiegoś dodatkowego czynnika pozwalającego na zdobycie wiedzy o swojej pozycji w rankingu w danej klasyfikacji i chęci jej polepszania. To naprawdę bardzo motywuje.

Nie spieram się żeby polubienia usunąć, choć byłoby ich szkoda. Ale co dałbym zamiast opcji polubień?

Może to być np. ranking reputacji w obecnym miesiącu, zerujący się co miesiąc. Plus do tego archiwum, w którym można byłoby zobaczyć, na którym miejscu w rankingu (i z iloma punktami reputacji) było się w danym miesiącu. Albo inny pomysł - obok reputacji i odznak dodać ikonkę zliczającą ilość postów danego usera z liczbą znaków 3000 lub więcej (ze spacjami????).

Dodałbym też, na wzór na rankingu Reputacji (Zajmujesz X miejsce w rankingu) również analogiczny ranking właśnie dla klasyfikacji comiesięcznej reputacji i/lub dla liczby postów ze 3000 lub więcej znaków.

Przy okazji rozmowy o systemie Reputacji, dodałbym od siebie coś jeszcze. Każde 1000 napisanych wpisów dodaje jeden punkt. Rozważyłbym zniżenie tej liczby do 500 czy nawet 250.

To moje subiektywne odczucia które z całą pewnością dalej zachęcałyby mnie do dużej aktywności na forum.

 
 
Otrzymane punkty reputacji: +89
Gucci Mane 27,1K

Gucci Mane

Forum VIP
@successful dzięki za opinie, każda się liczy :) Fajne te pomysły które podałeś. Na razie my moderatorzy jak i administracja działamy nad najbardziej pilnymi sprawami, ale myślę, że za niedługo będzie można pomyśleć o czymś takim jak napisałeś. Może będziemy np. przyznawać punkty za ciekawe analizy i tworzyć z tego ranking. Może ranking miesięcznej reputacji tak jak napisałeś. Na pewno przegadamy to w gronie moderatorów i może coś się urodzi. Ja jestem jak najbardziej za. 

Leci... reputacja dla Ciebie za opinię.
 
scotratez 66,6K

scotratez

Użytkownik
Jeżeli mogę wtrącić pare słów to chciałbym wyrazić swoją opinię w związku, że na forum spędziłem trochę czasu. Cieszę się bardzo, że forum z duchem czasu stało się bardziej nowoczesne. Nowy design wszystko fajnie. Jednak jak to często bywa z nowymi pomysłami ale się podobają albo nie. Jednak chciałbym zwrócić uwagę na dosyć problematyczną sprawę lajków, rang reputacji itp. Gdy wszedłem na forum po pewnej przerwie, cały ten pasek pod nickiem stał się nieczytelny. Posty, reputacja, lajki, rangi, myślę sobie, co tu się wyprawia. Po jakimś czasie ogarnąłem cały porządek co nie zmienia faktu że jestem sceptyczny do dwóch rzeczy i po wiem dlaczego. 

Wprowadziliście lajki i teraz chcecie je usunąć. Pomijam fakt, że jak ktoś chce podziękować komuś za informację bądź trafiony typ za cholerę nie wie co ma kliknąć. Lubie to czy reputacja? Jest zamieszanie. Abstrahując od tego, że nie wiadomo od kogo są lajki, są jednak większą wartością dodatnią dla użytkownika niż sama reputacja. Lajk jest jako jedna jednostka. Możesz dać ją raz. Szanujesz tą jednostkę. Reputacje dajesz oczywiście także raz ale w jakim wymiarze. Kiedyś musiałem harować żeby mieć tysiąc punktów reputacji. Teraz nowy użytkownik za jeden dobry typ zbiera nawet 70-100 punktów za jeden typ. Pomijam, że jest to policzek dla mnie i dla tych którzy kiedyś dużo pracowali. (mam na myśli czas włożony wtedy, nikt przecież nie pomnoży mi teraz poprzednich, tu nawet nie chodzi o to, że chcę więcej, bo tutaj w ogóle nie chodzi o mnie. Mam to gdzieś.)  Uważam jednak, że przyznawanie reputacji zróżnicowanej w jednostkach nie jest sprawiedliwym miernikiem pracy danego użytkownika. Wystarczy, że ktoś ma dobre relacje z kilkoma użytkownikami z dużą ilością reputacji i z bomby zaraz ją podbije na zasadzie przyjacielskiego klikania aniżeli faktycznej ocenie swojej pracy. Kiedyś tak nie było i jeżeli ktoś miał wysoką reputacje było wiadomo że musiało tyle użytkowników kliknąć. Teraz to nie ma znaczenia ilu klika tylko kto klika. Dlatego pomimo, że jestem przeciwnikiem lajków to jest jestem ich równocześnie zwolennikiem do momentu kiedy reputacja nie wróci do starego układu albo bardziej sprawiedliwego, ponieważ obecny system reputacji bardziej sprzyja tzn. 'kolesiostwu" (ty mi ja Tobie, Ty masz dużo, ja mam też, ja Cie lubie, Ty mnie też). Obecny system reputacji na forum przypomina mi tworzenie inflacji. Więcej dane niż potrzeba. Reputacja w mojej ocenie przestaje mieć na tym forum wartość jaką miała wcześniej. A szkoda. Bo to był duży punkt dla tego forum. I stawiam kilogram orzechów, że przez to sporo użytkowników odeszło.
 
Otrzymane punkty reputacji: +45
Gucci Mane 27,1K

Gucci Mane

Forum VIP
Widzisz, jesteś zarówno zwolennikiem jak i przeciwnikiem. Nic tu nie jest zero-jedynkowe. Musieliśmy podjąć decyzję i decyzja jest taka jaką podałem.
 
Waldi1979 1,5M

Waldi1979

Administrator
Członek Załogi
cytat z dnia 20 listopada 2019 16:40 przez scotratezKiedyś tak nie było i jeżeli ktoś miał wysoką reputacje było wiadomo że musiało tyle użytkowników kliknąć. Teraz to nie ma znaczenia ilu klika tylko kto klika. Dlatego pomimo, że jestem przeciwnikiem lajków to jest jestem ich równocześnie zwolennikiem do momentu kiedy reputacja nie wróci do starego układu albo bardziej sprawiedliwego, ponieważ obecny system reputacji bardziej sprzyja tzn. 'kolesiostwu" (ty mi ja Tobie, Ty masz dużo, ja mam też, ja Cie lubie, Ty mnie też). Obecny system reputacji na forum przypomina mi tworzenie inflacji. Więcej dane niż potrzeba. Reputacja w mojej ocenie przestaje mieć na tym forum wartość jaką miała wcześniej. A szkoda. Bo to był duży punkt dla tego forum. I stawiam kilogram orzechów, że przez to sporo użytkowników odeszło.
wydaje mi się, że trochę błędnie to odbierasz, aktualny system wyliczania siły reputacji, czyli to kto ile może przyznać funkcjonuje praktycznie od początku jej istnienia, teraz po prostu osoby, które mają duży staż mają dodatkowe punkty za każdy rok na forum, nawet jeżeli nie zmieniła się znacząco ilość wpisów to i tak przyznają więcej punktów niż powiedzmy 5 lat temu. Co do "kolesiostwa" jak to nazwałeś to nie mamy możliwości, żeby komuś zabronić dać reputacji jakiejś osobie, ale żeby temu zapobiec jakiś czas temu zostało wprowadzone ograniczenie, że w ciągu doby można przyznać jednej osobie maksymalnie punkty za 2 posty, jest też ograniczenie dobowe do przyznania ogólnie reputacji, prawdopodobnie można nagrodzić max 20 postów (piszę z głowy).
 
I 66K

isaacofuluru

Użytkownik
Można zamiast "lajków" wprowadzić przycisk "Gram z Tobą" z opcją dodania krótkiego komentarza tak jak w przypadku punktów reputacji. Ale to tylko taka sugestia. Reputacja zyskałaby na znaczeniu gdyby była przyznawana za konkretne osiągnięcia, a nie tylko za aktywność na forum, co de facto ma teraz miejsce.
 
Gucci Mane 27,1K

Gucci Mane

Forum VIP
Fajny pomysł. Gdyby ktoś wbijał "punkty" za to, że wygrał na Twoim typie. Zapisuję i będziemy myśleć. Teraz są trochę ważniejsze sprawy, więc to raczej nie kwestia najbliższych tygodni. Ale dla dalszego rozwoju forum uważam, że jak najbardziej ciekawa propozycja. 
 
I 66K

isaacofuluru

Użytkownik
Generalnie chodziło mi o to by była tu dostępna opcja docenienia wpisu pre-match. "Gram z Tobą" z opcją dodania komentarza mogłoby też pełnić pomocniczą funkcję dla samego autora. Użytkownicy mieliby szanse krótko (bez zaśmiecania tematu) przekazać swoje sugestie autorowi (np o lepszym kursie u innego bukmachera, bezpieczniejszej, podobnej lub dwutorowej opcji na ten typ, etc.). A co najważniejsze zrobić to jeszcze przed rozpoczęciem zdarzenia.

A co do punktów reputacji to miałem na myśli to, że przejmą one teraz funkcję lajków i wiele wpisów dostanie gwiazdki przed rozstrzygnięciem - to sprawi, że znaczenie reputacji na forum zmaleje.

Ogólnie można by połączyć te dwie funkcje i np wprowadzić zasadę, że za każdy otrzymany "Gram z Tobą" pod wpisem - użytkownik otrzymuje X punktów reputacji jeśli typ okaże się trafiony. To byłoby coś w rodzaju automatycznej gratyfikacji dla użytkownika, który pomógł zarobić innym. Co więcej , można byłoby nawet zrobić to w formie comiesięcznego konkursu z nagrodami. Jest konkurs na najlepsze analizy, można zrobić konkurs na najbardziej pomocnego użytkownika. Takie sugestie.
 
Do góry Bottom