>>>BETFAN - TRIUMF BONUSA NAD BOOSTEM <<<<
>>> ZAKŁAD BEZ RYZYKA DO 200 ZŁ!<<<

Ciekawostki Historyczne dotyczące Polski

Status
Zamknięty.
T 11,4K

tadzin

Użytkownik
w teorii nasza wschodnia granica powinna siegac do niemna i zachodnia czesc grodna powinna nalezec do polski.

Podstawą wytyczenia granicy miała być tzw. linia Curzona. Faktycznie granica wschodnia odchylała się na długości 80 km od styku z granicą litewską ku południowi na niekorzyść Polski, w tym maksymalnie w rejonie Grodna o 22 km (gdzie linia Curzona przebiegała wzdłuż Niemna), chociaż w umowie granicznej z 1945 r. (art. 1) stwierdzano formalnie (propagandowo) jedynie o odchyleniach na rzecz Polski od tzw. linii Curzona („to Zachód wymyślił tę linię, a my jeszcze od niej odstępujemy na rzecz Polski”). Nie było to nawet zgodne ze zobowiązaniami podjętymi wobec aliantów zachodnich w Jałcie według których granica miała być wzdłuż tzw. &quot;linia Curzona z odchyleniami na rzecz Polski&quot;[2]. W rezultacie po stronie radzieckiej znalazły się takie regiony i miejscowości jak np. zamieszkane w 100% przez Polaków Suwalszczyzna Sopoćkińska i Odelsk. Jedynym wyjątkiem na całej długiej granicy polsko-radzieckiej, gdy ustalono jej przebieg na wschód od tzw. linii Curzona, czyli na korzyść Polski, jest przypadek Białowieży[3].

Mieszkańcy miejscowości leżących po wschodniej stronie linii Curzona przez długi czas łudzili się, że administracja radziecka jest jedynie czasowa. Zbierali podpisy, pisali do władz w Warszawie, stawiali bierny i czynny opór sowietyzacji (zob. wypadki w Dorguniu w 1953 r.) albo zagrożeni represjami masowo uciekali na zachód (zob. Odelsk)[4].
line E

 
trackbank 1,8K

trackbank

Użytkownik
Wrzucałem kilka razy,pewnie spora część widziała ale warto odświeżyć,czyta się szybko i zza ciekawieniem,warto.
Raport rtm. Witolda Pileckiego
http://www.muzeum-ak.pl/biogramy/UserFiles/File/raport-rotmistrza-pileckiego.pdf

myślę że większość dyskusji na temat Auschwitz powinna zaczynać się właśnie od tego

mały fragment z początku:
Było nas tysiąc osiemset kilkudziesięciu. Mnie osobiście najbardziej denerwowała bierność
masy Polaków. Wszyscy złapani nasiąkli już jakąś psychozą tłumu, która wtedy wyrażała się
w tym, że cały ten tłum upodobnił się do stada baranów.
Nęciła mnie myśl prosta: wzburzyć umysły, poderwać do czynu tę masę. Współtowarzyszowi
memu - Sławkowi Szpakowskiemu (wiem, że żył do czasu Powstania w Warszawie)
proponowałem nawet wspólną akcję w nocy: opanowanie tłumu, napad na posterunki, przy
czym miałem - przechodząc do ubikacji - &quot;zawadzić&quot; o reflektor i zniszczyć go. Lecz ja
przecież w innym celu znalazłem się w tym środowisku, a to byłoby to pójściem na rzecz
znacznie mniejszą... On w ogóle uważał to za pomysł z dziedziny fantazji.
 
darius010 1,3K

darius010

Forum VIP
Łemkowie - wschodniosłowiańska grupa etniczna, do okresu wysiedleń w latach 1945–1947 (wysiedlenia do ZSRR, Akcja „Wisła”) zamieszkująca w zwartej grupie obszar Łemkowszczyzny. Jedna z czterech uznanych prawnie mniejszości etnicznych w Polsce.

Bojkowie – grupa etniczna górali mieszanego pochodzenia: rusińskiego i wołoskiego, zamieszkująca Karpaty Wschodnie od Wysokiego Działu w Bieszczadach na zachodzie, do doliny Łomnicy w Gorganach.

Huculi – grupa etniczna górali mieszanego pochodzenia rusińskiego i wołoskiego, zamieszkujący ukraińską i rumuńską część Karpat Wschodnich – Gorgany, Czarnohorę, Świdowiec, Karpaty Marmaroskie, Połoniny Hryniawskie i Beskidy Pokucko-Bukowińskie. Obok Bojków, z którymi sąsiadują od zachodu, i Łemków, jest to jedna z trzech głównych grup górali rusińskich, mieszkających we wschodniej części łuku karpackiego. Określenie &quot;Huculi&quot; upowszechniło się w XIX wieku.
 
trackbank 1,8K

trackbank

Użytkownik
W Sołonce koło Rzeszowa jedna z mieszkanek znalazła w polu nietypowy kamień. Okazało się, że najprawdopodobniej jest to siekierka sprzed 8 tysięcy lat. Znaleziskiem zainteresowali się archeolodzy. Ich zdaniem, ziemia na tych terenach kryją w sobie jeszcze niejeden skarb i tajemnicę
TVP Rzeszów

+
Sikorski - Świątynie pogańskich Słowian czyli o tym jak je stworzono (w pdfie)
https://www.academia.edu/3792818/Sikorski_-_%C5%9Awi%C4%85tynie_poga%C5%84skich_S%C5%82owian_czyli_o_tym_jak_je_stworzono_Pagan_Slavic_Temples_How_did_the_Historians_Construct_Them_2007_
 
darius010 1,3K

darius010

Forum VIP
Roman Giertych (....................................), W 1989 utworzył deklarującą narodowe wartości Młodzież Wszechpolską, nawiązującą swoją nazwą do przedwojennego Związku Akademickiego Młodzież Wszechpolska. Przez pierwsze lata był jej prezesem, w 1994 został prezesem honorowym. Był członkiem Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego i Stronnictwa Narodowego, którego działacze w 2001 tworzyli Ligę Polskich Rodzin. W wyborach parlamentarnych w 1993 kandydował do Sejmu z listy Unii Polityki Realnej, cztery lata później współtworzył Narodowo-Chrześcijańsko-Demokratyczny Blok dla Polski. W wyborach parlamentarnych w 2001 został z listy LPR wybrany na posła IV kadencji z okręgu podwarszawskiego (otrzymał 13 261 głosów). Od lipca 2004 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego sejmowej komisji śledczej badającą tzw. aferę Orlenu. Ponownie uzyskał mandat poselski w wyborach w 2005, kandydując z okręgu warszawskiego i otrzymując 35 512 głosów. W Sejmie pełnił funkcję przewodniczącego Komisji do spraw Służb Specjalnych. Jest autorem książek: Kontrrewolucja młodych, Pod walcem historii i Możemy wygrać Polskę oraz artykułów publikowanych m.in. w „Bastionie”, „Ładzie”, „Najwyższym CZASIE!”, „Rycerzu Niepokalanej”, „Wszechpolaku”




Maciej Giertych: polski polityk, członek Rady Konsultacyjnej przy Przewodniczącym Rady Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (1986–1989), wiceprzewodniczący Rady Prymasowskiej (1986–1989), poseł na Sejm IV kadencji, od 2004 do 2009 deputowany do Parlamentu Europejskiego, profesor dendrologii (fizjologia drzew, genetyka populacyjna drzew leśnych), autor przeszło 200 publikacji naukowych z tego zakresu, od 1970 członek Komitetu Nauk Leśnych PAN.



Jędrzej Giertych: urodził się w Sosnowcu w 1903 r. W młodości harcerz, następnie działacz i ideolog Ruchu Narodowego, dyplomata, dziennikarz, bliski współpracownik Romana Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych. W 1920 r. jako ochotnik wstąpił w szeregi polskiej armii i brał udział w Bitwie Warszawskiej, w której został ranny.



Franciszek Giertych: polski działacz gospodarczy, inżynier, protoplasta rodziny znanych polityków narodowych.
W latach 1893-1903 i 1907-1914 był dyrektorem fabryki wyrobów metalowych &quot;Poręba&quot; koło Zawiercia.
 
martinus 491

martinus

Użytkownik
W Sołonce koło Rzeszowa jedna z mieszkanek znalazła w polu nietypowy kamień. Okazało się, że najprawdopodobniej jest to siekierka sprzed 8 tysięcy lat. Znaleziskiem zainteresowali się archeolodzy. Ich zdaniem, ziemia na tych terenach kryją w sobie jeszcze niejeden skarb i tajemnicę
TVP Rzeszów

+
Sikorski - Świątynie pogańskich Słowian czyli o tym jak je stworzono (w pdfie)
https://www.academia.edu/3792818/Sikorski_-_%C5%9Awi%C4%85tynie_poga%C5%84skich_S%C5%82owian_czyli_o_tym_jak_je_stworzono_Pagan_Slavic_Temples_How_did_the_Historians_Construct_Them_2007_
To akurat żadna sensacja. Podczas badań powierzchniowych, jeśli robi się je akurat na terenach, gdzie wcześniej rozpoznano stanowiska neolityczne znaleziska siekier czy toporów są normalnością
 
trackbank 1,8K

trackbank

Użytkownik
A ja nie pisałem że jakaś sensacja tylko ciekawostka tym bardziej że wszędzie jest wpajane itd że Polska jest od chrztu 966 z tego co zauważyłem i mało mówi się o czasach wcześniejszych,dwa to może ktoś mieszka w okolicy i by napisał coś do tego.

Zagipsowali jej usta, a potem rozstrzelali

Mija rocznica tragicznej śmierci Anieli Życzyńskiej ps. „Ania”. Do dziś nie wiadomo, gdzie pochowana jest łączniczka i sanitariuszka NSZ na Lubelszczyźnie. Za to jej oprawca spokojnie sobie odpoczywa w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

artykuł jest dosyć stary ale wrzucam

Przecież my wcale nie jesteśmy komunistami! Jak Bierut i Gomułka okłamali Polaków
http://www.wykop.pl/ramka/921207/przeciez-my-wcale-nie-jestesmy-komunistami-jak-bierut-i-gomulka-oklamali/
Bierut na mszy, Gomułka na śniadaniu wielkanocnym, gospodarka wolnorynkowa i ścisły sojusz z… Wielką Brytanią. To nie żadne political fiction! Dokładnie taką wizję rzeczywistości kreowały bezpośrednio po wojnie polskie władze.
 
Status
Zamknięty.
Do góry Bottom