>>>BETFAN - TRIUMF BONUSA NAD BOOSTEM <<<<
>>> BETCLIC - ZAKŁAD BEZ RYZYKA DO 50 ZŁ + GRA BEZ PODATKU!<<<
>>> FUKSIARZ - ZERO RYZYKA 100% DO 50 ZŁ. ZWROT W GOTÓWCE!<<<

Bankroll Management

popek1990 0

popek1990

Użytkownik
no to ja dodam swoje dwa grosze
zawsze wychodziłem na minus jednak teraz mam swoją taktyke
1.wchodzę na stół przykładowo z 10$ podwajam i wychodzę i wchodzę na inny stół .
2.graj najlepiej na 2 stolach na raz i czekaj na dobra karte nie ryzykuj zaduzo z nadzieja ze cos dojdzie
3.Jezeli podwoisz swoj bankroll szybko wychodź z poker roomu i wejdź po dniowej przerwie , nie graj przedewszystkim jak jestes przemeczony lub podpity ;D
amen
 
lordrobo 0

lordrobo

Użytkownik
Jedna z wielu zasad w skrócie: Jak wygrywasz graj dalej - masz doby image mozesz bluffowac. Jak masz zły dzien to lepiej nie grac na sile....
 
K 76

karlos83

Użytkownik
Ja kiedys tak myslalem ale po kilku miechach doswiadczen stwierdzam, ze jak dobrze Ci idzie na stole (wyrobisz sobie image gracza agresywnego, ktory gra tylko silne rece) to masz wieksze szanse na udane blefy no i majac duzy stack (zakladajac, ze juz kilkakrotnie pomnozyles buy in po tym jak usiadles) mozesz latwo wypychac graczy ze srednimi rekami (srodkowa para a nawet najwyzsza para ze slabym kickerem) poprzez podbijanie puli. Takze jak karta idzie trzeba siedziec i korzystac ????
 
spirol 30

spirol

Użytkownik
nieuwazam sie za slabego gracza cash game ale nieumiem grac wedlug bankrolla i to mnie gubi, mam nadzieje ze kiedys sie naucze
 
vice-versa 22

vice-versa

Użytkownik
- nie wchodzic z kartami typu 82 off , 72 itp.
- nie grać na silę 2-3h na sesje
- robić ready na poszczegolnych zawodnikow, co bardzo ułatwia podjęcie decyzji
- nie spożywać alko w nadmiernych ilościach
 
D 0

dzc

Użytkownik
Na poker strategy, jest sporo o tym, i można się podszkolić;)
tam jest wszystko na temat pokera... wiec nie wiem po co ten temat? zeby sobie posty nabijac? Polowa tutaj to chyba nawet nie wie co to bankroll managment. Mam takie wrazenie czytajac te wypowiedzi z góry
 
dzuda 2

dzuda

Użytkownik
Też mi się tak wydaje Dzc. Bankroll management, to nie to z jaką kasą gramy i kiedy schodzimy ze stołu w zależności od wygranych czy przegranych itp. ???? To chodzi o to, że w zależności od wielkości naszego bankrolla, czyli tego ile kasy mamy w danym poker roomie, gramy na odpowiednich stołach. Z jakim kapitałem gramy na np. 10NL, kiedy możemy przejść na wyższe limity, kiedy powinniśmy powrócić na niższe itp. Może niektórzy wiedzą o co chodzi, ale z tych postów wynika co innego ;)
 
nowy23 0

nowy23

Użytkownik
Wszystko w tym temacie nie jest na temat
polecam google i wpisać Bankroll Management żebyście pojęli co to jest
 
nowy23 0

nowy23

Użytkownik
Wstęp
Jak pewnie nieraz slyszałeś, zarządzanie bankrollem (Bankroll management) to jedna z najwazniejszych rzeczy, których się pokerzysta musi nauczyć - zarówno ten początkujący jak i zaawansowany.
Większość graczy otrzymuje wskazówki typu „potrzebujesz X wkupień (z ang. Buy-in), aby grać na Y poziomie”.
Ale jaki jest X? Czym się różni od X-1? Niektórzy wykorzystują tą radę, niektórzy nie, co może ich doprowadzić do rozpaczy i pustego konta.
Spróbuję wyjaśnić matematycznie skąd wzięły się te liczy i dlaczego są one tak istotne dla Bankroll management.
Co warto zapamiętać
Zarządzanie bankrollem nie ma na celu rekompensowania naszej złej gry.
I znów nie dotyczy to tylko ludzi zaczynających dopiero przygodę z pokerem, lecz także graczy z wysokich stawek, którzy odnosza sukcesy, lecz nadal graja poza zasięgiem swojego bankrolla.
Wiele osób przechodzi na wyższe stawki myśląc „jestem w stanie wygrywać na tych stawkach, nie potrzebuje dobrego zarządzania bankrollem”. O ile pierwsza część zdania może być prawdą, o tyle druga nie jest. Zarządzanie bankrollem ma na celu amortyzacje efektów odchyleń od normy statystycznej (z ang. Variance). W rzeczywistości wszystko sprowadza się do liczb i nie myśl, ze jesteś w stanie pokonać te liczby, bo nie jesteś! Najlepsze co możesz zrobić to dopasować swoją strategie zarządzania do twojego wspólczynnika wygranych (z ang. Winrate) oraz odchylenia standardowego (z ang. Standard Deviation).
Z drugiej strony, jeżeli nie jesteś w stanie wygrywać (przez twoją złą grę), żadne bankroll management nie jest w stanie zapobiec Twojemu bankructwu.
Odchylenie standardowe
Zacznijmy od zachęcającego stwierdzenia: nigdy nie możesz być 100% pewien, że się nie spłuczesz przez niefart. Ale jesteśmy w stanie w przybliżeniu obliczyć nasze odchylenie standardowe, na przykład przy pomocy PokerTracker’a.
Z definicji, odchylenie standardowe jest to miara fluktuacji z przeciętnej wartości w danym przedziale prób. W skrócie, im niższe standardowe odchylenie, tym bardziej nasze wyniki sa ujednolicone.
Ryzyko bankructwa
Rownież zwany ROR (z ang. Risk of Ruin) jest tym, co pozwoli nam ustalić jak bezpieczne jest nasze zarządzanie bankrollem. Wystarczy wybrać sobie liczbe mniejsza od 100%, która będzie reprezentować szanse na nasze bankructwo. Najlepiej zacząć od małej wartości, mniejszej od 1%, ponieważ nikt z nas nie chciałby trafić akurat w ten 1%. Należy też pamiętać, że liczba ta nie zapobiega tzw. czynnikowi ludzkiemu, np. tiltowi.
Obliczanie optymalnego bankroll&#39;a
Na początek wymagane jest parę statystyk z twojej gry. Wszystko czego będziesz potrzebował możesz znaleść za pomocą np. Poker Tracker’a. Pamiętaj również - im większa próbka (z ang. Sample) tym lepiej. Docelowo powinnieneś mieć minimum paredziesiąt tysięcy rozdań, aby wynik był zbliżony do rzeczywistości.
Zmienne potrzebne do równania to SD (odchylenie standardowe), HWR (godzinny współczynnik wygranych, np. BB/100) oraz ROR (pożądane ryzyko bankructwa).
Po zgromadzeniu wszystkich danych należy użyć następującego wzoru:
Wymagany Bankroll = -(SD^2/2(*HWR))ln(ROR)
Gdzie „ln” to logarytm o podstawie e (2.71828...).
Określanie optymalnej strategii zarządzania bankrollem
Istotne jest, aby stworzyć strategie z którą czujesz sie komfortowo. Nawet jeżeli liczby sugerują, abyś grał z mniejsza ilością wkupień, ale czujesz się niepewnie, nie omieszkaj dodać parę kolejnych buy-in’ów.
Należy pamiętać również o tym, że liczby we wzorze odpowiadające zmiennej SD i HWR odnoszą się do wartości wyrażonej w jednostce dużej ciemnej (z ang. Big Blind) a nie jednostce używanej w Poker Tracker’ze – PTBB (która jest równa 2xbb).
Przykład 1
ROR: 1%
HWR: 10 BB/100 (czyli 5 PTBB/100)
SD: 80 BB/100
Bankroll = -(80^2/(2*10))ln(0.01)
= 1473 BB
=~ 15 wkupień
Podsumowując, bedąc graczem wygrywającym, posiadającym odchylenie standardowe na poziomie 80 BB/100, twoje ryzyko bankructwa z 15 wkupieniami na poziom wynosi 1%.
Przykład 2
ROR: 0.01%
HWR: 10 BB/100
SD: 80 BB/100
Bankroll = -(80^2/(2*10))ln(0.0001)
= 2947 BB
=~ 30 wkupień
Jak widać używając strategii 30 wkupień na dany poziom ryzyko nadal istnieje, ale jest minimalne. Pamiętaj jednak, że jeżeli straciłbyś np. 15 z 30 wkupień, mogłoby to negatywnie wpłynąć na twoją grę (czynnik ludzki), więc nadal nie masz 100% pewności, że nie stracisz wszystkiego.
Oczywiście działa to również w drugą stronę. Poniższy przykład dedykuje wszystkim, którzy uważają, że “3 wkupienia mi wystarczą” albo “jestem wystarczająco dobry, aby grać z X wkupień”.
Przykład 3
HWR: 10 BB/100
SD: 80 BB/100
ROR: x
Bankroll: 1000 BB (10 wkupień)
1000 = (-80^2/2*10))ln(x)
ln(x) = 1000/(-320)
ln(x) = -3.125
e^-3.125 = x
x = 4.4%
O ile może się wydawać, że szansa jest niska, weź pod uwagę ile razy twój przeciwnik trafił jedna z dwóch kart, które mogly mu pomoć – prawdopodobieństwo jest praktycznie identyczne. Owszem istnieją ludzie, którzy wybierają taka drogę, po to, aby szybko przejść na wyższe stawki, ale często musza oni przelewać nowe wkupienia (więc teoretycznie graja z wiekszym bankrollem). Odchylenie standardowe jest wartością zmienna i może bardzo szybko się zwiększyć, jeżeli grasz przeciwko LAGom.
Do kolejnego przykładu weźniemy bankroll na poziomie 100$ przy stawkach NL25.
Przykład 4
HWR: 10 BB/100
SD: 80 BB/100
ROR: x
Bankroll: 400 BB (4 wkupienia)
ln(x) = 400/(-320)
ln(x) = -1.25
e^-1.25 = x
x = 28.7%
Trzeba przyznać – nie brzmi już tak słodko. Zmniejszając bankroll o 60%, nasze ryzyko bankructwa zwiększyło się prawie siedmiokrotnie! Niech to będzie przestroga - lepiej grać bezpiecznie niż potem żałować.
Są jeszcze tabelki mnożnika (artykuł pochodzi z tlpoker - tam je znajdziecie).
 
vice-versa 22

vice-versa

Użytkownik
Wstęp

Jak pewnie nieraz slyszałeś, zarządzanie bankrollem (Bankroll management) to jedna z najwazniejszych rzeczy, których się pokerzysta musi nauczyć - zarówno ten początkujący jak i zaawansowany.
Większość graczy otrzymuje wskazówki typu „potrzebujesz X wkupień (z ang. Buy-in), aby grać na Y poziomie”.
Ale jaki jest X? Czym się różni od X-1? Niektórzy wykorzystują tą radę, niektórzy nie, co może ich doprowadzić do rozpaczy i pustego konta.

Spróbuję wyjaśnić matematycznie skąd wzięły się te liczy i dlaczego są one tak istotne dla Bankroll management.

Co warto zapamiętać

Zarządzanie bankrollem nie ma na celu rekompensowania naszej złej gry.
I znów nie dotyczy to tylko ludzi zaczynających dopiero przygodę z pokerem, lecz także graczy z wysokich stawek, którzy odnosza sukcesy, lecz nadal graja poza zasięgiem swojego bankrolla.
Wiele osób przechodzi na wyższe stawki myśląc „jestem w stanie wygrywać na tych stawkach, nie potrzebuje dobrego zarządzania bankrollem”. O ile pierwsza część zdania może być prawdą, o tyle druga nie jest. Zarządzanie bankrollem ma na celu amortyzacje efektów odchyleń od normy statystycznej (z ang. Variance). W rzeczywistości wszystko sprowadza się do liczb i nie myśl, ze jesteś w stanie pokonać te liczby, bo nie jesteś! Najlepsze co możesz zrobić to dopasować swoją strategie zarządzania do twojego wspólczynnika wygranych (z ang. Winrate) oraz odchylenia standardowego (z ang. Standard Deviation).
Z drugiej strony, jeżeli nie jesteś w stanie wygrywać (przez twoją złą grę), żadne bankroll management nie jest w stanie zapobiec Twojemu bankructwu.

Odchylenie standardowe

Zacznijmy od zachęcającego stwierdzenia: nigdy nie możesz być 100% pewien, że się nie spłuczesz przez niefart. Ale jesteśmy w stanie w przybliżeniu obliczyć nasze odchylenie standardowe, na przykład przy pomocy PokerTracker’a.
Z definicji, odchylenie standardowe jest to miara fluktuacji z przeciętnej wartości w danym przedziale prób. W skrócie, im niższe standardowe odchylenie, tym bardziej nasze wyniki sa ujednolicone.

Ryzyko bankructwa

Rownież zwany ROR (z ang. Risk of Ruin) jest tym, co pozwoli nam ustalić jak bezpieczne jest nasze zarządzanie bankrollem. Wystarczy wybrać sobie liczbe mniejsza od 100%, która będzie reprezentować szanse na nasze bankructwo. Najlepiej zacząć od małej wartości, mniejszej od 1%, ponieważ nikt z nas nie chciałby trafić akurat w ten 1%. Należy też pamiętać, że liczba ta nie zapobiega tzw. czynnikowi ludzkiemu, np. tiltowi.

Obliczanie optymalnego bankroll&#39;a

Na początek wymagane jest parę statystyk z twojej gry. Wszystko czego będziesz potrzebował możesz znaleść za pomocą np. Poker Tracker’a. Pamiętaj również - im większa próbka (z ang. Sample) tym lepiej. Docelowo powinnieneś mieć minimum paredziesiąt tysięcy rozdań, aby wynik był zbliżony do rzeczywistości.
Zmienne potrzebne do równania to SD (odchylenie standardowe), HWR (godzinny współczynnik wygranych, np. BB/100) oraz ROR (pożądane ryzyko bankructwa).

Po zgromadzeniu wszystkich danych należy użyć następującego wzoru:
Wymagany Bankroll = -(SD^2/2(*HWR))ln(ROR)

Gdzie „ln” to logarytm o podstawie e (2.71828...).

Określanie optymalnej strategii zarządzania bankrollem

Istotne jest, aby stworzyć strategie z którą czujesz sie komfortowo. Nawet jeżeli liczby sugerują, abyś grał z mniejsza ilością wkupień, ale czujesz się niepewnie, nie omieszkaj dodać parę kolejnych buy-in’ów.
Należy pamiętać również o tym, że liczby we wzorze odpowiadające zmiennej SD i HWR odnoszą się do wartości wyrażonej w jednostce dużej ciemnej (z ang. Big Blind) a nie jednostce używanej w Poker Tracker’ze – PTBB (która jest równa 2xbb).
Przykład 1
ROR: 1%
HWR: 10 BB/100 (czyli 5 PTBB/100)
SD: 80 BB/100

Bankroll = -(80^2/(2*10))ln(0.01)
= 1473 BB
=~ 15 wkupień

Podsumowując, bedąc graczem wygrywającym, posiadającym odchylenie standardowe na poziomie 80 BB/100, twoje ryzyko bankructwa z 15 wkupieniami na poziom wynosi 1%.

Przykład 2

ROR: 0.01%
HWR: 10 BB/100
SD: 80 BB/100

Bankroll = -(80^2/(2*10))ln(0.0001)
= 2947 BB
=~ 30 wkupień
Jak widać używając strategii 30 wkupień na dany poziom ryzyko nadal istnieje, ale jest minimalne. Pamiętaj jednak, że jeżeli straciłbyś np. 15 z 30 wkupień, mogłoby to negatywnie wpłynąć na twoją grę (czynnik ludzki), więc nadal nie masz 100% pewności, że nie stracisz wszystkiego.
Oczywiście działa to również w drugą stronę. Poniższy przykład dedykuje wszystkim, którzy uważają, że “3 wkupienia mi wystarczą” albo “jestem wystarczająco dobry, aby grać z X wkupień”.

Przykład 3

HWR: 10 BB/100
SD: 80 BB/100
ROR: x

Bankroll: 1000 BB (10 wkupień)
1000 = (-80^2/2*10))ln(x)
ln(x) = 1000/(-320)
ln(x) = -3.125
e^-3.125 = x
x = 4.4%

O ile może się wydawać, że szansa jest niska, weź pod uwagę ile razy twój przeciwnik trafił jedna z dwóch kart, które mogly mu pomoć – prawdopodobieństwo jest praktycznie identyczne. Owszem istnieją ludzie, którzy wybierają taka drogę, po to, aby szybko przejść na wyższe stawki, ale często musza oni przelewać nowe wkupienia (więc teoretycznie graja z wiekszym bankrollem). Odchylenie standardowe jest wartością zmienna i może bardzo szybko się zwiększyć, jeżeli grasz przeciwko LAGom.

Do kolejnego przykładu weźniemy bankroll na poziomie 100$ przy stawkach NL25.

Przykład 4

HWR: 10 BB/100
SD: 80 BB/100
ROR: x

Bankroll: 400 BB (4 wkupienia)
ln(x) = 400/(-320)
ln(x) = -1.25
e^-1.25 = x
x = 28.7%

Trzeba przyznać – nie brzmi już tak słodko. Zmniejszając bankroll o 60%, nasze ryzyko bankructwa zwiększyło się prawie siedmiokrotnie! Niech to będzie przestroga - lepiej grać bezpiecznie niż potem żałować.

Są jeszcze tabelki mnożnika (artykuł pochodzi z tlpoker - tam je znajdziecie).

Dzięki za informacje. Swoją droga to każdy poważniejszy gracz napewno wie co to jest Bankroll :jezora:.
 
nowy23 0

nowy23

Użytkownik
Napisałem przecież skąd pochodzi artykuł. O autorze zapomniałem.
Nad wywodami dot. prawa autorskiego nie ma co siedzieć. Na każdym kroku w internecie są łamane.
Pozdro.
 
R 0

robinmaster

Użytkownik
Dzięki za informacje. Swoją droga to każdy poważniejszy gracz napewno wie co to jest Bankroll :jezora:. Aha, jeszcze jedno. Wypadałoby podać źródło, z którego skopiowałeś swoją powyższą wiadomość, bo z TL Poker byliby niezadowoleni, tym bardziej autor art. MarkN, że posłużyłeś się jego pracą w taki, a nie inny sposób. Nie wiem, czy dostrzegłeś taki oto &quot;drobny&quot; niuansik -&gt;
przeciez napisał ....

&quot;(artykuł pochodzi z tlpoker - tam je znajdziecie).&quot;

ostatnie zdanie ;P
 
vice-versa 22

vice-versa

Użytkownik
przeciez napisał ....
&quot;(artykuł pochodzi z tlpoker - tam je znajdziecie).&quot;
ostatnie zdanie ;P
Małe niedopatrzenie z mojej strony, stąd natychmiastowa edycja postu.
Zapraszam do dalszej dyskusji
 
Do góry Bottom